Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Dijital Para Nedir? Kripto Paralardan Farkı Nedir?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 24.12.2020

Teknolojinin hayatımızın merkezi olduğu şu dönemlerde dijital para ve kripto para kavramları da artık her yerde bilinir hale geldi.

Dijital Para Nedir? Kripto Paralardan Farkı Nedir?
Kimileri çok hızlı adapte olup hemen kullanmaya başlarken kimileri de hala uzaktan takip etse de bu kavramlar aktif olarak ekonomi dünyası içinde yer alıyor.

Teknolojinin hayatımızın merkezi olduğu şu dönemlerde dijital para ve kripto para kavramları da artık her yerde bilinir hale geldi. Kimileri çok hızlı adapte olup hemen kullanmaya başlarken kimileri de hala uzaktan takip etse de bu kavramlar aktif olarak ekonomi dünyası içinde yer alıyor. Dijital para nedir, dijital paranın avantajları nelerdir, kripto para nedir, kripto paranın avantajları nelerdir, dijital para ile kripto para arasındaki fark nedir, kripto para borsası nedir, kripto para yatırımına nasıl başlanır gibi soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Dijital Para Nedir?

Dijital para terimi çok kısa süre içerisinde tüm dünyada hakim olan ve herkesin aktif olarak kullanmaya başladığı seçeneklerden biri. Dünyanın neresinde olursanız olun anlık ödeme işlemlerinizi yapabilmenizi sağlayan, deneysel ya da merkezi otoriteden bağımsız olarak belli bir algoritma ve şifreleme sistemi ile korunan alışveriş para birimi olarak adlandırılır. İlk başlarda büyük bir kolaylık ve güvenlik sağlayan yapısı nedeniyle tercih edilse de artık yatırım aracı olarak da kullanılabilmekte.

İlk dijital para seçeneklerinden olan Bitcoin de zaman içerisinde büyük bir yatırım aracı haline geldiğinden, üretimi sınırlandırılarak belli bir değeri koruma imkanı buluyor. Bir yandan da tamamen dijital ortamda üretilen bir birim olduğu için bir tanesi bile kendi içinde 100 milyon adede bölünebiliyor.

Dijital Paranın Avantajları Nelerdir?

 1. Herhangi bir otoriteye bağlı olmaksızın çalıştığı için banka hesapları ya da kartların kullanımına gerek kalmaksızın işin korunması ve geliştirilmesine olanak verir. İşinizle ilgili herhangi bir sorun olduğunda bile denetlenme ya da dijital paranıza el koyma gibi bir durum söz konusu olamaz.
 2. Para transferleri internet üzerinden direkt olarak yapıldığı için bankalarda alınan transfer ücreti söz konusu değil.
 3. Her para birimi için dijital para üzerinden aynı seçenekler sunulduğu için güvenlik ve hızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.
 4. Uluslararası para aktarma işlemleri hem uzun günler hem de yüksek komisyonlar çıkarırken, dijital para anında ve çok küçük rakamlarla komisyon alarak gerçekleşir.
 5. Kredi kartı ve banka kartlarının genelde izin vermediği çok küçük ya da çok büyük ödemelerin yapılmasını sağlar.
 6. Dijital para tasarruflarının yine internet üzerinden yapılması çok kolaydır.
 7. Başka bankaya para gönderilmek istendiğinde mesai saatlerini beklemek gerekirken, dijital paralarla ne zaman isterseniz başka hesaplara para gönderebilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Kripto para da aynı dijital paralarda olduğu gibi belli bir sistem ve güvenlik ağı neticesinde oluşturulan sistemlerden biri. İlk dönemlerden bu yana pek çok çeşidi çıkan ve yatırım aracı olarak da kullanılan kripto paralar, belli sınırlandırmalarla kontrol altına alınabilmekte. Fakat genel olarak düşünüldüğünde geleneksel paraların yanında, belli değerlerle internetten yapılan ödemeler ve para aktarımlarında kullanılan bir dijital çözüm denebilir.

Kripto Paranın Avantajları Nelerdir?

 1. Günün her saati ve haftanın her günü istediğiniz işlemi kripto paranın geçerli olduğu kurumlardan yapabilirsiniz.
 2. Vergilendirme konusunda sadece interneti kullandığınız için çok daha düşük rakamlar ödersiniz.
 3. Paranızı nakite çevirmek istediğinizde klasik banka prosedürlerinin dışında, anında internet üzerinden işlem yapmanız mümkün.
 4. Tüm dünyada geçerli olduğu için bankalardaki gibi aktarım bekleme, ödeme kontrolü gibi işlemlere maruz kalmazsınız.

Dijital Para ve Kripto Para Arasındaki Fark Nedir?

 1. Dijital paraların tamamı bir otorite tarafından çıkarılmamış olsa da belli bir kontrol mekanizmasına dahil. Bu açıdan dijital paralar merkezi bir yapıdadır diyebiliriz. Kripto paralar ise hiçbir şekilde otorite ya da merkez tarafından yönetilmez ve kontrol edilmez.
 2. Dijital paralar bir merkeze bağlı olarak hizmet verdiği için gerçek kimlik bilgilerinizle ve açıkça işlem yapabilirsiniz. Kripto para işlemlerinde de yine kimlik bilgileriniz istenir fakat işlemleriniz gizli olarak gerçekleşir.
 3. Dijital paralar uluslararası anlamda yasal düzenlemelerle kontrol edilir fakat kripto paraların genel olarak bir yasa ile kontrol edilmesi mümkün değil.
 4. Dijital para ile yapılan işlemler sıkı güvenlik önlemlerine rağmen risk içerirken, kripto para blockchain tabanlı bir sisteme sahip olduğu için çok daha sıkı bir güvenlik sağlar.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsası, paralarını internet üzerinden ve farklı bir değerle kullanmak isteyen kişilerin dijitale dönüştürmelerini sağlayan sisteme verilen isim. Alım satım işlemleri, yatırım ve faiz işlemleri kripto para borsasında da mevcut. Normal para borsalarına göre çok daha aktif ve anlık olarak çalışan sistemi sayesinde, zamanlamalar konusunda mağdur olunması söz konusu değil. Yurt dışında büyük bir sistemle kurulan bu borsalardan biri de Icrypex Türk Kripto Borsası olarak hizmet veriyor. 2018 yılından bu yana 7 gün 24 saat boyunca kripto para işlemleri yapmak mümkün.

Altin hesaplama işlemi için HangiKredi Altın sayfasından destek alabilirsiniz.

Kripto Para Yatırımına Nasıl Başlanır?

İnternet ortamından sizin için en güvenli gelen kripto para adreslerinden birine kayıt olarak yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. Uluslararası bir yapılanma olduğu için ister Türkiye’de hizmet veren ister yurt dışında hizmet veren birimlerle işbirliği yapabilirsiniz. Kripto paraya sahip olduktan sonra siteler üzerinden size sunulan seçenekler neticesinde, çok kısa sürede yatırımlarınıza başlamak mümkün. Kripto para yatırımları çok karlı olduğu gibi çok büyük zararlara da sebep olabilir. Bu yüzden önceki dönemlerde yapılan hataları ve önerileri dikkatli bir şekilde incelemenizde fayda var.

Türkiye’de Dijital Para Kullanımı Ne Durumda?

Türkiye dijital para konusunda en çok katılım sağlayan ülkeler arasında. Devlet bazında çok büyük bir etkinlik olmasa da bireysel olarak kripto paralara da olan ilgi nedeniyle dijital para kullanımı artış gösterdi. Merkez Bankasının yaptığı açıklamalar ve dijital para piyasasındaki dengelerin de değişmesiyle Türk kripto para çıkarılacağı açıklandı. İnternet siteleri uluslararası anlamda dijital para ve kripto paralar için aktif bir şekilde hizmet verse de henüz resmi olarak bir atak yapılmış değil. Yine de Türkiye’de yatırım yapmak isteyen kişilerin kripto paraları tercih ettiğini söylemek mümkün.

En güncel mevduat faiz oranları HangiKredi’de! Hemen hesaplama yaparak hangi bankadan ne kadar kâr elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Dijital Paranın Geleceği Nasıl Görülüyor?

Dünyanın en önemli fuarlarında ve konferanslarında konuşulan maddeler arasında dijital para yer alıyor. Finansal teknoloji alanındaki gelişmeler, dijital para geleceğinin de farklı kapılar açacağını gösteriyor. Resmi olarak denetlenen ve belli bir merkeze bağlı olan dijital paraların önümüzdeki 10 yıllık süreçte çok daha etkin ve fazla insan tarafından kullanılacağı öngörülüyor. Bununla birlikte çok daha güvenli olmasına karşın kripto paraların denetlenmesi ile ilgili net kararlar verilmiş değil. Dijital paralara göre finans konusunun biraz daha dışında bırakılan kripto paralarla ilgili uluslararası anlamda düzenlemeler getirilmesi bekleniyor.

FAST Anlık Ödeme Sistemi ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu içerikte!

Dijital Para Almadan Nelere Dikkat Etmeliyim?

 1. Para Yönetmek: Dijital paraların temeli olan grafik okuma ve işlem yapmanın dışında kendi bütçenizi de ön planda tutarak belli alanlara dağıtarak yatırım yapmalısınız. Kendi paranızı yönetmeden sadece dijital para grafikleri üzerinden işlem yapmamalısınız.
 2. Planlama: Dijital para alındığındaki en büyük problem plansız bir şekilde değerinin artmasını beklemek. Bunu yapmak yerine öncesinde araştırmalarla bir plan belirlemenizde fayda var.
 3. Duygu Kontrolü: İniş çıkışlar ne olursa olsun kendi duygularınıza göre değil, mantığınız üzerinden hesaplamalar yaparak kripto para yatırımına girmelisiniz.
 4. ICO Yatırımı: ICO yatırımı yeni bir kripto paraya yatırım yapılmasını ve kripto para ile birlikte sizin de büyümenizi sağlar. Yeni bir şeye yatırım yaparken ne kadar güvenilir olduğunu araştırmanız gerekli.
 5. Oynaklığa Dikkat: Kripto para dünyasındaki oynamalar çok minimal olduğu gibi çok yüksek de olabilir. Baştan bunun bilincinde olarak yatırımınızı kendi ekonominizi bozmayacak şekilde yapmalısınız.
 6. Düşük Fiyata Tav Olmayın: Kripto paralar konusunda yapılan en büyük yatırım hatası, fiyatı düşük olduğu için hemen almak oluyor. Fiyatı düşük olan paraların değerleri de çok uzun süre sabit kalabilir ve kazanç getirmez. Dolayısıyla sadece alış fiyatına değil, borsa içerisindeki performansına da bakarak karar vermeniz gerekli.
 7. Zarar Durdurma ve Kar Hedefi Belirleme: Dijital para işlemlerinde kesin garanti söz konusu olmasa da ilk baştan grafikleri inceleyerek belli tahminlerde bulunabilir ve kendinize hedef koyabilirsiniz. Hedefleriniz ve zarar anında direkt müdahale ederek para kaybınızı en aza indirmeniz mümkün.
 8. Bitcoin’i Gözleyin: Bitcoin en önemli kripto para birimi olduğu için anlık değişimlerini, piyasaya etkisini ve sizin kripto paranıza etkisini en iyi şekilde değerlendirmeniz ve aynı döviz kurlarında olduğu gibi kendi biriminizin değerini öğrenmeniz gerekiyor.

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü 17.09.2021

  Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü

 • Viop Nedir? 17.09.2021

  Viop Nedir?

 • Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli? 17.09.2021

  Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

 • Repo Nedir? 17.09.2021

  Repo Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon