Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Erken Kredi Ödemesi Yapılırsa Faizde İndirim Olur mu?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 25.01.2024 Güncelleme Tarihi: 25.01.2024

Hayallerinizi gerçekleştirmek, ev, araba almak veya diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla kredi çekebilirsiniz; uzun vadelerle çekilen kredileri her ay belirli miktarla ödeme yükümlülüğünüz vardır.

Erken Kredi Ödemesi Yapılırsa Faizde İndirim Olur mu?
İhtiyaç, konut ve taşıt gibi farklı kredi türlerinin erken ödeme koşulları değişiklik gösterir. Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği’nde belirtilen hükümde; borcunuzu erken ödemeniz durumda maliyet ve faiz indirimi uygulanır. Erken kredi ödemesi nedir, erken kredi ödemesi ücreti var mıdır, avantajları nelerdir gibi soruların cevaplarını yazının devamında öğrenebilirsiniz. 

Erken kredi ödemesi nedir?

Ekonomik koşullar gereği her zaman nakit paranız olmayabilir bu durumda banka ve finansal kurumlardan kredi çekebilirsiniz. Belirli vade süresi ve ödeme tutarıyla hesaplanan kredilerin planlanan takvimi önceden oluşturulur. Böylece ne kadar tutar ve sürede ödeme yapacağınızı bilirsiniz. Bu zamandan önce kredinizin bir kısmını veya tamamını ödemeye, erken kredi ödemesi denir.

En avantajlı ihtiyaç kredilerini karşılaştırın!

Finans kuruluşları ve bankalar çekilen kredilerin erken ödenmesi durumunda, kredi dosya masrafı ve vergi giderleri gibi kalemlerden vazgeçmek istemezler. Bu sebeple erken ödemede ek bir indirim uygulamayı tercih etmezler. Kredi erken kapama sırasında düşen para miktarı, kredi faizinin henüz ödenmemiş ve zamanı gelmemiş kısmının işleme alınmamasından kaynaklanır. Bu durumda erken kredi kapama indirimi olarak düşünülen miktar, alınmayan faiz tutarıdır.

Erken kredi ödemesi ücreti var mıdır?

Erken kredi ödemesi ücreti, kredi türlerine göre hesaplanır. İhtiyaç ve taşıt kredisi erken kredi kapatma seçeneğinde tazminat ödemesi bulunmaz. Ama konut kredisiyle ilgili bu konuda belirlenmiş kurallar mevcuttur. Bu kapsamda kredi erken ödeme cezası, banka ve finansal kuruluşa erken ödenen anaparanın kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde %1’i, 36 ayı aşan kredilerde %2’yi geçemez şeklinde belirtilir.

İhtiyaç ve taşıt kredilerinde avantaj sağlayan erken ödeme seçeneği, konut kredilerinde tazminat ödeme yükümlülüğü doğurur. Bu tazminat yükümlülüğünün ana sebebi, banka ve finansal kurumların faiz giderlerinde oluşacak azalmadır. Mevcut kredinizi erken ödemeyle kapatmak için erken ödeme hesaplama işlemini yapmanız önemlidir. Bu sayede tutarı ve varsa ödemekle yükümlü olduğunuz ceza miktarını öğrenebilirsiniz.

Krediyi erken ödemek istediğinizde içinde bulunduğunuz ekonomik durumu değerlendirerek kararınızı verebilirsiniz. Aynı zamanda erken ödemenin sağladığı avantajları inceleyerek gerekirse paranızı elinizde tutmayı da düşünebilirsiniz. Elinizdeki tutarı yatırıma yönlendirmek amacıyla kullanma şansınız da bulunur. Böylece kredi türüne göre detaylı bilgi edindikten sonra bu konuda adımınızı atabilirsiniz.

Erken kredi ödemesi avantajları nelerdir?

Belirli sürelerde ödemek amacıyla aldığınız krediyi maddi durumunuzu düzelttiğinizde kapatmak isteyebilirsiniz. Mevcut kredinin taksitlerini ödeme tarihinden önce ödeyebileceğiniz gibi birden fazla taksiti toplu olarak da ödeme şansınız vardır. Ara ödeme olarak adlandırılan bu yöntem sayesinde faiz miktarı azaldığı için toplam tutarda düşer. Bunun dışında kredinin vade bitiminden önce topluca ödeme yapılarak kapatılması da söz konusudur. Kredi erken ödeme faydaları maddeler hâlinde sıralanabilir:

 • Kredi erken kapatma avantajı ilk olarak faiz yükünden kurtulmayı sağlar.
 • Bankalar genelde kredi çekilmesi durumunda hayat sigortasını zorunlu tutar. Bu durumda ödenen tutarı geri alabilirsiniz.
 • Bankaya ipotek gösterdiyseniz erken ödeme tamamlandıktan sonra kaldırılır.

Kredilerinizi zamanında ve eksiksiz olarak ödediğinizde bankanız bunu olumlu skor olarak işleyebilir. Bu durum kredi notunuzu pozitif etkiler. İleride çekmek istediğiniz kredilerde avantaj elde edebilirsiniz. Finans kurumları kredi taleplerinizi değerlendirirken geçmiş ödemelerinize ve kredi notunuza bakarak karar verir.

HangiKredi Finansal Raporu ile Kredi Sağlığınızı Öğrenin!

Kredi türünüze göre bankaların uyguladıkları erken ödeme şartları değişiklik gösterebilir. Bu sebepten işlemlere başlamadan önce konuyla ilgili bankanızla görüşme yapmanızın faydası olur. Böylece erken kapatma işleminin avantajlarını ve varsa dezavantajlarını öğrenerek kararınızı verebilirsiniz.

Erken kredi ödemesi nasıl yapılır?

Erken kredi taksidi ödeme durumu, Tüketici Koruması Kanunu’nun ilgili hükümlerince detaylı olarak verilir. Bir veya birden fazla taksitin erken ödenmesi sırasında dikkate alınması gereken kavramlar tek tek açıklanır. Buna göre erken ödenen taksit tutarı içinde yer alan anapara tutarı üzerinden hesaplanan akdi faiz oranı ve erken ödenen gün sayısı hesaplanarak bulunacak faiz, faiz üzerindeki kamusal yükümlülüklerin toplamı ve komisyon tutarı kadar indirim uygulanır. Kısaca akdi faiz oranı, gün esasına göre belirlenen faiz ve ekstra çıkan tutarların toplamı kadar indirim elde edebilirsiniz.

Erken ödeme taksit tarihinde gerçekleşecekse; vadesi gelen taksit ödemesi, geriye kalan taksit tutarları içindeki anapara borcu ve o tarihe kadar tahsil edilmemiş faiz ve kamusal yükümlülükler tahsil edilir. Hesaplama yapılırken anapara, faiz, fon ve vergi gibi pek çok değişken göz önünde bulundurulduğu için formül üzerinden net bir sonuca varmak zor olabilir.

Erken kredi kapama ve ara ödeme hesaplama işlemlerini online olarak yapabilirsiniz. Bu sayede birden fazla veri girişine ek olarak detaylı ve karmaşık formüllere göre işlem yapmanıza gerek kalmaz. İşlemi yaparken öncelikle istediğiniz hesaplama türünü seçmelisiniz. Sonrasında kredi türü, tutarı, vadesi, aylık taksit tutarı ve ödenen taksitleri yazdığınızda kısa sürede sonuca ulaşma şansınız olur. Bu konuda bankanızdan veya çalıştığınız finans kurumundan detaylı bilgi alabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

5 Oy

-

1,4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri