Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Masrafı İadesi Dilekçesi

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 5.09.2012 Güncelleme Tarihi: 30.03.2023

Kredi masrafı iadesi almak istiyorsanız dilekçenizle birlikte bankaya başvurmalısınız.

Kredi Masrafı İadesi Dilekçesi
10 yıl geriye dönük masraf ödeme dökümlerinizi bankadan isteyebilirsiniz.

Kredi Masrafı İade Başvurusu Nereye Yapılır?

Bankalar, finansman kullanımında kredilerin işletilmesi ve dosya kullanımının karşılanması için birtakım ödemeler talep edebilir. 2014 yılında Resmi Gazete’de yapılan bir düzenleme, söz konusu maliyetlerin sınırlandırılmasını sağlamıştır. Bu düzenlemeye göre, geçmişte kredi kullanım belli bir oranın üzerinde dosya masrafı ödeyen tüketiciler, ödedikleri miktarı geri alma hakkına sahiptir. Aynı düzenleme uyarınca bankalar, kredilerde yalnızca 1000/5 oranında dosya masrafı talep edebilir. Dosya masraflarıyla ilgili değişiklikler, yüksek maliyetler olmadan kolay kredi almayı mümkün kılar.

10 yıl öncesine kadar kullandığınız kredilerde yüksek miktarlarda dosya masrafı ödediyseniz, bankanız ile iletişime geçebilirsiniz. Banka, kanunda belirtilen miktarın üzerinde ödenen masrafları geri ödeme yükümlülüğüne sahiptir. İade talebinizin onaylanması hâlinde, geçmişte ödemiş olduğunuz masraflar tarafınıza gönderilir. Bankanın olumlu yaklaşmaması veya talebinize yanıt vermemesi hâlinde Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilirsiniz.

Kredi Masrafı İadesi Dilekçesi

İade Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Banka kredisi dosya masrafı iadesi dilekçesi, iade başvurusu için gereken belgeler arasında ilk sıradadır. Geçmişte ödediğiniz dosya masraflarının iadesi için aşağıda örneği gösterilen dilekçeye ihtiyacınız olacaktır. Söz konusu belgeyi bankaya teslim ettiğinizde değerlendirme süreci başlar. Tüketici Hakem Heyeti’ne veya Tüketici Mahkemesi’ne yapılan başvurularda, geçmiş ödemeleri gösteren banka dökümü istenebilir.

Kredi Masrafı İade Süreci Ne Kadar Sürer?

Bankanın kredi tahsis ücreti iadesi talebini olumlu karşılaması hâlinde kısa sürede ödeme almak mümkündür. Bu süre, bankanın çalışma prosedürlerine ve kullandığınız kredi miktarına göre değişiklik gösterir. Söz konusu masraflar, iade onayından sonra kısa süre içinde tarafınıza iletilir. Ödeme, bankada mevcut olan hesabınıza gönderilir.

Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılan başvurularda iade süreci biraz uzun sürebilir. Bu durumun sebebi, heyetlerin mevcut başvuru yoğunluğudur. THH tarafından yapılan incelemeler genellikle 1 ile 6 ay arasında sürer. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi hâlinde karar bankaya iletilir. Banka, söz konusu kredi masrafları iade kararını takiben en kısa sürede tarafınıza göndermekle yükümlüdür.

İade Kabul Edilmediği Durumlarda Ne Yapılmalıdır?

Kredi dosya masrafı iade başvurusu, söz konusu maliyetlerin miktarına göre yapılır. Tüketici Hakem Heyeti, belli bir miktarın altındaki dosya masrafları için yetkilidir. 2022 yılı rakamlarına göre; kredi iade koşulları ve yetkili kurumlar şunlardır.

Yerleşim Yeri   Maksimum Dosya Masrafı
Büyükşehirler 10.280 TL
Büyükşehir olmayan iller 15.430 TL

Yukarıdaki tablo, Tüketici Hakem Heyeti başvuruları için maksimum dosya masraf oranlarını gösterir. THH, bahsedilen miktarlardaki masrafların geri ödenmesi için gereken süreçlerde yetkilidir. Bu miktarların üzerinde kredi maliyeti ödeyen kişiler Tüketici Mahkemesi’ne başvurabilir.

Kredi kullanımında zorunlu olarak ödenmesi gereken bazı vergiler vardır. BSMV ve KKDF vergileri, finansman kullanımlarında otomatik olarak ödenir. Söz konusu vergiler, banka tarafından kredi miktarı üzerinden kesilir. Bu ödemelerin iadesi mümkün değildir. Düşük masraflarla avantajlı finansman olanaklarından yararlanmak için ihtiyaç duyduğunuz "Kredi Alacaklara Öneriler" başlıklı içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Masrafı İade Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çekilen kredi dosya masrafı iadesi dilekçesi detaylı bilgi içermelidir. Bu belgede, kullandığınız kredinin miktarı ve ödediğiniz dosya masrafları yer almalıdır. Söz konusu masrafları geçmiş hesap dökümünüzden bulabilirsiniz. Dilekçeyi kaleme aldıktan sonra kredi kullandığınız bankanın genel müdürlüğüne iletebilirsiniz. Söz konusu dilekçe, bankaya mail, faks veya iadeli taahhüt yoluyla iletilebilir. Başvurunun ispatı ve olası yasal süreçler için iadeli taahhüt yöntemini seçmeniz tavsiye edilir.

Kredi Dosya Masrafı İade Dilekçesi Örneği

Banka yönelik talebinizi aşağıdaki kredi dosya masraf iadesi dilekçe örneğinde olduğu gibi net bir biçimde belirtmeniz önemlidir. Bu dilekçede kullandığınız krediye ilişkin net ve gerçekçi bilgiler yer almalıdır. Yukarıda bahsi geçen Yargıtay Kararı’na dilekçenizde yer vererek talebiniz için hukuki bir dayanak oluşturabilirsiniz. Ödediğiniz dosya masraflarını geri almak için aşağıdaki dilekçe şablonunu kullanabilirsiniz.

… Bankası … İli … Şube Müdürlüğüne

Konu: Kredi masrafları iadesi

Bankanızın 1234567890 numaralı kredi müşterisiyim. Her kredi işleminde bankanıza, anılan krediye ait kredi masrafını ödemekteyim. Ancak, çeşitli mahkemeler ve Yargıtay kararlarıyla “Kredi masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir.” Bu çerçevede;

1- Şimdiye kadar bankanıza yaptığım tüm kredi masrafları ödentilerinin on yıl geriye dönük dökümünün bir listesinin verilmesini,

2- On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının yasal faizi ile tarafıma iadesini,

Önemle rica ederim.

Aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

Saygılarımla

…./…../20..

Ad, Soyad, Adres

İMZA

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?