Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Bedelli Askerlik Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 5.01.2023 Güncelleme Tarihi: 5.01.2023

Bedelli askerlik kredisi, bankaların zorunlu vatani görevini daha kısa süreyle yapmak isteyenlere sunduğu bir seçenektir.

Bedelli Askerlik Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?
İhtiyaç kredisi kapsamındaki bu finansal ürün, yasalardaki şartlara göre bedelli askerlik yapma hakkı olanlara verilir. 

Bir İhtiyaç Kredisi Çeşidi Olan Bedelli Askerlik Kredisi Nedir?

Bedelli askerlik kredisi, bankaların zorunlu vatani görevini daha kısa süreyle yapmak isteyenlere sunduğu bir seçenek. İhtiyaç kredisi kapsamındaki bu finansal ürün, yasalardaki şartlara göre bedelli askerlik yapma hakkı olanlara verilir. Böylece ödenmesi gereken tutarın bir kısmı ya da tamamı için ihtiyaç duyduğunuz maddi desteği bulmanız mümkün hâle gelir. Dilerseniz bedelli askerlik kredisi alma şartlarını ve bu krediye başvurma yollarını öğrenerek sürecin işleyişine hâkim olabilirsiniz.

Kimler Bedelli Askerlik Kredisinden Faydalanabilir?

13 Temmuz 2022’de Resmî Gazete’de yayımlanan kanun, bedelli askerlikten faydalanma şartlarını gösterir. Bu kanunda askerlik çağına girmek ve son başvuru tarihine kadar ödeme yapmak gibi maddeler yer alır. Bedelli askerlik kredisinden yararlanmak için gerekenler ise bunların yanı sıra bankaların taleplerini de içerir. Bankaların kredi çekme şartlarını taşıyanlar, bedelli askerlik ödemesini buradan aldığı maddi destekle yapabilir. Bedelli askerlik kredisi çekmek isteyenlerden şu koşullar beklenir:

 • Kredi notunun risksiz seviyede olması
 • Gelirin resmî evrakla beyan edilmesi
 • Belgenen gelirin taksit ödemesi için yeterli bulunması
 • Vadenin bankanın belirlediği sürelerle sınırlı kalması
 • İpotekli kredide evli olanların eşinden rıza alınması

Kredi notu, bankalara yaptığınız tüm ödemelere ve aldığınız kredilerin limiti gibi detaylara göre belirlenir. Söz konusu skor yükseldikçe bedelli askerlik ihtiyaç kredisinden yararlanma şansınız da artar. Kredi notunuzun 1.100’ün üzerinde olması, düşük risk seviyesini gösterir. Diğer taraftan gelirinizin yeterli olması ve belgelenmesi de bu krediyi almanızda önemli bir yere sahip. Eğer bu şartları karşılıyorsanız bedelli askerlik kredisi başvurusu için işlemlere başlayabilirsiniz.

bedelli askerlik kredisi

Bedelli Askerlik Kredisine Başvurmanın Yolları Nelerdir?

Bedelli askerlik kredisine başvurmak için izleyebileceğiniz birden fazla yol var. Bu yöntemlerden biri, işlemleri bankaların şubeleri üzerinden gerçekleştirmek. Bedelli askerlik kredisi veren bankalara, T.C. kimlik numaranızla müracaat edebilirsiniz. Başvuru için internet şubesi, çağrı merkezi ve mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanmanız da mümkün. Dilerseniz HangiKredi üzerinden bedelli askerlik kredisi veren bankaları inceleyebilir, ardından başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bankalar, bedelli askerlik kredisi için farklı şartları yerine getirmenizi isteyebilir. Örneğin teminat ve kefil gösterme gibi ek koşullara rastlanır. Tercih ettiğiniz bankaya göre sizden istenen belgeler de değişiklik gösterebilir. Başvuru sırasında aşağıda yer alan belgeleri yanınızda bulundurmanızda fayda var.

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport
 • İkametgâh kâğıdı
 • Adresi gösteren elektrik, su ya da elektrik faturası
 • Gelir beyanını içeren evrak
 • Askerlik durum belgesi

Gelir beyanı, kazanç elde etme şekline göre farklı belgelerle yapılır. Ücretliler, maaş bordrosuyla gelirini gösterebilir. Serbest meslek sahipleri, vergi levhası üzerinden bu işlemi gerçekleştirir. Şirket ortakları ise gelir beyanını, vergi levhası veya Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan kuruluş ilanıyla yapabilir. Kredi için gerekli belgeler arasında ipotek durumunda istenenler de yer alır. Gayrimenkulün tapusunu bankaya teslim ederek bedelli askerlik için kredi çekebilirsiniz.

Bankaların Bedelli Askerlik Kredisine Onay Vermesi Ne Kadar Sürer?

Bedelli askerlik kredisi onay süresi, bankalar arasında değişiklik gösterir. Ancak bankaların ihtiyaç kredisi başvurularına ortalama 3 gün içerisinde dönüş yaptığı bilinir. Tabii bu sürede kredi notunuz ve tercih ettiğiniz banka gibi detaylar etkili olur. Kredi skorunuz yüksekse başvurunuzun hızlı onaylanacağını söylemek mümkün. Ayrıca hâlihazırda müşterisi olduğunuz bir bankadan nispeten daha kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

Faiz ve Vadesine Göre Bedelli Askerlik Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Bedelli askerlik kredisi hesaplaması, faiz oranı ve vade seçeneklerine göre yapılır. Anapara ve masraflar da bu işleme dâhil edilir. Böylece aylık taksit bedeli ve ödenecek toplam tutar belirlenir. Dilerseniz söz konusu hesaplamayı bir örnek üzerinden inceleyelim. 6 ay vadesi ve %1,39 faiz oranı olan, 30.000 TL’lik bedelli askerlik kredisi hesaplaması şu şekilde:

Taksit Anapara Faiz KKDF BSMV Bakiye
1. 5.308,43 TL 4.787,18 TL 417,00 TL 62,55 TL 41,70 TL 25.212,82 TL
2. 5.308,43 TL 4.870,35 TL 350,46 TL 52,57 TL 35,05 TL 20.342,47 TL
3. 5.308,43 TL 4.954,98 TL 282,76 TL 42,41 TL 28,28 TL 15.387,49 TL
4. 5.308,43 TL 5.041,07 TL 213,89 TL 32,08 TL 21,39 TL 10.346,42 TL
5. 5.308,43 TL 5.128,66 TL 143,82 TL 21,57 TL 14,38 TL 5.217,76 TL
6. 5.308,43 TL 5.217,77 TL 72,53 TL 10,88 TL 7,25 TL 0,00 TL
Toplam 32.000,58 TL 30.000,01 TL 1.480,46 TL 222,06 TL 148,05 TL -

Tabloda yer alan KKDF, ihtiyaç kredilerinde yapılan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu kesintisini ifade eder. BSMV ise Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi için ayrılan tutarı gösterir.

Hangi Bankalar Bedelli Askerlik Kredisi Verir?

Bedelli askerlik kredisi almak istediğinizde tercih edebileceğiniz çok sayıda banka bulunur. Bu krediyi veren bankalar, dönem dönem değişiklik gösterebilir. Aşağıda sunduğu cazip faiz ve vade seçenekleriyle en uygun bedelli askerlik kredisi veren bazı bankaları görebilirsiniz.

 • VakıfBank
 • DenizBank
 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • İş Bankası
 • YapıKredi
 • Halkbank

Sayılan bankaların dışında başka alternatifler de var. Örneğin Kuveyt Türk, yeni müşterilerine özel faizsiz bedelli askerlik kredisi fırsatı sunar. Bu kampanyaların bazı dönemlerle sınırlı olabileceğini tekrar hatırlatmakta fayda var. Güncel avantajları öğrenmek için HangiKredi’yi ziyaret edebilirsiniz.

HangiKredi ile En Avantajlı Bedelli Askerlik Kredisine Kolayca Başvurabilirsiniz!

HangiKredi, en avantajlı ihtiyaç kredisini bulmanız için size yardımcı olur. Bankalar arasında değişen bedelli askerlik kredisi faiz oranlarını ve vadelerini görmenizi sağlar. Ayrıca kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler gibi konulara tam anlamıyla hâkim olmanıza destek verir. Bedelli askerlik yapmak için finansal desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bankaların sunduğu fırsatları HangiKredi üzerinden inceleyebilir, ardından birkaç tıklamayla krediye başvurabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kar/Zarar Dağıtımı Nedir? 22.09.2023

  Kar/Zarar Dağıtımı Nedir?

 • Vergi Muhasebesi Nedir? 21.09.2023

  Vergi Muhasebesi Nedir?

 • Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır? 21.09.2023

  Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • İç Kontrol Nedir? 19.09.2023

  İç Kontrol Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon