Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredilerde Hayat Sigortası Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 13.07.2015 Güncelleme Tarihi: 30.05.2023

Hayatımızın belli dönemlerinde çoğumuzun yolu bankalara düşüyor.

Kredilerde Hayat Sigortası Nedir?
Kimimiz ev almak, kimimiz araç almak, kimimiz evlenmek, kimimiz tatile çıkmak için nakit paraya ihtiyaç duyabiliyoruz.

Kredi kullanmak istediğinizde bankanız sizden hayat sigortası yaptırmanızı talep eder ve söz konusu sigorta poliçesi için bir ücret tahsil eder.

Bankalar, kullandırdığı kredi ürünlerinin çoğunda, masraflar arasına bir de sigorta ücreti ekler. Sigorta yapmak durumunda olduğunuzu size bildirir ve sigorta tutarını sizden tahsil eder. Zorunlu olduğu düşünülen bu hayat sigortası, aslında zorunlu değildir ve sizin inisiyatifinizdedir. Sigortanın gerekliliklerini ve kapsamını öğrenebilir, iptal edebilir ya da cazip gelmesi hâlinde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kredi kullanımlarında kredi çekme koşulu olarak öne sürülen hayat sigortası, banka için bir ödeme güvencesidir ve bu yüzden her zaman banka tarafından talep edilir. Hayat sigortası, borçlunun vefat etmesi hâlinde kredi borcunun ödenmeye devam edeceğini garanti altına alır. Yani banka kendini güvenceye almış olur. Aynı zamanda sigorta sayesinde siz de güvence altında olursunuz.

Kredi Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Kredi alırken banka, bazı şartları yerine getirmenizi ister. Bu şartların bir kısmı zorunlu iken sigorta gibi zorunlu olmayanları da yerine getirmeniz beklenir. İtiraz etmediğiniz sürece, söz konusu şartlardan doğan masrafları da sizin ödemeniz gerekir. Peki, kredi hayat sigortası zorunlu mu?

Bankalar verdikleri borcu garanti altına alabilmek için hayat sigortasını zorunlu tuttuklarını söyleyebilirler. Fakat yasal olarak böyle bir hakları yoktur. Hayat sigortası yaptırmak istemezseniz bunu bankaya bildirebilir ve sigortayı iptal ettirebilirsiniz. Ayrıca iptal edilene kadar geçen süre için ödediğiniz primleri iade olarak almanız da mümkündür.

Hayat Sigortası İptali

Hayat sigortası iptali için yapmanız gereken işlem, konuyla ilgili bir dilekçe yazıp Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunmaktır. Fakat bu başvuruyu yapıp sigortayı iptal ettirebilmek için, sigortanın sizin bilginiz dışında yapılmış olması gerekir. Banka sizi bu konuda bilgilendirerek onayınızı almışsa, sigorta iptal edilse bile prim iadesi alamazsınız. Heyet, başvurunuzu bu detayları da göz önüne alarak inceler ve belirli bir süre sonra sonucu size bildirir.

Hayat Sigortası Gerekli mi?

Sigorta konusunda iptal başvurusunda bulunmadan önce sizin için hayat sigortası gerekli mi değil mi buna karar vermeniz gerekir. Çünkü bu sigorta poliçesi, sizi bankadan daha fazla güvence altına alır. Banka bu sigorta sayesinde sadece ödeme alabileceğini garanti altına alır. Siz ise poliçe kapsamındaki tüm teminatlardan faydalanabilirsiniz.

Normal şartlarda borçlunun vefat etmesi sonucu borç, mirasçılara devredilir. Fakat sigorta varsa ilgili sigorta şirketi tarafından borç ödenir. Bu nedenle iptal kararı öncesinde poliçe kapsamını öğrenmenizde fayda vardır.

Hayat Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar

Eğer sigortayı iptal ettirmeyip kullanmaya karar verdiyseniz, poliçenin hangi durumlarda geçerli olduğunu öğrenmelisiniz. Her poliçenin kapsamı farklı olabilmekle birlikte bazı detaylar genel olarak her poliçede bulunur. Hayat sigortasının ödeme yapmadığı durumlar şöyle sıralanabilir:

 • Sigorta yaptırılmadan önce var olan bir hastalık dolayısıyla vefat
 • İntihar ve intihara teşebbüs sonucu vefat
 • Poliçede belirtilmemişse, “yolcu” sıfatı dışında yapılan uçuşlar sonucu vefat
 • Savaş ve nükleer etkenlere bağlı ölümler
 • Poliçede belirtilen AIDS ve benzeri hastalıkların sebep olduğu ölümler
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon