Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Ek Kart Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 26.06.2019 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Ek kart nedir sorusu sıklıkla sorulan bir sorudur.

Ek Kart Nedir?
Ek kart, mevcut kredi kartına ek olarak çıkarılan bir kart türüdür. Bu kart ana kredi kartı üzerinden harcama yapmaya olanak tanır. Limiti ana kredi kartı üzerinden belirlenir.

Ek Kart Limit Ne Kadardır? 

Ek kart limiti, kredi kartı limiti üzerinden belirlenir. Örneğin ana kartınızın limiti üç bin lira ise ek kartınızda da bin lira limit olabilir. Bu da limitlerin iki bin ile bin lira şeklinde bölüneceğini gösterir. Kredi Kartı limitine göre ek kart limiti kullanıcının kendisi tarafından belirlenebilir.

Ek Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ek kart başvurusu yapmak 1 dakikanızı dahi almayacak bir işlem. Kart sahibi internet üzerinden bu işlemi son derece kolay biçimde yapabilir. Bankanızın uygulaması üzerinden rahatlıkla ek kart başvurusu yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden gerçekleştirebileceğiniz bu işlem size zamandan da tasarruf ettirecektir.

İnternet bankacılığı üzerinden başvuru yapmak istemeyen kişiler telefon ile de başvuru yapabilirler. Kredi kartı üzerinden çıkarılacak olan ek kart, kişilerin hayatını kolaylaştıran bir niteliğe sahip.

Her kredi Kartı İçin Ek Kart Çıkartılabilir mi?

Birçok kredi kartı için bu durum mümkün. Hatta bazı kredi kartlarında birden fazla ek kart çıkarma olanağı da söz konusu. Ancak bu gibi durumlar bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bu nedenle kredi kartı ve ek kart çıkarmadan önce bir araştırma yapmakta fayda var.

Ek Kart Aidatı Ne Kadardır?

Yıllık kart ücreti bulunan kredi kartı çeşitleri mevcut. Bu durum nasıl bankadan bankaya değişiklik gösteriyorsa, ek kart aidatları da bankadan bankaya farklılık gösterir. Ek kartlar için aidat almayan bankalar olduğu gibi alan bankalar da mevcut.

Hatırlanması gereken en önemli konu ise alınabilecek maksimum aidat miktarı. Yönetmeliğe göre asıl karttan alınan aidatın, maksimum %50’si kadar aidat alınabilir. Bunun üstüne alınmak istenen ücret herhangi bir yasa ile bağdaşmaz. Kullanıcıların bu konuları iyi bilmesi gerekir.

Ek Kartlarda Puan ve Mil Kazanımı

Kredi kartı ek kart nedir sorularının sıklıkla sorulduğu gibi en çok merak edilen sorulardan bir diğeri de ek kartlarda kazanılacak olan puanlar. Bu durum da bankadan bankaya farklılık gösteren bir durumdur. Bazı bankaların ek kartları, tıpkı ana kartlar gibi puan kazandırırken, bazı bankaların kartları ise çok fazla puan getirisine sahip değil.

Mil kazandıran kredi kartları için HangiKredi'den destek alın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

84 Oy

-

3,05 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

cevat emre
cevat emre 8.06.2020 • 00:00

Abim İş Bankası Maximum Kredi kartı ve İş'te Üniversiteli Kredi kartlarına sahip. Müşteri limiti 7.500 TL. Bana ek kart çıkartmak için başvuru yapıyor ve başvurusu reddediliyor. Acaba sebebi ne olabilir? Kart borcunu asgari ile de olsa hiç aksatmadan ödüyor "findeks raporunda bütün aylar zamanında ödenmiş ibareli bir gecikmesi yok."

Yanıtla Beğen(50)
ikon
Hangikredi 10.06.2020 • 00:00

Merhaba Cevat, Bankaların bu konuda farklı prosedürleri olabiliyor. Konuyla ilgili olarak ilgili bankalara danışmanızı tavsiye ederiz.

Beğen(46)

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?