Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kasko Mini Onarım Teminatı Hangi Hasarları Karşılar?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.11.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Olası hasar durumlarına karşı kasko yaptırmak daima araç sahiplerinin avantajına.

Kasko Mini Onarım Teminatı Hangi Hasarları Karşılar?
Kasko paketlerinden size uyan birine karar vererek kasko poliçesi yaptırabilirsiniz.

Ek teminatlar ile şekillendirilebilen kasko poliçelerinde en avantajlı teminatlardan biri de mini onarımdır. Bununla birlikte kaskoda teminat dışında kalan hâller olabileceği de unutulmamalıdır.

Sigorta şirketlerinin bazı kasko poliçelerine dahil ettiği mini onarım teminatı, aslında genel kasko teminatları ile neredeyse aynı hasarları karşılar. Hasar sigorta şirketi tarafından karşılanırsa kasko bozulur fakat mini onarım bunun önüne geçer. Bu teminat ile boyasız göçük düzeltme, boya tamiri, döşeme tamiri, cam onarımı gibi hizmetler alınması mümkündür. Bu detaylar ve teminat limitleri, sigorta şirketine göre değişkenlik gösterir.

Kaskoda mini onarım, belirli limitler dahilindeki küçük hasarlarda sigorta şirketinin onarım maliyetini karşılamasını kapsayan bir teminattır. Normal şartlarda hasar küçük bile olsa poliçenin işleme konulması hasar kaydı oluşturur ve bir sonraki poliçedeki indirim hakkı kaybolur. Bu nedenle pek çok araç sahibi küçük tutarlardaki hasarları kendisi yaptırmaktadır. Mini onarım sayesinde hem küçük tutarlı hasarlar onarılır hem de hasarsızlık indirimi kaybolmaz.

Mini Onarım Nedir?

Kasko mini onarım hizmeti, küçük hasarlar için yararlanabileceğiniz bir kasko teminatı türü. Mini onarım teminatı ile araç kasko poliçenizin geçerli olduğu süre boyunca ekstra ücret ödemeniz gerekmeden, ufak hasarların onarılması için hizmet alırsınız.

Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde sık sık araba kullanıyorsanız mini onarım teminatı sizin için oldukça avantajlıdır. Mini onarım teminatı ile onarım için ekstra ücret ödemenize gerek kalmadığı gibi hasarsızlık indiriminiz de bozulmaz. Trafikte aktif hâldeyken ya da aracınız park hâlindeyken oluşabilecek küçük hasarlar da kasko poliçesi dahilinde sigorta şirketi tarafından karşılanır. Fakat bu durum kaskoyu ve hasarsızlığı bozar. Mini onarım teminatının işlevi, küçük tutarlı hasarların kasko bozulmadan karşılanmasıdır.

Mini onarım teminatlı kasko poliçesi fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlardan biri aracınızın değeridir. Araç kasko değer listesi üzerinden aracınızın güncel değerini öğrenebilirsiniz.

Mini Onarım Teminatları Nelerdir?

Kasko mini onarım şartları, sigortacılık hizmeti veren şirketten şirkete göre değişkenlik gösterebilir. Kasko genel şartları dikkate alındığında, standart bir poliçede mini onarım teminatının olması gerekmez. Sigorta şirketleri, yeni müşteriler kazanmak ve kasko yaptırmak istemeyen müşterileri ikna etmek adına böyle bir hizmet sunar. Teminatları farklılık gösteren birden fazla kasko poliçesi sunar ve bunlardan birinde mini onarım teminatı yer alır. Bu teminatın olduğu poliçe biraz daha pahalı olabilir fakat işlevi göz önüne alındığında oldukça avantajlıdır.

Mini onarıma dahil olan hasarlardan bazıları şöyledir:

 1. Araç kaportası göçüğünün boyasız düzeltilmesi
 2. Boya hasarlı göçük düzeltme
 3. Araç boya tamiri ve mini yama (anahtar çizikleri, kapı vurukları, tampon sıyrıkları)
 4. Boya parlatma ve temizleme
 5. İç kısımdaki torpido ve benzeri plastik parçaların onarımı
 6. Araç döşemesi tamiri (döşeme üstündeki yanık, yırtık ve çizikler)
 7. Ön cam tamiratı (dış etkenlerden dolayı meydana gelen hasarın onarımı)
 8. Leke çıkarma (halı ve döşemedeki lekeler)
 9. Plastik tampon onarımı

HangiKredi üzerinden avantajlı teminatlar içeren kasko teklifleri alabilirsiniz.

Hasarlarda Mini Onarım Tercih Edilmeli mi?

Aracınıza kasko yaptırdıysanız, poliçe dahilindeki haklarınızı kullanmanız maddi yönden avantaj sağlar. Hasarsızlık indiriminin kaybolma riskini sorun ederek poliçedeki hizmetleri almadığınız takdirde kasko yaptırmanızın bir anlamı kalmaz. Fakat bazı hasarların maliyeti oldukça düşüktür ve hasar kaydı oluşması, bir sonraki poliçe için daha yüksek bir fark ödemenizi gerektirir.

Kasko mini onarım hakkı bu gibi durumlarda son derece avantajlı ve işlevseldir. Dolayısıyla küçük bir fark ödeyerek bu teminatı poliçenize ekletmeniz, uzun vadede kazançlı çıkmanızı sağlar. Bununla birlikte aracınızın orijinallik özelliği kaybolmayacağı için mini hasar onarımı gelecekte de sorun yaratmaz. Hasar kaydına sahip bir poliçenin doğuracağı masraftan daha küçük tutarlardaki tamirleri bu teminat kapsamında yaptırabilirsiniz.

Kaskoda Mini Onarım Opsiyonel mi?

Mini onarım kasko poliçelerinin hepsinde bulunmaz ve opsiyoneldir, yani zorunlu değildir. Bu teminat, ek teminat olarak kabul edilir ve sigorta şirketleri tarafından bazı poliçelere eklenir. Bununla birlikte siz de kasko yaptırırken yetkili sigorta acentesinden bu teminatın dahil olduğu bir poliçe talep edebilirsiniz. Dolayısıyla kasko yaptırırken poliçeyi incelemeniz son derece önemlidir.

Poliçe, sigorta şirketi ile sizin aranızda imzalanan bir sözleşmedir ve tüm hizmet bu sözleşmeye bağlı kalınarak verilir. Eğer poliçede mini onarım teminatı yer almıyorsa bu teminatın avantajlarından yararlanamazsınız. Kasko yaptırmadan önce poliçenin detaylarını öğrenmenizde ve eğer yoksa mini hasar onarımı teminatını ekletmenizde fayda vardır. Ayrıca her sigorta şirketinde mini onarım limitlerinin farklı olabileceğini de unutmamalısınız.

Mini hasar teminatı opsiyoneldir fakat kasko yaptırmak taşıt kredisi kullanıldığında olduğu gibi bazı durumlarda zorunlu olabilir. Avantajlı faiz oranlarına sahip taşıt kredisi tekliflerine HangiKredi aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortası Mini Onarımı

Trafik sigortası, özel olan ve istek üzerine yapılan kaskonun aksine zorunlu bir sigortacılık ürünüdür. Bu sigortanın zorunlu olma sebebi bir sorumluluk sigortası olmasıdır. Trafik sigortası sizin trafikteki diğer araçlara ve yayalara karşı sorumluluklarınızı güvence altına alır. Trafik kazası geçirdiğinizde suçlu konumda olup karşı tarafa bir hasar verdiyseniz bu hasar, trafik sigortası poliçeniz dahilinde sigorta şirketi tarafından ödenir. Detaylı bilgi için “Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sigorta şirketi sizin için bir ödeme yaparsa adınıza hasar kaydı da yapılır. Bu hasar kaydı, bir sonraki yenileme döneminde trafik sigortasına daha yüksek ücret ödemenize sebep olur. Düşük maliyetli hasarların hasar kaydı oluşturmaması için trafik sigortası poliçesi dahilinde de mini onarım hizmeti alabilirsiniz.

Trafik sigortası genel şartları kapsamında mini hasar onarım teminatının sigorta poliçesinde olması zorunlu değildir. Fakat bazı sigorta şirketleri, müşteri portföylerini genişletmek ve müşteri memnuniyetini yüksek tutmak adına son yıllarda bu teminatı trafik sigortası poliçelerine de eklemeye başladı. Mini hasar teminatının yer aldığı bir trafik sigortası yaptırmanız hasarsızlık konusunda size fayda sağlar.

Mini Onarım Teminatının Avantajları Nelerdir?

Kasko mini onarım paketi, her durumda sizin için avantajlıdır. Poliçenizin geçerli olduğu sürede bu teminata ihtiyaç duymamış olsanız bile olası risklere karşı bu teminatı ekletmek hem maddi zarara girmenizi önler hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Mini hasar onarım hizmetinin sağladığı avantajlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Küçük tutarlı hasarların onarılması kaskonuzu bozmaz.
 • Bu teminat kapsamında verilen onarım hizmeti hasar olarak kaydedilmez.
 • Hasarsızlık indiriminiz geçerliliğini bir sonraki poliçede de korur.
 • Yapılan onarımlar sadece mevcut hasarı giderecek şekilde olduğu için aracınızın orijinalliği bozulmaz.
 • Aracınızın orijinalliği bozulmadığı için ikinci el değeri de korunur.

Mini Onarım Kaskoyu Bozar mı?

Mini onarım teminatı içeren bir kasko poliçesine sahipseniz en küçük hasarları bile sigorta şirketinin karşılamasını talep edebilirsiniz. Sigorta şirketi bu küçük hasarların giderlerini poliçeyi bozmadan karşılamayı kabul etmiş olduğu için, söz konusu teminattan faydalanmanızın herhangi bir olumsuz sonucu yoktur. Kısacası mini onarım, kaskoyu bozmaz. Mini hasar ile karşılaştığınızda, kaskoyu yaptırdığınız sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu yetkili servislere giderek kaskonuzu bozmadan mini hasar onarım hizmeti alabilirsiniz.

Mini Onarım ile Normal Onarım Arasındaki Fark Nedir?

Mini onarım hizmetinden faydalanabilmeniz için mevcut hasarın poliçede belirtilen limitler dahilinde olması gerekir. Bununla birlikte çoğu poliçede, özellikle boya onarımları için boyut sınırı da yer alır. Örneğin poliçenizde boya tamiri için 10 cm çapa kadar mini onarım teminatı varsa daha büyük bir alan için normal onarım hizmetini kullanmanız gerekir.

Normal onarım, kasko poliçenizin genel teminatlarına dahil olan hasarları ifade eder. Normal onarım teminatının limitleri daha yüksektir ve her durumda bu onarım hizmetini alırsınız. Mini ve normal onarım teminatları arasındaki en önemli fark ise hasarsızlığa olan etkidir. Mini hasar teminatında hasarsızlık indiriminizi kaybetmezsiniz fakat normal onarım hizmeti alırsanız hasar kaydı oluşur.

Araç satın almak için krediye ihtiyacınız varsa “Ne kadar kredi çekebilirim?” gibi sorularınıza HangiKredi hesaplama araçları ile cevap bulabilir, bankaların tekliflerini görebilir, bankalar arasında karşılaştırma yapabilir ve online taşıt kredisi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Vergi Muhasebesi Nedir? 21.09.2023

  Vergi Muhasebesi Nedir?

 • Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır? 21.09.2023

  Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • İç Kontrol Nedir? 19.09.2023

  İç Kontrol Nedir?

 • Damping Nedir ve Çeşitleri Nelerdir? 15.09.2023

  Damping Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon