Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Hayat sigortası gerekli mi?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 1.06.2017 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Bankalardan kredi kullanan tüketiciler bir takım masraf kalemleriyle karşılaşabiliyor.

Hayat sigortası gerekli mi?
Bunlardan biri de hayat sigortası.

Bankalardan kredi kullanan tüketiciler bir takım masraf kalemleriyle karşılaşabiliyor. Bunlardan biri de hayat sigortası…

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Kimine göre gereksiz. Ancak yasal zorunluluk olmasa da bankaların önemli bir bölümü bu sigortayı kredi kullanımında zorunlu kılıyor.

Peki nedir hayat sigortası? Hangi durumlarda ödeme yapıyor, hangi durumları kapsam dışında tutuyor?

Pek çok tüketicinin ödemeye yanaşmadığı hayat sigortası ile ilgili detayları Hangikredi.com Operasyon ekibinden Tuğçe Yüzügüler’e danıştık.

Kredi alırken neden hayat sigortası yapılması gerekiyor?

Çünkü hayat sigortası banka için bir ödeme güvencesidir. Krediyi kullandığınız andan itibaren size bir şey olması durumunda sigorta şirketi bankaya ödemeyi yapıyor. Vefat durumunda da borcunuz mirasçılara kalmıyor. Yine aynı şekilde sigorta şirketi bankaya ödemeyi yapıyor.

Hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Hayır… Aslında hayat sigortası yaptırmanın yasal bir zorunluluğu yok. Fakat siz krediyi kullanırken banka bunu krediyi verme karşılığında zorunlu tutabilir. Fakat şunu bilmeniz gerekiyor, sigortayı yaptıracaksanız dışarıdan herhangi bir şirketten de yaptırıp bankaya evraklarınızı sunabilirsiniz. Bankanın anlaşmalı olduğu kurumdan yaptırmak zorunda değilsiniz.

Bankanın yapmış olduğu hayat sigortası iptal ettirilebilir mi?

Evet edilebilir… Yalnız şu şekilde: Eğer ki siz krediyi kullanırken sigorta sizin isteğiniz dışında yapıldıysa ve toplam tutara yansıtıldıysa bu durumda tüketici hakem heyetine bir dilekçeyle başvuruda bulunabilir. O zaman tabii ki de geri alabilirsiniz eğer isteğiniz dışında yapıldıysa.

Peki hayat sigortasının ödeme yapmadığı durumlar var mı?

Hayat sigortasının ödeme yapmadığı durumlar var. Siz sigortanızı yaptırırken var olan bir hastalığınızı bildirmediyseniz ya da daha sondadan sigorta şirketi banka sizin bu var olan hastalığınızı öğrendiyse tabii ki ödeme yapmaz.  Evet, sigortanızı yaptırırken hastalığınız olduğu durumda hayat sigortasının ödeme tutarı biraz fazlalaşabiliyor. Fakat bu çok çok yüksek bir ücret değil. Dolayısıyla bildirmeniz gerekmekte. Bir de intihar durumu var. Aslında bu da yasal olarak henüz belirlenmemekle birlikte sigorta şirketleri genel olarak intihar durumlarında ödeme yapmıyorlar bankaya.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon