Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 5.06.2023 Güncelleme Tarihi: 5.06.2023

Kredi kartı, hayatımızı kolaylaştıran, hız ve pratiklik kazandıran, çok sık kullanılan bir araçtır; marketten internet alışverişine, eğitim harcamalarından yatırım faaliyetlerine kadar pek çok işlemi kredi kartı ile saniyeler içerisinde yapabilmek mümkündür.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?
Bazı nedenlerden ötürü kredi kartları bloke edilebilir.Bu durum bazen kullanıcının kendisinden kaynaklı ortaya çıkarken bazen de banka bir tedbir olarak kredi kartını bloke edebilir. Yazımızda kredi kartı bloke işlemine dair tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Kredi kartı neden bloke edilir?

Kayıp ve çalıntı

“Kredi kartı neden bloke olur?” sorusunun ilk cevabı kayıp ve çalıntıdır. Kayıp ve çalıntı durumunda kullanıcılar ivedi olarak banka ile iletişime geçerek kredi kartlarının işleme kapatılmasını isteyebilir. Çünkü kartın kötü niyetli bireylerin eline geçmesi telafisi mümkün olmayan hasarlara neden olabilir. Ancak kayıp ve çalıntı durumu belirtildiği takdirde kredi kartı bankalar tarafından saniyeler içerisinde bloke edilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye “Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?” yazısından ulaşabilirsiniz.

Yanlış şifre girme

Kredi kartlarının bloke edilmesine neden olan bir diğer durum yanlış şifre girmektir. ATM işlemleri veya alışveriş esnasında kredi kartının şifresi 3 kez yanlış girildiğinde kart geçici bir süreliğine bloke olur. Bu durumda bankanın sağladığı imkânlara bağlı olarak internet bankacılığı veya müşteri hizmetleri üzerinden kredi kartı PIN bloke kaldırma işlemleri gerçekleştirilebilir. Fakat ATM kartı yutmuş ise bu durumda banka yeni bir kart gönderecektir. Yeni kart gönderimi de bir kaç haftayı bulabilir. 

Kredi kartı borcu ödenmemesi

Kredi kartının borcunun bir süre ödenmemesi, bankanın kredi kartını bloke edebileceği bir diğer sebeptir. Genellikle 3 ay boyunca kart ücreti veya taksidi ödenmediği takdirde bankalar kredi kartını bloke ederek işleme kapatır. Genellikle kalıcı olarak yapılan bu işlem bireylerin kredi notunun düşmesine neden olur. Bu durum fark edildiğinde yasal takip başlatılmadan kredi kartı borcunun kapatılması gerekir. Aksi takdirde borçluluk süresinin uzaması bireylerin kredi sicilinde olumsuz bir veri olarak kalır. Bundan sonraki kredi veya kredi kartı başvurularının kabul edilmemesine neden olabilir. Elbette başvurulara ilişkin son karar bankalarındır. 

En avantajlı kredi kartlarına göz atın!

Kredi kartından bloke nasıl kaldırılır?

Bu bilgilerden sonra “Kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır?” sorusunun açıklamasına geçebiliriz. Kredi kartı bloke kaldırma işlemleri bankaların işleyiş biçimlerine özgü olsa da temelde ATM, müşteri hizmetleri, internet bankacılığı ve şubeye başvuru yapma yoluyla kaldırılabilir. Özellikle alışverişlerde hatalı PIN girme sonucunda yapılan kredi kartı şifre bloke kaldırma işlemi ATM’den ve müşteri hizmetlerinden yapılabilir. Kart ATM’ye yerleştirildiğinde ‘’bloke kaldırma işlemi’’ şeklinde (veya buna benzer) bir sekme çıkacaktır. Bu sekme takip edilerek kredi kartı bloke kaldırma işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca müşteri temsilcileri de dakikalar içinde bu blokenin kalkmasını sağlar. “Bloke olan kredi kartı nasıl açılır?” sorusuna pratik bir cevap bulmanız için aşağıdaki tabloda en hızlı sonuç alacağınız işlem yollarını derledik. 

Kredi kartı bloke nedeni Kredi kartı bloke kaldırma işlemi için izlenecek yol
Yanlış PIN girme sebebiyle bloke Müşteri Hizmetleri, İnternet Bankacılığı veya Şube İşlemleri
Kayıp- Çalıntı sebebiyle nloke Müşteri Hizmetleri
SIM Blokesi İnternet Bankacılığı 
Borcun ödenmemesi sebebiyle bloke Kalıcı Bloke


Teknolojinin lütufları arasında olan akıllı telefonlarla pek çok işlemin hızlıca gerçekleştirildiğinin de yeniden altını çizmek gerekir. Kredi kartı bloke nasıl kaldırılır? sorusunun cevabını artık biliyoruz. Şimdi de kredi kartı blokesinin ne zaman kalkacağını öğrenmeye geçelim. 

Kredi kartı bloke süresi ne kadardır?

Kredi kartının bloke edilme süresi, blokeye sebep olan işleme göre değişir. Bu durumda kredi kartının borcundan ötürü gerçekleşen bloke durumlarında, işlem engeli borcun ödenmesine kadar sürebilir. Aynı şekilde yanlış PIN girme gibi durumlarda da banka ile temas kurana kadar kredi kartı bloke kaldırma işlemi gerçekleştirilmez. Örneğin kartının şifresini 3 kez yanlış giren bir bireyin kartı bloke olur. Bu durumun ortadan kaldırılması sağlamak için müşteri hizmetlerinden, mobil bankacılık uygulamalarından veya ATM’den kredi kartı bloke kaldırma işlemi gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde bloke devam eder. 

Kredi kartı blokesi ne zaman kalkar?

Kredi veya hesap kartı bloke kaldırma işleminin süresi başvurucunun izlediği yola göre değişiklik gösterir. SIM blokesi veya şifre işlemleri için kredi kartı bloke kaldırma hızlı bir şekilde gerçekleşir. Örneğin alışveriş esnasında yanlış PIN girildiği için gerçekleşen bloke, gerekli başvurular yapıldığında birkaç dakika içerisinde kaldırılacaktır. Yasal takibe düşmemiş fakat ödemesi gecikmiş borç nedeniyle yapılan bloke işlemleri borcun ödenmesini takip eden 24 saat içerisinde kaldırılır. Bu durumda karttan bloke kaldırma işlemi için ayrıca bir başvuruya gerek yoktur. Fakat yine de teyit amaçlı müşteri hizmetleriye iletişime geçmek fayda sağlayabilir.

Kimlerin kredi kartındaki blokesi kalkmaz?

Kredi kartı bloke kaldırma işlemi 2 durumda gerçekleştirilemez. Bunlardan ilki kayıp ve çalıntı başvurularıdır. Bu gibi durumlarda bankanın koyduğu bloke kaldırılmaz. Kullanıcıların yeni kart başvurusunda bulunmaları gerekir. Gönderilecek yeni kartın bilgileri eskisi ile aynı olur. Fakat güvenlik kodu, ay ve yıl kısmında değişiklik yapılır. Öte yandan kredi kartı borcu ödenmediği takdirde konulan bloke kaldırılmaz. Yasal takibe düşen borçlar, bireylerin daha sonra kredi kartı sahibi olmalarına engel olabilir. Kullanıcıların kart borçlarını zamanında ve eksiksiz ödemeleri bu durumun önüne geçecektir.

Borç ve ödeme koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgi için “Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?” yazımıza göz atabilirsiniz. 
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

14 Oy

-

3,79 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Omnichannel ve Multichannel Pazarlama Nedir? 1.03.2024

  Omnichannel ve Multichannel Pazarlama Nedir?

 • Shrinkflasyon ve Skimpflasyon Nedir? 28.02.2024

  Shrinkflasyon ve Skimpflasyon Nedir?

 • Konut Satış Verilerini Nasıl Yorumlamalıyız? 28.02.2024

  Konut Satış Verilerini Nasıl Yorumlamalıyız?

 • Mevduat Hesabı Türleri Nelerdir? 22.02.2024

  Mevduat Hesabı Türleri Nelerdir?