Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Hisseli Tapuya Kredi Çıkar mı?

Evren Keskin

Yayımlama Tarihi: 28.07.2020 Güncelleme Tarihi: 7.10.2020

Hisseli tapu ile kredi konusu iki taraflı bir konu.
Hisseli Tapuya Kredi Çıkar mı?
Hisseli tapunuzla bankalara ipotekli ihtiyaç kredi başvurusu yapmak isteyebilirsiniz ya da bankalardan konut kredisi kullanarak hisseli tapusu olan bir konut/arsa satın almak isteyebilirsiniz.

Hisseli tapu ile kredi konusu iki taraflı bir konu. Hisseli tapunuzla bankalara ipotekli ihtiyaç kredi başvurusu yapmak isteyebilirsiniz ya da bankalardan konut kredisi kullanarak hisseli tapusu olan bir konut/arsa satın almak isteyebilirsiniz.

Bankalar hisseli tapuya ipotekli ihtiyaç kredisi verme konusunda bazı şartları göz önünde bulundurur. Bu durum sonucunda kredi alacak kişinin tapusunun hisse durumu gibi pek çok parametre incelenir. Tapu evraklarının alt kısmında hissenin yüzdelik değeri görülmektedir. Bu değer “1/100, 1/16, 1/8” ve benzeri şekillerde yazılmaktadır. Bazı durumlarda bu değer tapunun arka sayfasında da yer alabilmektedir.

Hisseli tapular için talep edilen konut kredisinin onaylanma ihtimali düşüktür. Bankalardan hisseli tapu ile kredi almak isteyen kullanıcıların birçok şartı yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Genel çerçeveden bakıldığında bankaların isteği aynı: Tapudaki hisse ibaresinin tamamen kaldırılması, tek hisse haline getirilmesi. Hisseli tapusu olan bir arsa ya da konutu kredi ile almak istiyorsanız, tüm hissedarla anlaşmalısınız ve tüm hissedarlar satış için tapuya gitmelidir. 

Hisseli Tapuya Kredi Nasıl Alınır?

Bankaların kendi içlerinde farklı farklı değerlendirme kriterleri bulunmaktadır. Ancak hisseli tapu konusunda büyük çoğunluk ile bankalar aynı politikayı izlemektedir. Bankalar tarafından belirlenen şartların yerine getirilmesi ile krediyi almak mümkün olabiliyor. Bu şartlar ile hisseli tapuyu bankaya teminat olarak sunmak mümkün. Bu şartların dikkat çekenleri şu şekildedir:

 • Hisseli tapu ile kredi başvurusu yapacak kişinin tapu üzerinde adı geçen herkesi başvuru yapılan krediye kefil yapması sonucunda kredi onaylanabilir.
 • Tapuyu tamamen bir kişi üzerine geçirme durumunda da kredi çıkabilir. Bu maddeye ek olarak arazi veya arsanın eşit parsellere bölünerek yeniden tapulaştırılması ile sorun ortadan kaldırılmış olur.

Bu iki şartın yerine getirilmesi sonucunda banka şartlarının da eksiksiz olması ile kredi kullanımı sağlanabilir.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Hisseli tapu ile bankaların birçoğu kredi vermektedir. Yukarıda belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda hemen hemen tüm bankalar hızlı bir şekilde konut kredisi çekme imkânı tanıyor.  Bunlardan bazıları;

Hisseli Tapuya Krediyi Kimler Kullanabilir?

Hisseli tapu ile de olsa her kredi kullanımında olduğu gibi bu kredide de düzenli gelir şartı aranmaktadır. Düzenli geliriniz olmasına rağmen farklı bir kredinizin olması ve ödemeleri bu geliriniz ile karşılayacağınız için bankanız kredi talebinize onay vermeyebilir.

Hisseli Tapuya Kredi Çekilir mi?

En çok merak edilen konulardan biri de hisseli tapuya kredi çekilip çekilemeyeceğidir. Bir gayrimenkul üzerinde hisseli tapunuz var ve bu gayrimenkulü ipotek göstererek kredi kullanmak istiyorsanız durum farklılaşıyor. Hisseli tapuya sahip kişilerin kredilerinin onay prosedürleri bankadan bankaya farklılıklar gösterebilir. Bankaya, kişiye, kredi miktarı gibi pek çok unsura bağlı olarak kredi şartlarında farklılıklar olabilir. Bankalar bu talebe olumlu yaklaşabiliyor fakat diğer hissedarların imzası gerekiyor. Banka, olası bir satış durumunda kendini garantiye almak adına diğer ortakların imzasını talep eder. Ekspertiz keşfinin ardından değerinin maksimum %75’ine kredi verilir. Bu oran dönemsel olarak değişiklik gösterebilir. 

Hisseli Tapuya Kredi Çekme Dezavantajları Nelerdir?

Tüm kredi işlemlerinde olduğu gibi hisseli tapuya kredi çekme konusunda da dezavantajlar bulunmaktadır. Kredi kullanılacağı zaman mutlaka faiz oranlarına dikkat edilmeli ve kredi çekimi buna göre ayarlanmalıdır. Hisseli tapu ile kredi çekiminde bir diğer dezavantaj ise 90 gün süre içerisinde ödeme yapılmaması durumunda teminat gösterilen mala banka tarafından el konulması. Hisseli tapuya kredi çekme durumunun en dezavantajlı durumu bu olarak görülür. Bu durum sonucunda ayrıca kredi notu düşer ve teminat gösterilen mal satış yoluyla başkasına geçer.

Hisseli Tapu ile Çekilen Kredide Vade Süresi

Hisseli tapunuz ile ipotekli ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizde, ihtiyaç kredileri kapsamında kredinizi 60 aya kadar vadelendirebilirsiniz. Ancak hatırlatmak isteriz ki yasal olarak ihtiyaç kredilerinde maksimum vade 60 ay olsa da bankalar kendi inisiyatifleri doğrultusunda daha düşük vade ile kredi verebilirler.

Önerilen içerik: Tapu Harcı Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Hisseli Tapu ile Çekilen Kredide Şartlar Nelerdir?

Hisseli tapu ile çekilen krediler için her banka kendi insiyatiflerinde farklı şartlar sunar. Genel olarak bankalar tarafından istenen şartlar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır. Ancak istisnai durumlar ve bankaların istekleri doğrultusunda farklı şartlarda müşterilerden istenebilir. 

Hisseli tapu ile ipotekli ihtiyaç kredisi kullanımında aranan şartlar:

 • Hissedarların tamamından kefalet almak bankalar tarafından en çok istenen şarttır. Yazımızın başlarında da bahsettiğimiz gibi tüm hissedarların kefil olması neredeyse tüm bankalar tarafından aranan bir şart olarak gösterilmekte.
 • Hisseli arsa ya da tarlanın ekspertiz tarafından kontrol edilmesi ve değer biçilmesi bankaların değişmez şartlarındandır.

Konut kredisi ile hisseli tapu alımı için aranan şartlar:

 • Hisselerin tek tapu haline getirilmesi de bazen bankalar tarafından istenen şartlar arasındadır.
 • Hisselerin her birinin parselleştirme sonucunda kendi başına birer tapu haline getirilmesi şartı da bankaların en çok yöneldiği istekler arasında yer almakta.

Yazar Hakkında

yazar
Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

3,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Sabri çampınar
Sabri çampınar 29.07.2020 • 00:00

Annemden kalan miras paylaşılmadı.Babam sağ,kredi için kalan miras tapusu ile mirasçı olarak kredi veren banka varmıdır.

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi 29.07.2020 • 00:00

Merhaba Sabri, Tapu senin üzerine kayıtlı değilse bu şekilde yapacağın başvuru onaylanmayacaktır.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı? 12.05.2021

  Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

 • Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı 11.05.2021

  Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı

 • Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi? 7.05.2021

  Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi?

 • Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık 6.05.2021

  Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon