Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Gazilere Faizsiz Kredi

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.02.2022 Güncelleme Tarihi: 20.05.2024

Gazilere verilen krediler faizsiz ya da masrafsız olması ile dikkat çekmektedir.

Gazilere Faizsiz Kredi
Devlet destekli krediler arasında yer alan bu hizmetin şartları ve kapsamı, her yıl güncellenmekte ve değişmektedir. Bu nedenle düzenli olarak takip edilmesinde fayda vardır. Peki gazilere faizsiz kredi 2022 yılında da verilmeye devam ediyor mu?

Gazilere Faizsiz Kredi Veriliyor mu?

Gaziler için faizsiz kredi uygulaması, gaziler için sunulan muafiyetlerden biri olarak kabul edilebilir. Harp ve askerî görevler kapsamında gazi olan kişiler, seyahat ve devlete ödenen ücretler gibi konularda muafiyet sahibi olurlar. Bir çeşit teşekkür olarak sunulan bu hizmetler arasında faizsiz kredi de vardır. Diğer uygulamalar yaygın olarak bilinse de faizsiz kredi seçeneği kafa karıştırıcı olabilmektedir. Sonuç olarak kamu bankaları tarafından, devlet destekli bir şekilde gazilere kredi verilmektedir. Bu krediler TOKİ evlerinde geçerli faizsiz konut kredileri ile birlikte düşük faizli ve masrafsız ihtiyaç kredileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gazilere Verilen Faizsiz Kredi Ne Kadardır?

Gazilere sıfır faizli kredi imkânı sunulurken bu kredi seçenekleri için bazı şartlar ve limitler de konmaktadır. Dolayısıyla faizsiz kredi kullanmak isteyen gazilerin belirli şartları karşılayabilmeleri gerekir. Bununla birlikte kullanabilecekleri kredi miktarının da bir sınırı vardır. İlgili yasa kapsamında yapılan düzenlemeler doğrultusunda, gazilerin faizsiz olarak kullanabilecekleri maksimum kredi tutarı 2021 yılı için 177 bin TL’ye çıkarılmıştır. 2022 için belirlenen kredi tutarının henüz açıklanmadığını da belirtelim. Ayrıca bu tutar, “Gazilere faizsiz konut kredisi ne kadar?” sorusunun cevabı olup Toplu Konut İdaresi evlerinde kullanılan konut kredileri için geçerlidir. 

Kredi Miktarı Neye Göre Belirlenir?

Gazilere verilecek olan faizsiz kredi miktarı, bazı kanunlar ve devletin ekonomik politikaları dahilinde belirlenir. 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat Ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, ilgili tutarın ve kimlerin kullanabileceği konusundaki düzenlemelerde dikkate alınan kanunlardan bazılarıdır. Yapılan düzenlemeler sonrasında belirlenen limitler dahilinde, gazilerin kullanabilecekleri kredi tutarı, başvuru sahibinin ekonomik durumuna göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Kredi Kaç Güne Çıkar?

Konu ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri “Gazilere faizsiz konut kredisi kaç günde onaylanır?” şeklindedir. Gazilere faizsiz kredinin onaylanma süresi, normal kredilere göre çok fazla farklılık göstermemektedir. Belgelerin doğru ve eksiksiz olması durumunda, ortalama 3 iş gününde kredinin onaylanabilmesi mümkündür. Fakat bazı durumlar doğrultusunda bu sürenin 10 güne kadar uzama ihtimali de bulunmaktadır.

Gazilere Hangi Krediler Faizsiz Veriliyor?

Gazilere faizsiz kredi verilmesinin en temel amaçlarından biri, gazilerin ev sahibi olmasıdır. Bu nedenle faizsiz verilen kredinin türü konut kredisidir. Faizsiz konut kredisi ile önemli bir maddi kaynak yaratılır ve bu sayede ekonomik sıkıntı çekmeden ev sahibi olunabilir. Faizsiz konut kredisinin yanında bir de ihtiyaç kredisi opsiyonu sunulmaktadır. Gazilere faizsiz ihtiyaç kredisinin tutarı genellikle daha düşüktür.

Konut Kredisi

Faizsiz konut kredisi, gaziler için oldukça faydalı bir uygulamadır. Gaziler genellikle iş gücünü kaybetmiş durumda oldukları için ev sahibi olma konusunda yeterli ekonomik seviyeye ulaşamayabilirler. Bu durumda normal bir konut kredisi çekmek de zor olduğu için gazilere özel olarak sunulan faizsiz konut kredisi seçeneğini değerlendirebilirler. Gazilere faizsiz konut kredisi şartları arasında, krediyi kullanacak kişinin harp ve vazife malulü olması bulunmaktadır. Gazilere verilen faizsiz konut kredilerindeki bir başka şart ise yasalar doğrultusunda belirlenen kredi tutarıdır. Buna göre gaziler 177.000 TL faizsiz konut kredisi alabilmektedir. Harp ve vazife malulü olan bir gazi, faizsiz konut kredisi hakkını kullanmadan vefat ederse, bu hak gazinin vefatı dolayısıyla dul ve yetim kalan ailesine aktarılmaktadır. Bu doğrultuda gazinin birinci dereceden yakınları da faizsiz konut kredisi alma hakkı kazanmış olur.

İhtiyaç Kredisi

Gazilere faizsiz ihtiyaç kredisi seçeneği de sunulmaktadır. Fakat faizsiz ihtiyaç kredisinin her zaman mevcut olduğunu söylemek mümkün değildir. Belirli dönemlerde verilen bu kredinin de kendi içerisinde bazı şartları ve limitleri vardır. Faizsiz ihtiyaç kredisinden ziyade, bankalarda genellikle gazilere özel avantajlı krediler bulunmaktadır. Bu kredilerin avantajları arasında düşük faiz, eşit taksit, taksit erteleme ve dosya masrafı ödememe gibi avantajlar yer almaktadır.

Gazilere Faizsiz Krediyi Hangi Bankalar Veriyor?

Gazilere faizsiz kredi veren bankalar, kamu bankalarıdır. Özel bankalar da zaman zaman gazilere ve şehit yakınlarına özel imkânlar sunabilmektedir. Fakat düzenli olarak faizsiz kredi imkânı sunan bankalar, Ziraat Bankası ve Halkbank gibi devlet bankalarıdır. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından gazilere sunulan faizsiz kredi, Ziraat Bankası tarafından kullandırılmaktadır. Halkbank ise buna ek olarak düşük faizli, masrafsız kredi seçenekleri sunmaktadır.

Gazilere Faizsiz ve Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Banka Kredi Türü Detaylar
T.C. Ziraat Bankası Konut Kredisi (TOKİ) Kredi tutarı 177.000 TL'dir.
Kredi tutarına faiz uygulanmaz.
Taksit tutarları, alınan maaşın %25'idir.
Vade sayısı, kredinin tamamen tahsil edilebileceği süre kadardır.
Kredi açılışında bir kerelik, %1 oranında masraf alınır.
Halkbank Vefa İhtiyaç Kredisi Kredi tutarı en fazla 100.000 TL'dir.
Masrafsız kredi ürünüdür. Tahsis ücreti yoktur.
Faiz oranı %1,63'tür.
Vade sayısı 50.000 TL'ye kadar 36 aydır.
50.001 - 100.000 TL arası kredilerde vade sayısı 24 aydır.
Halkbank Vefa Konut Kredisi 120 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır.
Masrafsız kredi ürünüdür. Tahsis ücreti yoktur.
Faiz oranı %1,29'dur.

Gazilere Faizsiz Kredide Devlet Desteği Var mıdır?

Konut kredilerinin gazilere faizsiz bir şekilde verilmesi, devlet desteği ile mümkün olan bir durumdur. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapsamında bir kurum olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, gazilerin ve şehit yakınlarının faizsiz bir şekilde konut kredisi çekmesini sağlamaktadır. Bu konudaki devlet desteği bu şekildedir. TOKİ’nin desteği sayesinde, gaziler, Ziraat Bankası’ndan faizsiz konut kredisi alabilmektedir.

Gazilere Faizsiz Krediye Nasıl Başvuru Yapılır?

Gazilerin, faizsiz kredi alabilmek adına doğrudan bankaların şubelerine başvurmaları gerekmektedir. Birtakım özel belgelerin ibrazı gerektiği için bu kredilere dijital kanallardan başvuru kabul edilmemektedir. Bu nedenle gerekli belgeleri temin edip doğrudan bankanın fiziksel bir şubesine gidilmesi gerekir. Ayrıca başvuru, gazinin bizzat kendisi tarafından yapılmalıdır. Başvuru hakkı gazinin eşine ya da çocuğuna geçmişse de hak sahibinin başvuru yapması gerekir. Bankaya başvuru yapmadan önce tamamlanması gereken önemli bir adım vardır. Bu adım da Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaktır. Faizsiz kredi çekmek isteyen gazi ya da gazi yakınları, ilk olarak SGK il müdürlüğüne giderek kredi çekmek istediklerini bildirmeli ve hak sahipliği belgesi almalıdır. Bu belgenin verilme süresi değişkendir ve zaman zaman 1 aya kadar beklemek gerekebilir. Bu nedenle krediye ihtiyaç duyulduğunda, zaman kaybetmeden SGK il müdürlüğüne başvuru yapılmalıdır.

Gazilere Faizsiz Krediye Başvurmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Faizsiz kredilerde gazilerin ihtiyaç duyacağı belgeler, diğer kredilere göre farklılık gösterebilir. Ayrıca bankalar, başvuru dönemine ve bazı özel durumlara bağlı olarak da farklı belgeler talep edebilirler. Normal şartlarda talep edilen belgeler standarttır. Faizsiz krediye başvurmak için gerekli belgelerden bazıları şöyledir:

 • SGK il müdürlüğünden alınan hak sahipliği belgesi
 • T.C. kimlik kartı ve kimlik fotokopisi
 • Krediye konu olan evin tapusu ve tapu fotokopisi
 • Kredi istek dilekçesi
 • Kredinin müştereken kullanılması halinde diğer hak sahiplerinin kredi kullanmaktan vazgeçtiklerini belirten noter onaylı feragatname 

Her kredi türü için farklı belgelere ihtiyaç duyulabilir. İhtiyaç duyulabilecek tüm belgeleri görebilmek adına “Kredi için Gerekli Belgeler” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Gazilere Faizsiz Kredinin Avantajları Nelerdir?

Gazilere faizsiz kredi uygulamasının en önemli avantajı elbette faizsiz olmasıdır. Bu uygulama kapsamında kullanılan kredi, olduğu kadar ödenir. Örneğin 177.000 TL kredi çekildiğinde, geri ödenecek toplam tutar da 177.000 TL olur. Bir diğer avantaj da ödeme planıdır. Ödeme planı gelire göre ayarlandığı için herhangi bir ekonomik sıkıntı doğurmaz. Taksitler genellikle otomatik olarak tahsil edilir ve bu sayede krediyi kullanan kişi için pratik bir yöntem uygulanmış olur.

Gazilere Faizsiz Kredi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler Nelerdir?

Gazilerin faizsiz kredi çekmeden önce dikkat etmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylardan biri, faizsiz konut kredilerinden doğan masraflardır. Onaylanan kredinin kullanılabilmesi için, öncelikle bu masrafın ödenmesi gerekir. Kredinin açılışında bir defaya mahsus olmak üzere hak sahibinden kredinin %1’i oranında masraf alınır.  Bu nedenle kredi alırken masrafı ödeyecek kadar bir bütçenin ayrılması gerekir. TOKİ, faizsiz krediler ile satın alınacak evler hakkında herhangi bir sınırlama getirmemiştir. Buna göre gaziler konum, evin büyüklüğü, toplam fiyatı gibi detaylar fark etmeksizin faizsiz kredi alabilmektedir. Ev ile ilgili tek şart, tapunun en fazla 1 yıl önce alınmış olmasıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli noktada budur. Kredi kullanmak isteyenlerin, 1 yıl dolmadan başvuru yapmaları gerekir. “Kredi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?” başlıklı içeriğimize göz atarak kredi başvurusu süreci ile ilgili tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gazilere Verilen Faizsiz Kredinin Geri Ödemesi Nasıl Planlanır?

Gazilere verilen faizsiz konut kredisinin geri ödemesi, krediyi kullanan gazinin gelirine göre planlanır. Krediyi kullanan kişinin, her türlü tazminatlar da dahil olmak üzere aldığı aylık maaş dikkate alınır. Söz konusu maaş aylık gelir olarak kabul edilir ve bu gelirin dörtte biri, yani %25’i aylık taksit tutarı olarak hesaplanır. Bu tutar, kişinin hesabından otomatik olarak tahsil edilir. Kredinin vadesi de aylık taksit tutarına göre belirlenmiş olur. Borç bitene kadar vade devam eder.

Gazilere Verilen Faizsiz Kredinin Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

Gaziler, kredileri faizsiz ve avantajlı bir şekilde alsalar bile ödeyemedikleri takdirde kredi, avantajlı olmaktan çıkabilir. Geciken taksitler için gecikme faizi uygulaması vardır. Buna göre geç ödenen taksitler, normal tutarlardan daha fazla olur. Ayrıca birbirini izleyen 2 taksitin ödenmemesi durumunda ihtarname çekilir. İhtarnameye rağmen kredi ödemeleri yapılmadığında ise yasal takip başlar. Yasal takip sonucunda ise haciz işlemlerinin başlaması da muhtemeldir. 

Kredinin geç ödenmesi ile ilgili tüm detaylar, ilgili kredi sözleşmesinde ve “Kredi Taksitleri Geç Ödenirse Ne Olur?” başlıklı sayfamızda yer almaktadır.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

30 Oy

-

3,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?