Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notu sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinizi ve hangi puanın ne anlama geldiğini daha önce yazmıştık. Peki Findeks kredi notu nasıl hesaplanır? Bileşenleri nelerdir? Hangi unsur ne kadar etki yapmaktadır?

Findeks Kredi Notu Etkenleri

Findeks kredi notu hem finansal hareketleriniz hem reel sektördeki harcamalarınıza istinaden oluşturulan bir nevi bankacılık karnesidir.

Kredi ve Kredi Kartı Ödemeleri: Kredi ve kredi kartı ödemeleri %30 oranında bir etkiye sahiptir. Daha önceden başvurduğunu ve kullandığınız kredilere ait ödeme düzeni 3’te 1’e denk gelen bir öneme sahiptir. Bununla birlikte kredi kartı ödemeleriniz, son ödeme tarihini geçirmemiş olmanız da son derece etkilidir.

Mevcut Borç Durumu: Mevcut borç durumu ve hesaplarınızın son hali ise %25 oranında etkilidir. Halihazırda ödemekte olduğunuz bir krediniz ya da karşılayamadığınız bir ödemeniz varsa kredi puanınıza 4’te 1 oranında olumsuz etki yapacaktır.

Yakın Zamanlı Kredi: Henüz kredi kullanmış ya da sürekli başvuru yapıyorsanız, puanınızdan %20’ye varan düşüşler yapılabileceğini unutmayınız. Bu nedenle ardı ardına kredi kullanmak ya da sürekli başvuru yapmak çok da sağlıklı değildir.

Kredi Kullanım Oranı: Findeks kredi notu, daha önce kredi kullanmış kişilerde daha yüksek çıkar. Hiç kredi kullanmayan birisinin %15 civarında puan kaybı olabilir. Bankaları, ödeme ve harcama alışkanlıklarınızı bu şekilde tespit ederler.

Findeks Kredi Puanı Değerlendirmeleri

Findeks kredi puanı değerlendirmeleri aşağıdaki gibidir:

 • 0-699 En Riskli
 • 700-1099 Orta Riskli
 • 1100-1499 Az Riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi
En Uygun Krediyi Bul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

2 Yorum

 1. mustafa ünalan

  teşekürler

  • mustafa ünalan

   güzel bir hizmet

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz