Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Trafik Sigortası İllere Göre Değişir mi?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 12.08.2016 Güncelleme Tarihi: 3.04.2024

Zorunlu trafik sigortası, araç sahiplerinin yaptırmakla yükümlü olduğu iki sigorta türünden biridir, kasko ile birlikte yasal bir yükümlülük olan zorunlu trafik sigortasının fiyatları ise farklı kriterlere göre değişiklik gösterir.

Trafik Sigortası İllere Göre Değişir mi?
Pek çok araç sahibi, trafik sigortası illere göre değişir mi sorusuna yanıt arar. Genel olarak zorunlu trafik sigortasının şehir bazında değişebileceğini söylemek mümkündür. Trafik sigortasının fiyatını belirleyen faktörlerin başında aracın bulunduğu şehir gelir. Peki, bulunduğunuz şehir trafik sigortası ücretlerini neden etkiler? Sigorta fiyatları neye göre belirlenir? Bu konular hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortası İllere Göre Değişir mi?

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarının değişken olduğunu ve farklı şehirlerde yaşayanların size göre daha yüksek ya da düşük seviyelerden ödeme yaptığını görebilirsiniz. Sigorta şirketlerinin zorunlu trafik sigortası için fiyat belirlerken baktığı üç ana kriter bulunur. Aracın türü, sürücünün kaza geçmişi ve aracın bulunduğu ilin trafik yoğunluğu, ilgili sigorta fiyatını doğrudan etkiler.

Binek otomobil, kamyon, hafif ticari araç gibi farklı türlerdeki araçların trafik sigortası aynı olmayacaktır. Aracınız hangi türe giriyorsa zorunlu trafik sigortası fiyatı belirlenirken o tür için belirlenmiş taban ve tavan fiyatlar göz önüne alınır. Sigorta fiyatı belirlenirken aracınızın boyutu, ağırlığı, yaşı ve hasar geçmişi gibi faktörler de hesaba dahil edilir.

En avantajlı trafik sigortası için hemen trafik sigortası sorgulaması yaparak teklif alın!

Sürücünün kaza geçmişi, sigorta şirketlerinin risk oranını belirlerken değerlendirdiği bir kriterdir. Daha önce kazaya karışmış sürücüler riskli kabul edilirken daha önce hiç kaza yapmamış sürücüler ise daha güvenli olarak değerlendirilir. Bu nedenle de kaza geçmişi bulunan sürücüler, hiç kaza yapmamış sürücülerden daha fazla zorunlu trafik sigortası ücreti öder.

Geçmiş yıllarda geçirdiğiniz kazaların sayısı ve bu kazalardaki hata oranınız da zorunlu trafik sigortası fiyatının belirlenmesinde dikkate alınır. Az sayıda kaza geçirmiş olan sürücüler düşük riskli, çok sayıda kaza geçirmiş sürücüler yüksek riskli olarak değerlendirilir. Geçmiş yıllarda karıştığı kazalarda kusurlu bulunmamış sürücüler ise düşük riskliler grubuna girer. Bu sürücülerin risk puanı, kaza geçirmemiş sürücülerle aynıdır ya da çok az daha yüksektir. Geçirdiği kazalarda yüksek oranda kusurlu bulunan sürücüler ise yüksek risk grubunda değerlendirilir.

Düşük risk grubunda kabul edilen sürücülerin zorunlu trafik sigortası fiyatı, daha uygun bir aralıkta belirlenir. Yüksek riskli bulunan sürücülerin ilerleyen yıllarda yine kaza geçirebileceği düşünülür ve bu gruptaki sürücülerin zorunlu trafik sigortası fiyatları daha yüksek tutulur.

Aracın bulunduğu ilin trafik sigortasını fiyatlamasına dahil edilme sebebi ise risk durumunun şehirden şehire değişiklik göstermesidir. Şehirdeki trafik yoğunluğu, araçların yıpranma ve kazaya karışma ihtimali ile doğrudan ilişkilidir. Yoğun araç sayısına sahip olan şehirlerde araçların daha fazla yıpranacağı ve kazaya karışma konusunda daha fazla risk taşıdığı düşünülür. Bu sebeple illere göre trafik sigortası fiyatları belirlenirken az araç bulunan şehirlere düşük, çok araç bulunan şehirlere yüksek fiyatlar uygulanır.

Trafik Sigortası İkametgaha Göre mi?

Trafik sigortasının illere göre değişmesi araç sahipleri için bazı soru işaretlerini beraberinde getirir. Bu konuda kafa karıştıran noktalardan biri, aracın bulunduğu ilin nasıl belirlendiğidir. Pek çok araç sahibi, kendi ikametgâhının bu noktada belirleyici olduğunu düşünse de durum farklıdır. Bir aracın zorunlu trafik sigortası fiyatı belirlenirken araç sahibinin ikametgâhına değil, aracın kayıtlı olduğu ile bakılır.

İllere göre trafik sigortası fiyatları belirlenirken dikkate alınan tek kriter, aracın plakasıdır. Bir araç hangi şehrin plakasını taşıyorsa o şehrin, trafik yoğunluğuna göre değerlendirilir ve zorunlu trafik sigortası da buna göre belirlenir. Araç sahibinin ikametinin farklı bir şehirde olması, fiyat üzerinde etkili değildir. Şehirlerdeki trafik yoğunluğu ise şehre ait plakayı taşıyan araçların sayısına göre belirlenir. Bu sebeple illere göre değişen zorunlu trafik sigortası fiyatlarında plaka dışında herhangi bir bilgi değerlendirilmez. Ayrıca araç sahipleri, araçlarını kendileri kullanmıyor olabilir ya da ikametgah adresinde bulunmayıp araç plakasının kayıtlı olduğu şehirde yaşayabilir. Bu gibi durumlarda olumsuz sonuçlar doğmaması için araç sahibinin ikamet adresine bakılmaz.

Trafik Sigortası Neden Bazı İllerde Daha Yüksek Çıkar?

Her şehrin trafik yoğunluğu farklıdır. Örneğin İstanbul’da milyonlarca motorlu taşıt trafiğe çıkarken Gaziantep, Kars gibi şehirlerde bu sayı yüz binlere düşer. Trafik yoğunluğu yüksek olan şehrin oluşturduğu kaza riski ile düşük olan şehrin oluşturduğu kaza riski farklıdır. Bu sebeple bazı şehirlerdeki zorunlu trafik sigortası fiyatları daha yüksek olabilir.

Zorunlu trafik sigortasının plakaya göre verilmesi, trafik kayıtlarının düzenlenmesi için teşvik niteliği taşır. Her aracın kullanıldığı şehrin plakasını taşıması gerekir. Bu sayede şehir içindeki araçlara dair veriler daha kolay denetlenebilir ve şehir planlamaları sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Örneğin küçük bir ilde ikamet ediyor ancak İstanbul plakalı bir araç kullanıyorsanız sizinle aynı şehirde yaşayıp şehrin plakasını taşıyan araç sahiplerinden daha fazla sigorta ücreti ödeyebilirsiniz. Bu sorunu çözmek için plakanızı değiştirmeniz gerekir. İkamet ettiğiniz şehre ait bir plaka alarak daha yüksek zorunlu trafik sigortası ödemesi yapmaktan kurtulabilirsiniz. Aracınızın plakasını yaşadığınız şehirden alarak ideal ödeme aralığına geçiş yapabilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatları Neye Göre Değişir?

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarının değişiklik göstermesinin plakanın yanı sıra farklı sebepleri de vardır. Bunlardan ilki, 2014 yılından itibaren uygulanan fiyatlandırma serbestliğidir. Sigorta şirketleri, yasal olarak kendi sigorta hizmetlerinin bedelini belirleyebilir. Bu durum, serbest rekabet piyasası koşulları gereği farklı şirketlerin farklı fiyatlar uygulamasını beraberinde getirir.

Trafik sigortalarının aynı olmamasının bir diğer sebebi ise sigorta poliçelerinin içeriğidir. Zorunlu trafik sigortası, kaskodan farklı olarak kaza durumunda karşı tarafın aracında oluşacak hasarları karşılar. Müşterilerine daha yüksek avantajlar sağlamak isteyen sigorta şirketleri, standart poliçe teminatlarına ek güvenceler verebilir. Bu durum trafik sigortası fiyatlarının değişkenlik göstermesine yol açabilir.

Araçların markaları, modelleri ve geçmiş dönemlere ait hasar kayıtları da trafik sigortası fiyatlarının değişmesinde etkin rol oynar. Eski yıllara ait araçlar, yeni araçlara göre daha yıpranmış olabilecekleri için daha fazla kaza riski taşıyabilir. Riski yüksek bulunan araçların zorunlu trafik sigortası bedelleri de yüksek olur. Kaza sırasında diğer araçlarda hasar oluşturma riski yüksek olan, büyük boyutlu araçlar da diğer araçlara göre daha yüksek bir bedelle sigortalanır.

Geçmiş yıllarda kazaya karışmış ve hasar almış araçların zorunlu trafik sigortası fiyatları daha önce hiç kaza geçirmemiş araçlara oranla daha yüksek belirlenir. Bunun en önemli nedeni geçmişinde kaza bulunan araçların daha riskli kabul edilmesidir. İkinci sebebi ise kazaya karışıp hasar almış araçların hasarsızlık indirimi hakkını kaybetmesidir. Teminatlara ek olarak asistans hizmeti sunan trafik sigortaları da diğer sigortalara göre daha yüksek fiyatlandırılabilir. Yol yardım, çekici hizmeti gibi asistans hizmetleri bulunan sigorta paketleri olası kaza durumlarında büyük kolaylık sağlamaları sebebiyle çok sayıda araç sahibi tarafından tercih edilir.

Aracınızın zorunlu trafik sigorta yenileme zamanı geldiğinde avantajlı sigorta paketlerini tercih ederek olası kazalarda hem kendinizi hem de karşı tarafı güvence altına alabilirsiniz. Zengin içerikli zorunlu trafik sigortası paketlerini bulmak için HangiKredi’nin sunduğu avantajlı seçeneklere göz atabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 23.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?