Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Erasmus İçin Sağlık Sigortası Gerekir mi?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 1.02.2022 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Erasmus sağlık sigortası, yurtdışına çıkacak öğrencilerden istenen belgeler arasında yer alır.

Erasmus İçin Sağlık Sigortası Gerekir mi?
Erasmus programı kapsamında öğrenim hayatına devam edecek olanların öğrenci sağlık sigortası yaptırması gereklidir. Zorunlu olmasının sebebi, yurtdışına çıkacak olanların mağdur olmasının önüne geçmesidir.

Sağlık sigortası ile öğrenciler yurtdışındayken karşılaşacakları potansiyel problemlere karşı kendilerini teminat altına alır. Bu teminat, öğrenci ve ilgili kurumların dışındakilere verilebilecek maddî zararların da karşılanmasını kapsar. Daha esnek bir bütçe için ise eğitim kredisi başvurusu yapılabilir.

Erasmus seyahat sağlık sigortası, beklenmeyen tıbbi tedavi masraflarının karşılanmasını sağlar. Bu kapsam dışında olan maddi kayıpların da karşılanması için Erasmus sigortası destekleyici özelliğe sahiptir. Yurt dışındayken karşılaşılabilecek olan kapkaç, bagaj kaybı gibi istenmeyen durumlara karşı da mevzuatta belirtilen ücret doğrultusunda ödeme desteği yapar. Bu nedenle Erasmus sağlık sigortası başlangıçta gereksiz gibi görünüyor olsa da, ülke dışında olduğunuz süre boyunca hayati öneme sahiptir.

Erasmus İçin Sağlık Sigortası Nasıl Alınır?

Erasmus sağlık sigortası nasıl yapılır? Erasmus için sağlık sigortası, bu konuda hizmet veren firmalar tarafından sağlanır. Bu sigortayı yaptırabilmek için öncelikli olarak Erasmus Öğrenci Değişim Programı’na başvuru yapmak gerekir. Başvurusu kabul gören öğrenciler, bu sigortayı almak için hak sahibi hâline gelir. Erasmus sağlık sigortası, içeriği ve sağladığı avantajlar sayesinde birçok kesim tarafından istense de hak sahipleri dışında kimseye verilemez.

Yurt dışı sağlık sigortası Erasmus programı ile öğrencilik serüvenine devam edecek olanlar için hayati öneme sahiptir. HangiKredi, bu kapsamda başvuru yapabileceğiniz firmalar ile ilgili detaylı bilgi bulabileceğiniz bir hizmet platformudur. “Özel Sağlık Sigortası Hakkında Merak Edilenler Nelerdir?” başlıklı içeriğimizi okuyarak aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Her Sigorta Şirketi Erasmus İçin Sağlık Sigortası Yapar mı?

Erasmus sağlık sigortası, gidilecek ülkeye göre değişiklik gösteren prosedürlere sahiptir. Program ile ilgili gidilecek ülke belli olduktan sonra gerekli olan prosedür detaylarını ilgili kuruma başvurarak öğrenebilirsiniz. Prosedür farklılıkları ve alternatiflerin olması nedeniyle bu konuda danışmanlık almanız yararınıza olacaktır. HangiKredi, özel sağlık sigortaları hakkında kapsamlı bilgi alabileceğiniz bir hizmet noktasıdır.

Bu hizmet, hemen hemen her sigorta acentesi tarafından yapılabilir. Tüm detaylar belli olduktan sonra Erasmus öğrenci sağlık sigortası için başvuru yapabilirsiniz. “Seyahat Sigortası Nedir, Neleri Kapsar? başlıklı yazımız konuyla ilgili olduğu için okumanızı tavsiye ederiz.

Erasmus İçin Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıldır?

Erasmus sağlık sigortası fiyatları; gidilecek olan ülke, sigorta kapsamı ve hizmet sağlayıcılar tarafından belirlendiği için farklılıklar gösterir. Erasmus sağlık sigortası ücretleri ile gideceğiniz ülke belirlendikten sonra yapacağınız başvuru sonrasında kesinlik kazanacaktır. Firmalar genellikle bu sigortanın üst limiti için bir rakam belirler. Üst limit, 30.000 Euro ve 50.000 Euro olarak çeşitlilik gösterir. İçeriğin kapsamı bu fiyatlarda belirleyici bir etmendir.

“Erasmus için sağlık sigortası ne kadar?” sorusunun cevabı gidilecek ülke, sigorta kapsamı ve başvuru sonucunda belirlenir. Bu nedenle net bir yanıtı bulunmamaktadır. Sigorta acenteleri ile ilgili detaylı bilgi almak ve bu konuda kapsamlı cevaplara ulaşabilmek için HangiKredi’yi tercih edebilirsiniz.

Erasmus İçin Sağlık Sigortası Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Erasmus sağlık sigortası yaptırmak, yurtdışına gidecek olan öğrencileri güvence altına alır. Ani rahatsızlık ve hastalıklara karşı tıbbi tedavi teminatı niteliğindedir. Yurt dışındayken böyle bir durumla karşılaştığınızda, tedavi edilecek en yakın sağlık kuruluşuna nakil ve taburcu sonrası ikametgâh adresine nakil işlemleri de kapsam dâhilindedir. Vefat durumunda ise yine aynı şekilde tüm nakil işlemleri sigorta kapsamındadır. Erasmus sağlık sigortası, gidilen ülkede kapkaç, bagaj kaybı gibi istenmeyen durumlarda da belirli bir limit dâhilinde maddi destek sağlar.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

19 Oy

-

2,84 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse