Enflasyon Nedir?

Enflasyon-nedir

Enflasyon, fiyatların devamlı şekilde yükselmesi nedeniyle, referans para biriminin sürekli değer kaybetmesi ve bunun sonucunda ise satın alma gücünün azalmasıdır. Bir diğer ifade ile yükselen fiyat düzeyleri nedeniyle, paranın satın alma gücünün düşmesi olarak tanımlanmaktadır.

Enflasyon nedenlerine bakacak olursak karşımıza iki farklı sebep çıkar. Bu sebeplerden ilkinde satın alma gücünün fazla olduğu ancak piyasadaki ürün ve mal miktarının az olması durumunda enflasyon ortaya çıkar. Kısaca talebin arzdan fazla olduğu durumlarda gözlenir. İkinci sebep ise şirket maliyetlerinin arttığı durumlarda kâr marjını korumak için fiyat arttırımı gözlenir. Artan maliyetler ile ithalatın ücret, vergi vb. ön görülemeyen maliyetleri de görülünce enflasyon gözlenmektedir.

Enflasyon Ne Demek?

Enflasyon, bir ekonomide fiyatlar genel düzeyinde sürekli ve hissedilir artışı ifade eder. Somut bir örnek verecek olursak, almak isteğimiz ekmek veya konut veya araba şu an 5 yıl öncesine göre daha pahalı ise bunun nedeni enflasyondur.

Enflasyon, sadece belli bir malın ya da hizmetin tek başına fiyatının artması değildir. Yani genel anlamda fiyatların sürekli artış göstermesi olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Konuyu rakamlar ile örnekleyecek olursak aylık enflasyon oranının yüzde 2 olması, ay içerisinde fiyatların genel seviyesinin bir önceki aya göre yüzde 2 oranında arttığını göstermektedir. Bilinen bir diğer yanlış ise insanların alım gücünün yükselmesi, fiyatların düşmesi ile enflasyonun düştüğünü düşünmektir. Enflasyonun düşmesi fiyatların artışının azalması ve alım gücünün daha az azalması ile gerçekleşir. Yani genel anlamda enflasyonun düşmesi istikrar ve refah demektir.

En avantajlı oranlarla ihtiyaç kredisi çekmek için İhtiyaç Kredisi sayfamızdan hesaplama yapabilirsiniz.

Enflasyon Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Enflasyonu hesaplamak resmi istatistik kurumları açısından oldukça zor olmakla birlikte, temsili bazı mallardan bir sepet oluşturularak hesaplama gerçekleştirilir. Sonra da bu sepet değerinin zaman içerisindeki değişimleri gözlemlenir. Oluşturulan bu endeksin genel olarak iki hesaplanma yöntemi bulunuyor.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE – CPI): Tüketim malları veya hizmetlerinin (benzin, gıda, giyim, otomobil gibi) hesaplanmasında kullanılır. Tüketicinin perspektifinden değişimi gösterir.

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE – PPI): Yurt içinde üretilen mal ve hizmetlerden oluşturulan endeksteki değişimleri gösterir. Bu da üreticinin perspektifine göre yorumlanmaktadır.

Konut kredisi hesaplaması yaparak en düşük faiz oranının ve en az geri ödemenin hangi bankada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki iki kategori için de, mevsimsel (geçici) etkilerin bulunmadığı ve Çekirdek (core) olarak adlandırılan hesaplama yöntemleri bulunmaktadır. Rakamlar ile enflasyon hesabına bakacak olursak:

Bir önceki yılın aynı ayına göre hesaplama

[(Xt/Xt-12) X 100] -100

Bir önceki aya göre hesaplama

[(Xt/Xt-1) X 100] -100

X= Endeks değeri

t= Cari Ay

t-12= Bir önceki yılın aynı ayı

t-1= Bir önceki ay

Bu göstergeler büyük çaptaki anketler olarak düşünülebilir. Her ay, resmi istatistik kurumları, perakende satışçılar, hizmet sağlayıcıları, benzin istasyonları ve muayenehane gibi birçok yeri fiyat değişiminin saptanması için inceler.

Bankalardan çekebileceğiniz kredi miktarını öğrenmek istiyorsanız Ne Kadar Kredi Çekebilirim? sayfamızdan destek alabilirsiniz!

Enflasyon Maliyetleri Nelerdir?

Enflasyon yükseldikçe satın alınan mal ve hizmet miktarı düşer. Genel olarak hükümetler, bu yoksullaşmanın önünü kesmek için ücretlere enflasyon düzeyinde artış yaparlar.

Enflasyonu gerçeğe uygun hesaplamak için enflasyonu, gelire göre değişen tüketim kalıplarına uygun hesaplamak gerekir. Örneğin Türkiye’de en zengin yüzde 20’lik kesimin tüketim sepeti ile en yoksul yüzde 20’lik kesimin sepeti birbirinden farklıdır. Gelir düzeyinde alt sıralara doğru ilerledikçe, sepet neredeyse tamamıyla gıda ve yakıt harcamalarından oluşmaktadır.

En avantajlı oranlarla araç kredisi çekmek için Taşıt Kredisi sayfamızı ziyaret ederek kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

Enflasyon Neden Yükselir?

Enflasyon iki ana nedenden ötürü yükselebilir. Aşağıda bu maddelerin açıklamalarını bulabilirsiniz.

Talep Enflasyonu: Yüksek para arzı dolayısıyla tüketicilerin eline daha fazla para geçmesinden dolayı tüketimin artması ve buna paralel olarak da yükselen talep nedeniyle enflasyonun artması sonucu oluşur.

Maliyet Enflasyonu: Belirli nedenlerden dolayı (ücretlerdeki, hammadde fiyatlarındaki, vergi fiyatlarındaki artış) nedeniyle üretim maliyetlerinde meydana gelen yükselişin maliyetleri yükseltmesiyle beraber maliyet enflasyonu ortaya çıkar.

Enflasyon TÜFE ve ÜFE başlıkları altında incelendiğinde ise:

Tüfe: Hane halklarının tüketimine yönelik mal ve hizmet fiyatlarında zaman içerisinde yaşanan değişimi ifade eder. TÜİK tarafından hesaplanan enflasyonda harcamalar 12 ana grup ve 43 alt grup altında toplanmıştır.

Üfe: Belirli bir dönem içerisinde ülke içerisinde üretimi gerçekleştirilen ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarının zaman içerisindeki fiyat değişimlerini ölçen endekstir.

Acil kredi ihtiyacınız için en hızlı kredi veren bankaları hemen inceleyin!

Enflasyon Yükselirse Ne Olur?

Enflasyon nedir? Enflasyon maliyetleri nelerdir? Neden yükselir? Hesaplama yöntemleri gibi pek çok konuda bilgilendirme yaptık. Peki Enflasyon yükselirse ne olur? sorumuzun cevabına bakacak olursak enflasyonun yükselmesi olumsuz bir durumu işaret etmektedir. Genel anlamı ile enflasyonun yükselmesini maddeler halinde örnekleyecek olursak:

  • Alım gücü azalır
  • Ülkeye ve paraya olan güven sarsılır
  • Yatırımların vadesi kısalır
  • Belirsizliklere bağlı olarak ekonomik büyüme engellenir

Enflasyonun yükselmesi ulusal paraya olan güven de azalır. Üretken olmayan yabancı para ve gayrimenkul benzeri yatırımlar artar. Genel çerçeveden bakıldığında yüksek enflasyon belirsizliğe sebep olur. Böylece ülkenin ekonomik açıdan büyümesinde sıkıntılar ile karşılaşılır.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir