Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Trafik Sigortası Primlerinde Aracın Kayıtlı Olduğu İl

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 12.08.2016 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç için yapılması zorunlu olan bir sigorta türü.

Trafik Sigortası Primlerinde Aracın Kayıtlı Olduğu İl
Trafik sigortası primlerinin neye göre değiştiği ise merak konusu. Primler hesaplanırken aracın yaşı, ne amaçla kullanıldığı, hasarlı olup olmadığı gibi durumlar göz önünde bulunduruluyor. Peki, aracın kayıtlı olduğu il trafik sigortası primlerini etkiler mi?

Trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç için yapılması zorunlu olan bir sigorta türü. Trafik sigortası primlerinin neye göre değiştiği ise merak konusu. Primler hesaplanırken aracın yaşı, ne amaçla kullanıldığı, hasarlı olup olmadığı gibi durumlar göz önünde bulunduruluyor. Peki, aracın kayıtlı olduğu il trafik sigortası primlerini etkiler mi?

Aracın kayıtlı olduğu zorunlu trafik sigortası primleri hesaplamasında önemli bir rol oynuyor. Bunun sebebi aracın trafiğe çıktığı ildeki trafik yoğunluğunun kaza riski ile doğru orantılı olmasından ileri geliyor. Trafiğin yoğun olduğu illerde kaza riski de fazla olduğundan trafik sigortası primleri artabiliyor. Trafik sigortası primlerini etkileyen bu trafik yoğunluğuna “il trafik hasar yoğunluğu” denir.

Zorunlu trafik sigortasının amacı, olası bir kaza durumunda kazaya karışmış olan üçüncü kişilerin hasarını gidermektir. Plaka kodunun kayıtlı olduğu ilin sigorta primlerine etki etmesinin temel sebebi de bu. Kaza ihtimali daha yüksek olduğundan primler de daha yüksek tutuluyor. Aracınızın kayıtlı olduğu ili seçme şansınız pek olmasa da trafik sigortası primlerinizi düşürebilmenizin yolları var. Sigorta poliçenizi zamanında yenileterek primlerinizin azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca aracınızın hasarsızlık durumu da sigorta poliçesi primlerini etkiler. Daha önce pek çok kazaya karışmış bir araç risk faktörü olarak görüldüğünden bu araca yönelik poliçe primleri de daha yüksek olur.

Trafikte hem kendinize hem de etrafınızdakilere güvenli bir sürüş ortamı sağlayabilmek için kurallara uyduğunuz gibi trafik sigortası poliçenizi de yeniletmeye özen göstermelisiniz. Unutmayın, yaptırdığınız trafik sigortası başkasının güvencesi olsa da, başkalarının yaptırdığı trafik sigortsı da sizin güvencenizdir..

En avantajlı trafik sigortası poliçesine ulaşmak için Hangikredi.com’dan trafik sigortası sorgulaması yapabilirsiniz.

Trafik Sigortası Hesaplama

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon