Çekilen Kredi İptal Edilebilir Mi?

Acil nakit ihtiyaçları için başvurulan en yaygın yöntem bireysel krediler. Şube ya da online bankacılık yoluyla yaptığınız kredi başvurunuz onaylandıktan sonra çeşitli sebeplerle iptal etmek isteyebilirsiniz. Peki bu mümkün mü?

Merve Mumcu Bayraklı/Hangikredi.com

Çektiğiniz krediyi iptal etmenin birkaç yolu var. Öncelikle henüz sözleşme imzalamadan onaylanmış kredinizi iptal etmek istiyorsanız bankayla iletişime geçerek hiçbir masraf ödemen kredinizi iptal edebilirsiniz.

İçindekiler

Cayma Hakkı

Onaylanmış krediniz için banka ile sözleşme imzaladıysanız cayma hakkından yararlanabilirsiniz. Cayma hakkı, imzalanmış ve işleme konmuş kredi taleplerinin iptali için tanınan bir hak. Bu haktan yararlanabilmek için imzayı attıktan sonra 14 gününüz var.

Bu 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanarak hiçbir masraf ödemeden kredinizin iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Cayma hakkınızı kullandığınızda 30 gün içinde aldığınız anapara ve o güne kadar işleyen faizi bankaya ödemeniz gerekir.

Cayma hakkı süreniz geçti ve yine de kredinizi iptal etmek istiyorsanız kredi borcunuzun kalan tüm tutarını ödeyerek kredinizi kapatabilirsiniz ancak böyle bir durumda erken kapama cezası ödeyeceğinizi unutmayın.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

8 yorum

 1. Merhabalar 13.02.2020 iş bankası dan 1,05 ihtiyaç kredisi çektim bana sigorta zorunlu olduğunu söylediler ben de sigorta zorun değil diye bir cevap verdim bildiğim kadarıyla o zaman faiz 1,20 cevap verdi banka personeli 2,100 sigortalı olarak krediyi kullandım araştırma neticesinde böyle bir şey yokmuş sigorta iptal etmezlerse tekrar krediyi kapatacağım sizce bu uygun mudur ..

 2. Merhaba Halil,

  Bazı kriterler bankaların inisiyatifinde olduğundan bankalarla birebir görüşmenizi tavsiye ederiz.

  İyi günler dileriz.

 3. 08.04.2020 tarihinde 60 bin tl kredi çektim 13. Gün iptal ettircem herhangi bir zararım olurmu

 4. Merhaba Caner,

  14 gün içinde yapılan iptal işlemlerinde tüketici herhangi bir zarara uğramıyor.

 5. Mobil bankacılıktan destek kredisi çektim bu krediyi iptal edebilirmiyim kredi hala hesabımda yada miktarını değiştirebilirmiyim

 6. Merhaba Murat,

  Kredinizi aldıktan sonra 14 gün cayma hakkı vardır. Eğer 14 gün geçmediyse cayma hakkını kullanarak parayı bankaya iade edebilir ve kredini iptal edebilirsin. Konuyla ilgili bankayla iletişim kurmanı tavsiye ederiz.

 7. 15000 tl kredi basvurusu yaptım onaylandı yalnız kurye kart ve sözlesmeyi ulastirmadi kredim otomatik iptal olurmu

 8. Merhaba Dilek,

  Kartın iptali için banka ile iletişim kurmanı tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir