Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kaza Tespit Tutanağında Anlaşılamadığında Ne Yapılmalı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 14.07.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Hiçbirimiz başımıza gelmesini istemesek de trafik kazaları da hayatın bir parçası ve ne zaman, nerede başımıza geleceğini bilmediğimiz kazalar nedeniyle maddi zarara uğrama ihtimalimiz var.

Kaza Tespit Tutanağında Anlaşılamadığında Ne Yapılmalı?
Neyse ki trafik sigortası ve kasko ile doğacak hasarlara karşı güvence sağlamamız mümkün. İşte bu sebeple söz konusu sorunla karşı karşıya kalmadan önce kaza tespit tutanağına dair detayları bilmenizde fayda var.

Kaza Sonrasında Tutulması Gereken Tespit Tutanağı Neden Önemlidir?

Bildiğiniz üzere yapılması mecburi olan zorunlu trafik sigortası, kazaya karışan üçüncü kişilere maddi anlamda mal ve can güvenliği sağlar. İhtiyari trafik sigortası olarak da bilinen kasko ise sizin malınızı ve canınızı maddi güvence altına alır. Olası bir kaza durumunda sigortanın sağladığı imkânlardan yararlanabilmek için kaza tespit tutanağını doğru bir şekilde doldurmak son derece önemli. Aşağıda kaza tespit tutanağı örneğinde mutlaka olması gereken detayları görebilirsiniz.

Sürücü Bilgileri Araç Bilgileri Trafik Sigortası Poliçe Bilgileri
Ad Soyad Şasi No Sigortalının İletişim Adresleri
T.C. Kimlik No Marka ve Model Acente No
Sürücü Belge No Plaka Poliçe No
Adres, Telefon, E-posta Kullanım Şekli Sigorta Şirketinin Unvanı
Poliçenin Başlangıç ve Bitiş Tarihi
Tramer Belge No

Kasko kaza tespit tutanağında sürücülerin görüşlerine ve görsel anlatımına da yer vermek gerekiyor. Aracın darbe aldığı bölümleri işaretlerle göstererek hasar tespit sürecini hızlandırabilirsiniz. Tarafların anlaşması durumunda araçlarda oluşan maddi kayıp, sigorta şirketleri tarafından kısa sürede giderilebilir. Fakat bazen kaza tespit tutanağı ile ilgili taraflar arasında anlaşma sağlanması mümkün olmuyor. Böyle durumlarda hasarı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kaza Sonrasında Tutanak Tutulmazsa Ne Olur?

Sigorta şirketleri, kazanın ardından oluşan hasarları tespit eder. Ardından aracınız için bir hasar kaydı açar ve ilgili dosyayı tramere gönderir. Tramer, araçların sigorta bilgilerinin yer aldığı veri deposu olarak özetlenebilir. Zorunlu trafik sigortasından yararlanmayı sağlayan bu süreçte maddi kayıpları karşılaşmak için kaza sonrası tutanağını eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Çünkü kaza tespit tutanağı olmadan tazminat almanız ve diğer haklarınızı talep etmeniz mümkün değil. Diğer taraftan tutanak düzenlenmeyen durumlar da mevcut. Tutanağın gerekli olmadığı durumlar şu şekilde:

 • Kazaya karışan sürücülerden birinin ehliyetinin olmaması
 • Sürücünün akıl sağlığı açısından yetersiz olması
 • Kazada vefat veya yaralanma yaşanması
 • Sürücülerden birinin 18 yaşını doldurmaması
 • Kamuya ait bir aracın kazaya karışması
 • Sürücünün alkollü olması
 • Kazada maddi hasar meydana gelmemesi

Sayılan istisnaların dışında kazanın ardından vakit kaybetmeden bu süreci tamamlamak son derece mühim. 5 günlük trafik sigortasında hasar ihbar süresi içerisinde bu işlemi yapmanız gerekir. Üstelik bunun için tercih edebileceğiniz daha pratik alternatifler de var. Mobil kaza tespit tutanağı, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sürücülere sunulan bir yöntem. Kaza sırasında aracınızda tutanak yoksa bu dijital imkândan faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle tutanağı doğrudan sigorta şirketinize gönderebilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağı Üzerinde Anlaşılmadığı Durumda Ne Yapılmalı?

Olası bir kaza durumu ile karşılaştığınızda nasıl kaza tespit tutanağı dolduracağınızı ve neler yapmanız gerektiğini biliyor olabilirsiniz. Ancak bazen taraflar arasında anlaşmanın sağlanamadığı durumlar oluyor. Tabii buna bağlı olarak sigorta ve kasko süreçleri de aksıyor. Ancak kaza tespit tutanağında anlaşamama hâlinde başvurabileceğiniz bazı yöntemler var. Böyle durumların yaşandığı bir trafik kazasında yapılması gerekenler şöyle:

 • Kazaya karışan araçları hareket ettirmeden polis ya da jandarmaya haber verin.
 • Gelen görevliye kaza zaptı tutturun ve alkol raporu alın.
 • Görgü tanıkları varsa onlar için görgü tanığı tespit tutanağı tutturun.
 • Kazaya karışan araçlara ait trafik sigortası poliçesi ile sürücüye ait ehliyet ve araç ruhsatının fotokopilerini alın.
 • Kendi sigorta şirketinize ya da karşı tarafın sigorta şirketine verilmek üzere farklı açılardan kazaya ait fotoğraflar çekin.

Kaza nedeni ile aracınızda oluşan hasarın kasko ya da trafik sigortası ile karşılanabilmesi için topladığınız belgeleri kendi sigorta şirketinize ve karşı tarafın sigorta şirketine ulaştırmanız gerekir. Bu belgeleri ulaştırdıktan sonra sigorta şirketi ile ilgili olan süreç başlar ve hasar tazmini yapılır. Böylece tek taraflı kaza tespit tutanağı aracılığıyla uğradığınız zararı karşılayabilirsiniz.

Taraflar Kaza Tespit Tutanağına Sonradan İtiraz Edebilir mi?

Trafik kazalarında düzenlenen tutanak üzerinden hangi tarafın daha fazla kusurlu olduğuna karar verilir. Kusur oranı, sigorta şirketinden alacağınız ödemenin miktarını belirler. Bu bağlamda; %0, %50, %75 ve %100 gibi sabit oranlar bulunuyor. Söz konusu rakamlara göre maddi hasarınızın hangi oranda karşılanacağı da ortaya çıkar. Kazanın hemen ardından hazırlanan tutanağa göre tespit edilen bu oranlara daha sonra itiraz etme hakkınız var. Eğer mevcut kusur oranlarından memnun değilseniz Sigorta Birliği Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

Kaza tespit tutanağı kusur oranına itiraz, 2 yıl içerisinde gerçekleştirilir. Ancak hasar tespitinin daha doğru yapılması için bu işlemin mümkün olduğunca erken gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtelim. Zira hasar tespitinde aracın uğradığı zarar ve kazanın olduğu yerde bulunan kameraların çektiği görüntüler gibi detaylar incelenir. Yapılan değerlendirmelerin ardından kaza tespit tutanağı itirazına olumlu ya da olumsuz bir cevap verilir.

HangiKredi ile Aracınıza Uygun Sigorta Tekliflerine Hızlıca Ulaşabilirsiniz!

Hem kendi aracınızın hem de neden olabileceğiniz kazalarda karşı tarafın maddi güvenliğini sağlamak için aracınıza kasko ve trafik sigortası yaptırmalısınız. HangiKredi, sigorta şirketleri arasından en uygun poliçe teklifini sunan seçeneği bulmanıza yardımcı olur. Poliçeye dâhil olan güvenceleri ve talep edebileceğiniz ek teminatları gösterir. Dilerseniz Hangikredi.com sigorta sorgulama sayfası aracılığı ile en uygun kasko ve trafik sigortası tekliflerine dakikalar içinde ulaşabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

2 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon