Findeks Kredi Notu Öğrenme

Tüketici ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak niyetinde misiz? Dilerseniz önce kredi kullandırımında temel kriterlerden olan kredi notunuzu (kredi puanı) öğrenebilirsiniz.

Findeks, KKB puanı hakkında bilgi veren (kısmen ücretli) bir portaldır. Kredi notunuzu bankalardan değil de Findeks üzerinden öğrenmek isterseniz, bir defaya mahsus ücretsiz olarak bilgi alabilirsiniz. İlgili formları doldurduktan sonra bilgiler tarafınıza iletilecektir. Bundan sonraki işlemlerinizde ise ücret ödemeniz gerekecektir. Kimi bankaların da bu işlem için ücret aldığını biliyoruz. Hangisinin daha ucuz olduğuna karar vermek için karşılaştırma yapmak ise tüketicilere kalmış bir durum.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

KKB Puanı Öğrenmek Önemli mi?

KKB puanı olmazsa olmaz bir bilgi değildir. Kredi puanınızı bilmek teorik olarak işinize yarar gibi görünse de pratikte bir faydası yoktur. Çünkü bu puanı öğrenerek kredi kullanabilme ihtimalinizde değiştirebileceğiniz herhangi bir nokta bulunmamakta. Zaman zaman bizlere de “kredi notum şu kadar, kredi alabilir miyim” gibi sorular gelmekte. İşin aslı, kredi başvurusu yapmadan bunu bilmenin bir imkanı yoktur. Evet belli bir notun altına bankalar kredi vermemekte fakat her kredi başvurusunun ve başvuru sahibinin durumu farklıdır.

Kredi Notumu Neden Öğrenmeliyim?

Kredi notunuzu bilmek ya da bilmemek o an için kredi alma ihtimalinizde herhangi bir değişikliğe yol açmasa da kredi notunuzu öğrenerek gelecekteki kredi alma ihtimalinizi değiştirebilirsiniz. Kredi notu düşük olan birinin yaptığı kredi başvuruları bankalar tarafından yüksek ihtimalle reddedilecektir. Böyle bir durumda arka arkaya başvurularınızın reddedilmesi kredi notunuzu daha da düşürür. Kredi notunuz düşükse, istediğiniz tutarda kredi çekmeden önce bazı noktalara dikkat ederek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notunuz yükseldikten sonra dilediğiniz tutar için başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili aşağıdaki makaleden destek alabilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi başvurusu değerlendirilirken;

  • Sigortalılık süresi,
  • Belgelenebilir gelir,
  • Borç durumu,
  • Geçmiş dönem bankalar ile ilişki

gibi birçok kriter vardır. Bazı noktalar yasalar ile sabit kılınmış olsa da bazı durumlar da bankalar inisiyatif alabiliyorlar. Bu nedenle aynı koşullara haiz iki kişiden birisine kredi çıkmazken, diğerinin kredi kullanabildiği durumlar ile karşılaşabiliyoruz.

Herkesin Kredi Notu Var Mıdır?

Aktif olarak kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı kullanan ya da son 5 yıl içinde kredi kullanıp kapatmış olan tüm kişilerin kredi notu vardır. Banka hesabınız olmasına rağmen son beş yıldır hiç kredili ürün kullanmadıysanız kredi notunuz hesaplanamaz.

En Uygun Krediyi Bulmak İçin Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

21 Yorum

  1. ali taylan öbke

    kıredi notumu öğrenmek istiyorum

1 2

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz