Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 1.10.2021 Güncelleme Tarihi: 3.04.2023

Bankacılık terimleri arasında en sık duyulabilecek kavramlardan biri IBAN’dır.

IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?
Çünkü bireysel, ticari ya da kurumsal fark etmeksizin tüm banka müşterilerinin sahip olduğu bir numaradır. Ayrıca transfer işlemlerinde gerek duyulduğu için sıklıkla kullanılır.

Tam olarak ne anlama geldiği ise pek çok tüketici için soru işaretidir. Hesap numarası ile sık sık karıştırılan IBAN nedir ve sorgulama işlemi ile IBAN öğrenme mümkün müdür?

IBAN Nedir?

IBAN bir kişinin banka hesabını gösteren, belirli harf ve rakamlardan oluşan, havale ve EFT ile para gönderme ve gelen transferleri kabul etme gibi işlevleri olan bir karakterler bütünüdür. Herhangi bir bankada mevduat hesabı olan her bir tüketici için özel olarak oluşturulan bir çeşit elektronik adrestir. Uluslararası Banka Hesap Numarası anlamına gelir ve uluslararası geçerliliği olduğu için, İngilizce karşılığı olan International Bank Account Number kelimelerinin baş harflerinin kısaltılması ile ifade edilir. Tek bir kişinin, tek bir bankadaki, tek bir hesabını gösteren kişisel bir numaradır.

IBAN’ların bağlı olduğu hesaplar için genellikle bir banka kartı çıkartılır. Hesaptaki para bu kart aracılığı ile kullanılır. Fakat banka kartı kullanma yaş sınırı uygulamasına tabi tutulabildiği için herkes tarafından kullanılamayabilir.

IBAN Numarası Kaç Hanelidir?

Uluslararası Banka Hesap Numarası standardına göre her bir IBAN, en fazla 34 karakter içerebilir. Türkiye standartlarında ise IBAN 26 hanelidir. Bu 26 hanenin ilk 2 tanesi harf, kalan 24 tanesi rakamdır. Genel olarak IBAN; ülke kodu, banka/şube kodu, rezerv numarası ve hesap numarasından oluşan bir kombinasyondur.

IBAN numaralarının başında, hesabın bulunduğu ülkenin kodu yer alır. Türkiye’nin kodu TR olduğu için Türkiye’deki tüm numaralar TR ile başlar. Ülke kodundan sonraki 5 rakam, IBAN şube kodunu ifade eder. Ardından gelen rezerv numarası çoğunlukla 4 adet 0 şeklindedir. Son kısımdaki 16 hane ise tüketicinin hesap numarasıdır.

IBAN Sorgulama Nedir?

IBAN numarası öğrenmenin pek çok farklı yolu vardır. En basit yöntemlerden biri IBAN numarası sorgulama ya da hesaplama işlemidir. Sorgulama işlemi sayesinde tam ve eksiksiz bir şekilde ilgili numaraya ulaşılır. Her bankanın kendi sitesi içerisinde bir sorgulama sistemi vardır. Örneğin IBAN sorgulama Ziraat Bankası’nda bulunan bir hesap için yapılacaksa, bankanın internet sitesinden ilgili sorgulama sayfasına gidilmelidir. Bu kısımda hesabın açıldığı şube ve hesap numarası istenir. Gerekli bilgiler girildiğinde ise otomatik olarak IBAN hesaplanır ve gösterilir.

IBAN’ın Kime Ait Olduğu Nasıl Öğrenilir?

Para transferi işlemlerinde IBAN kontrol edilmesi gereken en önemli detaylardan biridir. Numaranın tamamı doğru ve eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır. Aynı şekilde alıcı isminde de hata yapılmamalıdır. Çünkü her IBAN numarasının tek bir sahibi vardır. IBAN’ın kime ait olduğu ile bilgiyi bankalar vermez. Fakat yanlış bir isim girildiğinde, numara ile ismin uyuşmadığı ile ilgili bir uyarı verilir. Mobil uygulamalarda genellikle IBAN sahibinin ad ve soyadının baş harfleri gösterilir. Numaranın kime ait olduğu bilgisi, numarayı paylaşan kişiden öğrenilir.

IBAN Numarası Nasıl Alınır?

IBAN, çok sayıda karakter içerdiği için ezberlemesi zor bir numaradır. Bu nedenle her ihtiyaç duyulduğunda ulaşılması gerekir. Dijital bankacılık hizmetleri sayesinde bu numaraya ulaşmak son derece hızlı ve kolaydır. IBAN sorgulama işleminin yapılabildiği ve IBAN numarasının alınabildiği kanallar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Mobil uygulamadaki hesap bilgileri sekmesi
 2. İnternet şubesindeki hesap bilgileri sayfası
 3. Hesap açılışında teslim edilen fiziksel hesap cüzdanı
 4. ATM’lerdeki ilgili menüler
 5. Çağrı merkezi ve müşteri hizmetleri
 6. Bankaların fiziksel şubeleri
 7. Bankaların internet sitelerinde bulunan IBAN sorgulama ve hesaplama araçları

Çağrı Merkezi Aracılığıyla

Bankaların telefon bankacılığı adı altında hizmet veren çağrı merkezleri, pek çok bilgiye ulaşılabilen bir kanaldır. İlgili bankanın müşteri hizmetleri numarasını aramak suretiyle IBAN sorgulamak ve öğrenmek mümkündür. Fakat bu işlem sadece hesap sahibi tarafından yapılabilir. Ayrıca işlemlere başlamadan önce çeşitli güvenlik sorularına doğru cevaplar verilmesi gerekir.

İnternet Bankacılığıyla

İnternet bankacılığı kolay kullanılabilen ve hemen her bilginin tek bir çatı altında toplanmış olduğu bir kanaldır. Bu yöntemle IBAN numarası almak için öncelikle bir internet bankacılığı hesabına sahip olunmalıdır. Ardından şifre ile giriş yapıldığında, sahip olunan kartlar ve hesaplar kolayca görüntülenebilir. İlgili hesabın detaylarına gidildiğinde IBAN numarasını alabilmek mümkündür.

IBAN ile Nasıl Para Gönderilir?

IBAN ile para gönderme işlemi en güvenli para transfer yöntemlerinden biridir. Çünkü hata riski son derece düşüktür ve numara doğru yazıldığında, para doğrudan ilgili kişinin hesabına ulaşır. Hem dijital hem de fiziksel yollarla para göndermek mümkündür.

Mobil Uygulama Üzerinden IBAN ile Para Gönderme

Para göndermek için en çok kullanılan kanallardan biri mobil uygulamadır. Her bankada işlemin yapılacağı adımlar farklılık gösterebilir fakat genellikle birbirine benzer şekildedir. Para transferi ile ilgili menüden IBAN ile para gönderme seçilir. Paranın gönderileceği hesap seçilir ve alıcının IBAN numarası ile adı ve soyadı yazılır. Gönderilecek tutar girilir, ardından işlemi tamamlayacak olan butona basılarak para gönderilir.

ATM’den Kartsız İşlem ile IBAN’a Para Gönderme

Elde nakit olarak bulunan paraları da IBAN numarasına göndermek mümkündür. Bu işlem için ATM kullanılır fakat bir kart olmasına gerek yoktur. Kartsız işlemle para gönderme seçeneği kullanılabilir. Kullanılan bankanın ATM’sine kart takmadan önce “Kartsız İşlemler” şeklinde bir buton görünür. Bu butona basıldığında, “para transferi, para gönderme, para yatırma” gibi isimlere sahip olabilecek bir buton daha çıkar. Ardından ATM, aşağıdaki bilgileri ister ve adımlar tamamlandığında nakit para ATM’ye yatırılır.

 • Göndericinin ve alıcının telefon numarası
 • Göndericinin ve alıcının T.C. kimlik numarası
 • Alıcının IBAN numarası

Bankaların IBAN Şube Kodları Nelerdir?

Banka IBAN Kodu Banka IBAN Kodu
Ziraat Bankası 10 Vakıfbank 15
TEB 32 Odeabank 146
İş Bankası 64 HSBC 123
Garanti BBVA 62 Fibabanka 103
Citibank 92 Birleşik Fon Bankası 29
Alternatif Bank 124 Aktif Bank 143
Yapı Kredi 167 Türkiye Finans 206
Şekerbank 59 Kuveyt Türk 205
ING 99 Halkbank 12
QNB Finansbank 111 Denizbank 134
Burgan Bank 125 Anadolubank 135
AlbarakaTürk 203 Akbank 46

Bankaların IBAN Sorgulama Adresleri Nelerdir?

Hemen her banka, kendi internet sitesi üzerinden IBAN sorgulama/hesaplama/kontrol gibi isimlerle bu hizmeti sunar. Sorgulama işlemine izin veren bankalardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 1. IBAN Sorgulama Yapı Kredi
 2. Halk Bankası IBAN Sorgulama
 3. IBAN Sorgulama Garanti BBVA
 4. IBAN Sorgulama Denizbank
 5. Ziraat Bankası IBAN Sorgulama
 6. IBAN Sorgulama Kuveyt Türk

IBAN ile para transferi yapan banka kartlarından ziyade bir kredi kartına ihtiyacınız varsa “Kredi Kartı Alma Şartları” başlıklı yazımızı inceleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon