Mevduat Getirisinden Gelir Vergisi Kesilir Mi?

Birikimleri değerlendirmenin en kârlı yollarından biri vadeli mevduat hesabı. Özellikle en yüksek faiz oranını veren bankayı bulduğunuzda birikimleriniz hızla artabilir. Bu noktada dikkatinizi çekmek istediğimiz konu mevduat hesabından elde ettiğiniz kazançtan kesilen gelir vergisi.

Kanunlar gereği yatırım araçlarından elde edilen kazançlar vergiye tabidir. Yatırım araçlarından elde ettiğiniz kazancın yıllık bazda yasalarla belirlenen bir tutarı aşması halinde ise beyannamede bulunma zorunluluğu vardır.

Vadeli mevduat hesabına yatırdığınız paradan elde ettiğiniz kazanç da stopaj adı verilen vergi kesintisine tabi tutulur. Bu kesinti, vade bitiminde elde etmiş olduğunuz kazanç üzerinden, belirlenmiş orana göre yapılır. Farklı bir şekilde daha dile getirmek gerekirse ana para ya da toplam para üzerinden değil, o vade süresi boyunca elde ettiğiniz kâr üzerinden kesinti yapılır. Bu kesinti, kazancınız henüz sizin elinize ulaşmadan kaynaktan yapılır.

Vadeli mevduat hesabından elde ettiğiniz gelirden kesilen stopajın oranı, vadeye göre değişmektedir. Bu oranlar Resmi Gazete’de yayımlanmış olan resmi oranlar olmakla birlikte her banka ve kurum için sabittir. Oranlar şu şekilde:

Vade TL Döviz
6 ay %15 %18
6 ay – 1 yıl %12 %15
1 yıl üzeri %10 %13

Birikimlerinize yön vermek için en kârlı vadeli mevduat hesabını hala bulmadıysanız Hangikredi.com Yatırım Araçları sayfasından hesaplama yaparak hangi bankadan ne kadar kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Mevduat Hesapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. arap yaşar kazan

  selamlar. kısa sormak istiyorum. banka tarafından zorunlu olarak hayat emeklilik yaptırıldım. 17 sonra vade dolmadan çıkmak istedim. çeşitli isimler hakkında kesintiler yapıldı. ilgimi çeken kesintilerden bir tanesi stopaj vergisi idi. Bildiğim kadarıyla stopaj gelirden kesilen vergidir. çıktığım sitemden herhangi bir şekilde gelirim yoktur. Banka yinede stopaj adı altında iki kez kesinti yaptı bankanın buna hakkı var mıdır. yani gelir olmadan stopaj alınması hak yada yasal mıdır. bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum.

  • Hangikredi.com

   Sayın Arap Yaşar Kazan,

   Alınan giderlerin detayını bankanızdan talep edebilirsiniz.

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz