Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Hayat Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.08.2016 Güncelleme Tarihi: 16.03.2023

Herhangi bir bankadan kredi aldığınızda hayat sigortası yaptırılır.

Hayat Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar
Bu sigortayı bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketinden yaptırabileceği gibi başka bir sigorta şirketinden de yaptırılabilir.

Kredi çekerken ya da özel isteğinizle hayat sigortası yaptırabilir ve sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz. Fakat sigorta şirketinin ödeme yapmadığı bazı durumlar vardır.

Herhangi bir bankadan kredi aldığınızda hayat sigortası yaptırılır. Bu sigorta bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketinden yaptırılabileceği gibi başka bir sigorta şirketinden de yaptırılabilir. Kredi borcu bitmeden kredi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda bankanın kalan borç tutarını tahsil edebilmesini sağlayan hayat sigortası, bazı durumlarda ödeme yapmaz.

Kredilerde hayat sigortası ücreti, hesaplama işleminden sonra tüketiciden tahsil edilir. Bu poliçe, vefat durumu ile karşılaşıldığında mevcut borcun tamamının sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlar. Bu sayede ölen kişinin mirasçılarına borç aktarılmamış olur. Ayrıca ölüm dışında, eğer poliçeye ekletilmişse iş göremezlik ve malullük durumunda da hayat sigortası tarafından bankaya ödeme yapılır. Fakat bu ödemeler bazı şartlara bağlanmıştır.

Hayat Sigortasının Ödeme Yapmadığı Durumlar Nelerdir?

Hayat sigortalarında poliçede yer alan teminatlar, kişinin beklenmedik, öngörülemez ve doğal bir biçimde vefat etmesi sonucunda geçerli olur. Bu nedenle poliçe hazırlanırken sigortalıdan mevcut hastalıklarını beyan etmesi istenir. Sigortalının sahip olmasına rağmen beyan etmediği bir hastalığı varsa ve ölüm bu hastalık sonucu gerçekleşmişse sigorta şirketi ödeme yapmayı kabul etmez.

İntihar

İntihar vakaları aslında beklenmedik ve öngörülemez olaylar arasında değildir. Dolayısıyla poliçe teminatlarının kapsamına girmemesi muhtemeldir. Fakat yasal mevzuatlarda ve sigorta şirketlerinin genel şartlarında intihar durumları ile ilgili kesin bir yaptırım yoktur. Bu nedenle intihar durumunda sigorta şirketi bir inceleme yapar ve ödeme yapıp yapmayacağına daha sonra karar verir. Yine de genel olarak sigorta şirketleri, intihar sonucu vefat eden sigortalılara ödeme yapmaz.

Hayat Sigortası Hangi Hâllerde Ödeme Yapar?

Hayat sigortası ödeme şartları, poliçe üzerinde belirtilir ve poliçenin kesilmesi hâlinde hem sigortalı hem de şirket, söz konusu şartları kabul etmiş olur. Poliçe, taraflar arasında imzalanan bir sözleşme yerine geçer ve hangi hâllerde, ne kadar ödeme yapılacağı ile ilgili konularda referans olarak kullanılır. Poliçede belirtilen rizikoların gerçekleşmesi sonucunda sigortalı, kredi borcunu ödeyemeyecek bir durumda ise hayat sigortası ödeme yapar.

Kredi kullanımlarında, bankalar tarafından sıklıkla sigorta yaptırılması talep edilmektedir. “Kredi Hayat Sigortası Zorunlu mu?” başlıklı yazımızdan, konu ile ilgili detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Hayat Sigortası Neleri Kapsar?

Sigorta poliçesinin kapsadığı rizikolar gerçekleşmiş ise sigortalı ya vefat etmiş ya da sağlık durumundaki olumsuzluk nedeniyle maluliyet yaşamış olur. Sigortalının sağlık problemleri sonucu geçici bir süre tedavi görüp normal hayatına dönmesi, sigorta şirketinin ödeme yapmasını gerektirmez. Hayat sigortası genellikle şunları kapsar:

 • Kaza veya hastalık sonrası ölüm
 • Kaza veya hastalık sonra iş göremezlik
 • Herhangi bir sebeple oluşan maluliyet
 • Eğer poliçeye eklenmişse işsizlik
 • Geçici sağlık sorunları için tedavi masrafları

Sigorta sorgulama işlemleriniz için HangiKredi’yi kullanabilir, işlemlerinizi hızlıca tamamlayabilirsiniz.

Hayat Sigortası Ne Kadar Öder?

Sigorta poliçelerinin içerdiği teminat limitleri, sigorta şirketlerine ve satın alınan poliçenin türüne göre değişkenlik gösterir. Sigorta şirketi, gerçekleşen her bir riziko için farklı bir tutarda ödeme yapar. Her bir teminatın kendine özel limiti vardır. Bu limitler yasal mevzuatlara dayandırılarak sigorta şirketleri tarafından belirlenir. Daha ekonomik poliçelerde daha düşük tazminatlara yer verilir. En yüksek ödemeyi tam kapsamlı poliçeler yapar.

Hayat Sigortası Parası Nasıl Geri Alınır?

Kredi kullanımlarında yaptırılan sigortalar yasal zorunluluğa sahip olmadıkları için, tüketiciden onay alınmadan yapılamaz. Fakat bazı durumlarda banka özel olarak sigorta ister ya da doğrudan tüketici adına poliçe kesilmesini sağlar. Tüketici kabul etmediği takdirde poliçe iptal edilir.

Hayat sigortası iptalinde geri ödeme almak da mümkündür. Eğer sigorta, sigortalıya yani kredi çeken tüketiciye detaylı bilgiler verilmeden kesilmişse, bu poliçeye ödenen primler iade olarak alınabilir. Bunun için tüketicinin, Tüketici Hakem Heyeti’ne dilekçe ile başvurması gerekir. Başvuru incelemeye alınır ve tüketici haklı bulunursa, hayat sigortası geri ödeme hesaplaması sonrası ödenen primlerin iadesi yapılır. Ayrıca e-devlet platformunda yer alan “Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi” sayfasından da başvuru yapmak mümkündür.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

12 Oy

-

3,08 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

6 Yorum

Bahar çilli
Bahar çilli 20.06.2020 • 00:00

Annem şeker banktan kredi kullandı ve hayat sigortası yaparken koah hastalığı olduğunu belirtmiş ama banka aradı sigorta paranın karşılamadığını söyledi belirttiği hastalıktan değilde başka hastalıktan vefat etseydi para ödencekti dediler böyle bi saçmaliķ var mı

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 23.06.2020 • 00:00

Merhaba Bahar, Hayat sigortası yapılırken genellikle mevcut hastalıklar kapsam dışı bırakılabiliyor. Eğer elinde sigorta sözleşmesi varsa detayları inceleyebilirsin.

Beğen(3)
Şaban Yücel
Şaban Yücel 12.03.2020 • 00:00

Şekerbank tan 2 kredi kullanıldı ödemeler yıllık.. Birinci kredinin son taksiti kaldı Eylül 2020 İkinci kredinin ilk ödemesine yakın babam rahatsızlandı hastaneye yatışı yapıldı bu arada ödemenin günü çok azbi zaman geçikti ve babamı kaybettik hastanede... Şimdi banka bizi arayıp parayı bizden talep ediyor yoksa kefillerden alırım diğe baskı yapıyor Bizze babamın her iki kredide hayat sigortası yaptırdığını izah ettiğimiz halde.. Sigortanın düşdüğünü söylüyorlar.. . Acilll yardım şimdiden teşekkürler

Yanıtla Beğen(2)
ikon
Hangikredi 4.05.2020 • 00:00

Merhaba, Konuyla ilgili sigorta şirketi ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Beğen(2)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon