Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Ortak ATM Nedir? Ne İşe Yarar?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.08.2020 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

ATM (Automated Teller Machine/Otomatik Vezne Makinesi), bankacılık sektörünün en eski teknolojik hizmetlerinden biridir.

Ortak ATM Nedir? Ne İşe Yarar?
Türkiye’de 1982 yılından beri kullanılan ATM yani bankamatikler, cihazı hizmete açan bankanın özelindedir. 

Yani her banka, kendine ait bir bankamatik kurarak müşterilerine hizmet verir. Gelişen teknolojiler ve ortak ATM hizmeti, bir bankanın müşterisine, farklı bankanın ATM’sinden işlem yapma imkânı sundu. Peki ortak ATM nedir?

Ortak ATM Nedir?

Ortak ATM, herhangi bir bankaya ait olan müşterinin, bir diğer bankanın ATM’sinden işlem yapmasına olanak sağlayan hizmet olarak adlandırılır. Kredi kartı ya da banka kartı kullanılarak işlem yapılmasına olanak sağlayan ortak ATM para yatırma, para çekme ve kredi kartı borcu yatırma gibi temel işlemlere izin verir. Aynı zamanda hesap bakiyesini öğrenme, kredi kartı borcu öğrenme gibi işlem seçenekleri de bulunur.

Ortak ATM’lerin Avantajları Nelerdir?

Ortak bankamatikler özellikle acil durumlarda önemli avantajlar sunar. Kredi kartından ya da vadeli hesaptan para çekme, para yatırma ve bakiye kontrolü gibi konularda aktif olan ortak ATM’ler sayesinde anlık oluşan ihtiyaçların karşılanması mümkün olur. Her bankanın kendine ait ATM’si her lokasyonda bulunamayabilir. Özellikle genel olarak ATM sayısı az olan bankaların müşterileri için ortak bankamatikler oldukça önemlidir. Bu açıdan bakıldığında, kendi bankasına kolaylıkla ulaşamayanlar için çok büyük avantaj sağlandığı görülebilir. Bankalar arası anlaşmaların olduğu durumlarda ücretsiz kullanma seçeneği de sunan ortak ATM’ler, acil ihtiyaçlarda müşterileri bankamatik arama telaşından kurtarır.

Ortak ATM Kullanan Bankalar Hangileridir?

Ortak ATM en çok tercih edilen banka araçlarından olmasına rağmen, her kurumun kendine ait bir ortak bankamatiği bulunmuyor. Hemen hemen bütün bankalar bir ortaklık sistemine dahil olsa da direkt kendilerine bağlı bir ortak ATM’ye sahip olmayabilirler.

Ortak ATM’ye sahip olan devlet bankaları;

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Katılım
 • Vakıf Katılım

Özel bankalar ise;

Bu bankalar ATM’den ücretsiz para çekme imkânı sunar.

Ortak ATM kullanan bankalar üzerinden para yatırma, para çekme, bakiye sorgulama, kredi kartı borç sorgulama, kredi kartı borç ödeme gibi işlemler yapılabilir. Devlet bankaları müşteri limitleri içerisinde kalan işlemler için ekstra ücret almazken, özel bankalar ise her ay için toplamda 3 kez ücretsiz işlem yapılmasına izin verir. Belirlenen limitlerin aşılması hâlinde ortak ATM kesintisi uygulanabilir.

Bunların dışında neredeyse tüm bankaların ATM’leri, ücretli ortak kullanıma açıktır. Ortak ATM para çekme ücreti, para yatırma ücreti ve diğer ücretler, bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Ortak ATM ücretleri, yasal sınırlar dahilinde belirlenir ve dönemsel kampanyalar ya da bankalar arası anlaşmalar ile düşürülebilir veya tamamen kaldırılabilir.

Ortak ATM’lerde Neden Limit Var?

ATM’ler üzerinde belirlenen çekme limiti uygulaması, müşterilerin güvenliğini sağlamak için uygulanır. Kredi kartı ya da banka kartının başka birinin eline geçmesi durumunda işlemlerin sınırlı bir şekilde yapılması, para miktarının tamamının çekilmesini engeller. Böylece herhangi bir hırsızlık ya da dolandırıcılık durumunda ATM’lerde bulunan günlük para limiti sayesinde yüksek tutarların çekilmesinin önüne geçilmiş olur.

Ortak ATM’lerde çekim limitlerinin güvenlikten sonraki en önemli nedeni de ATM’lerde belli miktarlarda para bulundurulması. Bankanın belirlemiş olduğu ödenek neticesinde ATM’lere belli miktarlarda para yüklemesi yapılır. Bunun sonucunda da yeni para ekleme dönemine kadar ATM’lerdeki paranın yeterli olması için her müşteri için günlük para limiti uygulaması devreye girer.

Ortak ATM Para Çekme Limitleri Nelerdir?

Ortak ATM’ler üzerinden en çok gerçekleştirilen işlemler arasında para çekme bulunur. Acil durumlarda kendi bankasının ATM’sini bulamayan ya da arıza durumuyla karşılaşan müşteriler, para çekmek için ortak bankamatikleri kullanır. Bankaların sadece kendilerine ait ATM’lerinde olduğu gibi ortak kullanımda olanlar için de ATM’den ücretsiz para çekme limitleri vardır. Limit üzerinde para çekilmek istendiğinde, banka tarafından bir kesinti uygulanız. Aşağıda bankalara ait ortak ATM para çekme limiti bilgilerini bulabilirsiniz.

Banka İsmi Günlük Limit  Banka İsmi Günlük Limit
Akbank 5.000 TL Alternatif Bank 3.000 TL
CEPTETEB 3.000 TL Denizbank 1.990 TL
Enpara 7.500 TL Fibabanka 5.000 TL
Garanti BBVA 5.000 TL Halkbank 1.500 TL
HSBC 5.000 TL ING 2.000 TL
İş Bankası 5.000 TL Kuveyt Türk 5.000 TL
Odeabank 5.000 TL QNB Finansbank 5.000 TL
Şekerbank 3.000 TL TEB 3.000 TL
Türkiye Finans 5.000 TL Yapı Kredi 5.000 TL
Ziraat Bankası 5.000 TL Vakıfbank 5.000 TL

ATM’ler Neden Kart Yutar?

ATM’lerin kart yutmasının birden fazla sebebi olabilir. Genelde güvenlik için uygulanan bu sistemin nedenlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • ATM’ye giriş yapılan kredi ya da banka kartının şifresinin 3 kere yanlış girilmesi
 • Herhangi bir borç durumunda kartın bankalarca iptal edilmiş olması
 • Son kullanma tarihi geçmiş olan kartların denenmesi sonucunda otomatik olarak ATM’nin kendini ve kartı kilitlemesi
 • Kart için aktif olan bir çalıntı ya da kayıp ihbarının bulunması
 • ATM’nin teknik olarak arızalı olması
 • ATM’lerde dolandırıcıların kopyalama yapması için bulundurdukları cihazların olması

Kart yutma riskine karşı kartsız işlem menüsüne girebilir ve ATM’den kartsız para transferi gibi bazı işlemleri kartınızı takmadan da yapabilirsiniz.

Ortak ATM Kartımı Yutarsa Ne Yapmalıyım?

Bazı teknik durumlar ya da sizin hatanız yüzünden normal ATM’ler gibi ortak ATM’ler de kartınızı yutabilir. Bu durumda kesinlikle ATM’nin başından ayrılmadan çözüm bulmaya çalışmanız gerekiyor. Eğer ortak bankamatik, bankanın şubesine yakınsa ya da önündeyse hemen güvenlik görevlisinden ya da banka memurundan destek isteyerek kartınızı geri alabilirsiniz. Bu durumda kartın içinde bulunduğu ATM’nin içinin açılıp size kartın teslim edilmesi gerekir.

Eğer yakınlarda şube yoksa ATM’nin önünden kesinlikle ayrılmadan, ilgili bankanın müşteri hizmetlerine ulaşarak şüpheli işlem bildiriminde bulunabilirsiniz. Bu durumda banka genel merkezi üzerinden kartın çıkarılması için işlemler başlatılacak ya da sizden kartın iptal edilmesi istenecek. Kartın iptalinin istenmesinin en önemli sebebi, dolandırıcıların ATM’lerden özel bir sistemle kartları çekebiliyor olması. Özellikle şifrenizi zaten girdikten sonra kartı yuttuysa durum daha da riskli bir hal alır. Bu yüzden direkt olarak kartın iptal işlemini gerçekleştirmenizde büyük fayda vardır.

Karttan ziyade “Ortak ATM paramı yuttu!” diyorsanız, bu durum için de yapmanız gereken işlem, ilgili bankanın müşteri hizmetlerini aramaktır. Bankamatik bir bankanın önünde ya da şubeye yakın bir yerdeyse, doğrudan şubeye başvurarak da izlemeniz gereken yollar için bilgi alabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

18 Oy

-

3,89 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?