Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Mikro Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 24.12.2020

Ev kadını olan ve kendi işini kurmak isteyen vatandaşların önüne çıkan nakit çözümleri ve destekler her geçen gün artıyor.

Mikro Kredi Nedir? Nasıl Alınır?
Kredi kolaylığının sağlanması ve çeşitliliğin artması oldukça avantajlı bir ekonomik ortam sağlıyor. Mikro kredi de bu avantajlı seçeneklerden biri.

Ev kadını olan ve kendi işini kurmak isteyen vatandaşların önüne çıkan nakit çözümleri ve destekler her geçen gün artıyor. Kredi kolaylığının sağlanması ve çeşitliliğin artması oldukça avantajlı bir ekonomik ortam sağlıyor. Mikro kredi de bu avantajlı seçeneklerden biri. Mikro kredi nedir, mikro kredi kimlere verilir, mikro kredi alma şartları nelerdir, mikro kredi başvurusu nasıl yapılır, mikro kredi nasıl alınır gibi soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz. 

Mikro Kredi Nedir?

Mikro kredi yoksullukla mücadele için verilen kredi türlerinden biri. İlk olarak 1976 yılında Bangladeş’te ekonomi dünyasında yerini alan mikro kredi, yoksulluğun bir nebze de olsa giderilmesi ve dar gelirli vatandaşların sayısının azalmasını hedefliyor. Mikro kredi en çok da kadınları desteklemek amacıyla verilen ihtiyaç kredisi benzeri bir kredi.

Türkiye’de de kendi işini kurmak isteyen dar gelirli kadınlar için mikro kredi sistemi uygulanmakta. Kamu ya da özel bankaların sisteminde geçerli olmayan mikro kredi genellikle finansmanlar aracılığıyla sağlanıyor ve haftalık ödeme sistemleri ile geri alınıyor. Bankaların vermiş olduğu az miktardaki krediler genelde ev hanımlarına mikro kredi veren bankalar seçeneği altında toplanıyor. 

Mikro Kredi Kimlere Verilir?

Dar gelirli olup kendi işini kurmak isteyen kadınların tümü mikro kredi için başvuruda bulunabilir. 100 TL ile 1000 TL arasında alınabilen mikro kredi belli bir eğitim sonrasında veriliyor. 5 kadın bir araya gelerek ilk sermaye anlamında mikro kredi seçeneğinden faydalanabilir. Bazı kaymakamlık ya da resmi kurumlar da kadınları desteklemek adına mikro kredi uygulamasına destek vermekte. 

En güncel faiz oranlarıyla kredi hesaplama işlemi gerçekleştirmek kredi sayfalarımızı ziyaret edin!

Mikro Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Mikro kredi bir destek ürünü olduğu için belli şartların sağlanması gerekli. Kurumlar ya da kişiler farklı süreçler yürütebilse de genel anlamda neler istendiğini aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Aynı mahallede ikamet etmekte olan en az 5 kadının bir araya gelmesi gerekli.
 2. Bir araya gelen kadınların arasında akraba bağı olmaması gerekli.
 3. Herhangi bir yaş sınırlaması bulunmaz.
 4. 5 kadının iş fikirlerini belirledikten sonra projelerini anlatmak ve başvuruda bulunmak için Türkiye Grameen Mikro Finans Programı üzerinden iletişime geçmeleri gerekmekte.

Başvurunun yapılmasının ardından görevliler evinizde ziyaret ederek işin detayları hakkında bilgi alır. Eğer uygunluk sağlanırsa, işin yürütülmesi ve desteklenmesi için 3 günlük bir eğitim süreci başlar. Eğitimin sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanmasının hemen ardından mikro kredi yapılan törenle birlikte teslim edilir. 

Mikro Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mikro kredi başvurusunda bulunmak için herhangi bir belge talebinde bulunulmuyor. Kurumla iletişime geçerek fikrinizi anlatmanızın ardından direkt olarak memurlar görüşme yapıyor. Eğer proje beğenilirse ve ikna olunursa, çok kısa süre içerisinde eğitimler başlıyor ve sonucunda kredi veriliyor. İlk aşamada 12 ay vade ile 1.000 TL olarak verilen kredi, işin tutması durumunda ikinci sene yine 12 ay vade ile 2.000 TL’ye kadar verilebiliyor. 

En uygun ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri? Detaylar içeriğimizde!

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Türkiye Grameen Mikro Finans Programı 3 günlük eğitimin ardından ödemeyi kısa süre içerisinde gerçekleştiriliyor. Girişimin duyurulması için de büyük faydası olan tören ile en fazla bir hafta içerisinde kredinin alınması mümkün. TGMP haricinde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı üzerinden de başvuruda bulunmak mümkün. Kurumlar arasında şartlar konusu değişiklik gösterse de genelde kişileri zorlamayacak şekilde ilerliyor ve kefil ya da belge istemeden süreçler yürütülüyor.

Mikro Kredi Geri Ödeme Nasıl Yapılır?

Mikro krediler ilk aşamada elinde parası bulunmayan girişimci kadınlara hibe olarak verilir. Yani belli bir geri ödeme tablosu söz konusudur fakat faiz ya da işletim ücreti söz konusu değil. Kurduğunuz işten gelir elde ettiğiniz sürece 12 ay içinde bu kredinin ödenmesi oldukça kolay oluyor. Hesaba vurulduğunda ilk yılda verilen 1.000 TL 12 ay vade ile ayda 83.33 TL olarak, ikinci yılda verilen 2.000 TL de 12 ay vade ile 166 TL olarak geri ödenebiliyor. Bu şekilde oldukça minimal olarak geri ödeme sistemi sayesinde, sorun yaşamadan işinizi ana para ile kurabilir ve geliştirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon