Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Ev Almak İçin Nasıl Tasarruf Yapılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 14.09.2021 Güncelleme Tarihi: 14.09.2021

Ev sahibi olarak kira derdinden kurtulmak, milyonlarca kişinin hayali.

Ev Almak İçin Nasıl Tasarruf Yapılır?
Ev satın alma süreci, herkesin bütçesine, kredi alma olanaklarına ve ödeme gücüne göre değişiyor. Hemen hemen herkesin hemfikir olduğu bir nokta var; ev sahibi olmak için tasarrufa önem verilmeli.

Tasarruflarınız ne kadar güçlü olursa, ev satın alma hayalinize o kadar yaklaşabilirsiniz. Kiradan kurtulmak istiyorsanız, para biriktirme sürecinde disiplinli olmalı, gerekiyorsa bazı tavizler vermeli ve sürdürülebilir bir model kurmalısınız. Peki ev almak için nasıl tasarruf yapabilirsiniz?

Yol Haritası Belirleyin

Ev almak için tasarruf yapma sürecinde, ilk adım kesinlikle bir yol haritası belirlemektir. Zira tasarrufun birçok modeli olabilir, farklı yatırımlarla desteklenebilir ancak bir yol çizmek, hedefe doğru ilerlemede önemlidir. 

Ev satın almak için tasarruf planında, ilk olarak satın almak istediğiniz evin bütçesini belirleyin. Sonrasında, bu tutarın ne kadarını peşinat olarak ödeme şansınız olduğunu ve ne kadarını kredi ile ödeyebileceğinizi düşünün. 400 bin TL’lik bir ev satın almak istiyorsanız ve yüzde 20 oranında peşinat verebilecekseniz, hedefiniz 80 bin TL olmalıdır. 5 yıl içinde bu birikimi tamamlamak istiyorsanız, ayda 1300 TL civarında birikim yapmanız gerekir. Bu tutarı belirlemek, tasarruf motivasyonuna sahip olmanızı sağlayacaktır. 

Lüks Harcama Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Her ay ne kadar birikim yapmak zorunda olduğunuzu belirledikten sonra, o birikim tutarına ulaşabilmek için birtakım tavizler vermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Ev almak için tasarruf yapma sürecinde, bir kağıt kalem alarak, aylık harcamalarınızı kategorize ederek listeleyebilirsiniz. Bu listede, ilk üzerine gidilecek grup ise kesinlikle ‘lüks harcamalar’ olmalı. Banka hesap ekstrenizi, kredi kartı harcamalarınızı düşünerek, çok gerekli olmadığını düşündüğünüz harcamalarınızı inceleyin. Birikim yapmak, tasarruflu olmak disiplin ve azim gerektirir, bu nedenle karşınıza çıkan bazı harcamalardan artık taviz vermeniz gerekecek.

Sabit Harcamalarınızı Düşürün

Sabit giderler, genel harcamalarımız içinde ilginç bir şekilde en ağır payı alsa da, çok fazla dikkat çekmez. Ödediğiniz kira, telefon faturanız, internet, su, elektrik giderlerinizin yanı sıra ödediğiniz krediler bu giderler içinde yer alır. Tabii ki bu harcamalar, yaşam giderleri içinde zorunlu bir kategoriyi temsil ediyor, ancak ‘sabit’ ve düzenli giderler olması nedeniyle, yaratabileceğiniz küçük bir fark, büyük bir birikim sağlayabilir.

Örnek vermek gerekirse, İstanbul’da 2000 TL kira, 150 TL aidat vererek oturduğunuz bir 3+1 evde, doğalgaz, elektrik ve su için her ay 1000 TL ödediğinizi varsayalım. Cep telefonu faturanız ise, 150 TL olsun. Daha tasarruflu bir plana geçmek adına, 1400 TL kirası ve 100 TL aidatı olan, 2+1 bir eve geçmeniz durumunda, aylık tasarrufunuz 650 TL olacaktır. Küçük bir evde yaşadığınız için faturalarda 100 TL’lik bir azalma, aylık tasarrufunuzu 750 TL yapacak, kişisel telefon faturanızda ise daha düşük bir tarifeye geçerek 50 TL tasarruf yapmanız, toplamda 800 TL’lik bir birikim sunacaktır. Aylık olarak çok fazla gelmese de, bu tutar yıllık 9600 TL’ye, 5 yılda ise 48 bin TL’ye denk geliyor. Sadece küçük birtakım değişikliklerle, bunu elde edebilirsiniz. 

Birikimlerinizi Sepet Yatırım Mantığı ile Değerlendirin

Tasarruf sürecinde giderlerden kısmak, daha çok para biriktirmenizi sağlayarak sizi motive edecek. Bununla birlikte elde ettiğiniz birikimleri nasıl değerlendieceğiniz de önemli. Türk Lirası mevduat hesabı ile, paranızı vadeli olarak tutabilir ve faiz geliri alabilirsiniz. Buna alternatif olarak dolar ve euro gibi döviz yatırımını, gram altını ya da Borsa İstanbul’u da düşünebilirsiniz. Yatırım uzmanlarının genel önerisi, yatırımları tek bir potada değerlendirmemek. Yani 10.000 TL birikiminizin 2500 TL’sini dövizde, 2500 TL’sini TL mevduat hesabında, 2500 TL’sini altında, 2500 TL’sini borsada tutabilirsiniz. Bu, ‘tüm yumurtaları aynı sepete koymama’ mantığıdır ve hedefe ulaşma doğrultusunda sizi destekler.

Kredi Borçlarınızı Erken Kapatma Avantajı ile Kapatın

Finansal giderler, tasarruf sürecinde ne yazık ki birçok kişinin sırtında bir yük gibi. Evin temel ihtiyaçlarını giderme noktasında, maaşımızın yeterli gelmemesi halinde kredi kartlarına yönelebiliyoruz. Ancak ev almak için tasarruf yapmaktan bahsediyorsak, uzun süredir ödenmemiş ve faiz borcu eklenen borçlarımızı kapatmalıyız. Kredilerde, erken kapatma ödemesi yaparak ciddi faiz indirimi alabilirsiniz. Kredi kartları da, borcunuzu aksattığınız takdirde faiz işleyen ürünlerdir ve bu banka ürünlerini, dikkatli şekilde kullanmalısınız.

Ev almak için tasarruf yapma konusunda, bunlara ek olarak sayılabilecek birçok konu var. Spor salonu aboneliği gibi ekstra sayılabilecek giderlerden kurtulmak; sigara gibi hem sağlık hem de maddi anlamda zarar verici alışkanlıkları bırakmak, ek iş yaparak geliri artırmak bunlar arasında sayılabilir. Hedeflediğiniz ev peşinatını topladığınızda, tek yapmanız gereken uygun faiz oranlı bir konut kredisi başvurusunda bulunmak. Aylık gelirinizi zorlamayacak bir kredi planı ile, hayal ettiğiniz eve kolay bir şekilde kavuşabilir, kira vermekten kurtulabilirsiniz. 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

5 Oy

-

4,2 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Devalüasyon Nedir? 8.02.2023

  Devalüasyon Nedir?

 • KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı 7.02.2023

  KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı

 • Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi 6.02.2023

  Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon