Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Eğitim Sigortası Nedir, Neden Yaptırmak Gerekir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 8.06.2015 Güncelleme Tarihi: 19.11.2020

Günlük hayatta karşımıza çıkabilecek riskler her geçen gün çok daha fazla çaşitlenebiliyor.
Eğitim Sigortası Nedir, Neden Yaptırmak Gerekir?
Bu risklere, olumsuz ihtimallere karşılık sigorta şirketleri tarafından sunulan sigorta türleri ve paketleri tüm bu risklere karşı en uygun sigorta teminatlarını ve fiyatlarını sunmak için çok sayıda ürün de sunmaya devam ediyor.

Günlük hayatta karşımıza çıkabilecek riskler her geçen gün çok daha fazla çaşitlenebiliyor. Bu risklere, olumsuz ihtimallere karşılık sigorta şirketleri tarafından sunulan sigorta türleri ve paketleri tüm bu risklere karşı en uygun sigorta teminatlarını ve fiyatlarını sunmak için çok sayıda ürün de sunmaya devam ediyor.

Sigorta türleri denildiğinde akla gelen sağlık, hayat, trafik sigortası gibi seçeneklere göre nispeten geri planda kalsa da aslında eğitim sigortası seçeneği de son derece önemli ve çocuklu ailelerin yaptırması gereken sigorta paketlerinden birisi. Peki neden yaptırmak gerekiyor ve bu sigorta türü kişiye neler sunuyor?

Hangikredi.com olarak sigorta hesaplama aracı ile en uygun sigorta fiyat tekliflerini ekrana getirmekle birlikte bu yazıda bu sorunun ve benzerlerinin cevabını sizler için verdik.

Peki tam olarak eğitim sigortası nedir? Aslında eğitim sigortası her şeyden önce kişinin kendisini değil çocuklarını güvence altına almayı amaçlayan bir ürün. Çocuklu aileler için en değerli varlıkları olan çocuklarının, kendi başlarına gelmesi muhtemel bir kaza ya da vefat durumunda eğitimlerine devam etmelerini sağlayan ve bunu ekonomik bir güvenceyle gerçekleştiren eğitim sigortası, tüm eğitim seviyeleri için geçerli.

Neden eğitim sigortası yaptırmak gerek?” sorusunun cevabı da aslında önceki paragrafta yatıyor. Eğitim ile ilgili tasarruf etmek ne kadar mantıklıysa öte yandan olumsuz durumlara karşı da sigorta yaptırmak bir o kadar tasarruf seçeneği olarak değerlendirilebilir.

En Avantajlı Sigorta Poliçesini Bul

Sadece Ebeveynin Yaptırması Gerekmiyor

Eğitim sigortası sadece kendi çocuklarını ekonomik güvence altına almak isteyen birinci dereceden anne ve babaları, yani ebeveynleri içermiyor. İsterseniz bir yakınınızın çocuğu için de kendi adınıza eğitim sigortası yaptırabilirsiniz. Amca, dayı, hala, teyze, dede veya büyükanne gibi söz konusu çocuğun yakınlarından olan insanlar da lehtar olarak bir çocuğu göstererek eğitim sigortası yaptırmak hakkına sahipler.

Eğitim Sigortası Başvurusu

Eğitim sigortası başvurusu yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor:

 • Öncelikle başvuru için 18 ile 70 yaş arasında olmak yeterli.
 • Unutmayın ki sigorta sahibi, yani başvuru yapıp sigorta yaptıran kimse yalnızca o kişinin başına gelebilecek kaza ve vefat durumlarında eğitim sigortası tazminatı ödeniyor.
 • Bu yüzden de aileden kim için vefat durumu geçerli olursa olsun, yalnızca sigortalı olarak ismi geçen kişinin teminat kapsamındaki riskleri yaşamasışartı koşuluyor.

Eğitim Sigortası Teminatları

Eğitim sigortası teminatları kapsamına giren risklerde, ailelerin, daha doğrusu ebeveynlerin hesapta olmayan bir kaza sonucu hayatlarını kaybetmeleri veya kalıcı bir sakatlığa maruz kalma durumları yer alıyor. Yani terimsel adıyla “vefat teminatı” ve “sürekli sakatlık teminatı” olarak poliçeler düzenleniyor.

Bazı sigorta şirketleri bu şekilde eğitim sigortası poliçesini düzenlerken, bazıları ise ebeveynin vefatının yanı sıra hastalık sonucu tam ve daimi maluliyet teminatlarını da eğitim sigortası kapsamı içerisine alabiliyor.

Kaza sonucu vefat haricinde kalan, sözgelimi kanser ya da kalp krizi gibi hastalıklardan dolayı tazminat ödemesi yapmayan sigorta şirketleri ve ürünleri var.

Bu yüzden de eğitim sigortası yaptırmak istediğinizde sigorta şirketleri tarafından sunulan eğitim sigortası paketlerini iyi incelemeli, paket içerikleri ile karşılaştırmalı sigorta tekliflerini detaylı bir şekilde gözden geçirmelisiniz.

Eğitim Sigortası Fiyatları

Eğitim sigortası fiyatları de elbette her sigorta şirketinin imkanları ve ayrıca sigorta yaptırmak isteyenin beklentilerine göre değişiyor. Sunulması istenilen eğitimin kalitesine ve içeriğine göre paketler de değiştirilebiliyor, ek teminatlar eklenebiliyor. En az 4, en fazla 20 yıllık süreyle devam eden eğitim sigortası seçeneklerinin olduğunu da belirtelim.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon