Kredi Notu Hesaplama Yöntemi Nasıl İşliyor?

Kredi başvurusu incelenirken bankaların en çok üzerinde durduğu konu başvuru sahibinin kredi notu oluyor. Bankacılık ürünlerinin kullanımına yönelik geçmiş hareketlerin şekillendirdiği kredi notu, belli bir sisteme göre şekilleniyor ancak her sonuç farklı bankalar tarafından farklı şekillerde anlamlandırılabiliyor. Bazı ölçütlere önce kredi vermek istemeyen banka daha sonra fikrini değiştirebiliyor.

İşte bu belirsiz durumlara karşılık bankaların kredi notu hesaplama sırasında dikkat ettikleri kıstasları:

Aylık Gelir

Aylık net gelir üzerinden hesaplanmakta olan tüketici geliri, bütün gelirin % 30 ile 35’i arasında bir rakam dikkate alınarak belirleniyor. Bazı bankalar ise giderleri aylık gelirden düşürmek suretiyle belirliyor ya da bütün ailenin gelirleri de hesaplamaya katılabiliyor.

Yaş

18 yaş altı tüketicilerin kredi alması yasak olmakla birlikte 65 yaş üstündeki tüketicilere de kredi vermek de pek tercih edilmen bir karar değil. Bu iki yaş arasındaki kitleye ve kariyerinde iyi bir yere sahip olan özellikle 35-50 yaş arası tüketicilere kredi notu daha yüksek veriliyor.

Meslek

Müşterinin yaptığı meslek, hayat kalitesi, eğitim durumu gibi kıstaslar, kredi geri ödeme sürecinde belirleyici oluyor.

İş Tecrübesi

Bankanın referans alarak güvenebileceği bilgi türlerinden birisi de tüketicinin sahip olduğu bütün iş deneyimleri.

Kredi Notu Yükseltme

Eğitim

Kişinin eğitim durumu ne kadar yüksekse kredi puanı da o kadar yüksek olur.

Mal Varlığı

Tüketicinin evinin kendisine ait olması, bir araç sahibi olup olmaması gibi durumlar da yüksek ya da az puan sebebi.

Kredi Kartı ve Çek-Senet Kayıtları

Başka bankalardan kredi sahibi olup olmaması, kayıtlı çek veya senet borcunun durumu gibi ölçütler de bankaların dikkate aldığı ölçütler arasında.

Yasal Takip Durumu

Daha önce başka bir bankaya olan borcu nedeniyle kişinin takibe alınmış olması, onun puanını kuşkusuz düşürecektir.

En uygun krediyi bulmak için kredi karşılaştırma imkanı, Hangikredi.com’da.
En Uygun Kredi Hangi Bankada?

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

8 yorum

 1. Her bankaya borcum vardı benim. 4 yıl öncesi kanuni takipler falan o biçim ama kredi notum ne olduysa acayip yükselmiş. Şimdi hepsi kredi veriyor anlamadım? Herkesin 800 – 900 arası, benim notum 1450.

 2. Merhabalar ben 2 ay içerisinde 15 tane başvuru yaptım. Bu başvurularım ne zaman temizlenir?

 3. benim kredi kart kredi borcum var bunları temizleyip tek bir yere kredi borcum olsun istiyorum bunun için ne yapmam lazım kredi alabilmem için ne yapmam lazım teşekkür ederim

 4. 2011 yılında kredi aldım yasal takibe düştüm 2014 yılında borçların tamamını yapılandırma yaparak ödedim 1 yıl oldu kredi alabilir miyim ?

 5. Sayın Suayip

  KKB tarafından borçlarınıza yönelik olarak tutulan sicil kaydı borç ödendikten beş sene sonra silinmektedir ve bu süreçte yaptığınız başvurulardan olumlu geri dönüş almanız düşük ihtimal dahilindedir.

 6. Daha önce kredi çektim 3 ay ödeyemedim ama avukatla görüşüp taksitlendirip hepsini ödedim bitti kredi kartımı yapılandırıp ödedim bitti bir yıl geçti şuan hiç bir bankaya borcum yok ama kredi çekemiyorum sgk ödemeli işte çalışıyorum nasıl kredi çekebilirim kredi notumu nasıl ogrenirim

 7. Sayın Mesut,

  Kredi notunuzu Findeks’ten öğrenebilirsiniz. Kredi sicilinin temizlenmesi için borç ödendikten sonra beş yıl geçmesi gerekir. Bu süreçte yaptığınız başvuruların onaylanma ihtimali düşüktür.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir