Trafik Sigortası İle ilgili Bilmeniz Gerekenler

Trafik sigortası zorunlu bir sigorta türü. Zorunlu trafik sigortasını herkesin yaptırması gerekse de bu sigorta türü ile ilgili akıllarda soru işaretleri var. Trafik sigortasının tüm detaylarını sizler için derledik.

Trafik sigortası üçüncü kişileri korumak için yapılan bir sigortadır. Bu üçüncü kişi yeri geldiğinde siz de olabilirsiniz. Bu nedenle trafikteki tüm araçların zorunlu olarak bu sigortayı yaptırması gerekir. Zorunlu trafik sigortası poliçesi her yıl yenilenir ve yaptırmayanlara cezai yaptırım uygulanır.

Trafik Sigortası Sorgula

Kusurlu olduğunuz bir kazada, hasar verdiğiniz kişilerin aracında meydana gelen hasarlar sizin trafik sigortanızdan karşılanır. Bu noktada trafik sigortanızın kapsamı etkili. Trafik sigortasının temel teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenip tüm sigorta şirketleri için aynı olsa da, poliçeye eklenen ek teminatlar daha geniş bir güvence ağı sağlar. Trafik sigortası poliçesi yaptırırken teminatları detaylıca incelemenizde fayda var.

Yaptırdığınız trafik sigortası sadece yurt içinde geçerlidir. Eğer aracınızla yurt dışına çıkacaksanız poliçenize yurt dışı teminatı ekletmelisiniz.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları nasıl belirlenir?

Trafik sigortası fiyatı herkes için aynı değildir. Zorunlu trafik sigortası fiyatları sigortayı yaptırdığınız şirkete, aracınıza, aracın kayıtlı olduğu ile, daha önce hasara neden olup olmadığınıza göre değişir. En uygun trafik sigortası fiyat teklifini alabilmek için farklı sigorta şirketlerinizi karşılaştırmanızı tavsiye ederiz. Bunu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirip zamandan tasarruf edebilmek için Hangikredi.com Sigorta sayfasından zorunlu trafik sigortası sorgulaması yapabilirsiniz.

Trafik sigortası neleri karşılar?

Aracınızda bir hasar meydana geldiğinde, hasara neden olan kişinin sigortasından faydalanabilmek için kazadan hemen sonra kaza tespit tutanağı doldurmanız ve işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için 2 yıl içinde sigorta şirketine bildirimde bulunmanız gerekir.

Zorunlu trafik sigortası şunları karşılar:

  • Kişi başına vefat ve tedavi: Herhangi bir hasar durumunda poliçede yazan limitlere uygun olarak, hasar gören tüm üçüncü kişiler için vefat ve tedavi masrafları.
  • Kaza başına vefat ve tedavi: Kazada hayatını kaybeden tüm üçüncü kişileri vefat parası, yaralananların tedavi masrafı.
  • Araç ve kazı başına maddi hasar: Olası bir kaza durumunda üçüncü kişilerin aracında meydana gelen hasarlara ilişkin masraflar.
En Avantajlı Trafik Sigortasını Bulmak İçin Tıkla
Trafik Sigortası İle ilgili Bilmeniz Gerekenler
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir