Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonu, birikimlerini değerlendirmek isteyenlerin sıkça tercih ettiği kolektif bir yatırım aracı. Yatırımcıya ait birikimin sermaye piyasası araçlarında değerlendirilmesi için portföy adı verilen bir havuzda toplanması ve uzman kişiler tarafından yönetilmesi prensibine dayanan yatırım fonu ile ilgili detayları sizler için derledik.

Yatırım fonu ile nerelere yatırım yapılabilir?

Yatırım fonu birimlerin ortak bir havuzda toplanarak farklı yatırım araçlarında değerlendirilebildiği kolektif bir yatırım aracı. Bankalar ya da aracı kurumlar tarafından oluşturulan yatırım fonlarında yatırım yapılabilecek yatırım araçları şunlardır:

  • Türkiye’de kurulmuş olan firmaların hisse senetleri
  • Yabancı firmaların hisse senetleri
  • Hazine bonosu
  • Devlet tahvili
  • Borsalarda işlem gören sermaye piyasası araçları
  • Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülen diğer sermaye piyasası araçlarında
Hangi Mevduat Hesabı Daha Çok Kazandırıyor?

Yatırım fonuna nasıl katılabilirim?

Yatırım fonuna katılmak için yatırım fonu katılma belgesi almanız gerekir. Bu belge ile fon portföyüne ortak olursunuz. Bu belge size sadece birikimlerinizi fona aktarma ve fondaki işlemlerden kâr elde edebilmeyi sağlar. Yatırım fonu katılım belgesi size işlem yapma hakkı sunmaz. Katılım belgesi ile katıldığınız yatırım fonu portföyünden kâr elde edebileceğiniz gibi zarara uğrayabileceğinizi de unutmamalısınız.

Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim?

Yatırım fonundan nasıl kazanç elde ediliyor?

Yatırım fonu katılım belgesi ile dahil olmuş olduğunuz portföyde yapılan işlemler neticesinde kazanç elde etmeniz mümkün. Fonda yer alan menkul kıymetlerden faiz getirisi elde edilebilir. Fonda yer alan menkul kıymetin ücreti arttığında satış işlemi gerçekleştirilerek sermaye kazancı elde edilebilir. Elde edilen bu kazançlar size de kazanç olarak döner. Ayrıca fiyatı yükselen menkul kıymetin, fonda satışı gerçekleşmiyorsa yani elde tutuluyorsa dahil olduğunuz fona ait katılım belgesinin de fiyatı artar ve bu belgeyi satarak yine kâr elde edebilirsiniz.

Yatırım fonunun kazançlı güvenilir bir yatırım aracı olmasının en önemli sebebi uzman fon yöneticileri tarafından yönetiliyor olması. Sizin herhangi bir işlem ya da takip yapmanızı gerektirmeyen bu yatırım aracında profesyonel fon yöneticileri, piyasaları sürekli takip ederek doğru hamleler yapar. Yatırım fonu sayesinde küçük birikimlerinizle büyük yatırımlara ortak olarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Vadeli mevduat hesabı faiz oranları ile altın ve döviz fiyatlarını öğrenmek için Hangikredi.com Yatırım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Mevduat Faizi Hesaplamak İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir