Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kasko Sigortasında Uygulanan İndirimler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 31.12.2014 Güncelleme Tarihi: 30.03.2023

Araba sigortaları arasında yer alan ve zorunlu sigorta olmasa da araç sahiplerinin pek çok riske karşı korunmasını içeren teminatlar sunan kasko sigortası, sigorta paketleri içerisinde en çok başvuru alan seçeneklerden birisi.

Kasko Sigortasında Uygulanan İndirimler
Kasko sigortası yaptırmak isteyen ya da halihazırdaki kullanımı için kasko sigortası yenilemek isteyenlere, kasko sigortası fiyatları için uygulanan bazı özel indirimler söz konusu.

Kasko sigortasını düzenli olarak yenileyen ve gerekli şartları yerine getiren araç sahipleri, yararlanabilecekleri indirimler sayesinde poliçeye daha düşük ücretler öderler.

Kasko fiyatları araç kasko değeri gibi pek çok farklı etken doğrultusunda belirlenir. Hesaplanan tutarın içinde, birtakım indirim kalemleri de mevcuttur. Başta hasarsızlık indirimi olmak üzere araç sahiplerinin yararlanabileceği birden fazla indirim söz konusudur. Bu indirimler sayesinde poliçeye ödenecek para daha az olur.

Araba sigortaları arasında yer alan kasko, zorunlu olmamasına rağmen aracı ve sigortalıyı pek çok riske karşı koruduğu için sıklıkla tercih edilir. Kasko sigortası yaptırmak isteyen ya da hâlihazırdaki kullanımı için poliçesini yenilemek isteyenlere, kasko sigortası fiyatları için uygulanan bazı özel indirimler söz konusudur.

Kasko Sigortası Hasarsızlık İndirimi

Kasko sigortası hasarsızlık indirimi, hasarsızlık durumunun devam etmesi hâlinde uygulanan bir indirimdir. Sigorta poliçesi 1 yıllık süreci kapsar. Eğer sigortalı bu süre içerisinde herhangi bir hasar ödemesi almamışsa hasarsızlık durumu devam eder ve bir sonraki poliçeye indirim uygulanır.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Oranları Nasıl Belirlenir?

Kasko hasarsızlık indirimi hesaplama sürecinde, mevcut poliçenin hasar kaydı bulunmadan kaç kez yenilenmiş olduğu dikkate alınır. Hasar alınmayan her yıl için yükselen kasko hasarsızlık indirimi kademeleri, alınacak indirim oranını belirler. İndirim oranları ve uygulanma dönemleri tablodaki gibidir.

Poliçe Yenileme Süresi Hasarsızlık İndirimi
1. Yılın Sonunda Yapılan Yenilemede 30%
2. Yılın Sonunda Yapılan Yenilemede 40%
3. Yılın Sonunda Yapılan Yenilemede 50%
4. Yılın Sonunda Yapılan Yenilemede 60%

Kasko Hasarsızlık Bozulursa Ne Olur?

Hasarsızlık durumu korunduğu sürece her poliçe yenilemesinde bir indirim uygulanır ve bu nedenle her yıl daha düşük bir ücret ödenir. Fakat hasar kaydı olduğu takdirde sigortalı, hasarsızlık indirimi hakkını kaybeder. Bu da bir sonraki poliçe yenilemesinde ödenecek ücretin artmasına neden olur.

Hasarsızlık İndirimi Hangi Durumlarda Bozulmaz?

Hasarsızlık indiriminin bozulmaması için ilk şart, hasar kaydının olmaması, yani aracın kazaya karışmamasıdır. Bununla birlikte yapılan kazalarda poliçe sahibi haklı bulunursa, hasarsızlık indirimi yine bozulmaz. Ayrıca pek çok poliçede mini onarım ve benzeri uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar sayesinde küçük çaplı hasarlar sebebiyle indirimin bozulması önlenir.

Yeni Bir Araç Alma Durumunda Hasarsızlık İndirimi Kaybolur mu?

Kasko bir mal sigortası olup aracı koruma altına almaktadır. Fakat rizikolar, aracın hasar alması sonucu gerçekleşir ve bu hasarın asıl kaynağı genellikle sürücüdür. Dolayısıyla hasarsızlık indirimi araca değil, sürücüye tanımlanır. Bu durumda kişi mevcut aracını satıp yeni bir araç aldığında, önceki poliçesinde hak kazandığı hasarsızlık indirimini, yeni aracına kasko yaparken kullanır. Araç değişimlerinde hasarsızlık indirimi kaybolmaz.

Hasarı Kaskonuz Yerine Kendiniz Karşılarsanız Hasarsızlık İndiriminiz Geçerliliğini Korur mu?

Hasarsızlık indiriminin kaybolması için hasar kaydı oluşması, yani sigorta şirketinin bir hasar için ödeme yapmış olması gerekir. Araçta bulunan bir hasarın sigorta şirketi yerine sürücü tarafından karşılanması hâlinde hasar kaydı oluşmaz. Bu nedenle hasarsızlık indirimi geçerliliğini korumaya devam eder. Bununla birlikte kasko poliçesine hasarsızlık indirimi koruma teminatı eklenerek de indirim kaybı önlenebilir.

Sigorta Şirketinizi Değiştirdiğinizde Kasko Hasarsızlık İndiriminiz Kaybolur mu?

Araç değişimlerinde olduğu gibi sigorta şirketi değişimlerinde de hasarsızlık indirimi kaybolmaz. Bunun sebebi de indirimin doğrudan kişiye tanımlanmış olmasıdır. Kasko sigortasının her yıl aynı sigorta şirketi tarafından yenilenme zorunluluğu yoktur. Sigortalı, her yıl tüm şirketlerden teklif alabilir ve en cazip teklifi değerlendirebilir.

Kasko Sigortası Muafiyet İndirimi

Sigortalı yani araç sahibi, araçta meydana gelebilecek hasarların bir kısmını kendi cebinden karşılamayı kabul ederse muafiyet indirimi uygulanır. Kasko sigortası muafiyet indirimi, poliçeye ödenecek ücretin önemli ölçüde azalmasını sağlar. Bu uygulamada hasar ödemelerini şirket ve araç sahibi kendi aralarında paylaşmış olur.

Kasko Sigortası Diğer İndirimler

 • Kasko şirketleri, bir aracı birden fazla kişinin kullanmasını bir risk olarak görür. Bu nedenle poliçeye konu olan aracın tek bir kişi tarafından kullanılacağı belirtilir ve belgelenirse, %10 oranında kasko sigortası tek sürücü indirimi uygulanır.
 • Kasko sigortası ehliyet indirimi, kasko sigortası yaptırmak için başvuran sürücünün, başvuru tarihi itibariyle ehliyet aldığı tarihin üzerinden 5 yıl ve daha fazla bir zaman geçmiş olması durumunda yüzde 15 olarak uygulanır.
 • Deneyimli sürücü indirimi, 30 yaş ve üzerindeki sürücüler için uygulanan yüzde 5’lik bir indirimdir.
 • Kasko sigortası renk indirimi, çok satan araba renkleri olan gümüş ve beyaz gibi renklere uygulanan yüzde 5’lik indirimdir.
 • Kasko sigortası bayan sürücü indirimi, poliçe sahibinin bayan olması durumunda, yüzde 15 oranında uygulanan indirimdir.

Sigorta şirketlerinin teklifleri doğrultusunda verilen kasko fiyatlarına HangiKredi’nin kasko sorgulama aracı ile ulaşabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse