Kat İrtifakı Nedir?

Kat İrtifakı Nedir

Ev almaya karar verdiniz ama almak istediğiniz ev inşaat halinde. İşte bu noktada ‘kat irtifakı’ tabiri çıkıyor karşımıza. Peki nedir kat irtifakı ve neden bu kadar önemli? Özellikle konut kredisiyle ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir konu olan kat irtifakı ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları bu yazıda derledik.

 Kat İrtifakı Nedir?

Kat irtifakı en basit tanımıyla bir arsada inşa edilecek binanın, tek başına kullanılabilecek tüm bölümleri için arsanın mülk sahibi ve paydaşlar arasındaki paylaşımı ve hakları gösteren belgedir. Kat irtifakı henüz bitmemiş olan bir inşaattan daire almak istediğimizde bize düşen arsa payını gösterir. Ortada henüz bir daire olmamasına rağmen belediyenin belirlediği adres ve kapı numaralarına kat irtifak tapusundan ulaşılabilir.

Kat İrtifakı Neden Önemli?

Kat irtifakı tapusu, henüz yapılmamış bir inşaatta sizin sahip olacağınız bağımsız bölümü (kat, daire, depo vb.) gösterdiğinden oldukça önemli. Henüz tamamlanmış bir inşaat olmamasına rağmen biten inşaatta sahip olacağınız bağımsız bölümün adresi, katı, kapı numarası gibi tüm detaylarını içerir. Ayrıca inşaat yapılacak olan arsadaki payınız da bu tapuda görünür.

KONUT KREDİSİ HESAPLA

Kat İrtifakı Tapusu Nasıl Alınır?

Kat irtifakının kurulabilmesi için tapu siciline tescil yapılmalıdır. Arsa sahibi ve paydaşlar, Tapu Müdürlüğüne giderek resmi bir senet düzenler. Eğer kat irtifakı tek bir kişiye ait olacaksa senet yerine istem belgesi düzenlenir.

Kat irtifakının sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için:

  • Yapının henüz tamamlanmamış olması,
  • İnşa edilecek bölümlerin bağımsız olması,
  • Tüm maliklerin istemde bulunması,
  • Yapının tamamı için kat irtifakı kurulması,
  • Malik sayısına göre senet ya da istem belgesi

düzenlenmesi gerekir.

Kat İrtifakı ile Kat Mülkiyeti Arasındaki Fark Nedir?

Kat irtifakı tapusu henüz inşa edilmemiş yapıdaki payınızı gösteren tapudur. İnşaat tamamlandıktan sonra kat irtifakı tapusunu kat mülkiyeti tapusuna dönüştürmeniz gerekir. Kat mülkiyeti tapusu, o binada size ait olan ve oturma izni alınmış bölümü gösteren ve yine adres, kat, kapı numarası gibi detayları gösteren tapudur. Kat mülkiyeti tapusu almak için ilgili belgeler ve dilekçe ile birlikte Tapu Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekir.

Kat İrtifaklı Daire Alırken Bunlara Dikkat!

Henüz bitmemiş bir inşaattan daire alacaksanız alacağınız dairenin kat irtifakı tapusu olacaktır. Böyle bir durumda belediyeye giderek inşaat projesi ve kat irtifakı tapusunda yer alan bilgileri kontrol etmeniz gerekir. Müteahhitin belediyeye ilettiği proje ile tamamlayacağı proje birbirinden farklı olursa bina için yıkım kararı çıkabilir. Ayrıca kat irtifakı tapusu olan bir daire alacaksanız mutlaka risk analizi yaptırmanız gerekir. Sadece kat irtifakı tapusu olan daireler için bankaların konut kredisi vermeyebileceğini de unutmayın.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir