Ortak ATM Nedir? Ne İşe Yarar?

Ortak ATM Nedir_ Ne İşe Yarar_

Ortak ATM son yıllarda en çok kullanılan banka araçlarından biri. Özellikle acil durumlarda sıkça tercih edildiği için sayısı da her geçen gün artıyor. Ortak ATM nedir, ortak ATM’den yapılabilecek işlemler nelerdir, ücretsiz işlem yapılmasına izin veren ortak ATM’ler, para çekme limitleri gibi pek çok sorunun yanıtını yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Ortak ATM Nedir?

Ortak ATM, herhangi bir bankaya ait olan müşterinin, bir diğer bankanın ATM’sinden işlem yapmasına olanak sağlayan hizmet olarak adlandırılır. Kredi kartı ya da banka kartı kullanılarak işlem yapılmasına olanak sağlayan ortak ATM’ler para yatırma, para çekme ve kredi kartı borcu yatırma gibi temel işlemlere izin verir. Aynı zamanda hesap bakiyesini öğrenme, kredi kartı borcu öğrenme gibi temel işlemler de yapılabiliyor.

Ortak ATM Kullandıran Bankalar

Ortak ATM en çok tercih edilen banka araçlarından olmasına rağmen, her kurumun kendine ait bir ortak ATM’si bulunmuyor. Hemen hemen bütün bankalar bir ortaklık sistemine dahil olsa da direkt kendilerine bağlı bir ortak ATM’ye sahip olmayabilirler. Ortak ATM’ye sahip olan devlet bankaları Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım; özel bankalar ise QNB Finansbank, Denizbank ve TEB.

Ortak ATM’ye sahip olan devlet bankaları ve özel bankalar üzerinden para yatırma, para çekme, bakiye sorgulama, kredi kartı borç sorgulama, kredi kartı borç ödeme gibi işlemler yapılabiliyor. Devlet bankaları müşteri limitleri içerisinde kalan işlemler için ekstra ücret almazken, özel bankalar ise her ay için toplamda 3 kez ücretsiz işlem yapılmasına izin veriyor.

Önerilen içerik: ATM’den Ücretsiz Para Çekmek

Ortak ATM Para Çekme Limitleri

Ortak ATM’ler üzerinden en çok gerçekleştirilen işlemler arasında para çekme bulunuyor. Acil durumlarda kendi bankasının ATM’sini bulamayan ya da arıza durumuyla karşılaşan müşteriler, para çekmek için ortak ATM’leri kullanabiliyor. Bu alanlardan para çekme işlemlerinizi gerçekleştirirken limitlere dikkat etmeniz gerekiyor. Bankaların sadece kendilerine ait ATM’lerinde olduğu gibi ortak ATM’lerde de para çekme limitleri söz konusu. Aşağıda bankalara ait ortak ATM para çekme limitlerini bulabilirsiniz:

Banka İsmiGünlük LimitBanka İsmiGünlük Limit
Akbank1.500 TLAlternatif Bank1.500 TL
CEPTETEB3.000 TLDenizbank1.990 TL
Enpara7.500 TLFibabanka1.000 TL
Garanti BBVA2.000 TLHalkbank1.500 TL
HSBC1.500 TLING1.500 TL
İş Bankası2.000 TLKuveyt Türk1.500 TL
Odeabank1.500 TLQNB Finansbank1.500 TL
Şekerbank3.000 TLTEB1.000 TL
Türkiye Finans1.500 TLYapı Kredi2.000 TL
Ziraat Bankası1.500 TLZiraat Katılım1.500 TL

Ortak ATM’lerde Neden Limit Var?

ATM’ler üzerinde belirlenen çekme limitleri müşterilerin güvenliğini sağlamak için uygulanıyor. Kredi kartı ya da banka kartının başka birinin eline geçmesi durumunda işlemlerin sınırlı bir şekilde yapılması, para miktarının tamamının çekilmesini engelliyor. Böylece herhangi bir hırsızlık ya da dolandırıcılık durumunda ATM’lerde bulunan günlük para limiti sayesinde yüksek tutarların çekilmesinin önüne geçilmiş oluyor.

Ortak ATM’lerde çekim limitlerinin güvenlikten sonraki en önemli nedeni de ATM’lerde belli miktarlarda para bulundurulması. Bankanın belirlemiş olduğu ödenek neticesinde ATM’lere belli miktarlarda para yüklemesi yapılıyor. Bunun sonucunda da yeni para ekleme dönemine kadar ATM’lerdeki paranın yeterli olması için her müşteri için günlük para limiti uygulaması devreye giriyor. 

Ortak ATM Kartımı Yutarsa Ne Yapmalıyım?

Bazı teknik durumlar ya da sizin hatanız yüzünden normal ATM’lerde olduğu gibi ortak ATM’ler de kartınızı yutabilir. Bu durumda kesinlikle ATM’nin başından ayrılmadan çözüm bulmaya çalışmanız gerekiyor. Eğer ortak ATM, bankanın şubesine yakınsa ya da önündeyse hemen güvenlik görevlisinden ya da banka memurundan destek isteyerek kartınızı geri alabilirsiniz. Bu durumda kartın içinde bulunduğu ATM’nin içinin açılıp size kartın teslim edilmesi gerekiyor.

Önerilen içerik: ATM’den Kartsız İşlemle Nasıl Para Gönderilir

Eğer yakınlarda şube yoksa ATM’nin önünden kesinlikle ayrılmadan, ilgili bankanın müşteri hizmetlerine ulaşarak şüpheli işlem bildiriminde bulunabilirsiniz. Bu durumda banka genel merkezi üzerinden kartın çıkarılması için işlemler başlatılacak ya da sizden kartın iptal edilmesi istenecek. Kartın iptalinin istenmesinin en önemli sebebi, dolandırıcıların ATM’lerden özel bir sistemle kartları çekebiliyor olması. Özellikle şifrenizi zaten girdikten sonra kartı yuttuysa durum daha da riskli bir hal alıyor. Bu yüzden direkt olarak kartın iptal işlemini gerçekleştirmenizde büyük fayda var.

ATM Neden Kart Yutar?

ATM’lerin kart yutmasının birden fazla sebebi olabilir. Genelde güvenlik için uygulanan bu sistemin nedenlerini aşağıda bulabilirsiniz:

  • ATM’ye giriş yapılan kredi ya da banka kartının şifresinin 3 kere yanlış girilmesi.
  • Herhangi bir borç durumunda kartın bankalarca iptal edilmiş olması
  • Son kullanma tarihi geçmiş olan kartların denenmesi sonucunda otomatik olarak ATM’nin kendini ve kartı kilitlemesi
  • Kart için aktif olan bir çalıntı ya da kayıp ihbarının bulunması
  • ATM’nin teknik olarak arızalı olması
  • ATM’lerde dolandırıcıların kopyalama yapması için bulundurdukları cihazların olması

Ortak ATM’lerin Avantajları Nelerdir?

Ortak ATM’ler özellikle acil durumlarda adeta imdada yetişiyor. Para çekme, para yatırma ve bakiye kontrolü gibi konularda aktif olan ortak ATM’ler sayesinde anlık oluşan ihtiyaçların karşılanması mümkün oluyor. Her bankanın kendine ait ATM’si her yerde bulunmayabiliyor. Özellikle genel olarak ATM sayısı az olan bankaların müşterileri için ortak ATM’ler oldukça önemli. Bu açıdan bakıldığında kendi bankasına kolaylıkla ulaşamayanlar için çok büyük avantaj sağlanıyor. Bir süredir ücretsiz işlem seçeneği sunan ortak ATM’ler neticesinde müşteriler acil durumlarda tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

*En çok tercih edilen 30 bankada bulunan ya da bulunmasını istediğiniz mevduat hesaplarınızın getirisinin ne olacağını mevduat faizi hesaplama sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

Ortak ATM Nedir? Ne İşe Yarar?
4 (80%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir