Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır

Kredi kartı kapatma işlemi, son derece basit biçimde gerçekleştirilebilecek olan bir işlem. Kredi kartınızı kapatmak için isterseniz müşteri hizmetlerine ulaşabilir, isterseniz de direkt olarak şubeden kredi kartınızı kapatabilirsiniz. Kredi kartı başvurusu ise internet bankacılığı yoluyla, çağrı merkezlerinden ve şubeden gerçekleştirilebilir.

Kredi Kartı Taksitleri Sürerken Kapatma İşlemi Uygulanır Mı?

Evet, kredi kartınızın taksitleri sürerken, kredi kartınızı kapatma hakkına sahipsiniz. Böyle bir başvuruda bulunduğunuzda, banka çalışanları tarafından yoğun bir ikna durumuyla karşılaşabilirsiniz. Bankalar bu gibi durumlarda müşterilerini kaybetmemek adına oldukça ısrarcı olabilirler. Size çeşitli kampanyalar ve avantajlardan bahsederek, kartınızı kapatma fikrinizi değiştirmeye çalışırlar.

Kredi kartınızı kapattıktan sonra, aylık taksit tutarını yine aynı şekilde ödeme fırsatına sahipsiniz. BDDK’nın almış olduğu kararla mümkün hale gelen bu durum, müşterilerin daha fazla borca girmesini de engeller.

Kredi Kartı Kapanınca İçindeki Puan Ne Olur?

Kredi kartlarının en cazip yanı puan sistemi. Harcama yaptıkça kazandığınız puanlarla daha sonra bedava alışveriş yapabiliyorsunuz. Kredi kartı kapatma işlemi sonrasında, içindeki puanlar kullanılamaz hale gelir. Bu nedenle kartı kapatmadan önce puanlarınızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Asıl Kredi Kartı Kapanınca Ek Kart Ne Olur?

Ek kart, ana karta bağlı olarak çıkarılan bir kredi kartı. Bu nedenle ana kart kapandığında ek kart da kapanır. Yine aynı şekilde ana karta bağlı olarak çıkartılan sanal kart da ana kart kapandığında kapanır.

Taksitleri Devam Eden Kredi Kart Kapanınca Taksit Ödemesi Nasıl Yapılır?

İş bankası kredi kartı kapatma işleminden sonra size ekstre göndermeye devam etmek durumunda. Aynı şekilde Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve ING gibi bankalar, size ekstre göndermek zorunda. Bu nedenle kartınızı kapatsanız dahi, taksitleri aynı şekilde ödeme şansına sahipsiniz.

Eğer elinizde nakit para varsa, borcu tek seferde de ödeyebilirsiniz. İsterseniz mevcut taksit planınıza göre de ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı aidatı alan bankalar, kartınızı kapattıktan sonra sizden aidat talep edemez. Bu esnada aidat derdi olmadan borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartını Kullanıma Kapatma ve Tamamen Kapatma Arasındaki Fark Nedir?

Kredi kartını kullanıma kapatma ve tamamen kapatma arasında fark bulunur. Kredi kartını tamamen kapattığınızda, herhangi bir biçimde müşteri olarak görünmezsiniz. Kullanıma kapatma işlemi ise daha farklıdır. Kartınız var olmaya devam eder ancak pasif şekilde görünür.

Kredi Kartı İptal Dilekçesi Nasıldır? 

Kredi kartınızı iptal edebilmeniz için, bankanıza dilekçe vermeniz gerekir. Dilekçeler kurallara uygun biçimde yazılmalı ve bankanıza teslim edilmelidir.. Bankaların müdürlüğüne hitaben yazılacak olan dilekçeler, kredi kartınızın başarılı biçimde iptal edilebilmesi için önemli bir konu olarak karşımıza çıkar.

Banka Kredi Kartınızı İptal Etmezse Ne Yapmalısınız?

Bankalar kredi kartınızı 7 gün içerisinde iptal etmek zorunda. Bu nedenle kartınızın iptal edilmemesi durumunda BDDK’ya dilekçe verebilirsiniz.

Kolay kredi kartı veren bankalar, müşteri dostu olmasıyla ön plana çıkar. Yapı Kredi, Garanti Bankası ve Akbank en kısa sürede kredi kartı veren bankalar arasında. Hangikredi Kredi Kartı sayfasından bu bankaların kredi kartlarını inceleyebilir, dilediğiniz karta online başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?
3 (60%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir