Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı Aidatı

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 31.05.2019 Güncelleme Tarihi: 27.11.2020

Bankanın, tüketicilere sunduğu kredi kartı için istediği yıllık ücret kredi kartı aidatı olarak adlandırılıyor.
Kredi Kartı Aidatı
Kredi kartı ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Bankanın, tüketicilere sunduğu kredi kartı için istediği yıllık ücret kredi kartı aidatı olarak adlandırılıyor. Kredi kartı ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Kredi kartı aidatı, kartın kullanıldığı tüm süre boyunca tüketiciye yansıtılan ve bankanın operasyonel maliyetlerini karşılayan bir üyelik aidatıdır. Bankalar tüm yıl boyunca kredi kartı için kurguladığı kampanyalara karşılık tüketiciden kredi kartı aidatı talep eder. Bankaların sunduğu aidatsız kredi kartları olsa da kredi kartlarının kampanya, indirim ve puan fırsatlarından yararlanabilmek için aidatlı kredi kartlarını tercih etmeniz gerekir.

Kredi Kartı Aidatı Hakkında Ne Bilmelisiniz?

Bilinçli bir tüketici olarak, kredi kartı başvurusu yapmadan önce kredi kartları ile ilgili bilmeniz gereken bazı yasal durumlar var:

 • Kart veren kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı ürünü sunmak zorundadır ancak kredi kartı aidatı almadıkları kartların taksitlendirme, puan biriktirme, kampanyalardan yararlanma gibi özellikleri bankanın inisiyatifindedir.
 • Banka kartları ve sanal kredi kartlarından yıllık üyelik ücreti alınmaz.
 • Kredi kartı aidatının alınabilmesi için tüketicinin borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı beklenir. Yani kredi kartı alıp hiç kullanmadıysanız sizden aidat alınamaz.
 • Kredi kartı iptal talepleri, ilgili kredi kartıyla ilişkilendirilen herhangi bir borç bakiyesi bulunması nedeni ile reddedilemez. Borç bakiyesine rağmen iptal edilen kredi kartlarının borç geri ödeme dönemlerinde yıllık üyelik ücreti tahsil edilemez.

Kullanmadığım kredi kartının aidatını ödemeli miyim?

Burada iki önemli nokta var:

 • Kredi kartınızı aldınız ama 180 gün boyunca kullanmadıysanız aidat ödemezseniz.
 • Kredi kartınızı kullanırken kullanmaya ara verip 180 gün boyunca kullanmazsanız kredi kartınız hareketsiz kabul edilir ve aidat ödemeniz gerekmez.

Bu maddelerden ikincisine göre kredi kartınızı kullanmayı bıraktıysanız ve 180 gündür kredi kartınızda puan kullanımı dahil hiçbir hareketlilik gerçekleşmediyse aidat ödemenize gerek yoktur.

Bankalar, aidatsız ve ücretsiz kredi kartı seçeneği sunmak zorunda mı?

Konuyla ilgili yönetmelikte yer alan şu madde aslında bu sorunun cevabı:

“Kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır.”

Bankalar yasal bir zorunluluk olarak aidatlı kredi kartının yanında aidatsız kredi kartı da sunmak zorundadır. İlgili yönetmeliğe göre ayrıca kredi kartı veren kuruluşlar yıllık üyelik ücreti bulunmayan kredi kartı limiti belirlerken, yıllık üyelik ücreti bulunan kredi kartı değerlendirme kriterlerini aynen uygulamakla yükümlü. Aynı yönetmeliğin tüketiciye tanıdığı hakka göre eğer tüketici talep ederse, yıllık üyelik aidatı bulunan kredi kartını limiti aynı kalmak koşulu ile yıllık üyelik aidatı bulunmayan kredi kartı ile değiştirebilir.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alınabilir Mi?

2014 yılında yapılan düzenleme ile kredi kartı aidatı yasallaştı. Bu düzenleme ile birlikte, yönetmeliğe uyulduğu sürece kredi kartı aidatının iade edilmesi mümkün değil. Kredi kartı aidatı ödemek istemiyorsanız bankaların sunduğu aidatsız kredi kartı ürünlerinden de yararlanabilirsiniz. Yine yönetmeliğin tanıdığı bir hakla aidatlı kredi kartınızı aidatsız kartla değiştirebilirsiniz.

Banka ödemekte olduğum kredi kartı aidatını geri vermek zorunda mı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) 2014’te yönetmelikte yaptığı düzenleme ile kredi kartı aidatları yasal duruma geldi. Bu nedenle yasal duruma gelen kredi kartı aidatını da geri almak artık kolay kolay mümkün değil. Bunun mümkün olabilmesi için ilgili mahkemeler tarafından yönetmeliğin iptal edilmesi gerekiyor. Yönetmelik tarihinden önce alınan kredi kartı aidatlarını almak için ise hala bir şans var. Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılan bu tip başvurular genelde tüketicinin lehine sonuçlanıyor.

Ödenmemiş borcu olan kredi kartı iptal edilebilir mi?

Her bankanın kredi kartı iptal uygulaması birbirinden farklıdır. Bankanın iptal uygulaması ile ilgili detaylı bilgiye kredi kartı sözleşmenizden ulaşabilirsiniz. Eğer sözleşmenizde kredi kartı iptal edilirken toplam kredi kartı borcu da kapatılmalıdır gibi bir madde yer alıyorsa kredi kartınızı kapatırken borcun tamamını ödemeniz gerekir.

Bazı bankalarda borcun tamamı ödenmeden de kredi kartını iptal edebilmek mümkün. Böyle bir durumda borcunuz kapanana kadar her ay borç ekstresi gelmeye devam eder ve bu borcu düzenli şekilde ödemeniz gerekir. Kredi kartının iptali, bankanın alacağını alamaması nedeni ile gerçekleşiyorsa, tüketicinin borcunu tek seferde ödemesi gerekir.

Aidatsız Kredi Kartları

Tercih edebileceğiniz aidatsız kredi kartı ürünlerinden bazıları şunlar:

 • Garanti BBVA Bonus Flexi Card
 • Akbank Axess Free
 • Şekerbank Şeker Kart
 • Odeabank Bank’O Card
 • Enpara.com Kredi Kartı
 • TEB Sade Kart
 • İş Bankası Maximum Aidatsız Kart
 • QNB Finansbank CardFinans Fix

Kolay onaylanan kredi kartları hangileridir?

Kredi kartı başvurunuzun onaylanması finansal geçmişinize bağlıdır ve tamamen bankanın inisiyatifindedir. Buna rağmen bazı bankalardan kredi kartı almak daha kolay. Kolay kredi kartı veren bankaları aşağıda görebilirsiniz. Kolay onaylanan kredi kartları hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Yapı Kredi Worldcard

Hızlı kredi kartı veren bankalardan biri Yapı Kredi. Yapı Kredi Worldcard ile alışverişlerinizi taksitlendirebilir, çeşitli kampanyalardan yararlanabilir ve Worldpuan kazanabilirsiniz. Yapı Kredi Worldcard başvurusunu Hangikredi.com’dan hızla gerçekleştirebilirsiniz.

Akbank Axess Kredi Kartı

Akbank Axess kredi kartı ile yapacağınız alışverişleri taksitlendirebilir, alışverişlerinizden Chip-para kazanabilirsiniz. Axess kredi kartı dünyasının farklı kart seçenekleri arasından mutlaka kendinize uyan bir kredi kartı bulabilirsiniz. Akbank Axess kredi kartının anında onaylı Direkt Kredi Kartı seçeneği ile şubeye gitmenize gerek kalmadan sadece form doldurarak kredi kartı alabilirsiniz. Başvurunuzu Hangikredi.com’dan kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

ING Bonus Anında Kart

ING de anında kart alabileceğiniz bankalardan biri. Hızlı kart teslimi ile öne çıkan ING’de kredi başvurunuz hemen incelenir, onaylandığında hemen hazırlanarak size ulaşır.

Garanti BBVA Bonus Kredi Kartı

Garanti BBVA Bonus kredi kartına sitemiz üzerinden online kredi kartı başvurusu yaparak hızla sonuç alabilirsiniz. Garanti Bonus’un yaygın üye iş yerlerinden yaptığınız tüm alışverişleri taksitlendirebilir, bu alışverişlerden bonus kazanabilirsiniz.

Kart Yenileme Ücreti Nedir?

Kullanıcı hataları nedeni ile kartın yenilenmesi gerekiyorsa tüketiciden kart yenileme ücreti talep edebilir. Eğer kredi kartınızın son kullanma tarihi dolmuşsa ve banka size bu nedenle yeni kart göndermişse kart ücreti talep edilmez. Bu konuyla ilgili BDDK’nın sitesinde şu bilgi yer almaktadır:

“Bir takvim yılı içerisinde kayıp, çalıntı ve benzeri nedenler dolayısıyla gerçekleştirilen iki adete kadar kart yenileme karşılığında ücret alınamaz. Bir takvim yılı içerisinde ikiden fazla yenileme talebiniz olması halinde banka ücret alabilir.”

 • Kartın kaybolması ya da çalınması,
 • Kartın kırılması ya da zedelenmesi,
 • Kartın eskimesi nedeni ile

nedeni ile yeniden kart çıkartılmak istenirse banka kart ücreti talep edecektir.

Bankaların Kart Yenileme Ücretleri

Bazı bankaların asıl kart yenileme ücretlerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Ek kart yenileme ücretleri aşağıdaki tutarlardan farklı olabilir.

Banka Ücret Bilgi
Garanti BBVA 5 TL Kayıp/çalıntı kart yenilemelerinde müşteri bazında 4.yenilemede ve devamında alınır.
İş Bankası 9,5 TL Bir takvim yılı içinde otomatik yenilenme hariç 3.kez ve sonraki yenilemelerden alınmaktadır. BSMV hariçtir.
QNB Finansbank 10 TL Bir takvim yılındaki ilk 2 yenilemeden ücret alınmaz. Ücrete BSMV dahildir.
ING 0 TL Kart yenileme ücreti alınmaz.
Akbank 8 TL BSMV dahildir.
Vakıfbank 10 TL BSMV dahildir.

Sanal kartlar ve banka kartları ücretli midir?

Sanal kredi kartı banka kartı ya da kredi kartına bağlı açılan bir kart türüdür. Sanal kartta size değişken ya da sabit bir kart numarası verilir ve işlemlerinizi bu kart numarası ile yaparsınız. Sanal kart, başka bir karta bağlı olarak açıldığından ücretli değildir.

Mevduat hesabınıza bağlı olarak verilen banka kartının ücretli olup olmaması bankadan bankaya değişiklik gösterir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Ahmet
Ahmet 21.09.2019 • 00:00

Kiredi karti alamiyorum nedeni varmi

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 25.09.2019 • 00:00

Sayın Ahmet, Kredi notunuz düşük olduğu için ya da önceki borçlanmalarınızdan dolayı siciliniz bozulduğu için kredi kartı başvurularınız onaylanmıyor olabilir.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon