Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekliye Ne Kadar Kredi Çıkar

Bankalar emekliler için farklı seçenekler sunuyor. Faiz oranları, yaş sınırı gibi koşullar düşünüldüğünde emeklilerin krediye başvururken detaylı inceleme yapmasında fayda var. Yazımızın ilerleyen kısımlarında emekli kredisindeki yaş sınırı, kredi kullanım koşulları, sigorta durumu, kredi türleri gibi başlıkları detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Emekliler İçin Maksimum Kredi Tutarı Nedir?

Bankaların emekliler için yaptıkları kampanyalar göz önünde bulundurulduğunda, genellikle aylık maaşın 15-20 katı aralığında tutarların belirlendiğini söylemek mümkün. Verilebilecek kredi miktarı, aylık taksit ödemelerinin toplamda maaşın yüzde 50’sini geçmeyeceği şekilde belirlenir. Alabileceğiniz maksimum kredi tutarını hesaplamak için aşağıdaki butona tıklayarak ilgili hesaplama aracımıza ulaşabilirsiniz. 

NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİRİM?

Emekli Kredisinde Yaş Sınırı Var Mı?

Bankalar, geri ödemeleri garanti altına almak için belli prosedürlere sahiptir. Emekliler için kredi söz konusu olduğunda yaş sınırının getirilmesi ya da yaşa göre vade süresinin belirlenmesi en önemli kriterler arasında. Bankalar arasında yaş sınırı değişiklik gösterse de genel olarak 80 yaş üstüne kredi çıkmadığını söylemek mümkün. 

Yaş sınırı hesaplanırken vade de hesaplamaya dahil olur. Mesela kredi için üst yaş sınırı 80 olan bir bankadan, 76 yaşındaki bir tüketici kredi çekmek istediğinde maksimum vade 4 yıl olabilir. Yani, tüketici kredi çekebilmek için yaş sınırının altında kalıyor olmakla birlikte vade bitiminde de o sınırı geçmiyor olmalıdır. 

10.000 TL 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi için bankaların kredi teklifleri

BankaFaizAylık TaksitToplam Ödeme
%1,24360,80 TL13.038,80 TL Hemen Başvur
%1,20357,92 TL12.935,12 TL Hemen Başvur
%1,27362,97 TL13.116,92 TL Hemen Başvur
Tüm kredi tekliflerini gör

 

 

Emeklilik Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Tüm kredi çeşitlerinde olduğu gibi emekli kredi seçeneklerinde de sabit faiz oranları yok. Her banka farklı faiz oranı sunduğundan, bankaların faiz seçeneklerini ayrı ayrı incelemenizde fayda var. Faizleri değerlendirirken her şeyden önce emekli maaşınızı aldığınız banka ile iletişime geçebilirsiniz. Kendi müşterilerine daha düşük faiz imkanları sunan bankalar, yaş sınırını da buna göre düzenleyebiliyor.

Emekli Kredisi Şartları Nelerdir?

Emeklilik kredisi için konut, taşıt ve ihtiyaca göre farklılıklar söz konusu. Aşağıdaki tabloda emeklilerin alabilecekleri kredi türüne göre gelir üzerinden karşılaştırmaları görebilirsiniz.

Kredi TürüAylık MaaşVadeÇekilebilecek Tutar
Konut Kredisi4.000 TL120 ay151.596 TL
İhtiyaç Kredisi4.000 TL36 ay91.198 TL
Taşıt Kredisi4.000 TL60 ay90.303 TL

 

Yukarıdaki tablonun dışında emeklilerin sağlaması gereken genel şartlar ise şu şekilde:

  • Krediye başvuracak emekli üzerinde aktif bir yasal ya da idari takip olmaması
  • Bankanın talep ettiği yaş sınırının altında olmak
  • Emekli olunmasına rağmen çalışmaya devam ediliyorsa resmi geçerliliğin belge ile kanıtlanması
  • Kredinin aylık taksitlerinin, aylık gelirin yarısından fazla olmaması
  • İpotekle ev alınacaksa eşin rızasının alınması

Emekli Kredisi İle Öne Çıkan Bankalar Hangileri?

Emekliler için kredi çekme seçenekleri hemen hemen tüm bankalarda mevcut. Özellikle evrak talep etmeden işlemleri tamamlayan bankalar daha çok tercih ediliyor. N Kolay Kredi İhtiyaç Kredisi, Enpara İhtiyaç Kredisi ve CEPTETEB İhtiyaç kredisi emeklilerden evrak ve kefil istemeyen bankalar arasında. Bu üç seçeneğin yanında, emekliler için kampanya seçenekleri ile kredi veren bankaların listesini aşağıda bulabilirsiniz:

Banka KampanyalarıTutarVadeÜst Yaş Sınırı
İş Bankası Emekli Kredisi100.000 TL36 Ay70-80
Garanti Bankası Emeklilere Özel Kredi100.000 TL36 Ay70-80
Vakıfbank Emeklilere Özel Kredi90.000 TL36 Ay80
DenizBank Emeklilik Kredisi55.000 TL36 Ay80
Aktif Bank PTT’den Emekliye Kredi50.000 TL36 Ay80
Halkbank Mutlu Emekli Kredisi50.000 TL36 Ay64-70
ING Bank Emeklilere Kredi50.000 TL36 Ay70
Ziraat Bankası Emekli Kredisi20.000 TL36 Ay70-80

PTT ile Kredi Almak Nedir?

Emeklilerin maaşlarını PTT sistemi üzerinden almaları durumunda bazı bankaların emekli kredilerine başvuruları direkt olarak sağlanabiliyor. Yani PTT’nin herhangi bir şubesi üzerinden anlaşmalı olan bankaların emekli kredisi seçeneklerine başvurabilirsiniz. PTT ile anlaşmalı olan bankaları ve imkanlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Banka KampanyasıTutarVadeÜst Yaş Sınırı
Aktif Bank N Kolay Emekliye Kredi60.000 TL36 ay80
Burgan Bank PTT İhtiyaç Kredisi55.000 TL36 ay84
Odeabank Nakit Hazır Kredi50.000 TL36 ay75
ING Bank Kredi Postam45.000 TL36 ay75
DenizBank Emekli Kredisi36.000 TL36 ay80
Fibabanka Özel İhtiyaç Kredisi30.000 TL36 ay80
TEB Jet Kredi30.000 TL36 ay70

 

PTT anlaşmasının yanında faizsiz kredi imkanı sunan bankalar da mevcut. Kâr payı üzerinden, faize dönüştürülmeden alınan geri ödeme sistemi uygulanıyor. Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası faizsiz kredi seçeneği sunan bankalar arasında yerini alıyor. 48 ay vade seçeneği ile sunulan bu imkan neticesinde finanse işlemi tamamlanır ve hesaplanan kâr oranı üzerinden müşterilerin nakit ihtiyacı karşılanmış olur.

Kredi alırken emeklilerin sorduğu en önemli soru olan sıfır faiz imkanı olsa da maalesef olumlu cevap vermek mümkün değil. Ancak eski dönemlerde olduğu gibi bankaların kredi geri ödemelerinin kamu üzerinden karşılanması ile bu durum söz konusu olabilir. Emekliler kredi çekerken ya faiz uygulaması ile ya da faizsiz seçenek olan kâr payı ile geri ödemelerini gerçekleştirmek zorunda.

Emekli Kredisi Faizleri Daha Düşük mü?

Genel olarak bankaların faiz seçenekleri incelendiğinde emekli kredileri için özel bir faiz uygulaması söz konusu değil. Bankaların dönemsel olarak düzenlediği kampanyalar ya da kişilerin sunmuş olduğu belgelere göre faizlerde indirim uygulaması söz konusu olsa da bunların dışında sabit bir faiz düzenlemesi söz konusu. Bankaların kampanyalarından en etkin olanı ise emekli maaşını kendilerinden alan müşteriler için geçerli.

EMEKLİ MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Emekli Kredisi için Sigorta Zorunluluğu Var mı?

Emekli kredisi için yasal olarak bankalara sunulan hayat sigortası zorunluluğu olmasa da yaş durumundan ötürü bu bir şart olarak müşterilere sunulabiliyor. Bankaların kendilerini güvence altına almaları için istenen hayat sigortası, diğer kredi seçeneklerinde zorunlu olmaksızın talep edilebiliyor.

İsteyen müşteri kredisini sigortalatma ya da sigortalatmama hakkına sahip. Fakat bankaya emekli kredisi üzerinden başvuruda bulunulduğunda, banka kendisi için hayat sigortasını zorunlu tutuyorsa bu durumun aksinin uygulanması mümkün olmuyor.

Emekli kredilerinde hayat sigortasının ön planda olmasının en önemli sebebi, herhangi bir vefat durumunda bankanın kalan taksitleri talep etmesi. Eğer kredi kullanan kişinin hayat sigortası varsa herhangi bir vefat durumunda sigorta tarafından kalan taksitler bankaya ödenir.

Eğer hayat sigortası yoksa krediyi kullanan kişinin mirasçıları, vefatın ardından bankaya ödeme yapmak durumunda kalır. Bu seçenekler doğrultusunda bankanın ödeme konusunda kendini garantiye almasının kolaylaştığı gibi krediyi kullanan kişiler için de bir güvence sağlanmış oluyor. 

Emekli Kredisi Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Emeklilik kredisi için gerekli olan tüm belgeler genelde sistemde mevcut olduğu için çok fazla belge talep edilmiyor. Özellikle maaşınızı aldığınız bankadan kredi başvurusunda bulunacaksanız aylık maaş dökümü ve ikametgah belgesi istenmiyor. Maaş bankanız olmayan bir bankanın emekli kredisine başvururken genel olarak aşağıdaki belgeleri ibraz etmeniz  gerekiyor:

  • Aylık emekli maaşı dökümü
  • İkametgah belgesi
  • Konut kredisi alacaklar için alınacak olan konutun tapu fotokopisi
  • Taşıt kredisi alacaklar için ruhsat fotokopisi veya faturası
  • Çalışma durumu devam eden ya da kira geliri gibi ek geliri olan emekliler için ek gelir belgesi

Kredi İçin Gerekli Belgeler 2020

Emekli Kredileri İçin Masraf Ödenir Mi?

Her kredi işleminde olduğu gibi emekli kredisi için de dosya masrafı gibi ek ödemeler çıkabiliyor. Emekli kredisi için, kullanılan kredinin en fazla binde 5’i olacak şekilde dosya masrafı, sigorta masrafları ve ipotekli işlemler için eksper masrafı söz konusu olabiliyor. Dosya masrafında maksimum binde 5 olarak belirlenmesine rağmen bankalar daha düşük bir miktar da talep edebilirler.

Emeklilik Kredisinde Kurum Önemli Mi?

SSK ya da BAĞ-KUR üzerinden emekli olunması durumunda direkt bağlı olunan yer değil, gelir düzeyi önemli oluyor. Başvurunuzu yaparken kurum değil, emekli maaşınızın tutarı önemli oluyor. Maaşınız üzerinde bulunan fatura ödemeleri kesintisi, prim kesintisi, devlet tarafından uygulanan kesintiler otomatik olarak gerçekleşse bile bankalar kesinti olmadan önceki toplam maaş üzerinden hesaplama yapar. 

Emekliler Konut Kredisi Alabilir Mi?

Sadece emekli maaşı geliri üzerinden konut kredisi başvurusunda bulunulduğunda, gelir çoğu zaman yetersiz kalabiliyor. Uzun vadeli ve yüksek miktarlı olduğu için, normal şartlarda satın alınacak evin değerinin yüzde 90’ına kadar kredi çıkıyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?
2.3 (46.67%) 24 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir