Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kaza Tespit Tutanağında Anlaşılamadığında Ne Yapılmalı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 14.07.2016 Güncelleme Tarihi: 31.12.2021

Hiçbirimiz başımıza gelmesini istemesek de trafik kazaları da hayatın bir parçası.

Kaza Tespit Tutanağında Anlaşılamadığında Ne Yapılmalı?
Ne zaman, nerede başımıza geleceğini bilemediğimiz kazalar nedeniyle kasko ve trafik sigortası ile güvence sağlamamız mümkün.

Bildiğiniz üzere yapılması zorunlu olan trafik sigortası kazaya karışan üçüncü kişilere maddi anlamda mal ve can güvenliği sağlarken, ki bu üçüncü kişi siz de olabilirsiniz, kasko sizin malınızı ve canınızı maddi güvence altına alır. Olası bir kaza durumunda sigortanın sağladığı olanaklardan yararlanabilmek için kaza tespit tutanağını doğru bir şekilde doldurmak oldukça önemli fakat bazı durumlarda kaza tespit tutanağı ile ilgili taraflar arasında anlaşma sağlanamayabiliyor.

Olası bir kaza durumu ile karşılaştığınızda nasıl kaza tespit tutanağı dolduracağınızı ve neler yapmanız gerektiğini biliyor olabilirsiniz ama bazı durumlarda taraflar arasında anlaşma sağlanamayabiliyor. Böyle bir durumda karşılaştığınızda şu adımları izlemelisiniz:

 • Kazaya karışan araçları hareket ettirmeden polis ya da jandarmaya haber verin.
 • Gelen görevliye kaza zaptı tutturun ve alkol raporu alın.
 • Görgü tanıkları varsa onlar için görgü tanığı tespit tutanağı tutturun.
 • Kazaya karışan araçlara ait trafik sigortası poliçesi ile sürücüye ait ehliyet ve araç ruhsatının fotokopilerini alın.
 • Kendi sigorta şirketinize ya da karşı tarafın sigorta şirketine verilmek üzere farklı açılardan kazaya ait fotoğraflar çekin.

Kaza nedeni ile aracınızda oluşan hasarın kasko ya da trafik sigortası ile karşılanabilmesi için topladığınız belgeleri kendi sigorta şirketinize ve karşı tarafın sigorta şirketine ulaştırmanız gerekir. Bu belgeleri ulaştırdıktan sonra sigorta şirketi ile ilgili olan süreç başlar ve hasar tazmini yapılır.

Hem kendi aracınızın hem de neden olabileceğiniz kazalarda karşı tarafın maddi güvenliğini sağlamak için aracınıza kasko ve trafik sigortası yaptırmalısınız. Hangikredi.com Sigorta sorgulama sayfası aracılığı ile en uygun kasko ve trafik sigortası tekliflerine dakikalar içinde ulaşabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Dijital Ayak İzi Nedir? 27.09.2022

  Dijital Ayak İzi Nedir?

 • Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme 26.09.2022

  Ticaret Bakanlığı’ndan Tüketici ve Konut Kredilerinde Yeni Düzenleme

 • Borsada Neler Oldu? Bundan Sonra Neler Olacak? 22.09.2022

  Borsada Neler Oldu? Bundan Sonra Neler Olacak?

 • Yüksek Faiz Ortamında Kredi İle Konut Yatırımı 21.09.2022

  Yüksek Faiz Ortamında Kredi İle Konut Yatırımı

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon