Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Trafik Sigortası Primlerinde Aracın Kayıtlı Olduğu İl

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 12.08.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç için yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür.

Trafik Sigortası Primlerinde Aracın Kayıtlı Olduğu İl
Trafik sigortası primlerinin neye göre değiştiği ise merak konusu. Primler hesaplanırken aracın yaşı, ne amaçla kullanıldığı, hasarlı olup olmadığı gibi durumlar göz önünde bulunduruluyor. 

Peki, aracın kayıtlı olduğu il trafik sigortası primlerini etkiler mi?

Aracın kayıtlı olduğu il, zorunlu trafik sigortası primleri hesaplamasında önemli bir rol oynuyor. Bunun sebebi aracın trafiğe çıktığı ildeki trafik yoğunluğunun kaza riski ile doğru orantılı olmasından ileri geliyor. Trafiğin yoğun olduğu illerde kaza riski de fazla olduğundan trafik sigortası primleri artabiliyor. Trafik sigortası primlerini etkileyen bu trafik yoğunluğuna “il trafik hasar yoğunluğu” denir.

Zorunlu trafik sigortasının amacı, olası bir kaza durumunda kazaya karışmış olan üçüncü kişilerin hasarını gidermektir. Plaka kodunun kayıtlı olduğu ilin sigorta primlerine etki etmesinin temel sebebi de bu. Kaza ihtimali daha yüksek olduğundan primler de daha yüksek tutuluyor. Aracınızın kayıtlı olduğu ili seçme şansınız pek olmasa da trafik sigortası primlerinizi düşürebilmenizin yolları var. Sigorta poliçenizi zamanında yenileterek primlerinizin azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca aracınızın hasarsızlık durumu da sigorta poliçesi primlerini etkiler. Daha önce pek çok kazaya karışmış bir araç risk faktörü olarak görüldüğünden bu araca yönelik poliçe primleri de daha yüksek olur.

Trafikte hem kendinize hem de etrafınızdakilere güvenli bir sürüş ortamı sağlayabilmek için kurallara uyduğunuz gibi trafik sigortası poliçenizi de yeniletmeye özen göstermelisiniz. Unutmayın, yaptırdığınız trafik sigortası başkasının güvencesi olsa da, başkalarının yaptırdığı trafik sigortsı da sizin güvencenizdir..

En avantajlı trafik sigortası poliçesine ulaşmak için Hangikredi.com’dan trafik sigortası sorgulaması yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Temel İktisat İlkeleri Nelerdir? 8.12.2023

  Temel İktisat İlkeleri Nelerdir?

 • Makroekonomi ve Yatırım İlişkisi 6.12.2023

  Makroekonomi ve Yatırım İlişkisi

 • SPK Lisansı Nedir ve Türleri Nelerdir? 4.12.2023

  SPK Lisansı Nedir ve Türleri Nelerdir?

 • Türev Araçlar ve Vadeli İşlemler Nelerdir? 1.12.2023

  Türev Araçlar ve Vadeli İşlemler Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon