Kredilerde Hayat Sigortası Nedir?

Hayatımızın belli dönemlerinde çoğumuzun yolu bankalara düşüyor. Kimimiz ev almak, kimimiz araç almak, kimimiz evlenmek, kimimiz tatile çıkmak için nakit paraya ihtiyaç duyabiliyoruz. Böyle durumlarda bankaların sunduğu kredi ürünleri imdadımıza yetişiyor.

Konut kredisi gibi yüksek tutarlı bir kredi kullanmak istediğinizde banka tarafından hayat sigortası yaptırmanız gerektiği söylenir. Peki kredilerde hayat sigortası nedir, neden yaptırılır, ev kredisinde hayat sigortası zorunlu mudur?

Bankalardan kredi almak istediğinizde bankanın kredi çekme koşulu olarak öne sürdüğü hayat sigortası banka için bir ödeme güvencesi olduğundan her zaman için banka tarafından talep edilir. Hayat sigortası, başınıza bir şey gelmesi durumunda kredi borcunun ödenmeye devam edeceğini garantiler. Yani banka kendini güvenceye almış olur.

Hayat sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeli?

Bankanın güvencesi olan hayat sigortası, sigorta şirketi tarafından yapılır. Hazırlanan sigorta poliçesinde hayat sigortasının hangi durumlarda devreye gireceğinin bilgisi yer alır. Bu durumda mirasçılarınıza, bir ölüm halinde kredi borcu bırakmamak için poliçeyi detaylı olarak incelemenizde fayda var. Burada dikkat etmeniz gereken poliçede yer alan ölüm şekilleri. Sigorta şirketleri bu tip poliçelere genellikle sadece kaza sonucu ölüm şartını eklemek isteseler de eğer ölümcül sonuçlara yol açabilecek ciddi bir hastalığınız varsa sigorta şirketi ile anlaşarak hastalık sonucu ölüm şartını poliçeye ekletebilirsiniz.

Kredi hayat sigortası banka adına güvence olmasının yanı sıra yakınlarınız için de güvencedir. Kredi hayat sigortasında yer alan yaşamsal risk gerçekleştiğinde tazminat anında ödenir. Sigorta sayesinde aileniz beklenmeyen risklere karşı güvence altına alınmış olur.

Sigorta Sorgula

Hayat Sigortası Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Krediler için yapılan hayat sigortasının bedeli çekilecek kredi türüne ve kişinin yaş, cinsiyet gibi bilgilerine göre değişiklik gösterir. Sigorta fiyatı ayrıca sigorta şirketine ve poliçenin kapsamına göre de değişiklik göstermektedir.  Hayat sigortası yıllık olarak yapılır ve her sene tekrarlanması gerekir.

Bankalar sigorta yapamadıkları için sigorta konusunda genellikle anlaşmalı bir kurumları bulunur. Sigortanızı bu kurumdan yaptırmak zorunda değilsiniz. Kredi çekmek istiyor ve bunun için sigorta yaptırmanız gerekiyorsa bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketi dışındaki herhangi bir sigorta şirketinden de sigorta yaptırmanız mümkündür. Örneğin hayat sigortası hizmeti veren Aegon ile uygun fiyatlara kredi hayat sigortası yaptırabilirsiniz.

Kredi Alma İhtimalinizi Arttırın

Hayat Sigortası Zorunlu Değil

Son olarak, yasaya bakıldığında aslında hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. maddesine göre herhangi bir mal ya da hizmetin satın alınmasında aksine bir teamül, ticari örf ya da adet yoksa satıcı o mal ya da hizmetin satışını başka bir mal ya da hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz. Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak istemiyorsanız bankaya konuyla ilgili dilekçe verebilirsiniz. Dilekçenizin reddedilmesi durumunda Tüketici Mahkemesi’ne başvurabilirsiniz.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir