Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Tatil Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.05.2023 Güncelleme Tarihi: 29.02.2024

Yoğun geçen günlerin ardından tatil yaparak dinlenmek isteyebilirsiniz ancak planladığınız tatili gerçekleştirmek için öncelikle maddi açıdan hazırlıklı olmalısınız.

Tatil Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?
Tatil destek kredisi, kamu bankaları tarafından verilir. Kullanım ve ödeme şekli gibi yönleriyle emsallerinden ayrılır. Bu kredi türünde toplam tutarın %80’i konaklama bedeli olarak seyahat acentesine aktarılır. Kalan %20’lik kısım ise diğer harcamalar için kullanılır. 

Dönemsel verilen kampanyalı tatil kredisi nedir?

Tatil kredisi almak için devlet bankalarıyla anlaşmalı seyahat acentelerini tercih etmelisiniz. Ayrıca söz konusu kredinin 10.000 TL üst limiti mevcut. Kredi limitinin 8.000 TL’sini konaklama masraflarınız için kullanabilirsiniz. 

Tatil kredisi nedir, nasıl alınır

Tatil destek kredisinin sağladığı avantajlar nelerdir?

Tatil planı yaparken seyahat ve konaklama masraflarını hesaba katmanız önemli. Tatil kredisi, bu süreci sizin için kolaylaştırır. Bankaların bazı dönemlere özel sunduğu bu kredi, düşük faiz oranları ve cazip vade seçenekleriyle ön plana çıkar. 36 aya varan vade fırsatıyla tatil masraflarını, uzun sürede ve taksitlere bölerek ödemenize olanak tanır. Böylece tek seferde yüklü ödemeler gerçekleştirmeden özgürce tatil yapabilirsiniz.

Tatil kredisi avantajları arasında ödemeye daha sonra başlama şansı vermesi de yer alır. Bu krediyi aldığınızda taksitleriniz bir süre ertelenir. 6 ay ödemesiz tatil destek kredisi sayesinde maddi açıdan zorlanmazsınız. Üstelik ödeme konusunda sağlanan esneklik bununla sınırlı değil. 6 ayın ardından gelen ilk iki taksit, tercih ettiğiniz banka ve seyahat firması tarafından ödenir. Yani kredi ödemesine 9 ay sonra başlarsınız.

Kimler tatil kredisinden faydalanabilir?

Tatil kredisinden faydalanmak için bazı şartları taşımanız gerekir. Bunlar arasında elbette kredi notu var. Kredi notu, daha önce bankalarla yaptığınız hemen hemen tüm işlemlerden etkilenir. Geçmiş ödeme alışkanlıkları ve kredi limitleri, söz konusu işlemlerden yalnızca birkaçı. Bu skor yüksek olduğunda istediğiniz tutarda kredi alma şansınız artar. Tatil kredisinden yararlanmak için şu şartları sağlamanız da önemli:

 • Gelirin belgelenmesi
 • Beyan edilen gelirin yeterli bulunması
 • 18 yaşının doldurulması
 • Yeterli süre sigortalı çalışılması

Aslında bu maddeler, temel kredi çekme şartlarını ifade eder. Tatil kredisine özel koşullar arasında kamu bankası ve onunla anlaşmalı bir seyahat firması seçmek gösterilebilir. Ayrıca bu bankalardan maaş çekmek ya da bireysel emeklilik hizmeti almak gibi şartlar da mevcut. Eğer tüm bu gereklilikleri sağlıyorsanız hiç vakit kaybetmeden tatil kredisine başvurabilirsiniz.

En avantajlı tatil kredilerine göz atın!

Tatil kredisine nasıl başvurulur?

Tatil kredisi başvurusu, seyahat acenteleri üzerinden gerçekleştirilir. Bunun için öncelikle kamu bankalarıyla anlaşması olan firmaları ziyaret etmeniz gerekir. Yaptığınız başvurular, acente tarafından bankaya bildirilir. Başvurunuz olumlu değerlendirildiğinde size SMS olarak ya da mobil uygulama üzerinden onay mesajı gelir. Bu noktada aldığınız bildirimi, 72 saat içerisinde internet şubesi ya da mobil bankacılık uygulamasından onaylamanız gerektiğinin altını çizelim. Dilerseniz bu işlemi, başvuruda bulunduğunuz bankanın şubesinde de yapabilirsiniz.

Bankaların tatil kredisine onay vermesi ne kadar sürer?

Tatil kredisi onay süresi, tercih ettiğiniz bankaya göre değişebilir. Bankaların kredi başvurularına ortalama 3 gün içerisinde onay verdiğini söylemek mümkün. Bu sürede kredi notunuzun yüksek olması da etkili. Ayrıca kredi için gerekli belgeleri eksiksiz olarak sunduğunuzda hızlı onay alma ihtimali artar. Gelir durumunu gösteren evrak gibi tüm belgeleri teslim ederek işlemlerin gecikmesini önleyebilirsiniz.

Faiz oranlarına göre tatil kredisi nasıl hesaplanır?

Tatil kredisi almak istediğinizde karşınıza farklı faiz oranları ve vade seçenekleri çıkar. Vade arttıkça daha yüksek faiz oranları uygulanabilir. Tabii buna bağlı olarak geri ödenen tutar da artar. Dilerseniz vadeye göre değişen faiz oranlarıyla tatil kredisi hesaplamasını aşağıdaki örnek üzerinden inceleyelim.

Vade Kredi Tutarı Faiz Oranı Aylık Taksit Toplam Ödeme
12 ay 15.000 TL %2,03 1.465,63 TL 17.670,06 TL   
36 ay 30.000 TL %2,69 1.449,44 TL 52.329,84 TL 

Örnekte farklı faiz oranına ve vadeye sahip iki ayrı tatil kredisi yer alır. 36 ay vadeli olan kredide geri ödenen toplam tutarın daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Burada oluşan fark, faizden kaynaklanır. Dilerseniz güncel faiz oranları ve vadeler üzerinden bu işlemi yapmak için HangiKredi tatil kredisi hesaplama aracından yararlanabilirsiniz.

Hangi bankalar tatil kredisi verir?

Tatil kredisi veren bankalar, kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlardan ilki, seyahat firmalarıyla anlaşmalı olan kamu bankaları. 2020’de yürürlüğe giren bir düzenlemeyle devlet tatil kredisi veren bankalar belirlendi. Bu krediyi verenler arasında Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank yer alır. Diğer taraftan ihtiyaç kredisi kapsamında bu imkânı sağlayan bankalar da bulunur. Aşağıda tatil kredisi veren bankaları görebilirsiniz: 

 • ING Bank
 • Akbank
 • TEB
 • QNB Finansbank
 • İş Bankası
 • YapıKredi

Sayılanlara ek olarak, faizsiz tatil kredisi avantajı sunan bankalar da mevcut. Kuveyt Türk, yeni müşterilere özel %0 faiz oranı ve 2 ay ertelemeli ödeme şansı verir. Benzer şekilde Garanti BBVA da ihtiyaç kredisi kapsamında sıfır faiz fırsatı sağlar.*

*bahsi geçen kampanyalar dönemsel olabilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

24 Oy

-

3,88 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 23.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?