Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Döviz Kuru Değişimlerinin Konut Fiyatlarına Etkisi

Ahmet Büyükduman

Yayımlama Tarihi: 21.06.2023 Güncelleme Tarihi: 21.06.2023

Döviz kuru değişimleri ile konut fiyatları arasında pozitif bir ilişki olduğu, döviz kuru arttıkça konut fiyatlarının da artacağı sıklıkla vurgulanır.

Döviz Kuru Değişimlerinin Konut Fiyatlarına Etkisi
Bu argümanın arkasındaki temel gerekçe olarak ise evini satmak isteyenlerin konutlarını döviz kuruna endeksli olarak fiyatladıkları, döviz kuru arttıkça talep ettikleri fiyatı artırdıkları gösterilir. Bu argümanın doğruluk payı olmakla birlikte fiyat yalnızca satıcıların arzusuyla oluşamaz. Alıcıların da talep edilen fiyata benzer bir karşılık vermesi gerekir. 

Döviz kuru artışını konut fiyatlarında artışın izlediği önermesi, genel olarak doğru olsa da, döviz kurundaki artış konut fiyatlarında zorunlu bir artışa neden olmayabilir. 

Aslında kurlardaki artış zincirleme bir şekilde ithal malların fiyatını artırarak, maliyet enflasyonuna neden olur. Dolayısıyla kurlardaki artış doğrudan değil, dolaylı yoldan, enflasyon kanalıyla inşaat maliyeti üzerinde etkili olur. 

Konut fiyatı bileşenleri 

Gelin konut fiyatlarını bileşenlerine ayırarak bu etkiyi analiz etmeye çalışalım.

Konut fiyatı = arsa payı + inşaat maliyeti + müteahhit kârı

Diğer değişkenlerin aynı kaldığı varsayımında, denklem gereği, inşaat maliyetlerindeki artışın konut fiyatlarında da artışa sebep olacağını çıkarabiliriz. Ancak bizim toplumumuzda konut üretimi başat olarak arsa sahibi ile müteahhitin kat karşılığı anlaşmasına bağlı olduğundan, aslında denklemdeki arsa payı da inşaat maliyetine bağlıdır. Bu durumda inşaat maliyetlerindeki artış arsa payının maliyetini de artırmaktadır. 

Örnek vermek gerekirse; arsa sahibi ile müteahhidin %50-%50 kat karşılığında anlaştıklarını varsayımı altında; müteahhit kendisine kalacak bir birim konut karşılığında arsa sahibine de bir birim konut üretecektir. Yani müteahhit kendisine kalacak bir birim konut için iki birimlik inşaat maliyetini üstlenir. Bu durumda konut inşaat maliyetlerinde meydana gelen artış aynı oranda arsa maliyetini de artırır. 

Konut kredisi faiz oranlarını inceleyin!

Konut fiyatları nelere bağlıdır? 

Konut fiyatları uzun dönemde inşaat maliyetlerine; kısa dönemde ise efektif talebe bağlıdır. 

Eğer efektif talep değişmez ise konut fiyatları da enflasyona uyarlanacaktır. Ancak ülke ekonomisinde yeterli büyüme olmaz ve buna bağlı olarak  gelir artışı sağlanamaz,  efektif konut talebi zayıflar ise konut fiyatları enflasyon nispetinde artmayacağından, bu kez denklemin sağ tarafında bulunan müteahhit karı azalır, hatta zarara dönebilir. 

Dolayısıyla döviz kurundaki artış enflasyon kanalıyla konut maliyetlerini artırmış olsa bile yeterli konut talebi oluşmaz ise konut fiyatları dövize paralel bir artış göstermeyebilir. 

Bu nedenle,  döviz kurlarındaki artışın konut fiyatları üzerindeki etkisi kısa vadede konut talep düzeyine bağlı olarak değişkenlik gösterir.  

Ahmet Büyükduman'a ait diğer içerikler: 

Faiz Oranlarının Konut Piyasasına Etkileri
Konut Yatırımında Potansiyel ve Büyük Göç
Faiz Oranları, Konut Satışları ve Fiyatlar
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Ahmet Büyükduman

ODTÜ’den lisans, İstanbul Üniversitesi’nden yüksek lisans ve doktora derecelerine sahip olan Ahmet Büyükduman İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.’de sorumlu değerleme uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

16 Oy

-

4,31 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri