Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Enflasyon Yükselmeye Devam Edecek

Murat Sağman

Yayımlama Tarihi: 28.12.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Tüik tarafından açıklanan kasım ayında manşet TÜFE enflasyonu, %3,51 ile piyasa (3,00%) üstünde gerçekleşti.

Enflasyon Yükselmeye Devam Edecek
Böylece yıllık TÜFE enflasyonu %19.89’dan %21.31’e çıktı, Kasım 2018’den beri en yüksek seviyeye geldi.

Yıllık çekirdek enflasyon, %16.82’den %17.62’ye, yıllık ÜFE %46.31’den %54.62’ye yükseldi. Böylece yıllık ÜFE enflasyonu, endeksin hesaplanmaya başlandığı 2003 yılı sonrası en yüksek seviyesine çıktı. Diğer yandan bağımsız ekonomistlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Kasım ayında enflasyon aylık %9.9, yıllık enflasyon ise %58.65 oranında arttığını açıkladı.

Yaşanan ve Hissedilen Enflasyon

Aslında görüldüğü gibi Tüik ve Enag arasından önemli bir enflasyon farkı var. Yaşanan ve hissedilen enflasyona bakılırsa Enag rakamlarına daha yakın olduğumuzu rahatça söyleyebiliriz. Ayrıca Tüfe ve Üfe arasından tarihte hiç görülmemiş kadar bir makas açılmış durumda.

Enflasyon Yükselmeye Devam Edecek

Kaynak: Akbank Araştırma

Grafikte görüldüğü gibi ÜFE-TÜFE makası 26,4 puandan 33,3 puanı ile rekor seviyeye yükseldi.

Kasım ayında manşet enflasyonun yükselmesinin yanında çekirdek enflasyonda, talep ve kur kaynaklı etkilerin mal fiyatlarında yarattığı yükselişin yanı sıra, hizmet enflasyonunun da hızlanması artışa yol açtı. Manşet enflasyonun yükselmesinde akaryakıt ve yakacak fiyatlarındaki artışların etkisiyle hızlanan yıllık enerji enflasyonu da etkili oldu. ÜFE yıllık enflasyonu, özellikle Türk lirasının değer kaybı yüzünden maliyet kaynaklı faktörlerin hem mevcut durumda hem bundan sonra TÜFE üstünde belirgin risk oluşturmaya devam ettiğine işaret etti. 

Küresel emtia fiyatlarının yüksek seyri, tedarik sorunları, TL’nin değer kaybı ve kuraklık gibi etkilerle gıda fiyatlarındaki artış nedenleriyle enflasyon görünümündeki riskleri artırmaya devam ediyor. Maliyet artışının yanında enflasyon beklentilerindeki kötüleşme de enflasyon görünümü için olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hepimiz için çok önemli olan gıda fiyatları ise, Kasımda %4.00 ile önceki 5 yıl ortalaması olan %1.1’in belirgin üstünde, geçen yılki %4.4’ün ise sınırın altında arttı. Yıllık çekirdek enflasyon kur, talep ve beklentilerde bozulma etkileriyle %16.82’den %17.62’ye yükseldi. TÜİK’in açıkladığı özel kapsamlı enflasyon göstergelerinin tümü arttı. 

Peki enflasyon artmaya devam edecek mi sorusuna cevap tereddütsüz "Evet" olacaktır. Maalesef gelecek aylarda enflasyon minimum yüzde 30-35 bandına çıkabilir. Türk lirasından gelen ciddi kayıp ve üretici fiyatlarının önemli oranda artması nedeniyle geçişkenlikten dolayı önümüzdeki aylarda tüketici fiyatlarında daha çok hissedilecek. Bu enflasyonun en büyük sebebi Merkez Bankasının Eylül ayından itibaren toplam 400 puan faiz indirmesidir. Türk Lirasından getirisi düştükçe, vatandaş enflasyondan kendini korumak için döviz almaya devam etti. 

Enflasyon Yükselmeye Devam Edecek mi?

Kaynak: Verimetrik

Neredeyse bizim sepetteki tüm gelişmekte olan ülkeler faiz artırırken, bize doğru gelen küresel ve yerel enflasyona rağmen biz faizleri düşürdük. Faiz düştükçe Türk Lirası değer kaybederek ithal fiyatlarının yükselmesinden dolayı enflasyon artmaya devam edecek. Tek çözüm enflasyona karşı faiz enstrümanını kullanarak asırlık ispatlanmış iktisat teorilerine ve gerçeklerine geri dönmek olacaktır. 

Herkese sağlıklı günler diliyorum...
Saygılarımla

Murat Sağman
HangiKredi Başdanışmanı
 

Murat Sağman'a ait diğer yazıları okumak için;

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Murat Sağman

1972 yılında Paris`te doğan Murat Sağman 1992 yılında Galatasaray Lisesi`nden mezun olmuştur. Fransa`da Sorbonne Üniversitesi'nde Ekonomi ve Finans bölümlerini derece ile bitirmiştir. Yine Sorbonne Üniversitesi`nde derece ile sonuçlanan Banka ve Finans üzerine Master eğitimi yapmıştır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 23.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?