Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi kartım kayboldu ne yapmalıyım diye soranlar için hazırladığımız bu yazı ile kredi kartı kayıp ya da çalıntı durumlarında yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Kayıp kredi kartı durumlarında özellikle kartınızın kullanılabilir limiti varsa çalınma ihtimali göz ardı etmemeniz gereken bir ihtimal. Kayıp/çalıntı sonrası yapılan harcamalardan sorumlu tutulmamak için, kaybolduğunu fark ettiğiniz anda derhal bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kartınız için kayıp/çalıntı bildiriminde bulunun. Pek çok banka kayıp/çalıntı bildirimi öncesindeki 24 saatte yapılan alışverişler için kullanıcıyı sorumlu tutmasa da bu durumun bankanın inisiyatifinde olduğunu unutmayın.

Kredi kartınız çalındığında yapabileceğiniz şeyler şunlardır:

 • Kredi kartını iptal ettirmek.
 • En yakın karakola ihbarda bulunmak.
 • Çalınan karttan harcama yapılmışsa harcama itirazında bulunmak.

Şimdi bu maddeleri detaylıca inceleyelim.

Kredi Kartı İptali

Kredi kartı kaybolması ya da çalınması sıkça rastlanan durumlardan. Kredi kartınızı kaybettiğinizi düşünseniz bile bir yerlerden çıkmasını beklemeden, çalınma ihtimaline karşılık kayıp/çalıntı bildiriminde bulunmanızda ve kredi kartı iptali yaptırmanızda fayda vardır.

Kredi kartı kayıp/çalıntı durumlarında bankanız risk almak istemediğinden doğrudan kredi kartı iptali yapar çünkü çalınmış kartla yapılan alışverişlerde bankanın da sorumluluğu vardır. Bankanız, isteğiniz doğrultusunda yeni bir kart numarası ile kartınızı yenileyebilir.

Bankanızı arayarak kartınızı iptal ettirdikten sonra yapmanız gereken ikinci önemli şey en yakın karakola giderek tutanak tutturmak. Olayın gerçekleştiğini düşündüğünüz yere en yakın olan karakola gitmenizde fayda vardır aksi halde sizi olayın geçtiği yere yakın karakola yönlendirirler ve bu da zaman kaybına yol açar.

En Avantajlı Kredi Kartı Hangisi?

Kredi Kartı Harcama İtirazı

Kaybolan kartınızdan harcama yapıldığı tespit edilirse kredi kartı harcama itirazı yapabilirsiniz. Bunun için bankanız size harcama itiraz formu gönderecektir. Bu formu doldurduktan sonra polis tutanağı ya da savcılık suç duyurusunun bir kopyası ile bankanıza başvurmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var: Kredi kartı şifresi. Kredi kartı şifresi kartınızdan harcama yapılmasına engel olabilir fakat kartınızda şifre olmasına rağmen kartınızdan harcama yapılmışsa bankanız, şifre saklama yükümlülüğünün sizde olduğu gerekçesiyle ödeme yapmayı reddedebilir. Bu yüzden şifre seçerken tahmin etmesi zor bir şifre seçmeye çalışın ve herhangi bir yere not etmeyin.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

10 yorum

 1. Benim kartım kopyalanmış cafe’de, karttan bir güzel 1000TL çekmişler, ekstre gelince fark ettim. Üstüne de 100Tl civarında nakit çekme faizi ödedim. İtiraz ettim ama ispatlamak çok zor. Bir daha kredi kartı alırken çalıntı için garanti veren bankaları tercih edeceğim.

 2. Tamam polise tutanak tutsun da adam karşıma geçip çayını içti o kadar hangi polise tuturulması gerekiyorsa söyleyin bende o polise gidip tutturayım.

 3. Kredi kartımı kaybetmiştim iptal ettirdim ama daha sonra evde kredi kartımı buldum şimdi arayıp tekrar açtırabilir miyim ?

 4. Sayın Anonymous,

  Konuyla ilgili bankanızla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

 5. Selam ben hangi numarayı arayacağım peki bu durum da böyle bir olay olduğu zaman?

 6. Kredi kartım kayboldu ve harcama yapılmış ben anında mesaj geldiği için bankaya bildirimini yaptım ve dilekçe doldurdum. Fakat parayı ben mi öderim harcayan kişi bulunur mu bunları merak ediyorum bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

 7. Sayın Taylan,

  Yazıda da belirttiğimiz gibi kredi kartı harcama itirazında bulunabilirsiniz. Konuyla ilgili detaylar yazının içinde mevcut.

 8. Yapı Kredi bankamatiğim kayboldu başvurdum gelen mesajda 7 iş günü içinde yeni bankamatiğimin geleceği yazılıydı fakat bir ayı geçti gelmedi bankamatik kuryedeymiş kayıp olduğu için atmlere güvenlikle ilgili gerekenler yapıldı ve tekrar aradığımda bir banka şubesinden şifre almam gerektiğini söylediler müşteri hizmetlerine gittim telefondan arama yapmam gerekliymiş oradan yardımcı olurlar şifre alırsın dendi aradım fakat bankamatiğin son üç rakamını soruyor banakamatik yok ki son üç rakamı nasıl bileyim gerekenin bir an önce yapılmasını rica ediyorum.

 9. Sayın Birol Özgen,

  Konuyla ilgili bankanızla iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir