Trafik Sigortası Primlerinde Aracın Kayıtlı Olduğu İl

Trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç için yapılması zorunlu olan bir sigorta türü. Trafik sigortası primlerinin neye göre değiştiği ise merak konusu. Primler hesaplanırken aracın yaşı, ne amaçla kullanıldığı, hasarlı olup olmadığı gibi durumlar göz önünde bulunduruluyor. Peki, aracın kayıtlı olduğu il trafik sigortası primlerini etkiler mi?

Aracın kayıtlı olduğu zorunlu trafik sigortası primleri hesaplamasında önemli bir rol oynuyor. Bunun sebebi aracın trafiğe çıktığı ildeki trafik yoğunluğunun kaza riski ile doğru orantılı olmasından ileri geliyor. Trafiğin yoğun olduğu illerde kaza riski de fazla olduğundan trafik sigortası primleri artabiliyor. Trafik sigortası primlerini etkileyen bu trafik yoğunluğuna “il trafik hasar yoğunluğu” denir.

Zorunlu trafik sigortasının amacı, olası bir kaza durumunda kazaya karışmış olan üçüncü kişilerin hasarını gidermektir. Plaka kodunun kayıtlı olduğu ilin sigorta primlerine etki etmesinin temel sebebi de bu. Kaza ihtimali daha yüksek olduğundan primler de daha yüksek tutuluyor. Aracınızın kayıtlı olduğu ili seçme şansınız pek olmasa da trafik sigortası primlerinizi düşürebilmenizin yolları var. Sigorta poliçenizi zamanında yenileterek primlerinizin azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca aracınızın hasarsızlık durumu da sigorta poliçesi primlerini etkiler. Daha önce pek çok kazaya karışmış bir araç risk faktörü olarak görüldüğünden bu araca yönelik poliçe primleri de daha yüksek olur.

Trafikte hem kendinize hem de etrafınızdakilere güvenli bir sürüş ortamı sağlayabilmek için kurallara uyduğunuz gibi trafik sigortası poliçenizi de yeniletmeye özen göstermelisiniz. Unutmayın, yaptırdığınız trafik sigortası başkasının güvencesi olsa da, başkalarının yaptırdığı trafik sigortsı da sizin güvencenizdir..

En avantajlı trafik sigortası poliçesine ulaşmak için Hangikredi.com’dan trafik sigortası sorgulaması yapabilirsiniz.

Trafik Sigortası Hesaplama
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir