Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Soğuk Cüzdan (Ledger) Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 20.02.2024 Güncelleme Tarihi: 28.02.2024

Kripto para popülerliği ve yatırımı arttıkça bu alana yönelik kötü niyetli faaliyetler de artıyor.

Soğuk Cüzdan (Ledger) Nedir?
Kripto yatırımı yapmak istiyor ama medyadaki dolandırıcılık haberleri nedeniyle endişeleniyor olabilirsiniz. Kripto varlıklarınızı güvenli tutmak için güvenilir borsalarda işlem yapabilir ve varlıklarınızı soğuk cüzdanlarda saklayarak önlem alabilirsiniz. Soğuk cüzdanlar hakkında bilgi edinmek, güvenliğinizi artıracaktır. Soğuk cüzdanlar hakkında daha fazla bilgiyi yazının devamında öğrenebilirsiniz. 

En yalın haliyle tüm kripto paralar ve cüzdanlar, blok zinciri olarak adlandırılan bir ağın parçasıdır. Blok zincirinde oluşturulan cüzdanlar genel (public) ve özel (private) anahtar olarak adlandırılan iki adet anahtara sahiptir. Özel anahtar gizli tutulması gereken ve cüzdanınızın sahipliğini doğrulayan anahtar. Bir anlamda cüzdanın özel anahtarını kim biliyorsa o cüzdanın sahibi odur. Cüzdandan kripto para çıkışı gerçekleşebilmesi için özel anahtarın kullanılması gerekir. Genel anahtar ise özel anahtar ile eşleşecek şekilde çeşitli algoritmalar ile üretilen ve  herkes tarafından görülebilen, hesabınıza kripto para girişi için kullanılan anahtardır. Yani cüzdanınıza kripto para gönderilmesi için genel anahtar yeterliyken cüzdanınızdan para çıkışı olması için özel anahtara ihtiyaç duyulur.

Cüzdanınızda yer alan kripto varlıkların güvenliği özel anahtarınızın güvenliğine bağlı. Özel anahtarın saklanma şekline göre kripto cüzdanlar, sıcak ve soğuk cüzdan olarak ikiye ayrılır. Sıcak veya dijital cüzdanlar, özel anahtarların çevrim içi ortamlarda saklandığı cüzdanlardır. Çevrim içi ortamlarda özel anahtarınızın ele geçirilme ihtimali son derece yüksektir. Aynı zamanda cüzdan saklama hizmeti veren borsalar veya uygulamalarda oluşabilecek sorunlar kripto cüzdanınızı ve içerisinde yer alan varlıklarınızı tehlikeye atabilir. Oluşabilecek bu türden tehlikelerin önüne geçebilmek için özel anahtarların fiziksel bir donanımda çevrim dışı olarak üretilip saklandığı soğuk cüzdanların kullanımı tercih edilir.

Yatırım araçlarına göz atın!

Soğuk cüzdan (donanım cüzdanı) nedir?

Soğuk cüzdanlardan sıklıkla donanım cüzdanı olarak da bahsedilir. Kripto varlıklarınızı çevrim dışı olarak saklanmasında soğuk cüzdanlar kullanılır. Aslında kripto paralarınız hala blok zincirinin bir parçası, ancak özel anahtarınız donanım cüzdanı tarafından çevrim dışı oluşturulup saklandığı için bu fiziksel donanımlar olmadan cüzdanınızdaki varlıklara kimse erişemez. Özel anahtarın çevrim dışı olarak sadece bu özel cihazlarda saklanıyor olması dışarıdan gelen siber saldırılara karşı korunmasını sağlar.

Soğuk cüzdanların kağıt cüzdan ve donanım cüzdanı (soğuk cüzdan) olmak üzere iki farklı seçeneği vardır. Ancak kağıt cüzdan kullanımı için çeşitli yazılımlara ihtiyaç duyulması ve güvenlik açığı oluşturma ihtimali bulunmasından dolayı pek tercih edilmez. Bu yüzden soğuk cüzdanlar doğrudan donanım cüzdanları olarak anılır. Donanım cüzdanları içerisinde Ledger soğuk cüzdan modelleri, en popüler ve en güvenilir seçenekler arasında yer alır. 

Ledger marka bir donanım cüzdanı satın aldığınızda ilk aşama cihazı kurmak ve soğuk cüzdan hesabı açmak olacaktır. Bilgisayarınıza Ledger Live yazılımını yükledikten sonra USB bellekleri andıran cihazı kablosu ile bilgisayara bağlayarak cihazın aktif olması sağlanır. Ledger cüzdanınızın ekranından yönlendirmeleri takip edip size özel 24 kelimelik kurtarma ifadenizi not ederek ve ardından da bu kelimeleri onaylayarak cüzdan oluşturma işlemi tamamlanır. Verilen 24 kelimeyi doğru sıralama ile saklamak son derece önemlidir. Donanım cüzdanınız kaybolduğunda veya arızalandığında bu kelimeler ile kripto cüzdanınıza yeniden erişebilirsiniz. Bu adımları tamamladıktan sonra Ledger Live yazılım ile cüzdan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ledger modelleri nelerdir?

Soğuk cüzdan kullanmak isteyenler için Ledger markasının şu an piyasada olan, Nano S Plus ve Nano X olmak üzere 2 farklı modeli bulunur. USB belleklere benzer yapıya sahip Nano S Plus ve Nano S modelleri arasındaki fark, Nano X modelinin Bluetooth ile akıllı telefonlara da bağlanarak kullanılabilmesi.

Soğuk cüzdan kullanım ipuçları

Ledger soğuk cüzdan kullanımı konusunda size yardımcı olacak ipuçları:

 • Soğuk cüzdanınızı doğrudan üreticiniz web sitesinden veya güvenilir platformlardan almaya özen gösterin. Güvenilir olmayan yerlerde sahte cihazlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Donanım cüzdanı edinmek için belirli bir bütçe ayırmak gerekir. Bu yüzden sahip olduğunuz kripto varlıklar değer olarak donanım cüzdanın değerinden azsa soğuk cüzdana gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını bir kez daha değerlendirebilirsiniz.
 • Borsalarda sürekli işlem gerçekleştiren bir kullanıcı iseniz soğuk cüzdan kullanımı alım-satım sürecinizi yavaşlatabilir.
 • Cihazınızı kurarken verilen 24 kelimelik kurtarma ifadenizi saklamanız son derece önemli. Bu 24 kelimeyi unutmanız halinde, cihazınıza bozulma, çalınma veya kaybetme gibi durumlardan dolayı kullanamadığınız durumlarda kripto varlıklarınıza erişmeniz mümkün olmaz. Donanım cüzdanını aldığınız firmanın dahi bu durumda yapabileceği bir şey yoktur.
 • Donanım cüzdanınız bozulduğunda veya çalındığında yeni bir donanım cüzdanı alıp anahtar kelimelerinizi kullanarak kripto varlıklarınızı kurtarabilirsiniz.
 • Size özel hazırlanan 24 kelimeyi çevrim dışı ortamda ve farklı konumlarda yedeği olacak şekilde saklamanız en doğru kullanım şekli. Kurtarma ifadenizi telefon veya bilgisayarınız gibi dijital ortamlarda saklamanız, soğuk cüzdanın bu bilgileri çevrim dışı saklama mantığına aykırı. Kripto varlıklarınıza tam erişim sağlayacak bilgileri çevrim dışı ortamlarda saklamak, soğuk cüzdan kullanmanın asıl sebebi.
 • Hangi marka soğuk cüzdan kullanırsanız kullanın, hiç kimse sizden anahtar kelimelerinizi yani 24 kelimeyi istemez. Bu kelimeleri kimse ile paylaşmayınız.
 • Fiziksel olarak sakladığınız anahtar kelimeleri çalınmaları ihtimaline karşı bölerek veya sıralamasını sadece sizin bildiğiniz bir mantıkla karıştırarak saklamak akıllıca olacaktır. Örneğin ilk 12 kelimeyi başka diğer 12 kelimeyi başka bir yerde saklayabilirsiniz. Ya da ilk keliminizi son kelime olacak gibi sadece sizin bildiğiniz farklı bir sıralama ile saklayabilirsiniz.
 • Anahtar kelimelerinizin tamamını doğru sıralama ile ezberlemenizde bir seçenek ancak unutma veya karıştırma ihtimaliniz oldukça yüksek olduğundan riskli bir seçenektir.
 • Ledger Live gibi soğuk cüzdanınızı kullanmaya yardımcı olacak yazılımları da orjinal kaynağından indirdiğinizden emin olmalısınız. Zararlı yazılımlar içeren sahte bir versiyonu kullanmanız kripto varlıklarınızı riske atabilir.

Bitcoin saklamaya yarayan soğuk cüzdanlar sizi izinsiz erişimlerden, siber saldırılardan ve başka zafiyetlerden korur. 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

11 Oy

-

3,18 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse