Hayat sigortası gerekli mi?

Bankalardan kredi kullanan tüketiciler bir takım masraf kalemleriyle karşılaşabiliyor. Bunlardan biri de hayat sigortası…

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Kimine göre gereksiz. Ancak yasal zorunluluk olmasa da bankaların önemli bir bölümü bu sigortayı kredi kullanımında zorunlu kılıyor.

Peki nedir hayat sigortası? Hangi durumlarda ödeme yapıyor, hangi durumları kapsam dışında tutuyor?

Pek çok tüketicinin ödemeye yanaşmadığı hayat sigortası ile ilgili detayları Hangikredi.com Operasyon ekibinden Tuğçe Yüzügüler’e danıştık.

Kredi alırken neden hayat sigortası yapılması gerekiyor?

Çünkü hayat sigortası banka için bir ödeme güvencesidir. Krediyi kullandığınız andan itibaren size bir şey olması durumunda sigorta şirketi bankaya ödemeyi yapıyor. Vefat durumunda da borcunuz mirasçılara kalmıyor. Yine aynı şekilde sigorta şirketi bankaya ödemeyi yapıyor.

Hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Hayır… Aslında hayat sigortası yaptırmanın yasal bir zorunluluğu yok. Fakat siz krediyi kullanırken banka bunu krediyi verme karşılığında zorunlu tutabilir. Fakat şunu bilmeniz gerekiyor, sigortayı yaptıracaksanız dışarıdan herhangi bir şirketten de yaptırıp bankaya evraklarınızı sunabilirsiniz. Bankanın anlaşmalı olduğu kurumdan yaptırmak zorunda değilsiniz.

Bankanın yapmış olduğu hayat sigortası iptal ettirilebilir mi?

Evet edilebilir… Yalnız şu şekilde: Eğer ki siz krediyi kullanırken sigorta sizin isteğiniz dışında yapıldıysa ve toplam tutara yansıtıldıysa bu durumda tüketici hakem heyetine bir dilekçeyle başvuruda bulunabilir. O zaman tabii ki de geri alabilirsiniz eğer isteğiniz dışında yapıldıysa.

Peki hayat sigortasının ödeme yapmadığı durumlar var mı?

Hayat sigortasının ödeme yapmadığı durumlar var. Siz sigortanızı yaptırırken var olan bir hastalığınızı bildirmediyseniz ya da daha sondadan sigorta şirketi banka sizin bu var olan hastalığınızı öğrendiyse tabii ki ödeme yapmaz.  Evet, sigortanızı yaptırırken hastalığınız olduğu durumda hayat sigortasının ödeme tutarı biraz fazlalaşabiliyor. Fakat bu çok çok yüksek bir ücret değil. Dolayısıyla bildirmeniz gerekmekte. Bir de intihar durumu var. Aslında bu da yasal olarak henüz belirlenmemekle birlikte sigorta şirketleri genel olarak intihar durumlarında ödeme yapmıyorlar bankaya.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir