Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 2.04.2024 Güncelleme Tarihi: 4.04.2024

PTT'den para gönderme işlemi birçok farklı kanalla yapılabilir.

PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?
Genel olarak PTT'den para göndermek için yurt içi ve yurt dışı havale hizmetleri, Western Union, PTT EFT, Global, UPT, EFS, MoneyGram ve PostalPay kanallarını kullanabilirsiniz. Her yöntem ile farklı ülkelere para gönderebilir, işlemlerinizi pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Genel olarak yurt içi havale işlemlerinde alıcının T.C. kimlik numarasına ya da vergi numarasına ihtiyacınız vardır. Yurt dışı gönderim işlemlerinde de benzer şekilde alıcının bilgilerini girerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Farklı kanallar aracılığıyla PTT'den para yollama işlemini gerçekleştirerek alıcıya istediğiniz tutarı güvenli bir şekilde ulaştırabilir, para transferlerini kısa süre içinde tamamlayabilirsiniz.

PTT'den kimlere para gönderilebilir?

PTT’den hemen hemen herkese para gönderebilirsiniz. Farklı kanallarla genel olarak aşağıdaki ülkelere para gönderebilirsiniz.

 • PTT'den T.C. numaranız ile para gönderme işlemini gerçekleştirirken yurt içinde yaşayan herhangi bir kişiye kolaylıkla transfer yapabilirsiniz. Eğer PTT posta çeki hesabınız varsa ve onu interaktif kullanıma açtıysanız istediğiniz yerden gönderim işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak PTT üzerinden yurt içinde USD ve euro havaleleri de yapabilirsiniz.
 • PTT’den yurt içi para transferi yaparken 5.000 TL’ye kadar alıcının adresine ödeme yapabilirsiniz. Ek olarak alıcıya para gönderdikten sonra telefon ile haber verilmesini de isteyebilirsiniz.
 • PTT'den yurt dışı para gönderme işlemlerini de birçok farklı ülke için gerçekleştirebilirsiniz. Elektronik ortamdan Arnavutluk’a, Bulgaristan’a, Ukrayna’ya, Litvanya’ya, İsviçre’ye, Letonya’ya, Yunanistan’a, Portekiz’e, Polonya’ya, Sırbistan’a ve İtalya’ya EUROGIRO (elektronik havale) aracılığıyla para transferi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yurt dışı havale hizmeti kapsamında aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, Arnavutluk’a, Yunanistan’a, İtalya’ya, Portekiz’e ve İsviçre’ye ödeme şartlı gönderiler, transfer edebilirsiniz. Ödeme şartlı gönderi, alıcının da parayı teslim alabilmesi için belirli bir miktar para ödemesi gerektiği durumları ifade eder. Örneğin, alıcı bir paket ya da mektup gönderirken alıcının bu gönderiyi teslim alabilmesi için belirli bir miktar para ödemesi gerektiği şartı getirebilir. Böylece gönderici, güvenli bir şekilde ödemesini alabilir.
 • 2004 yılından itibaren Western Union ile ortak bir şekilde çalışan PTT ile 200’den fazla ülkeye pratik bir şekilde para gönderebilirsiniz. PTT’nin 4.000’den fazla şubesi Western Union ile para transferi yapmanıza yardımcı olur. Bununla beraber belirli ücretlerde PTT’nin masrafları için ek olarak dolar ya da euro ödemeniz gerekir.
 • PTT'den IBAN’a para gönderme işlemi de oldukça kolaydır. PTT EFT hizmetini kullanarak yurt içindeki herhangi bir bankaya para transferlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca PTT EFT hizmetiyle kredi kartı numarasına da gönderim yapabilirsiniz.
 • PTT’nin global hizmeti ise iş yerlerinin yurt dışı ödemelerini yapmalarını kolaylaştırır. 2020 yılından beri iş yerleri için özel olarak geliştirilir. Rusya, Pakistan, CIS (Bağımsız Ülkeler Topluluğu), Azerbaycan, Filipinler, Beyaz Rusya, Nepal, Ürdün, Kırgızistan, Mısır, Rusya, Irak, Özbekistan, Tacikistan, Fas, Katar ve Kenya’ya Global Ödeme Hizmetleri ile gönderim yapabilirsiniz. Ülkeler için farklı gönderim ücret tarifeleri uygulanır.
 • UPT ile 5 kıtaya, 200 ülkeye ve 400.000’den fazla işlem noktasına kolay bir şekilde para transferleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca size gönderilen paraları da herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. Euro ve USD’nin yanı sıra gönderimlerinizi TL ile de yapabilirsiniz.
 • EFS ise iş yerleri için olan Global hizmetindeki çoğu ülkeye rahat bir şekilde para göndermenizi ve almanızı sağlar. Vatandaşlar için olan hizmet, tüm PTT şubelerinden gerçekleştirilebilir.
 • MoneyGram ile 200’ün üzerinde ülkeye euro ve Amerikan doları gönderebilirsiniz. 2021 yılından beri sunulan hizmette Asya, Filipinler, Avrupa, CIS, LAC, Afrika ve Fas için farklı gönderim ücretleri bulunur. UPT’den farklı olarak bu hizmette sadece euro ve USD gönderebilirsiniz.
 • PostalPay ise PTT, INPAY ve Eurogiro iş birliğiyle yurt dışından Türkiye’ye düşük ücretlerle para transferi yapılmasını sağlayan bir hizmettir. Hızlı, güvenli ve kolay olmasıyla öne çıkar.

Yukarıdaki kanallar aracılığıyla yurt içi ve yurt dışından farklı ülkelere para gönderebilir, transfer işlemlerinizi pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

PTT'den para gönderme işleminin limiti var mıdır?

PTT'den para gönderme işlemlerinin bazılarında belirli limitler bulunur. Limitlerin bazıları şu şekildedir:

 • Yurt dışı havale hizmetinde Ukrayna, Polonya ve Bulgaristan’a 3.000 euro, Arnavutluk ve Letonya’ya 2.000 euro, KKTC’ye 20.000 TL, Portekiz, İsviçre ve Yunanistan’a 2.500 euro ve Sırbistan’a 1.000 euro gönderebilirsiniz.
 • Yurt içi döviz havalesinde üst sınır 5.000 USD ya da 5.000 euro’dur.
 • EFT yoluyla PTT'den isme para gönderme işleminde üst sınır sınırsızdır. Bununla beraber iş yerleri, maksimum 5.000.000 TL gönderebilir. Posta çeklerinde de bir üst sınır yoktur.
 • Konutta para teslimi için üst sınır 5.000 TL’dir.

PTT'den hangi günlerde ve saatlerde para gönderilir?

PTT’den para göndermek istiyorsanız bu işlemleri hafta içi yapabilirsiniz. Sabah 08.30’dan akşam 17.00’ye kadar istediğiniz kanal aracılığıyla gönderim işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bununla beraber hafta sonu işlem yapamazsınız.

PTT'den para gönderme işlemi nasıl yapılır?

PTT’den para gönderme işleminde kullanacağınız kanal hangi adımları uygulamanız gerektiğini belirleyebilir. PTT'den para havalesi nasıl yapılır, sorusunun cevabına aşağıdaki maddeleri inceleyerek ulaşabilirsiniz.

 • Yurt içi havale hizmetinde herhangi bir ismi ve adrese havale gönderebilirsiniz. Posta çeki hesabınız varsa cep telefonunuz aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yurt dışı havale hizmetlerinde ise şubeye giderek alıcı bilgileriyle beraber transfer yapabilirsiniz.
 • Western Union ile gönderim yapmak için pasaport, nüfus cüzdanı ya da fotoğraflı sürücü belgesi ile PTT şubelerine gelmelisiniz. T.C. vatandaşı olmayanların ise pasaporta ya da daimi oturma izni kimliğine ihtiyacı vardır.
 • PTT EFT hizmetini kullanmak için hesap numarası, IBAN ya da kredi kartı bilgilerine ihtiyacınız vardır.
 • Global ismindeki hizmeti kullanmak için yurt dışından gelen işleme ait referans numarasına ihtiyacınız vardır. Ardından PTT şubelerinden Ödeme Formunu doldurarak kimlik belgesi ile USD, TL ya da euro ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Benzer şekilde size gelen ödemeleri de alabilirsiniz.
 • UPT ile para göndermek için kimlik belgesi yeterlidir. Ardından şubelere giderek transfer tutarını TL, USD ya da euro olarak görevliye teslim etmelisiniz.
 • Monegram ile de Global ile benzer şekilde referans numarasını vererek adınıza yapılan ödemeleri alabilirsiniz. Ayrıca alıcı bilgileriyle para transferi de gerçekleştirebilirsiniz.
 • PostalPay uygulamasını indirerek yurt dışından size para transferi kolaylıkla ve kısa süre içinde yapılabilir. Gönderilen parayı kimlik ve kod bilgisi ile PTT iş yerlerinden alabilirsiniz.
 • PTT'den cezaevine para gönderme işlemi yapmak için T.C. kimlik numarası, adres ve isim soyisim bilgilerinizi paylaşmalısınız. Ardından alıcının bulunduğu cezaevi ve koğuş, ad, soyad, T.C. kimlik numarası ve varsa PTT IBAN ya da hesap numarası bilgileriyle işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Para transferlerini gerçekleştirmek için kredi çekmeniz gerekiyorsa HangiKredi aracılığıyla farklı bankaların tekliflerine ulaşabilirsiniz! 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

11 Oy

-

3,18 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 23.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?