Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Enflasyon Endeksli Faiz Korumalı Vadeli Hesap Nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 24.05.2019 Güncelleme Tarihi: 27.11.2020

Vadeli hesaplara alternatif olarak sunulmaya başlanan enflasyon endeksli mevduat hesabı Nisan 2019’dan beri hayatımızda.
Enflasyon Endeksli Faiz Korumalı Vadeli Hesap Nedir?
İlk kez Ziraat Bankası öncülüğünde ortaya çıkan bu hesap türü, mevduat hesabı sahibine yüksek kazanç sağlıyor.

Vadeli hesaplara alternatif olarak sunulmaya başlanan enflasyon endeksli mevduat hesabı Nisan 2019’dan beri hayatımızda. İlk kez Ziraat Bankası öncülüğünde ortaya çıkan bu hesap türü, mevduat hesabı sahibine yüksek kazanç sağlıyor. Sağlanan bu yüksek kazanç sayesinde Türk Lirası mevduat hesaplarına özendirerek döviz mevduat hesaplarına olan ilginin azalması hedefleniyor.

Enflasyona Korumalı Mevduat Nedir?

Bu hesap türü, hesap açılışı sırasında taahhüt edilen faiz oranı ile vade bitiminde oluşan TÜFE Endeksi yıllık değişim oranı + ilave oran karşılaştırmasında yüksek olan tarafın faiz oranı, mevduat sahibine kazanç olarak yansır.

Faiz Hesaplama Formülü ve Enflasyon İlişkisi

Vadeli mevduat hesabına paranızı yatırırken vade bitiminde faiz formülü ile hesaplama yaparak ne kadar kazanacağınızı bilirsiniz. Enflasyon ise ekonomi dolaşımı içinde bulunan para miktarı ile yine ekonomi içindeki tüm mal ve satın alınabilir hizmetlerin toplamı arasındaki açığın büyümesidir. Bu açık nedeniyle fiyatlar yükselir, paranın değeri düşer.

Enflasyon endeksli faiz korumalı mevduat hesabı bu noktada tüketicinin yararına olan bir hizmet sunuyor. Enflasyonun artması ile vade bitiminde kazanacağınız faiz getirisi değer olarak azalacakken bu faiz hesaplama türü sayesinde değerini korumuş olur.

Enflasyon Korumalı Mevduat Hesabının Avantajları

Üç ayrı türü olan bu hesabın mevduat sahibine sağladığı genel faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Faiz gelirinizi enflasyona karşı korur.
 • Mevduat sahiplerinin parasının değeri düşmez.
 • Hesap sahibi reel getiri sağlar.
 • Tüketicilerin TL cinsinden tasarruf yapması özendirilir.
 • 1 yıldan uzun vadeler için stopaj kesintisi uygulanmaz.

Mevduat faiz getirisi hesaplama işlemi yapmak için Hangikredi.com Yatırım sayfasından destek alabilirsiniz.

Hangi Bankalar Enflasyon Korumalı Vadeli Hesap Hizmeti Verir?

Enflasyon korumalı vadeli hesap kavramı hayatımıza yeni girmiş olsa da pek çok banka bu hesap türünde ürünler çıkarttı. İşte bankaların enflasyon korumalı vadeli mevduat hesapları:

Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli-Faiz Korumalı Vadeli Hesap

Faiz getirinizi enflasyon değişikliğine karşı koruma altına alan Ziraat Bankası enflasyon korumalı hesap kapsamında üç ayrı enflasyona endeksli hesap türü de sunulur. Bunlardan size uyanı seçerek birikimlerinizin değerini korumasını sağlayabilirsiniz.

İş Bankası Enflasyon Korumalı Vadeli TL Mevduat Hesabı

Enflasyon korumalı vadeli mevduat ürünü sunan bir diğer banka İş Bankası. Bu hesap ile TL yatırımlarınızı enflasyona karşı korurken vadenizi bozmadan hesabınızdan para çekebilirsiniz. Bu hesap en az 30.000 TL bakiye ile açılabilir.

Garanti BBVA Enflasyona Endeksli Vadeli Mevduat Hesapları

Garanti BBVA enflasyona karşı sizi koruyan 3 farklı mevduat hesabı sunuyor. 92 ile 400 gün arasında açılabilen farklı özellikteki enflasyona endeksli mevduat hesaplarından kendinize uygun olanı seçerek faiz kazancınızı enflasyona karşı güvence altına alabilirsiniz.

VakıfBank Enflasyona Endeksli Kazandıran Hesaplar

VakıfBank enflasyona karşı koruma sağlayan üç farklı hesap sunuyor. Bu üç hesaptan da vadesi bozulmadan para çekebilme olanağınız var. Farklı vade seçenekleri ile açabileceğiniz bu hesaplarda faiz getirinizi enflasyona karşı koruma altına alabilirsiniz.

Enflasyon Endeksli Mevduat Hesabı Türleri Nedir?

Bankaların enflasyon korumalı mevduat hesabı türlerinden bahsederken bankaların üç ayrı hesap sunduklarından bahsettik. Bu hesap türlerine ait detaylara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Hesap Adı Vade Faiz Formülü Oran Taahhüdü
Enflasyona Endeksli Faiz Korumalı Mevduat Hesabı 92-500 gün arası Taahhüt edilen faiz oranı ve vade sonundaki güncel TÜFE Endeksi yıllık değişim oranı + ek oran/marj oranı karşılaştırılır. Hesap açılışında taahhüt verilir.
Enflasyona Karşı Koruyan Uzun Vadeli/Yıllık Ödemeli Mevduat Hesabı 366-500 gün arası TÜFE endeksi yıllık değişim oranı + risk oranı/ek oran ile anaparanın enflasyona karşı değer kaybetmesi engellenir. Taahhüt yok.
Enflasyona Karşı Koruyan Ara Faiz/Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı 366-400 gün arası Dönemsel TÜFE değişim oranına risk primi eklenir. Oran taahhüdü verilmez ancak hesap açılırken risk primi belirlenir.

Enflasyon Endeksli Mevduat Faiz Getirisi Nasıl Hesaplanır?

Yukarıdaki tabloda da belirttiğimiz gibi enflasyon endeksli mevduat hesaplarının üç ayrı türü var. Bu hesapların faiz getirisinin hesaplanması ile ilgili detaylar şu şekilde:

 1. Enflasyona Endeksli Faiz Korumalı Mevduat Hesabı: Enflasyon oranının üzerinde faiz getirisi elde etmenin amaçlandığı bu hesap türünde faiz getirisi hesaplanırken “hesap açılışında taahhüt edilen faiz oranı” ve “vade bitimindeki güncel TÜFE  Endeksi yıllık değişim oranı + ek oran/marj oranı” karşılaştırarak en avantajlı olan tüketiciye yansıtılır.
 2. Enflasyona Karşı Koruyan Uzun Vadeli/Yıllık Ödemeli Mevduat Hesabı: Bu hesap türünde yüksek faiz getirisi sağlamaktan ziyade mevcut birikimin enflasyona karşı korunması hedeflenir. “TÜFE endeksi yıllık değişim oranı” + “Risk oranı/ek oran” şeklinde hesaplanır.
 3. Enflasyona Karşı Koruyan Ara Faiz/Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı: Bu hesap türünde 3 ya da 6 aylık dönemler seçilerek gerçekleşen faiz bankadan alınabilir. Dönem sonunda, dönemsel TÜFE değişim oranı üzerine hesap açılış tarihinde belirlenmiş olan risk primi eklenerek elde edilecek kazanç belirlenir.

Hesaplama ile ilgili aşağıdaki tablodan da destek alabilirsiniz:

Ürün Sabit Faiz TÜFE Kıyaslama Uygulanacak Faiz
Enflasyona Endeksli Faiz Korumalı Mevduat Hesabı %22 %18 22 > 21 %22
Enflasyona Karşı Koruyan Uzun Vadeli Mevduat Hesabı %22 %19,50 22 < 22,50 %22.5
Enflasyona Karşı Koruyan Ara Faiz Ödemeli Mevduat Hesabı %23 %20 23 = 23 %23

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon