Tapu İşlem Süreci Nasıl Gerçekleşiyor?

İlk kez ev alanların aklına en sık takılan soru tapu işlem sürecinin nasıl gerçekleşeceği ve hangi belgelerin gerektiği. Konut kredisi kullanarak yeni bir ev aldıysanız tapu işlem sürecinin nasıl gerçekleştiğine ilişkin detaylı bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hayallerinizdeki evi buldunuz, bankadan konut kredisi çektiniz ya da nakit paranızla evi alacaksınız. Peki tapu sürecinde neler yapılması gerekiyor? Yapılacak işlemleri tapu dairesine gitmeden önce yapılacak işlemler ve tapu dairesinde yapılacak işlemler olarak ikiye ayırmak mümkün olduğundan süreci bu şekilde inceleyeceğiz.

Kredi Sorgula

Tapu dairesine gitmeden önce yapmanız gerekenler

Yapmanız gereken ilk şey konuta ait tapunun bir fotokopisini almak. Bu fotokopiyle belediyeye giderek evin emlak vergi borcu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca belediyeye gittiğinizde konuta ait imar bilgilerini de öğrenerek tapudaki numara ile belediye imar müdürlüğündeki numaranın uyuşup uyuşmadığını da kontrol edebilirsiniz. Bu işlem için belediyeye giderken yanınızda olması gereken belgeler şunlardır:

  • Tapu fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • 2 adet vesikalık fotoğraf

Tapu dairesinde yapılacak işlemler

Tapu dairesindeki işlemlerin hızla gerçekleşmesi ve sonuçlanması için eksiksiz belgelerle gidilmesi önemli. Hem alıcıyı hem satıcı ilgilendiren bu süreçte satıcı; tapunun aslı, belediye rayiç belgesi, alım sırasında kredi kullanılmış ve ev ipotek altındaysa ipotek belgesini yanında bulundurmalıdır.

Tapu dairesine gittiğinizde öncelikle belgelerle başvuru yapmanız gerekir. Bu bir ön başvuru olacaktır. Belgelerin eksiksiz olması halinde başvurunuz onaylanır. Başvuru onaylandığında cep telefonunuza onay mesajı gelir ve bu mesajda randevu saat ve tarihi belirtilir. Bu randevuya gitmeden önce ilgili banka şubesine giderek tapu harcını yatırmanız ve randevuya harcı yatırdığınıza dair dekontla gitmeniz gerekir.

En Avantajlı Kredi Hangi Bankada?

Randevu tarih ve saatinde alıcı ve satıcı aynı anda tapu dairesinde bulunarak akit odasında ilgili belgeleri imzalar. Tarafların imzasından sonra tapu müdürü de belgeyi imzalar ve satış işlemi gerçekleşmiş olur.

Hayallerinizdeki ev için en avantajlı konut kredisini hala bulamadıysanız aşağıdaki konut kredisi hesaplama aracını kullanarak en uygun konut kredisi seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir