Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 7.07.2020 Güncelleme Tarihi: 28.02.2024

Hisse senedi almak, yatırım yapmanın en tercih edilen yöntemlerinden biridir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?
Yatırım fonu içerisinde de değerlendirilebilecek olan hisse senedi alma işlemleri neticesinde, riskleri de göz önünde tutarak iyi bir kar elde etmenin önünü açabilirsiniz. Hisse senedi almak, değer artışı gösterdiği sürece kullanıcıların elinde uzun süre tutarak kazanç elde edebilecekleri en önemli sistemlerden biri oluyor.

En yaygın yatırım araçlarından biri olan hisse senedi, belirli stratejiler doğrultusunda alındığında ciddi oranda kazanç getirir.

Hisse senedi, forex ve borsa piyasalarından en çok tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Bunun sebebi, kâr elde etme oranının yüksek olmasıdır. Elbette bu kârı elde edebilmek için doğru ve bilinçli bir şekilde alım satım yapılmalıdır. Değer artışı gösterebilecek senetlerden uzun süre boyunca temettü geliri elde edilmesi mümkündür.

Yatırım fonu içerisinde de değerlendirilebilecek olan hisse senedi alma işlemleri neticesinde, riskleri de göz önünde tutarak iyi bir kâr elde etmenin önünü açabilirsiniz. Hisse senedi almak, değer artışı gösterdiği sürece kullanıcıların elinde uzun süre tutarak kazanç elde edebilecekleri en önemli yatırım stratejilerinden biridir. Gerektiğinde satmak ise zarar etmeyi önleyen bir girişimdir.

Sıklıkla tercih edilen bir diğer yatırım yöntemi mevduat hesabından faiz getirisi sağlamaktır. Mevduat faizi hesaplama aracımızla hangi bankadan ne kadar getiri sağlayabileceğinizi görebilirsiniz.

Hisse Senedi Yatırımlarının Amacı Nedir?

Borsada hisse senedi yatırımlarının öncelikli amacı para kazanmaktır. Yatırımın yapılacağı hissenin bedeli düşükken alıp belirlenmiş olan vadenin sonunda yükselen fiyat üzerinden kâr elde ederek satmak, hisse senedi amacı olarak yatırımcılar tarafından benimsenmiştir.

Halka arz edilmiş bir hissenin sahibi olduktan sonra, genel anlamda yaşanan düşüş ve yükseliş dönemlerini iyi izleyen ve takip eden kişilerin doğru borsa alım satımı zamanlarını bilmesi ile kârı da yükselir. Bu nedenle düşüşteki bir hissenin satılması, ancak senet sahibi şirketin daha da kötüye gideceği öngörüldüğünde uygulanan bir borsa işlemidir.

Hisse Senedi Yatırımlarından Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Hisse senedi yatırımı yapmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli konu borsayı iyi tanıyor olmaktır. Bu sebeple borsanın ne olduğu, ne işe yaradığı ve ne gibi süreçleri yönettiğini önceden öğrenmek gerekir.

Borsayı iyi tanımanın sebebi ise birikimlerin daha iyi yönetilmesi ve kazancın olacağı yatırımlara kolay karar verilmesidir. Borsanın genel durumu hakkında detaylı bilgi edindikten sonra alım satım işlemleri için en doğru zamanı belirlemek konusunda bir gelişim gereklidir.

Borsa ile birlikte hisselerin durumu da yakından takip edilmelidir. Hisse senetlerinin ülkede ne ifade ettiği, süreçlerinin nasıl yürüdüğü, KAP’a bildirilme seçenekleri, borsa saatleri, borsa emir toplama işlemleri gibi detayları önceden bilmek, yatırım yaptığınız hisse için neleri kontrol etmeniz gerektiğini anlamanızı sağlar. Aynı zamanda hisse sahibi şirketleri tanımak da bir o kadar önemlidir.

Daha az risk ile daha fazla kâr elde etmek istiyorsanız “Riski En Düşük Yatırım Aracı Hangisi?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Hisselerin Gelecekteki Durumlarını Öğrenebilir miyim?

Hisse senedi yatırımlarında amaç her ne kadar kâr elde etmek olsa da bunun hiçbir zaman garantisi yoktur. Riskin her zaman var olduğu bir yatırım yöntemi olmakla birlikte hisselerin gelecekteki durumlarını öngörmek de mümkündür. Söz konusu hisseyi satışa çıkaran şirketin geçmiş ve güncel finansal performansları doğrultusunda gelecekteki durumu öğrenilebilir.

İyi bir izleme ve araştırma da gelecek konusunda tutarlı tahminlerin yapılmasını sağlar. Yine de bir hisse senedinin gelecekteki durumunu kesin olarak bilebileceğiniz bir yöntem mevcut değildir. Bu tamamen finansal okur yazarlık durumunuza bağlıdır.

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senedindeki yatırımınızın kontrolü için tüm detayları öğrendikten sonra bir banka ya da farklı bir aracı kurum üzerinden yatırım hesabı açmanız gerekir. Açmış olduğunuz hesaba para yatırma işlemini tamamlayarak portföyünüzü oluşturmuş olursunuz. Ardından aracı kurumun sizlere sunmuş olduğu seçenekler doğrultusunda hisse senedi alım satımı için gerekli işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Hisse Senedi Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hisse alım satımında başlamadan önce birtakım işlemleri tamamlamanız gerekir. İzlenecek adımlar ve karşılanacak şartlar sonrası hisse alınabilir. Alım gerçekleştikten sonra da satış işlemi mümkün olur.

Aracı Kurumunuza Karar Vermek

Aracı kurumlar yatırımlarınızın her türlü sürecinde destek olmak ve resmi işlemlerinizi tamamlamak için oluşturulmuş sistemlerdir. Borsada, bankaların dışında bu işi profesyonel şekilde yöneten aracı kurumlar da kabul edilir. SPK tarafından tahsis edilen belgeler ile hizmet veren bu aracı kurumlardan birini ya da aracı görevi gören bankalardan birini tercih edebilirsiniz.

Borsa öğrenimi ve diğer detaylar için “Borsa Nedir? Nasıl Oynanır?” başlıklı yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Bir Aracı Kurum Üzerinden Yatırım Hesabı Açmak

Yatırım hesabına para yatırma işlemi çok kolay bir şekilde gerçekleşir. Seçtiğiniz bankanın ya da kurumun tüm online ya da fiziksel kaynaklarından yararlanarak para yatırma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Yatırım hesabınızın aktif bir şekilde açılması için tarafınızdan imzalanan ilgili belgenin teslim alınması gerekir. Bu aşamada çerçeve sözleşmesi ve risk bildirim fonu altında iki seçeneği imzalamanız istenir.

Çerçeve sözleşmesi kapsamında her iki tarafı da bağlayan genel hükümler yer alır. Risk bildirim fonu ise aracı kurumun yatırımcı adayına olası risklerin tamamını bildirdiği sözleşme olarak geçer ve maddeleri SPK tarafından hazırlanır.

Açmış Olduğunuz Yatırım Hesabına Para Yatırmak

Almaya karar verdiğiniz hissenin satış işlemlerinin gerçekleşmesi için, en az komisyon ücreti kadar bakiyenin hesabınızda bulunması gerekir. Zaten kullandığınız banka üzerinden yatırım hesabınızı açtıysanız, direkt para transferi yöntemini kullanabilirsiniz. Aracı kurumlarla çalışıyorsanız da yine para transferi şeklinde hesabınıza yeterli miktarda para geçmesini sağlayabilirsiniz.

Hisse Senedi Alım Emri Vermek

Yukarıdaki tüm adımları tamamladıktan ve verilen sözleşmeleri imzaladıktan sonra ilk hisseleri almaya başlayabilirsiniz. Hesabınızda bulunan para üzerinden aracı kuruluşa alım emri vermeniz hâlinde işlem gerçekleşir. Serbest fiyatlı emir ya da limitli emir yöntemlerinden birini tercih etme şansınız vardır.

Serbest fiyatlı emir ile hissenin borsadaki fiyatı ne olursa olsun, hesabınızdaki bakiye doğrultusunda hisse alınır. Limitli emirde ise hisse senedi için belirlemiş olduğunuz fiyat üzerinden alış gerçekleşir. Yani sizin belirlediğiniz rakam 100 TL ise ve hissenin fiyatı 150 TL ise alım işlemi gerçekleşmez.

Hisse Senedi Satış Emri Vermek

Aracı üzerinden almış olduğunuz ilk hisse senedinin değeri istediğiniz orana ulaştıktan sonra satış emri vererek kâr elde edebilirsiniz. Serbest ve limitli emir seçenekleri satış işlemleri için de kullanılır. Bu seçenekler doğrultusunda hisselerinizin mevcut fiyattan ya da hedeflediğiniz fiyattan satılmasını sağlamış olursunuz.

Hisse Senedi İşlemleri İçin Aracı Kurum Nasıl Seçilir?

Aracı kurum, sizin borsadaki sözcünüzdür. Bu nedenle doğru bir şekilde seçilmeli ve profesyonel bir iş birliği yürütülmelidir. Aracı kurum seçim sürecinde aşağıdaki detaylara dikkat etmeniz, verimli sonuçlar almanızı sağlar.

 • Seçeceğiniz aracı kurumun güvenilir olması gerekir.
 • İşlemlerinizi sorunsuz bir şekilde tamamlamalıdır.
 • Analiz ve raporlama hizmeti vermelidir.
 • İlgili kurum tarafından onaylanmış ve yetkilendirilmiş olmalıdır.
 • Onay ve yetki belgelerini ibraz edebilmelidir.
 • Komisyon ücreti makul olmalıdır.
 • Fiyat performans dengesi önemlidir.
 • Seçimden önce kullanıcı deneyimi de dikkate alınmalıdır.
 • Takip ve yönetim süreçlerini verimli yönetebilmelidir.
 • Düzenli bilgi akışı sağlamalıdır.

Alınan Hisseyi Elde Tutma Süreci Nasıl Hesaplanır?

Hissenin alım işlemlerinin sorunsuz geçmesi kadar zarara uğramadan kâr elde etmek de bir o kadar önemlidir. Bu yüzden hisseyi ne kadar süreyle elinizde tutacağınızı bilmek isteyebilirsiniz. Genel olarak bakıldığında bu durum için net bir süre söylemek mümkün değildir.

Risk almak ve bu risk sonucunda daha uzun süreli kazanç elde etmek istiyorsanız, çok daha uzun süre hisseleriniz elinizde kalabilir. Şayet aldığınız hisse üzerinden risk altında olduğunuzu düşünüyor ve elinizden çıkartarak ihtiyacınız kadarını almak istiyorsanız daha kısa süre içerisinde satış işlemini başlatabilirsiniz.

Aynı hissenin gelecekte nasıl bir kar getireceğini bilemeyeceğiniz gibi elde tutma süreci hakkında da tahminin ötesine geçmek pek mümkün değildir. Bu açıdan değerlendirildiğinde kendi durumunuzu ve risk kavramınızı göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Tek Tek Hisse Toplamak mı, Yatırım Fonuna Girmek mi?

Yatırım fonuna girmek de hisse senedi almak gibi yatırım araçları arasında kabul edilebilir. Fakat genel anlamda değerlendirildiğinde yatırım fonuna girmek her zaman için daha avantajlı kabul edilir. Bunun sebebi, tek tek hisse toplama durumunda, herhangi bir riski tek başınıza yüklenecek olmanızdır. Hisseyi geri satma seçeneğiniz her zaman bulunmasına rağmen, uzun sürede daha çok kâr elde edebileceğiniz hisseleri risk almamak için bırakmayı tercih edebilirsiniz. Bu da kazancınızın azalmasına sebep olur.

Yatırım fonlarında ise sadece siz değil, risk altında olan birden fazla kişi olduğu için risk oranı bölünür. Bu yüzden onların alacakları piyasa tavırlarına göre kendinize bir strateji oluşturabilirsiniz. Tam olarak doğru sonuçlar vermese de referanslarınızı çoğaltır, riski azaltabilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir işleminiz olduğunda fon yöneticileri direkt sizin adınıza gerekli işlemleri yürütür.

Bireysel hisse senedi satın almada da aracı kurumlar vardır fakat sorun yaşanması durumunda tek başınıza sizin onayınıza öncelik verilir. Yatırım fonlarında bu durum daha size ulaşmadan çözüme kavuşturulabilir.

Hisse Senedi Nasıl Takip Edilir?

Hisse senedi takibi, borsadan gelir elde edebilmek için alışkanlık hâline getirmeniz gereken bir eylemdir. Söz konusu takip süreci ise son derece kolaydır. İnternet üzerinden pek çok site, borsa takibi yapmanıza olanak tanır. Ayrıca mobil uygulamalarla da hissenizin durumunuzu her yerden takip edebilirsiniz.

Hisse Senedi Saat Kaçta Alınır?

Borsada 7/24 işlem yapmak mümkün değildir. Bu nedenle alım satım sürecinde borsa işlem saatlerine bağlı kalmak durumundasınız. Söz konusu işlem saatleri BIST tarafından belirlenmiştir. İşlem saatlerini kaçırmamanız ve piyasanın hangi süreçte ne yöne doğru hareket ettiğini kestirebilmeniz büyük önem arz eder.

Hafta Sonu Borsadan Hisse Senedi Alınır mı?

Borsa için belirtilen işlem saatleri, sadece hafta içi için geçerlidir. Haftada sadece 5 gün hizmet veren borsa hafta sonu tatildir. Dolayısıyla hafta sonu herhangi bir alım satım işlemi yapmak mümkün değildir. Hafta sonu alım satım yapabilmek adına forex seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

6 Oy

-

4,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 23.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?