Kaza Tespit Tutanağında Anlaşılamadığında Ne Yapılmalı?

Hiçbirimiz başımıza gelmesini istemesek de trafik kazaları da hayatın bir parçası. Ne zaman, nerede başımıza geleceğini bilemediğimiz kazalar nedeniyle kasko ve trafik sigortası ile güvence sağlamamız mümkün.

Bildiğiniz üzere yapılması zorunlu olan trafik sigortası kazaya karışan üçüncü kişilere maddi anlamda mal ve can güvenliği sağlarken, ki bu üçüncü kişi siz de olabilirsiniz, kasko sizin malınızı ve canınızı maddi güvence altına alır. Olası bir kaza durumunda sigortanın sağladığı olanaklardan yararlanabilmek için kaza tespit tutanağını doğru bir şekilde doldurmak oldukça önemli fakat bazı durumlarda kaza tespit tutanağı ile ilgili taraflar arasında anlaşma sağlanamayabiliyor.

Olası bir kaza durumu ile karşılaştığınızda nasıl kaza tespit tutanağı dolduracağınızı ve neler yapmanız gerektiğini biliyor olabilirsiniz ama bazı durumlarda taraflar arasında anlaşma sağlanamayabiliyor. Böyle bir durumda karşılaştığınızda şu adımları izlemelisiniz:

  • Kazaya karışan araçları hareket ettirmeden polis ya da jandarmaya haber verin.
  • Gelen görevliye kaza zaptı tutturun ve alkol raporu alın.
  • Görgü tanıkları varsa onlar için görgü tanığı tespit tutanağı tutturun.
  • Kazaya karışan araçlara ait trafik sigortası poliçesi ile sürücüye ait ehliyet ve araç ruhsatının fotokopilerini alın.
  • Kendi sigorta şirketinize ya da karşı tarafın sigorta şirketine verilmek üzere farklı açılardan kazaya ait fotoğraflar çekin.

Kaza nedeni ile aracınızda oluşan hasarın kasko ya da trafik sigortası ile karşılanabilmesi için topladığınız belgeleri kendi sigorta şirketinize ve karşı tarafın sigorta şirketine ulaştırmanız gerekir. Bu belgeleri ulaştırdıktan sonra sigorta şirketi ile ilgili olan süreç başlar ve hasar tazmini yapılır.

Hem kendi aracınızın hem de neden olabileceğiniz kazalarda karşı tarafın maddi güvenliğini sağlamak için aracınıza kasko ve trafik sigortası yaptırmalısınız. Hangikredi.com Sigorta sayfası aracılığı ile en uygun kasko ve trafik sigortası tekliflerine dakikalar içinde ulaşabilirsiniz.

Sigorta Sorgulama
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir