Ağır Hasar Kaydı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ağır Hasar Kaydı

Trafikte araç yoğunluğunun fazla olması, tedbirsizlikler ve bazen de elimizde olmayan sebepler kazalara neden olabiliyor. Bu kazaların sağlık açısından ve maddi açıdan bazı sonuçları olabiliyor. Bu maddi sonuçların başında, ağır hasar kaydı geliyor.

Ağır hasar kaydı ve ağır hasar kaydı sorgulama hakkında merak ettiğiniz her şeye sizin için hazırladığımız sayfadan hızlıca ulaşabilirsiniz.

Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Hasar kaydı, söz konusu aracın başından geçen tüm kazaları gösteren bir rapor olarak da nitelendirilebilir. Araç alımlarında ilk olarak aracın hasar kaydı olup olmadığını öğrenmek gerekir. Eğer satın alacağınız aracın bir hasar kaydı mevcutsa bu kaydın oranı yani hasar kaydı limiti oldukça önemli.

Ağır Hasar Kaydı Ne Demek?

Ağır hasar kaydı, ilgili aracın karıştığı kazaların tutulan tüm kayıtları anlamına geliyor. Kasko sigortası yapılmış bir aracın, sigorta değerinde bir hasar sahibi olması, sigorta şirketleri tarafından ilgili aracın “Ağır Hasar Kayıtlı” olarak isimlendirilmesine sebep olur.

2. el taşıt kredisi hesaplaması yapmak için Taşıt Kredisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ağır Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İkinci el araç satın alma işleminizi yaparken mutlaka aracın ağır hasar kaydı sorgulaması yapılması gerekiyor. Bu kayıt ile satın alınacak arabanın başından hangi kazalar geçtiğini, ne kadar hasar aldığını öğrenmek mümkün. Eğer ağır hasar kaydı olan bir araç seçmişseniz bunu öğrenmek için e-Devlet’i kullanabilirsiniz.

 • Eğer e-Devlet şifreniz mevut değilse öncelikle bir PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz. Sonrasında şifrenizle sisteme giriş yaparak e-hizmetler kısmından Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online araç sorgulama ekranına yönlendirilirsiniz.
 • Bu aşamada araç plaka bilgisi ile aracın ağır hasar kayıtlı araç olup olmadığını öğrenmeniz mümkün.

Satın almak istediğiniz araç için kaza bilgisi sorgulaması yapmak için de izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • KAZA yazıp boşluk bırakarak aracın plakasını yazın.
 • 5664’e kısa mesaj gönderin.
 • Araç kazaya karışmışsa bütün kusur oranlarının bilgisi mesaj olarak iletilir.

İkinci el araba satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri merak ediyorsanız, bu içeriğimiz ilginizi çekebilir!

Ağır Hasar Kaydı ile Pert Aynı Şey mi?

Ağır hasar kaydı ile pert kaydı arasında ufak farklılıklar mevcut. Pert kayıtlı olan bir araç can ve mal güvenliğini riske atması sebebiyle trafikten men edilir. 

Ağır hasar kaydı olan bir aracın da trafikte bulunması uygun görülmediği için o da pert kaydı olarak geçebilir. Aralarındaki tek fark ise aracın aldığı hasarın miktarı ve alınan hasarın aracın mevcut piyasa değerine olan oranıdır.

Ağır hasarlı araç olarak kategorize edilen araçlar, aracın %70 ya da daha fazla oranda hasar alması sonucunda bu sınıfa girer. Ağır hasar kaydı da, pert kaydı da aracın “Tehlikeli araç” olarak nitelendirilmesine sebep olur. Yani bu durumda ağır hasar kaydı alt limiti %70’tir.

Aracınızı hasarlara karşı madde güvence altına alan kasko ile ilgili Kasko Sigortası Yaptırmalı mıyım? adlı içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Değişensiz Hasar Kaydı Nedir?

Yukarıda verdiğimiz bilgilere ek olarak, bazı ikinci el araç ilanlarında “değişensiz” kelimesi dikkat çeker. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Değişeni olan arabalar, maddi açıdan ve parça olarak çokça değer kaybeden otomobillerdir. Değişen parçaların orijinal olmasına karşın aracın değeri yine de düşer. Değişensiz ağır hasar kaydı da değişen parça olmaksızın meydana gelen ağır hasar kaydı anlamına gelir.

Ağır Hasar Kaydı Neye Göre Belirlenir?

Bir aracın sigorta şirketleri tarafından ağır hasarlı olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceği işin uzmanları tarafından verilecek olan ekspertiz raporuna göre belirlenir. Eğer ekspertiz raporunda, aracın kaza sonucunda %70 oranında hasar aldığını belirtiliyorsa araç ağır hasarlı sınıfına girer. Ağır hasarlı olarak kabul edilen araçlar ise çoğunlukla sigorta sahibinin onayı ile pert olarak ayrılabilir. Bunun yanı sıra, aracın piyasa değerine göre ağır hasarlılık oranı %50 oranına kadar da inebilir.

Araba kredisi hesaplaması yapmak için Taşıt Kredisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  

Ağır Hasar Kaydını Sildirme Nasıl Yapılır?

Eğer aracı satıyorsanız ve aracınız ağır hasar kayıtlı araç olarak nitelendiriliyorsa, bazı durumlarda bu kaydı sildirebilirsiniz. Bu durumlar arasında mevcut olmayan bir hasarın işlenmesi ya da yazılan hasarın yanlış olması sayılabilir. 

Böyle bir durumda başvurmanız gereken yer Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi, yani TRAMER’dir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta ufak çaplı hasar kayıt bilgilerini sildirme işlemidir. Normal olarak işlemiş, hata bulunmayan ağır hasar kayıt bilgilerini sildirmeniz mümkün değildir. Plaka değiştirmeniz de sildirme konusunda etkili değildir.

Hasar kaydı itiraz işleminiz için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin öncelikle ilgili itiraz sayfasına giriş yapın.
 • Cep telefonu numaranızı, aracın plakasını ve şase numarası bilgilerini yazın.
 • Hatalı olduğunu düşündüğünüz ve silinmesini talep ettiğiniz hasar tarihini yazın.
 • Açıklama bölümüne hasarın neden silinmesi gerektiğini net ve mantıklı bir şekilde girin.

Bedelsiz Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Bedelsiz ağır hasar kaydı, kaza durumunda kusurlu olmayan tarafta oluşan hasar kaybına denir. Kusurlu tarafın sigorta şirketinden hasarın karşılanmasını talep edebilmesi esasına dayanır. Hatası olmayan taraf, bunu aracısız olarak yapabilir. Dosya kapanıp kusurlu taraf belli olduktan sonra, dilekçe, tutanak, ruhsat ve  kimlik fotokopileri ile sigorta şirketine göndererek değer kaybını belirtebilir.

Motosiklet kredisi hesaplamak için hesaplama araçlarımızdan destek alabilirsiniz!

Hasar Bildirimi Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Belgeler

 • Alkol raporu
 • Trafik kaza raporu
 • Ruhsat fotokopisi
 • Sürücünün ehliyet fotokopisi
 • Aracın hasarlı fotoğrafları
 • Kasko poliçesi

Sürücüler yukarıda yazılı olan bu belgeleri anlaşmalı olduğu sigorta şirketine gönderir göndermez talep ettikleri eksper araçta bir hasar incelemesi yapar. Eksperin yapacağı bu hasar incelemesi sonrasında aracın ağır hasar kayıtlı olup olmadığı sürücüler tarafından öğrenilebilir. Eksperin yaptığı incelemenin ardından, belirlenen hasarın değeri, aracın kaza tarihindeki piyasa değeri kadar ya da daha fazlaysa araç, ağır hasar kayıtlı olarak nitelendirilir.

Eğer aracın alınan hasar sonucunda perte çıkması gibi bir durum söz konusu olursa, aracın kaza tarihindeki piyasa değeri kadar bir tutar araç sahibine ödenir.

Kaza durumunda trafik sigortası hasar ihbar süresini öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir