Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Bebek Sağlık Sigortası

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 25.09.2014 Güncelleme Tarihi: 4.04.2024

Bir çocuğunuz olacağını öğrendiğiniz andan itibaren hayata bakışınız değişir ve çocuğunuzun geleceğiyle ilgili pek çok detayı planlamanız gerekir; bu süreçte düşünmeniz gereken en önemli noktalardan biri de bebeğinizin sağlığıdır.

Bebek Sağlık Sigortası
Bebeğinizin daha iyi bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanması için sigorta seçeneklerinden yardım alabilirsiniz. Özel olarak hazırlanan bebek sağlık sigortası paketlerinden yararlanarak çocuğunuzun tüm sağlık hizmetlerinden en uygun koşullarla faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Bebek için özel sağlık sigortası hakkında merak edilen detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Bebek Sağlık Sigortası Nedir?

Bebek sağlık sigortası, yenidoğan döneminden itibaren tüm bebeklerin sağlık masraflarının karşılanmasına destek olan bir sigorta türüdür. Anne ve babaların mevcut sigortalarına ek olarak yapılabilen bebek sağlık sigortaları, istenirse doğrudan bebek için de düzenlenebilir. Bebek sağlık sigortaları, teminatlarına ve kapsamlarına bağlı olarak pek çok farklı sağlık harcamasını karşılar.

Yenidoğan bebek sağlık sigortası paketlerinin içerikleri, farklı ihtiyaçlara yanıt verme amacıyla çeşitli şekillerde hazırlanır. Sigorta şirketleriyle anlaşmalı özel hastanelerde geçerli olan bebek sağlık sigortası paketleri, teminat kapsamına göre basit sağlık müdahalelerinden geniş kapsamlı tedavi süreçlerine kadar pek çok işlemi karşılar. Bebeğinizin güvenilir hastanelerde sigorta teminatı kapsamında tedavi olmasını kolaylaştıran özel sağlık sigortaları, masraflarınızı önemli ölçüde azaltırken ulaşabileceğiniz imkânların artmasına da katkıda bulunur.

Bebek Sağlık Sigortası Neden Önemli?

Sadece bebek için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak, kimi zaman anne ve babaların kafasında soru işaretleri oluşturabilir. Bebekler, anne ve babalarının özel sağlık sigortalarından yararlanabilir. Bu sigorta türleri bebeğinizin bazı sağlık ihtiyaçlarını karşılamayabilir. Anne ve babaların tamamlayıcı özel sağlık sigortaları yetişkinlere yöneliktir ve kapsamları farklıdır. Bebek tamamlayıcı sağlık sigortası ise bebeklerin ihtiyaç duyabileceği tıbbi müdahaleleri kapsayacak şekilde hazırlanır.

Yetişkinlere yönelik genel sağlık sigortalarında pediatri uzmanları, kuvöz işlemleri gibi detaylar bulunmayabilir. Aynı zamanda bebeklere yapılacak tıbbi müdahalede kullanılacak ilaçların, tıbbi ekipmanların ve görev alacak personelin masrafları yetişkin sigortaları tarafından karşılanmayabilir. Bu nedenle bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik bir sigorta paketinin seçilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca bebekler için yapılacak tıbbi testler ve görüntüleme işlemleri de genel sağlık sigortası kapsamının dışında kalabilir. Bu gibi durumlarda yüksek bir masrafla karşılaşmamak için bebek sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Bebek Sağlık Sigortası Şartları Nelerdir?

Bebek sağlık sigortası yaptırmanın iki farklı yolu bulunur. Bunlardan ilki, annenin mevcut özel sağlık sigortasına bebeği ekletmektir. Bu durumda bebek, annesinin sağlık sigortasının sunduğu imkânlardan faydalanabilir. Bebeği ekletme sürecinde poliçeye, bebeğin ihtiyaçlarına yönelik ek teminatlar koyulabilir.

Kendi özel sağlık sigortası bulunmayan ya da bebeğinin ayrı bir sigortaya sahip olmasını isteyen anne babalar ise sigorta şirketlerinin sadece çocuklara yönelik paketlerini tercih edebilir. Bebeğinizin faydalanacağı özel sigorta paketleri “Çocuk Sağlık Sigortası”, “Bebek Sağlık Sigortası” ya da “Yenidoğan Bebek Sağlık Sigortası” şeklinde adlandırılır.

Bebeklere yönelik sigortalar, canlı doğumdan 15 gün sonra başlatılabilir. Gebelik tamamlanmadan ve doğum sorunsuz bir şekilde gerçekleşmeden bebek sağlık sigortası işlemi yapılmaz. Bu süreçte bebeğin nüfusa kayıt ettirilmesi, kimliğinin çıkarılması ve bebeğin TC kimlik numarasının belli olması da gerekir.

Bebekler İçin Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Bebek için sağlık sigortası yaptırırken atmanız gereken adımlar, yaptıracağınız sigortanın türüne göre değişir. Eğer bebeğinizi kendi özel sağlık sigortanıza ekletmek istiyorsanız sigorta acentanızla görüşmeniz ve bu işlem için başvuruda bulunmanız yeterlidir. Sigorta poliçenizde verilen teminatların bebeğin ihtiyaçlarına göre genişletilmesini tercih ediyorsanız bu bilgiyi de acentanıza iletmeniz gerekir. Daha sonra ihtiyaç duyulan evraklar sigorta şirketi tarafından hazırlanıp tarafınıza sunulur ve resmî işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte çocuğunuz da sigortanızdan yararlanabilir. Doğrudan bebeğinize özel bir sigorta yaptırmak istemeniz durumunda ise karşınıza iki farklı seçenek çıkar. Bu seçenekler şu şekilde açıklanabilir;

 • Bebek Özel Sağlık Sigortası
 • Bebek Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Bebeklere yönelik olan özel sağlık sigortası, herhangi bir yan şarta bağlı olmadan başlatılabilen bir sigorta türüdür. Bir diğer seçenek olan bebek tamamlayıcı sağlık sigortasında ise bebeğin annesi ya da babası üzerinden SGK sigortasına sahip olması gerekir.

Özel sağlık sigortası, geniş kapsamlı bir sigorta olması sebebiyle pek çok hastalık ve sağlık sorununda anlaşmalı sağlık kuruluşlarında tedavi imkânı sağlar. Bebek tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK sigortasının kapsamını genişleterek hem SGK hem de sigorta şirketiyle anlaşmalı sağlık kuruluşlarında yapılacak masrafların önemli bir bölümünü karşılar.

Bebek Özel Sağlık Sigortası Kapsamında Neler Yer Alır?

Bebekler için yapılan özel sağlık sigortalarının kapsamı, tercih edeceğiniz sigorta şirketine ve poliçeye göre değişiklik gösterir. Genel olarak bebek özel sağlık sigortası paketlerinde sıklıkla karşılaşılan teminatlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuvöz ve yenidoğan bakımı,
 • Ayakta tedavi,
 • Çocuk hekimi müdahalesi,
 • Laboratuvar testleri,
 • MR, tomografi, röntgen gibi görüntüleme işlemleri,
 • Teşhis ve tanı amaçlı tetkikler,
 • Yatarak tedavi,
 • Yatarak tedavide ilaç ve tıbbi malzeme temini,
 • Yatarak tedavide beslenme takviyesi,
 • Yatarak tedavi süresince hijyen ihtiyaçlarının gerilmesi,
 • Anestezi ve ameliyat işlemleri,
 • Ameliyat sonrası bakım gereksinimleri,
 • Tedavi takibi amacıyla yapılan tetkik ve testler,
 • Tedavi amacıyla düzenli taşınması gereken tıbbi cihazların temini,
 • Hastalık ya da ameliyat sonrasında evde bakım yardımı.

Yukarıdaki teminatlar, pek çok bebek özel sağlık sigortası seçeneğinde verilir. Bununla birlikte sigorta poliçelerinin kapsamı, şirkete ve poliçe türüne göre değişiklik gösterir. Bu nedenle bebeğiniz için özel sağlık sigortası yaptırırken poliçenin kapsadığı teminatları detaylı bir şekilde incelemeniz ve size en uygun seçeneğe karar vermeniz gerekir. Poliçede geçen işlemlerin teminat altına alınması için sigorta şirketleri tarafından çeşitli şartlar aranabilir. Bununla birlikte poliçeler, hastaneye gidiş ve maliyet konusunda çeşitli sınırlamalar da getirebilir. Sigortanızı yaptırırken şart ve sınırlamaları inceleyerek olası sorunların önüne geçebilirsiniz.

Bebekler İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Bebekler için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanın ilk şartı, annenin bir tamamlayıcı sağlık sigortası sahibi olmasıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortaları, SGK sigortasını tamamlayan paketlerdir. Bebeğin kendine ait bir SGK sigortası bulunamayacağı için doğrudan kendine ait bir tamamlayıcı sağlık sigortası da olamaz.

SGK sigortanız bulunuyorsa ve bebek tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak istiyorsanız kendi adınıza bir tamamlayıcı sağlık sigortası açtırarak bebeğinizi de poliçeye dahil ettirebilirsiniz. Bu esnada bebeğinize özel teminatları da poliçeye ekletebilir ve geniş imkânlar elde edebilirsiniz.

Doğum öncesinde zaten SGK ve tamamlayıcı sağlık sigortanız bulunuyorsa ayrıca bir sigorta yaptırmanıza gerek yoktur. Acentanıza talepte bulunarak bebeğinizi tamamlayıcı sağlık sigortası paketinize ekletebilirsiniz. Bebeklerin tamamlayıcı sağlık sigortaları da tıpkı özel sağlık sigortaları gibi doğumu takip eden 15 günden sonra başlatılabilir. Bu sebeple doğum, anne ve bebeğin doğumdan hemen sonraki tıbbi ihtiyaçları, erken ya da problemli doğumlarda yapılan müdahaleler, bebeğin tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına girmez.

Tamamlayıcı sağlık sigortası 15 günden sonra devreye girdiğinde bebeğin rutin hastane kontrollerini, doktor müdahalelerini, sağlık tetkiklerini, teşhis ve tanı amaçlı testleri ve hastalık durumunda çıkacak tedavi masraflarını kapsar.

Bebeğinizin hayata avantajlı bir şekilde başlaması, tüm sağlık sorunlarında birbirinden güçlü sağlık kurumlarında kolayca tedavi görebilmesi için, siz de bebek sigortası yaptırabilirsiniz. En uygun sigorta  seçeneklerini ise HangiKredi’de bulabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Vergi Türleri Nelerdir? 19.04.2024

  Vergi Türleri Nelerdir?

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?