Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Araç Satın Alma ve Kiralamada Avantajlar Neler?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 23.11.2021 Güncelleme Tarihi: 23.11.2021

Araçlar, gündelik yaşantıda ya da iş hayatımızda çok büyük kolaylıklar getirir.

Araç Satın Alma ve Kiralamada Avantajlar Neler?
İstediğimiz noktaya en kısa sürede, en konforlu şekilde varmamızı sağlayan araçları kullanabilmek için aklımıza gelen birinci yöntem elbette ki satın almak.

Ancak araç satın alma, kendi içinde avantajlı olduğu kadar dezavantajlar da barındıran bir durum. Tam da bu nedenle araç kiralama, bu konuda bir alternatif olarak tercih ediliyor. Bu yazıda araç satın alma ve kiralamanın avantajlarıyla dezavantajlarını birlikte inceleyeceğiz.

Araç Satın Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Araç satın alma, yüksek maliyetli bir işlemdir. Dolayısıyla karşılaşabileceğiniz zarar riskini ortadan kaldırmak için satın alımı gerçekleştirmeden önce bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. Araç almadan önce dikkat etmeniz gereken konular şu şekilde sıralanabilir:

 • Şartlarınız ve ihtiyaçlarınıza göre hareket edin
 • Olası giderleri hesaba katın
 • Aracın kullandığı yakıt tipini ve yakıt tüketim miktarını araştırın
 • İnternetten almayı düşündüğünüz araç hakkında araştırma yapın
 • Şansınız varsa deneme sürüşü yapın

Bu saydığımız konular genel itibarı ile sıfır araçlar için geçerlidir. Şayet aklınızda ikinci el araç satın alma varsa dikkat etmeniz gereken detaylar farklılaşır. Çünkü ikinci el bir aracın fiyatı farklı etmenlere bağlı olarak değişir. Bunların başında da aracın kaza geçmişi ve parça değişimleri gelir. Bu konu ile ilgili olarak araç değer kaybı hesaplama rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Araç Satın Almak Size Hangi Avantajları Sunar?

Araç satın almayı düşünürken bu konunun size sağladığı avantajlara bakmanız ve kendi muhakemenizi yapmanız, en doğru kararı vermeniz konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Bu konuda karar vermenizi kolaylaştırmak adına araç satın almanın sunduğu avantajları sizin için sıraladık.

 • Araç satın alma işlemi, öncelikle o araca sahip olmanız anlamına gelir. Bu sayede araç üzerinde istediğiniz düzenlemeleri ve kişiselleştirmeleri yapmanız konusunda bir engeliniz olmaz. Aracınızı hayatınızın bir parçası kılmanız kolaylaşır.
 • Satın aldığınız araç ile istediğiniz kadar mesafe kat edebilirsiniz. Aracı istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Yani kilometre veya zaman sınırları içinde hareket etme zorunluğunuz olmaz.
 • Araç satın alma için bankaların sunmuş olduğu uygun kredi koşullarından yararlanabilirsiniz. Böylelikle bütçenizi çok zorlamadan araç sahibi olabilirsiniz. Taşıt kredisi nasıl alınır? sorusunun cevabı için bu konudaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Araç satın alma ile elde edeceğiniz avantajları saydık. Şimdi de bu konunun dezavantajlarına bakalım.

Araç Satın Almanın Dezavantajları Nelerdir?

Araç satın alma, ilk etapta kulağa cazip gelse de kendi içinde birtakım olumsuz detaylar da taşır. Otomobil satın alarak karşı karşıya kalabileceğiniz dezavantajları şu şekilde sayabiliriz:

 • Araç satın alma vergi yükü yüksek olan bir eylemdir. Bu sebeple aracın kendi fiyatına ek olarak ciddi bir vergi ödemek durumunda kalırsınız. Aracınızın yıl içinde çıkaracağı vergi ve diğer masrafları incelemek için "Araç Sahibi Olmanın Yıllık Masrafı Nedir?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Satın aldığınız aracı sigortalamak size ekstra bir maliyet çıkarır.
 • Araç, doğası gereği kullandıkça zaman içinde değer kaybeder.
 • Kaza gibi istenmeyen durumlarda onarım ve bakım işlemleri için yüksek meblağlar ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Çoğu kişi araç satın alma için taşıt kredisi kullanır. Kredinin geri ödenmesi esnasında ortaya çıkabilecek ekonomik olumsuzluklar, sıkıntılı bir süreç yaşamanıza neden olabilir. Bu tür bir riski en aza indirmek adına en uygun taşıt kredisi veren bankalar konusunda detaylı bir araştırma yapmak gerekir.

Uzun Dönem Araç Kiralamak Size Hangi Avantajları Sunar?

Araç satın almanın dezavantajları sizin için daha ağır basıyorsa, araç kiralama yönetimini tercih edebilirsiniz. Araç kiralama günlük ya da daha uzun süreli olarak olarak yapılabilir. Bireyler için araç kiralama aylık ya da daha kısa süreler için tercih edilebilir. Özellikle uzun dönem araç kiralama, özellikle kurumsal firmalara birçok avantaj sunar. Şimdi bu avantajlara bakalım.

Firmalar İçin Araç Kiralamada Vergi Avantajları Nelerdir?

Firmalara için araç kiralama birçok vergi avantajı getirir. Araç kiralama faturaları, KDV indirimi için kullanılabilir. Kira bedeli masraf olarak gösterilebildiğinden gelir vergisi konusunda da firmalara fayda sağlar. Ayrıca bir araç satın alma işlemi gerçekleşmediğinden, motorlu taşıtlar vergisi ödeme mükellefiyeti de doğmaz.

Bakım Süreçleri Açısından Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Kiralanan araçların bakımı tamamen, araç kiralama hizmeti sunan işletmelerin yükümlülüğündedir. Dolayısıyla uzun vadeli araç kiralayan firmaların bu konuda herhangi bir masraf yapmasına gerek kalmaz. Bakım süresince firma, verdiği ikame araçlar ile mağduriyet yaşanmasını önler.

Sigorta İşlemlerinde Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Araç kiralama, firmalara sigorta açısından da kolaylık sağlar. Bu araçların sigortalama işlemlerini kiralama hizmeti veren şirket gerçekleştirir. Araç kiralama yapan firmanın bu konuda bir sorumluluğu bulunmaz.

Uzun Dönem Araç Kiralamanın Dezavantajları Nelerdir?

Araç kiralama, avantajlarının yanında kimi dezavantajlara da sahiptir. Bu dezavantajları şu şekilde sayabiliriz:

 • Mülkiyeti size ait olmadığından, ortaya çıkabilecek bir nakit ihtiyacında aracı satma şansınız olmaz.
 • Araç kiralama sözleşmeleri katı kurallara sahip olabilir. Sözleşmelerle düzenlenmiş araç kiralama şartları, karşınıza ekstra maliyetler çıkarabilir. Dolayısıyla bu konuda karar vermeden önce bir araç kiralama sözleşmesi örneği incelemek, olası riskler konusunda önlem almanızı sağlar.
 • Öngörülemeyen durumlar gereksiz masraf yapmanıza neden olabilir. Örneğin 6 aylık araç kiralama sözleşmesi yapmanızın ardından, bu konudaki ihtiyacınız ortadan kalkabilir ve boşuna harcama yapmış olursunuz.
 • Araç kiralama şartları, genellikle zaman ve mesafe kısıtına bağlanır. Bu kısıtlamalar, öngöremediğiniz durumlarda sizi zorlayabilir.

Uzun Dönem Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Araç kiralamanın avantaj ve dezavantajlarına göz attıktan sonra, sıra son olarak bu işlem öncesine dikkat etmeniz gerekenlere geldi. Araç kiralarken gözden kaçırmamanız gereken konuları aşağıdaki tabloda bir araya getirdik.

Kiralanacak araçların kalitesine ve özelliklerine dikkat edin.
İhtiyaçlarınızı karşılayacak miktarda kiralama yapın.
Araç kiralama yapacağınız firmayı özenli seçin.
Araçların yakıt tüketim miktarını iyice araştırın.
Sözleşme ve sigorta detaylarına özen gösterin.
Hasar durumuna ve hasar tespitine dikkat edin.
Aracı teslim alırken yakıt miktarını kontrol edin ve aynı miktarda yakıtla geri teslim edin


 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi 6.02.2023

  Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

 • Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği 31.01.2023

  Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği

 • Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı! 30.01.2023

  Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı!

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon