Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 30.09.2014 Güncelleme Tarihi: 22.12.2020

Tüketici ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak niyetinde misiz? Dilerseniz önce kredi kullandırımında temel kriterlerden olan kredi notunuzu (kredi puanı) öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme
Findeks, KKB puanı hakkında bilgi veren (kısmen ücretli) bir portaldır.

Tüketici ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak niyetinde misiz? Dilerseniz önce kredi kullandırımında temel kriterlerden olan kredi notunuzu (kredi puanı) öğrenebilirsiniz.

Findeks, KKB puanı hakkında bilgi veren (kısmen ücretli) bir portaldır. Kredi notunuzu bankalardan değil de Findeks üzerinden öğrenmek isterseniz, bir defaya mahsus ücretsiz olarak bilgi alabilirsiniz. İlgili formları doldurduktan sonra bilgiler tarafınıza iletilecektir. Bundan sonraki işlemlerinizde ise ücret ödemeniz gerekecektir. Kimi bankaların da kredi puanı öğrenme işlemi için ücret aldığını biliyoruz. Hangisinin daha ucuz olduğuna karar vermek için karşılaştırma yapmak ise tüketicilere kalmış bir durum.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

KKB Puanı Öğrenmek Önemli mi?

KKB puanı olmazsa olmaz bir bilgi değildir. Kredi puanınızı bilmek kredi alabilme ihtimalinizle ilgili size bir fikir verebilir. Eğer kredi notunuz çok düşükse onaylanmayacak başvurular yaparak kredi puanını daha da düşürmek yerine öncelikle kredi puanı yükseltme adımlarını takip ederek yükselmesini sağlayabilirsiniz. Belli bir notun altına bankalar kredi vermemekte fakat her kredi başvurusunun ve başvuru sahibinin durumunun da farklı olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Kredi Notumu Neden Öğrenmeliyim?

Kredi notunuzu öğrenerek gelecekteki kredi alma ihtimalinizi değiştirebilirsiniz. Kredi notu düşük olan birinin yaptığı kredi başvuruları bankalar tarafından yüksek ihtimalle reddedilecektir. Böyle bir durumda arka arkaya başvurularınızın reddedilmesi kredi puanını daha da düşürür. Kredi notunuz düşükse, istediğiniz tutarda kredi çekmeden önce bazı noktalara dikkat ederek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notunuz yükseldikten sonra dilediğiniz tutar için başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili aşağıdaki makaleden destek alabilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi başvurusu değerlendirilirken;

 • Sigortalılık süresi,
 • Belgelenebilir gelir,
 • Borç durumu,
 • Geçmiş dönem bankalar ile ilişki

gibi birçok kriter vardır. Bazı noktalar yasalar ile sabit kılınmış olsa da bazı durumlar da bankalar inisiyatif alabiliyorlar. Bu nedenle aynı koşullara haiz iki kişiden birisine kredi çıkmazken, diğerinin kredi kullanabildiği durumlar ile karşılaşabiliyoruz.

Herkesin Kredi Notu Var Mıdır?

Aktif olarak kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı kullanan ya da son 5 yıl içinde kredi kullanıp kapatmış olan tüm kişilerin kredi puanı vardır. Banka hesabınız olmasına rağmen son beş yıldır hiç kredili ürün kullanmadıysanız kredi notunuz hesaplanamaz.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

21 Yorum

ali taylan öbke
ali taylan öbke 19.03.2015 • 00:00

kıredi notumu öğrenmek istiyorum

Yanıtla Beğen(0)
ahmet sevinc
ahmet sevinc 21.01.2015 • 00:00

Kiredi notumu ogrenmek istiyorum

Yanıtla Beğen(0)
ikon
HangiKredi.com 22.01.2015 • 00:00

Sayın Ahmet Sevinç, Makaledeki adımları takip ederek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı? 12.05.2021

  Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

 • Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı 11.05.2021

  Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı

 • Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi? 7.05.2021

  Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi?

 • Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık 6.05.2021

  Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon