Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Hayat Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 24.08.2016 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Herhangi bir bankadan kredi aldığınızda hayat sigortası yaptırılır.

Hayat Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar
Bu sigortayı bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketinden yaptırabileceği gibi başka bir sigorta şirketinden de yaptırılabilir.

Herhangi bir bankadan kredi aldığınızda hayat sigortası yaptırılır. Bu sigortayı bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketinden yaptırabileceği gibi başka bir sigorta şirketinden de yaptırılabilir. Kredi borcu bitmeden kredi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda bankanın kalan borç tutarını tahsil edebilmesini sağlayan hayat sigortası bazı durumlarda kullanılamıyor…

Konut kredisi alırken yaptırılan hayat sigortası, vefat durumu ile karşılaşıldığında mevcut borcun tamamının sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlıyor. Bu sayede ölen kişinin mirasçılarına borç aktarılmamış oluyor. Ayrıca ölüm dışında, eğer poliçeye ekletilmişse, iş görmezlik ve malüllük durumunda da hayat sigortası tarafından bankaya ödeme yapılır.

Hayat sigortasının ödeme yapmadığı durumlar nelerdir?

Sigorta şirketleri bazı durumlarda mirasçılara ödeme yapmayabiliyor. Peki sigorta hangi durumlarda ödeme yapmaz?

Sigorta şirketi, hayat sigortası yaptırmış olan kişinin beklenmedik bir nedenden ötürü vefat etmesi durumunda bankaya ödeme yapar. Krediyi kullanan kişi hayat sigortası yaptırdığı sırada bir hastalığa sahipse ancak bu hastalık poliçede belirtilmemişse vefat durumu ile karşılaşıldığında sigorta şirketinin yapacağı ödeme ile ilgili sorun çıkabiliyor. Eğer hastalık poliçe hazırlanırken belirtilmemişse fakat sigorta şirketi hastalığın bu esnada kişide mevcut olduğunu tespit ederse ödeme yapmaz. Eğer kredi kullanacak kişinin vefata neden olabilecek bir hastalığı varsa poliçe hazırlandığı sırada bunu belirtmelidir. Mevcut hastalığın olması sigorta primini arttırabilecek olsa da bu yüksek bir meblağ değildir.

İntihar durumunda genellikle sigorta şirketleri ödeme yapmayı kabul etmez. Bu konuyla ilgili kesin bir hüküm olmasa da, borçlu kişi intihar ettiğinde genellikle borç mirasçılarına aktarılmaktadır.

Hangikredi.com Kredi sayfasından kredi hesaplayabilir ya da Sigorta sayfasından sigorta sorgulaması yapabilirsiniz.

Sigorta Sorgulama

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

4,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

6 Yorum

Bahar çilli
Bahar çilli 20.06.2020 • 00:00

Annem şeker banktan kredi kullandı ve hayat sigortası yaparken koah hastalığı olduğunu belirtmiş ama banka aradı sigorta paranın karşılamadığını söyledi belirttiği hastalıktan değilde başka hastalıktan vefat etseydi para ödencekti dediler böyle bi saçmaliķ var mı

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 23.06.2020 • 00:00

Merhaba Bahar, Hayat sigortası yapılırken genellikle mevcut hastalıklar kapsam dışı bırakılabiliyor. Eğer elinde sigorta sözleşmesi varsa detayları inceleyebilirsin.

Beğen(0)
Şaban Yücel
Şaban Yücel 12.03.2020 • 00:00

Şekerbank tan 2 kredi kullanıldı ödemeler yıllık.. Birinci kredinin son taksiti kaldı Eylül 2020 İkinci kredinin ilk ödemesine yakın babam rahatsızlandı hastaneye yatışı yapıldı bu arada ödemenin günü çok azbi zaman geçikti ve babamı kaybettik hastanede... Şimdi banka bizi arayıp parayı bizden talep ediyor yoksa kefillerden alırım diğe baskı yapıyor Bizze babamın her iki kredide hayat sigortası yaptırdığını izah ettiğimiz halde.. Sigortanın düşdüğünü söylüyorlar.. . Acilll yardım şimdiden teşekkürler

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 4.05.2020 • 00:00

Merhaba, Konuyla ilgili sigorta şirketi ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon