Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 5.07.2021 Güncelleme Tarihi: 20.11.2023

AGİ yardımı uygulanırken aynı koşullarda çalışan ve aynı maaşı alan çalışanlar medeni durumları ve çocuk sayılarına göre kategorize edilerek bu yardımdan faydalanıyordu; 2022 yılında asgari ücrete yapılan zamla beraber AGİ yardımı bütün çalışanlar için kaldırıldı.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir?
Asgari ücretin üstünde maaş alan çalışanlar için de artık AGİ yardımı uygulanmıyor. 

Çalışanlara ödenen maaşlar, çeşitli unsurlar dikkate alınarak hesaplanır. Asgari tutar herkes için aynı olsa da her çalışanın farklı tutarda bir maaş alması olasıdır.Bunun sebebi, maaşa yansıyan vergi indirimleri, yani AGİ’dir. Verilebilecek en düşük maaş, devlet tarafından “asgari ücret” adı altında belirlenir. Fakat bu asgari ücret, asgari yaşam standartları dikkate alınarak hesaplanır. Kişinin giderini artıran en önemli unsurlardan biri olan eş ve çocuklar, söz konusu ücretin artırılmasını gerektiri. Asgari geçim indiriminin uygulanma sebebi kısaca budur.

AGİ Nedir?

Asgari geçim indirimi (AGİ), maaşlı çalışanların maaş gelirlerine uygulanan vergi indirimini ifade etmektedir. Bu indirim, kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocukları için uygulanır. Eş ve çocuklar, asgari geçim standardını yükselttiği için, bu kişiler için bir vergi muafiyeti söz konusudur.

AGİ; Gelir Vergisi Genel Tebliği kapsamında, işveren tarafından, devlet adına, çalışana ödenir. Bu kapsamdaki ödemeler, işverenin gelir vergisinden düşülür. Ödenecek ücret belirlenirken, çalışanın medeni durum niteliklerine göre asgari geçimini sağlayacak tutar toplam gelirden çıkarılır ve bu sayede ilgili kısım vergiden muaf tutulmuş olur.

AGİ Nasıl Hesaplanır?

AGİ hesaplama formülünde, içinde bulunulan takvim yılının asgari ücreti dikkate alınır. Bu ücret üzerinden yapılan hesaplama sonucunda bulunan tutar çalışana maaş ile birlikte ödenir. 2021 yılında net asgari ücret 2.825,90 TL iken 2022 yılı için 4.253,40 TL şeklindedir.

Hesaplama sürecinde, brüt asgari ücretin yıllık tutarı üzerinden;

 • Çalışanın kendisi için %50,
 • Çalışmayan eş için %10,
 • İlk 2 çocuğun her biri için %7,5,
 • Üçüncü çocuk için %10,
 • Sonraki çocuklar için ise %5 oranında indirim uygulanır.

İndirimin hesaplanmasının ardından çıkan matrah, gelir vergisinin %15’lik oranı ile çarpılır ve bulunan sonuç 12’ye bölünür. Bu sayede çalışana aylık olarak ödenecek olan AGİ tutarı hesaplanmış olur.

AGİ Neye Göre Belirlenir?

AGİ, asgari ücrete ve maaşlı çalışanın medeni durumu ile çocuk sayısına göre belirlenir. Evliler, bekârlar ve boşanmış olan kişiler, farklı tutarlarda asgari geçim indirimi alır. Aynı şekilde çocukların sayısı da AGİ’nin belirlenmesinde rol oynar. Peki, 2022 yılında AGİ ne kadar?

Medeni Durum   Eşin İş Durumu   Çocuk Sayısı   Aylık AGİ (TL)  
Bekâr - - 375,30
Evli Çalışmıyor 0 450,36
Evli Çalışmıyor 1 506,65
Evli Çalışmıyor 2 562,95
Evli Çalışmıyor 3 638,01
Evli Çalışıyor 0 375,30
Evli Çalışıyor 1 431,59
Evli Çalışıyor 2 487,89
Evli Çalışıyor 3 562,95

AGİ Kimlere Ödenir?

Asgari geçim indirimi, yasal düzenlemelerde belirtilen niteliklere sahip bir gelir elde eden kişilere ödenir. AGİ ödenecek kişiler şu şekilde gruplandırılmaktadır:

 1. Gelir Vergisi Kanunu (madde 61) kapsamında tanımı yapılan ücretleri alan, yani maaş alan kişiler
 2. Aldığı ücret gerçek usule göre vergilendirilen kişiler
 3. Yıllık beyanname ile ücret gelirlerini bildiren kişiler

Evlilerin AGİ Farkı Nasıl Alınır?

Evli bir kişi, bir işte çalışmaya başladığında “Aile Durumu Bildirimi” isimli formu işverene ibraz etmelidir. Bu formda evlilik ve çocuk sahipliği ile ilgili detaylar yer alır. İlerleyen yıllarda evliliğin durumu ya da çocukların sayısı değişirse, bu bildirimin yeniden verilmesi gerekir. Söz konusu bildirimde yer alan detaylar doğrultusunda evlilerin AGİ hesaplaması yapılır. Evlilerin AGİ ödemesi yapılırken, eşlerin iş durumları ile birlikte çocukların sayısı ve yaşları da dikkate alınır.

AGİ’de Çocuk Desteği Anneye mi Babaya mı Ödenir?

Asgari geçim indirimine konu olan çocuk desteği, evli çiftlerin sadece birine ödenir. Yani aynı çocuk/çocuklar için hem annenin hem de babanın ödeme alması mümkün değildir. Bu durumda eşlerden hangisi çocukları daha önce bildirmişse çocuk desteğini o alır. İki eşin de aynı anda çalışıyor olması durumunda ise sosyal güvenlik yönünden uygun görülen eşe ödeme yapılır.

Bununla birlikte çocuk desteği, ömür boyu sağlanan bir ödeme değildir. Okumayan çocuklar için 18 yaşına kadar, öğrenci olan çocuklar içinse 25 yaşına kadar AGİ ödemesi yapılır.

Çocuk desteği ile ilgili bir diğer detay da boşanma sonucu ortaya çıkmaktadır. Boşanmalarda çocukların velayeti tek bir tarafa verilir fakat AGİ, her zaman velayeti alan kişiye ödenmez. Bu durumda boşanmış kişilerin nafaka ödeme durumuna bakılır. Asgari geçim indirimi ise nafaka ödeyen tarafa verilir.

AGİ Maaşa Dahil mi?

Eğer çalışanın taşıdığı şartlar uygunsa, işveren, asgari geçim indirimini çalışana ödemek zorundadır. Sonrasında vergi indirimi alacağı için aslında bu ödeme devlet tarafından yapılmış olur.

AGİ, maaşa dahil edilerek çalışanlara ödenir. Yıllık hesaplama yapıldıktan sonra 12’ye bölünmesinin sebebi de budur. Her ay maaşa dahil edilerek ödendiği için asgari geçim indirimi yüksek olan çalışanlar, daha fazla maaş almış olurlar.

Çalışanların aldıkları asgari geçim indirimi miktarları, maaş bordrosunda kalem kalem gösterilir. Maaş bordrosunda;

 1. Asgari Geçim İndirimi Oranı
 2. Asgari Geçim İndirimine Esas Tutar
 3. Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarı

şeklinde 3 ayrı sütun bulunur. Bu sütunlarda, çalışanın maaşına eklenen AGİ tutarı ayrıca belirtilir. Dolayısıyla çalışanlar, ne kadar ödeme aldıklarını bilirler.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

7 Oy

-

2,57 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası