Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kasko Yaptırmalı mıyım?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.06.2021 Güncelleme Tarihi: 8.08.2023

Özel bir mal sigortası olan kasko zorunlu değildir ve bu yüzden tüketiciler, yaptırma konusunda kararsız kalmaktadır.

Kasko Yaptırmalı mıyım?
Zorunlu trafik sigortası ile sık sık karıştırılan kasko, daha farklı bir prensibe sahiptir.

Özel bir mal sigortası olan kasko zorunlu değildir ve bu yüzden tüketiciler, yaptırma konusunda kararsız kalmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası ile sık sık karıştırılan kasko, daha farklı bir prensibe sahiptir. Trafik sigortasından daha geniş kapsamlı bir poliçesi vardır ve doğrudan aracınızı korur. Sadece trafik kazalarında değil, doğal afet ve hırsızlık gibi pek çok farklı riski güvence altına alır. Ekstra bir gider kalemi olsa da bu sigorta türünü seçmek çoğu zaman faydalı olabilir.

Aracınız için yaptırabileceğiniz iki ayrı sigorta türü var: Kasko ve trafik sigortası. Trafik sigortası yapmakla yükümlü olduğunuz zorunlu bir sigorta türü iken kasko, zorunlu bir sigortacılık ürünü değildir. Ayrıca bu iki sigorta poliçesinin teminatları arasında farklar vardır.

Kasko Sigortasının Sunduğu Ek Hizmetler Nelerdir?

Kasko sigortanızı, poliçenizin kapsamına göre sadece kaza sonucunda oluşan hasarlar için değil yangın, doğal afet, hırsızlık, terör olayları gibi durumlarda oluşan hasarlar için de kullanabilirsiniz. Poliçenizin içeriğini kendiniz belirleyerek her türlü hasar riskine karşı maddi güvence sağlayabilirsiniz.

Hasar onarımının yanı sıra kasko sigortanız sayesinde, sigorta şirketinin size sunduğu yol yardım, ambulans, çekici, konaklama, yedek anahtar gibi acil durumlarda ihtiyaç duyabileceğiniz ek hizmetlerden de ücretsiz şekilde yararlanabilirsiniz.

Poliçeniz sayesinde aracınızla kaza yaptıktan sonra, aracınız onarılana kadar sigorta şirketinin size vereceği ikame aracı kullanabilirsiniz. Bu sayede düşük bir tutara aldığınız poliçe kapsamında, onarım sürecinde işleriniz aksamaz ve araçsız kalmazsınız.

Bu ek hizmetlerden yararlanabileceğiniz poliçeler için HangiKredi üzerinden kasko sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Kasko Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Kasko sigortası, poliçede belirtilen şartlar dahilinde uğrayacağınız tüm maddi hasarları karşılar. Trafik kazalarında karşılaşabileceğiniz yüksek maliyetli hasarları, makul bir ücret karşılığında güvence altına alabilirsiniz. Bununla birlikte trafik kazası dışında gerçekleşebilecek pek çok riziko da ek teminatlar ile poliçeye eklenebilir. Söz konusu poliçeyi avantajlı hâle getiren bazı teminatlar şöyledir:

 1. Suçluluk durumu fark etmeksizin trafik kazalarından doğan hasarlar
 2. Tek taraflı trafik kazaları ile birlikte park halindeyken çarpılma
 3. Parçaların, aksesuarların ya da doğrudan aracın çalınması
 4. Vefat, sakatlık ve yaralanma gibi durumlar için ferdi kaza
 5. Deprem, sel gibi doğal afetlerin yaratabileceği hasarlar
 6. Anahtarın çalınması ya da kaybolması
 7. Terör olayları ve toplumsal eylemler sırasında gelen zararlar

Kasko Neden Yaptırılmalı?

Olası bir kaza durumunda trafik sigortası üçüncü kişilerin hasarını karşılarken kasko sizin aracınızda meydana gelen hasarı karşılar. Hasar ödemeleri, poliçe teminat limitleri ve araç kasko değeri dikkate alınarak yapılır. Herhangi bir hasar ya da arızanın sigortanız tarafından karşılanmasını istiyorsanız bu tür bir poliçe satın almanız gerekir.

Ek bir gider kalemi doğurduğu için, pek çok araç sahibi bu sigorta ürününü almamaktadır. Fakat olası bir kazada yüksek tutarlı onarım masrafları ile karşılaşılabilir. Poliçe kapsamında bu masraflar için hiçbir ücret ödemezseniz. Çoğu zaman aracınızdaki küçük onarımların maliyeti bile kaskoya vereceğiniz tutardan daha fazla olabilir. Bu nedenle söz konusu poliçeyi almak her zaman avantaj sağlar.

Kasko Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Kasko yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, poliçenin içeriğidir. Poliçenin içerdiği teminatlar, satın aldığını sigorta şirketine ve poliçe türüne göre değişkenlik gösterir. Teminatları detaylıca inceleyip ihtiyacınızı tam olarak karşılayabileceğinden emin olmalısınız. Bununla birlikte poliçenizi sadece yetkili acentelerden almalısınız.

Aracınızın değerinin poliçede doğru yazıyor olması da önemlidir. Değerinden yüksek yazması poliçe tutarını yükseltirken düşük yazması, hasar anında alacağınız ödeme tutarını düşürür. Bunlardan ziyade araç değerini olduğundan farklı göstermek yasal değildir. Kasko değer listesine göz atarak aracınızın değerini öğrenebilirsiniz.

Poliçe satın almadan önce ulaşabildiğiniz tüm sigorta şirketlerinden teklif alarak bütçenize uygun olanı tercih etmelisiniz. Poliçe dahilinde yetkili özel servis ve orijinal parça kullanımı detaylarını göz önünde bulundurmalısınız. İkame araç ve yol yardım gibi ek hizmetlerin olması da her zaman avantajlıdır.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi 27.09.2023

  Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi

 • Gelir Tablosu Nedir? 26.09.2023

  Gelir Tablosu Nedir?

 • Dijital Hizmet Vergisi Nedir? 25.09.2023

  Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

 • Kar/Zarar Dağıtımı Nedir? 22.09.2023

  Kar/Zarar Dağıtımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon