Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Mevduat Getirisinden Gelir Vergisi Kesilir mi?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 2.06.2016 Güncelleme Tarihi: 12.09.2023

Yasal yollardan elde edilen çoğu kayıtlı gelirden Gelir Vergisi alınır.

Mevduat Getirisinden Gelir Vergisi Kesilir mi?
Gelir Vergisi, getirisi olduğu için vadeli mevduat hesaplarında da uygulanır. Vadeli mevduat hesaplarının faiz kazancı birçok kişi için önemli bir gelir kaynağıdır. Dolayısıyla vergi kesintisi, vadeli mevduat hesabı açan ya da açmak isteyenlerin en çok sorguladığı konulardan biridir. Yazımızın ilerleyen kısımlarından mevduat getirisi Gelir Vergisi kesintisine dair detayları öğrenebilirsiniz.

Mevduat Getirisi Nedir?

Mevduat getirisi, vadeli hesaplardaki faiz oranlarının anapara üzerinden kazandırdığı tutarlardır. En risksiz yatırım yöntemleri arasında bulunan vadeli mevduat hesabı, bankaların faiz oranları ve tercih ettiğiniz vadeye göre farklı miktarlarda kâr sağlayabilir. Özellikle hesaba yatırdığınız tutarın yüksek olması, daha çok kazanç elde edeceğinizi gösterir.

Birikimlerinizden ne kadar gelir elde edeceğinizi öğrenmek için mevduat hesaplama aracımızdan yararlanabilirsiniz.

Stopaj Nedir?

Mevduat getirisi, sizin hesabınıza aktarılmadan önce bir kesintiye uğrar. Stopaj olarak adlandırılan bu kesinti, belirli şartlarla hesaplanır ve banka tarafından sizin adınıza devlete ödenir. Ardından vergisi ödenmiş tutar, mevduat kazancına aktarılır. Özetle stopaj, vergiye konu olan gelirlerden yapılan kesintileri ifade eder.

Gelir Vergisi Stopaj Kesintisi Nedir?

Gelir Vergisi stopajı, kazancın sağlandığı kişi ve kurum tarafından devlete ödenmek için kesilen tutardır. Mevduat hesabınızda bulunan paranıza faiz işlediğinde belirli bir kazanç elde edersiniz. Bu kazancı size aktaran banka, ödediği miktar üzerinden Gelir Vergisi stopajı keser. Daha sonra bu tutarı, devletin ilgili kurumuna aktarır. Yani vadeli mevduattan kesintiler kaynakta yapılır ve sizin herhangi bir işlem gerçekleştirmenize gerek kalmaz.

Mevduat Getirisi için Ne Kadar Gelir Vergisi Stopajı Alınır?

Mevduat getirisi için stopaj kesilirken mevcut anapara dikkate alınmaz. Bir diğer ifadeyle, mevduat faizi Gelir Vergisi için anaparanız yerine sadece getiriler üzerinden kesinti yapılır. Örneğin hesap bakiyesi 10.000 TL ve faizden gelen tutar 200 TL ise bankadaki hesabınızda 10.200 TL para var demektir. Gelir Vergisi stopajı, 10.200 TL üzerinden değil, faizden gelen kâr olan 200 TL’den kesilir.

Vadeli Mevduat Getirileri Nasıl Hesaplanır?

Vadeli mevduat hesabı açarken sabit faiz oranları üzerinden ne kadar getirinizin olduğunu öğrenebilirsiniz. Vadeli mevduat getirisini hesaplarken kullanılan formüller şunlardır:

 1. Günlük Faiz Getirisi = (Anapara / 100) x (Faiz Oranı / 365) x Gün Sayısı
 2. Aylık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) x (Faiz Oranı / 12) x Ay Sayısı
 3. Yıllık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) x (Faiz Oranı) x Yıl Sayısı

Bu noktada vadenin önemine değinelim. Genellikle vade uzadıkça faiz oranı da artar. Böylece hesaptaki ana tutardan daha fazla getiri elde edilir. Birikimlerinizden ne kadar kazanç sağlayabileceğinizi, mevduat faizi hesaplama konulu içeriğimizle öğrenebilirsiniz.

Mevduat Hesabı Vergi Oranları Nedir?

Mevduat getirilerinden alınan vergi oranları, doğrudan devlet tarafından belirlenir. Bu nedenle tüm bankalarda aynı oranlar geçerlidir. Mevduat Gelir Vergisi stopaj oranları; Türk lirası, yabancı para ve altın hesapları için ayrı ayrı belirlenmiştir. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile belirlenen güncel vergi oranları tablodaki gibidir.

Vade Süresi    TL Vergi Oranı       Döviz Vergi Oranı       Altın Vergi Oranı   
1 - 6 Ay 5% 20% 15%
7 Ay - 1 Yıl 3% 20% 15%
1 Yıldan Uzun 0% 18% 15%

Bazı dönemlerde mevduat hesabı vergi oranlarında indirim yapılır. İndirimli stopaj oranları, yine Cumhurbaşkanlığı Kararı ile ilan edilir. Bu kararları takip ederek mevduat hesabınızdan hangi oranda vergi kesileceğini öğrenebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı Avantajlı mı?

Günümüzde gelir sağlayan pek çok yatırım aracı mevcuttur. Bu araçların çoğundan kazanç elde etmek için ekonomi bilgisine ve düzenli takibe ihtiyaç duyulur. Ayrıca tüm yatırım yöntemlerinde her zaman risk vardır. Risksiz kazanç elde etmek isteyenler için vadeli mevduat hesabı son derece avantajlıdır. Banka, seçtiğiniz vade ve faiz oranı üzerinden sizin ne kadar kâr edeceğinizi belirtir. Vadeli mevduat hesabının diğer avantajları şunlardır:

 • Bankaların fiziki ve dijital şubelerinden kolaylıkla açılır.
 • Her ay düzenli ek gelir elde etmenizi sağlar.
 • Anaparanız banka hesabınızda güvende olur.
 • Yatırım tercihinize göre kısa ve uzun süreli vade seçenekleri bulunur.

Vadeyi bozdurarak para çekmediğiniz sürece faiz üzerinden hesabınızdaki para katlanmaya devam eder. Mevduat hesabınızda döviz bulunuyorsa, ilgili para biriminin değerinin düşmesiyle zarar edebilirsiniz. Ancak kur korumalı mevduat hesapları sayesinde bu risk de ortadan kalkar. Söz konusu hesaplarda Türk Lirası varlıklar, bir döviz birimine endekslenir. Ardından hangi tutar daha yüksekse kur ya da faiz getirisi elde edilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

135 Oy

-

3,36 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

arap yaşar kazan
arap yaşar kazan 15.01.2018 • 00:00

selamlar. kısa sormak istiyorum. banka tarafından zorunlu olarak hayat emeklilik yaptırıldım. 17 sonra vade dolmadan çıkmak istedim. çeşitli isimler hakkında kesintiler yapıldı. ilgimi çeken kesintilerden bir tanesi stopaj vergisi idi. Bildiğim kadarıyla stopaj gelirden kesilen vergidir. çıktığım sitemden herhangi bir şekilde gelirim yoktur. Banka yinede stopaj adı altında iki kez kesinti yaptı bankanın buna hakkı var mıdır. yani gelir olmadan stopaj alınması hak yada yasal mıdır. bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum.

Yanıtla Beğen(18)
ikon
Hangikredi.com 17.01.2018 • 00:00

Sayın Arap Yaşar Kazan, Alınan giderlerin detayını bankanızdan talep edebilirsiniz.

Beğen(16)

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri