Mevduat Getirisinden Gelir Vergisi Kesilir Mi?

Birikimleri değerlendirmenin en kârlı yollarından biri vadeli mevduat hesabı. Özellikle en yüksek faiz oranını veren bankayı bulduğunuzda birikimleriniz hızla artabilir. Bu noktada dikkatinizi çekmek istediğimiz konu mevduat hesabından elde ettiğiniz kazançtan kesilen gelir vergisi.

Kanunlar gereği yatırım araçlarından elde edilen kazançlar vergiye tabidir. Yatırım araçlarından elde ettiğiniz kazancın yıllık bazda yasalarla belirlenen bir tutarı aşması halinde ise beyannamede bulunma zorunluluğu vardır.

Stopaj Nedir?

Stopaj, kazançlarınız üzerinden devlet tarafından alınan gelir vergisidir. Vadeli mevduat hesabına yatırdığınız paradan elde ettiğiniz kazanç da stopaj adı verilen vergi kesintisine tabi tutulur. Bu kesinti, vade bitiminde elde etmiş olduğunuz kazanç üzerinden, belirlenmiş orana göre yapılır. Farklı bir şekilde daha dile getirmek gerekirse ana para ya da toplam para üzerinden değil, o vade süresi boyunca elde ettiğiniz kâr üzerinden kesinti yapılır.

Stopaj kesintisi, kazancınız henüz sizin elinize ulaşmadan kaynaktan yapılır. Vadeli mevduat hesabı açtığınızda, vade bitiminde elinize net olarak geçecek tutar da stopaj kesintisi de size ibraz edilir. Faiz hesaplama işlemi yaparak da vade bitiminde net kazancınızın ne kadar olacağını öğrenebilirsiniz.

Faiz Getirisinden Ne Kadar Stopaj Kesilir?

Vadeli mevduat hesabından elde ettiğiniz gelirden kesilen stopajın oranı, vadeye göre değişmektedir. Bu oranlar Resmi Gazete’de yayımlanmış olan resmi oranlar olmakla birlikte her banka ve kurum için sabittir. Oranlar şu şekilde:

VadeTLDöviz
6 ay%15%18
6 ay – 1 yıl%12%15
1 yıl üzeri%10%13

Vadeli Mevduat Getirisi Nasıl Hesaplanır?

Vadeli mevduat hesabınız üzerinden bankanın vade başında belirttiği faiz oranına göre faiz getirisi elde edersiniz. Faiz getirisi hesaplama formülü aşağıdaki gibi:

  • Günlük Faiz Getirisi = (Anapara / 100) x (Faiz Oranı / 365) x Gün Sayısı
  • Aylık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) x (Faiz Oranı / 12) x Ay Sayısı
  • Yıllık Faiz Getirisi = (Anapara / 100) x (Faiz Oranı) x Yıl Sayısı

Vadeli mevduat hesabınızdan ne kadar gelir elde edeceğinizi görmek için yukarıdaki formüle ihtiyacınız yok aslında. Birikimlerinize yön vermek için en kârlı vadeli mevduat hesabını hala bulmadıysanız Hangikredi.com Yatırım Araçları sayfasından vadeli mevduat hesaplama işlemi yaparak hangi bankadan ne kadar kazanabileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

Mevduat Hesapla
Mevduat Getirisinden Gelir Vergisi Kesilir Mi?
5 (100%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 yorum

  1. selamlar. kısa sormak istiyorum. banka tarafından zorunlu olarak hayat emeklilik yaptırıldım. 17 sonra vade dolmadan çıkmak istedim. çeşitli isimler hakkında kesintiler yapıldı. ilgimi çeken kesintilerden bir tanesi stopaj vergisi idi. Bildiğim kadarıyla stopaj gelirden kesilen vergidir. çıktığım sitemden herhangi bir şekilde gelirim yoktur. Banka yinede stopaj adı altında iki kez kesinti yaptı bankanın buna hakkı var mıdır. yani gelir olmadan stopaj alınması hak yada yasal mıdır. bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum.

  2. Sayın Arap Yaşar Kazan,

    Alınan giderlerin detayını bankanızdan talep edebilirsiniz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir