Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 7.07.2020 Güncelleme Tarihi: 7.10.2020

Hisse senedi almak yatırım yapmanın en tercih edilen yöntemlerinden biri.
Hisse Senedi Nasıl Alınır?
 Yatırım fonu içerisinde de değerlendirilebilecek olan hisse senedi alma işlemleri neticesinde, riskleri de göz önünde tutarak iyi bir kar elde etmenin önünü açabilirsiniz. Hisse senedi almak, değer artışı gösterdiği sürece kullanıcıların elinde uzun süre tutarak kazanç elde edebilecekleri en önemli sistemlerden biri oluyor.

Hisse senedi almak yatırım yapmanın en tercih edilen yöntemlerinden biri. Yatırım fonu içerisinde de değerlendirilebilecek olan hisse senedi alma işlemleri neticesinde, riskleri de göz önünde tutarak iyi bir kar elde etmenin önünü açabilirsiniz. Hisse senedi almak, değer artışı gösterdiği sürece kullanıcıların elinde uzun süre tutarak kazanç elde edebilecekleri en önemli sistemlerden biri oluyor.

 • En çok tercih edilen 30 bankada bulunan ya da bulunmasını istediğiniz mevduat hesaplarınızın getirisinin ne olacağını mevduat faizi hesaplama sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

Hisse Senedi Yatırımlarının Amacı Nedir?

Hisse senedi yatırımlarının öncelikli amacı kazanmak. Yatırımın yapılacağı hissenin bedeli düşükken alıp, belirlenmiş olan vadenin sonunda yükselen fiyat üzerinden kar elde edilmesi sağlanır.

Hisse senedi sahibi olduktan sonra, genel anlamda yaşanan düşüş ve yükseliş dönemlerini iyi izleyen ve takip eden kişilerin doğru alım satım zamanlarını bilmesi ile karı da yükselir. Böylece hisse senedi yatırımlarının temel amacı olan kar elde olgusu sağlanmış olur.

Hisse Senedi Yatırımlarından Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Hisse senetlerine yatırım yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli konu borsayı iyi tanımak. Bu sebeple borsanın ne olduğu, ne işe yaradığı ve ne gibi süreçleri yönettiğini önceden öğrenmek gerekiyor.

Borsayı iyi tanımanın en önemli sebebi, birikimlerin daha iyi yönetilmesi ve kazancın olacağı yatırımlara kolay karar verilmesi. Borsanın genel durumu hakkında detaylı bilgi edindikten sonra, alım satım işlemleri için en doğru zamanı öğrenebilirsiniz.

Borsanın yanında mutlaka önceden incelenmesi konulardan biri de hisse senetlerinin durumu. Hisse senetlerinin ülkede ne ifade ettiği, süreçlerinin nasıl yürüdüğü, KAP’a bildirilme seçenekleri gibi detayları önceden bilmek, yatırım yaptığınız hisse senedi için de neleri kontrol etmeniz gerektiğini ortaya koyuyor. Aynı zamanda şirketleri tanımanın da bir o kadar önemli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Yatırım yapmak istiyor fakat bilgi eksikliğiniz var ise riski en düşük yatırım aracı hangisi? yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Hisselerin Gelecekteki Durumlarını Öğrenebilir Miyim?

Halkın ya da şirketlerin hisse senedi almalarındaki öncelikli amaç kazançlarını arttırmak. Buna rağmen her şeyin tam bir garantisi yok. Hissenin borsa ve şirket üzerinden geçmiş dönemdeki performansına göre gelecekteki durumunu tahmin edebilirsiniz.

İyi bir izleme ve araştırma gelecek konusunda da aşağı yukarı tutarlı tahminlerin yapılmasını sağlıyor. Yine de bir hisse senedinin gelecekti durumunu kesin olarak keşfedeceğiniz bir yöntem söz konusu değil.

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senedindeki yatırımınızın kontrolü için tüm detayları öğrendikten sonra bir banka ya da farklı bir aracı kurum üzerinden yatırım hesabı açmanız gerekiyor.

Açmış olduğunuz hesaba para yatırma işlemini tamamlayarak portföyünüzü oluşturmuş olursunuz. Ardından aracı kurumun sizlere sunmuş olduğu seçenekler doğrultusunda hisse senetleri için gerekli işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Hisse Senedi Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 1. Aracı kurumunuza karar vermek
 2. Bir aracı kurum üzerinden yatırım hesabı açmak
 3. Açmış olduğunuz yatırım hesabına para yatırmak
 4. İlk hisse senedi alım emrini vermek
 5. İlk hisse senedi satış emrini vermek
 1. Aracı kurumunuza karar vermek: Aracı kurumlar yatırımlarınızın her türlü sürecinde destek olmak ve resmi işlemlerinizi tamamlamak için oluşturulmuş sistemlerdir. Borsanın gözünde bankaların dışında bu işi profesyonel şekilde yöneten yatırım aracıları da kabul ediliyor. SPK üzerinden aldıkları belgeler üzerinden hizmet veren bu aracı kurumlardan birini ya da aracı görevi gören bankalardan birini seçebilirsiniz.
 1. Aracı Kurum Üzerinden Yatırım Hesabı Açmak: Yatırım hesabınıza yönetilmek üzere para yatırma işlemi çok kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Seçtiğiniz bankanın ya da kurumun tüm online ya da fiziksel kaynaklarından yararlanarak para yatırma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Yatırım hesabınızın aktif bir şekilde açılması için sizin imzalı belgenizin teslim alınması gerekiyor. Bu aşamada çerçeve sözleşmesi ve risk bildirim fonu altında iki seçeneği imzalamanız gerekiyor. Çerçeve sözleşmesi kapsamında her iki tarafın da genel olarak takip edecekleri genel hükümler yer alır. Risk bildirim fonunda ise aracı kurumun yatırımcı olacak olan kişiye olası risklerin tamamını bildirdiği sözleşme olarak geçer ve maddeleri SPK tarafından hazırlanır.
 1. Açılan yatırım hesabına para yatırmak: Karar verdiğiniz hisse senedinin satışının gerçekleşmesi için komisyon ücreti kadar paranın yatırım hesabınızda bulunması gerekiyor. Zaten kullandığınız banka üzerinden yatırım hesabınızı açtıysanız, direkt para transferi yöntemini kullanabilirsiniz. Aracı kurumlarla çalışıyorsanız da yine para transferi şeklinde hesabınıza yeterli miktarda para geçmesini sağlayabilirsiniz.
 1. Hisse Senedi Alım Emri Vermek: Yukarıdaki tüm adımları tamamladıktan ve verilen sözleşmeleri imzaladıktan sonra ilk hisseleri almaya başlayabilirsiniz. Hesabınızda bulunan para üzerinden aracı kuruluşa emir vererek alım işleminiz gerçekleşecek. Serbest fiyatlı emir ya da limitli emir yöntemleri ile gerçekleştirebilirsiniz.Serbest fiyatlı emir doğrultusunda, hissenin borsadaki fiyatı ne olursa olsun hesabınızda komisyonunun düşürülerek alım yapılması anlamına gelir. Limitli emirde ise hisse senedi için belirlemiş olduğunuz fiyatın geçmemesi üzerine emir verirsiniz. Yani sizin belirlediğiniz rakam 100 TL ise ve borsadan gelen 150 TL ise alım işlemi gerçekleşmez. Serbestte ise miktar çok yükseğe çıksa da bakiyeniz yeterli olduğu sürece satın alma gerçekleşir.
 1. Hisse Senedi Satış Emri Vermek: Aracı üzerinden almış olduğunuz ilk hisse senedinin değeri istediğiniz orana ulaştıktan sonra sat emri vererek kara geçebilirsiniz. Serbest ve limitli durumları bu seçenekte de söz konusu. Baronun uyguladığı fiyat üzerinden ne tutar olursa olsun satılması serbest limitli, sizin verdiğiniz minimum tutara göre satışın tamamlanması ise limitli anlamını taşır.

Birikimlerinizi mevduat hesabından yapmak istiyorsanız, vadeli seçenek üzerinden hangi bankanın ne kadar getirisi olacağını vadeli mevduat faizi hesaplama sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

Hisse Senedi İşlemleri İçin Aracı Kurum Nasıl Seçilir?

Hisse senedi yatırım işlemlerinde gözü kapalı güveneceğiniz bir aracı olması oldukça önemli. İşlemlerinizi sorunsuz bir şekilde tamamlayacak, size raporlar ve kontrolleri en iyi şekilde sunacak bir aracının olması yatırımlarınız için büyük avantaj. Bu yüzden seçeceğiniz aracı kurumun güvenilir olması gerekiyor.

Aracı kurumun bankalar ya da kuruldan onaylı yatırım firmaları olabileceğini belirtmiştik. Hangi seçenek olursa olsun sizlerden işlerin ilerleyişi için belli başlı komisyonlar alınıyor. Daha önceden bu komisyon miktarı her aracı kurum için SPK tarafından sınırlandırılmıştı.

2016 yılından itibaren ise aracı ve müşterinin arasında komisyon ücreti serbest bırakıldı. Bu yüzden firma ile ilgili yorumlardan, hizmet seçeneklerinden ve avantajlarından yola çıkarak fiyat performans dengesine göre seçim yapabilirsiniz.

Fiyat performansın dışında kontrol edilmesi gereken seçenekler arasında aracı kurumun takip süreci, yatırımlarınızı yönetme işlemleri ön planda yer alıyor.

Kar elde etmenin yanında sizi zarara da uğratabilecek olan hisse senetleri için aracı kurumun düzenli olarak bilgi alabildiğiniz bir kurum olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bunu da yine internetten ve eski yatırımcılardan öğrenmek mümkün.

Alınan Hisseyi Elde Tutma Süreci Nasıl Hesaplanır?

Hissenin alım işlemlerinin sorunsuz geçmesi kadar zarara uğramadan kar elde etmek de bir o kadar önemli. Bu yüzden hisseyi ne kadar süreyle elinizde tutacağınızı bilmek isteyebilirsiniz. Genel olarak bakıldığında bu durum için net bir süre söylemek mümkün değil.

Risk almak ve bu risk sonucunda daha uzun süreli kazanç elde etmek istiyorsanız, çok daha uzun süre hisse elinizde kalabilir. Şayet aldığınız hisse üzerinden risk altında olduğunuzu düşünüyor ve elinizden çıkartarak ihtiyacınız kadarını almak istiyorsanız daha kısa süre içerisinde satış işlemini başlatabilirsiniz.

Aynı hissenin gelecekte nasıl bir kar getireceğini bilemeyeceğiniz gibi elde tutma süreci hakkında da tahminin ötesine geçmek pek mümkün değil. Bu açıdan değerlendirildiğinde kendi durumunuzu ve risk kavramınızı göz önünde bulundurmakta fayda var.

Tek Tek Hisse Toplamak mı Yatırım Fonuna Girmek mi?

Yatırım fonuna girmek de hisse senedi almak gibi etkili yatırım seçeneklerinden biri. Fakat genel anlamda değerlendirildiğinde yatırım fonuna girmek her zaman için daha avantajlı olarak görülür.

Bunun sebebi ise tek tek hisse toplama durumunda, herhangi bir riski tek başınıza yüklenecek olmanız. Hisseyi geri satma seçeneğiniz her zaman bulunmanıza rağmen, uzun sürede daha çok kar elde edebileceğiniz hisseleri risk almamak için bırakmayı tercih edebilirsiniz. Bu da kazancınızın azalmasına sebep olur.

Yatırım fonlarında ise sadece siz değil, risk altında olan birden fazla kişi olduğu için risk oranı da bir o kadar bölünür. Bu yüzden onların alacakları piyasa tavırlarına göre kendinize anahtar edinebilirsiniz. Tam olarak doğru sonuçlar vermese de en azından referanslarınızı çoğaltır, riski azaltabilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir işleminiz olduğunda fon yöneticileri direkt sizin adınıza tüm gerekenleri yürütüyor.

Bireysel hisse senedi satın almada da aracı kurumlar olsa da sorun yaşanması durumunda tek başınıza sizin onayınıza ya da dikkatinize öncelik veriliyor. Yatırım fonlarında bu durum daha size ulaşmadan çözüme kavuşturulabiliyor.

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon