Hayat Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar

Herhangi bir bankadan kredi aldığınızda hayat sigortası yaptırılır. Bu sigortayı bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketinden yaptırabileceği gibi başka bir sigorta şirketinden de yaptırılabilir. Kredi borcu bitmeden kredi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda bankanın kalan borç tutarını tahsil edebilmesini sağlayan hayat sigortası bazı durumlarda kullanılamıyor…

Konut kredisi alırken yaptırılan hayat sigortası, vefat durumu ile karşılaşıldığında mevcut borcun tamamının sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlıyor. Bu sayede ölen kişinin mirasçılarına borç aktarılmamış oluyor. Ayrıca ölüm dışında, eğer poliçeye ekletilmişse, iş görmezlik ve malüllük durumunda da hayat sigortası tarafından bankaya ödeme yapılır.

Hayat sigortasının ödeme yapmadığı durumlar nelerdir?

Sigorta şirketleri bazı durumlarda mirasçılara ödeme yapmayabiliyor. Peki sigorta hangi durumlarda ödeme yapmaz?

Sigorta şirketi, hayat sigortası yaptırmış olan kişinin beklenmedik bir nedenden ötürü vefat etmesi durumunda bankaya ödeme yapar. Krediyi kullanan kişi hayat sigortası yaptırdığı sırada bir hastalığa sahipse ancak bu hastalık poliçede belirtilmemişse vefat durumu ile karşılaşıldığında sigorta şirketinin yapacağı ödeme ile ilgili sorun çıkabiliyor. Eğer hastalık poliçe hazırlanırken belirtilmemişse fakat sigorta şirketi hastalığın bu esnada kişide mevcut olduğunu tespit ederse ödeme yapmaz. Eğer kredi kullanacak kişinin vefata neden olabilecek bir hastalığı varsa poliçe hazırlandığı sırada bunu belirtmelidir. Mevcut hastalığın olması sigorta primini arttırabilecek olsa da bu yüksek bir meblağ değildir.

İntihar durumunda genellikle sigorta şirketleri ödeme yapmayı kabul etmez. Bu konuyla ilgili kesin bir hüküm olmasa da, borçlu kişi intihar ettiğinde genellikle borç mirasçılarına aktarılmaktadır.

Hangikredi.com Kredi sayfasından kredi hesaplayabilir ya da Sigorta sayfasından sigorta sorgulaması yapabilirsiniz.

Sigorta Sorgulama
Hayat Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar
2.5 (49.23%) 13 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. Kredi kullanan kişinin intihar etmesi durumunda mirasçıları herhangi bir borçla karşılaşmaması için mirascılar ne yapması gerekiyor

  2. Sayın Mehmet t.

    Bu konuda mirasçıların yapabileceği herhangi bir şey söz konusu değil. Kalan miras reddedilebilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir