Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Sigorta Şirketi Eksper Raporunun Dışında Ödeme Yapar mı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 6.10.2016 Güncelleme Tarihi: 29.12.2021

Beklenmedik hasarlara karşı maddi önlem almak için insanlar arabalarına, evlerine ya da eşyalarına sigorta yaptırmaktadır.

Sigorta Şirketi Eksper Raporunun Dışında Ödeme Yapar mı?
Sigorta poliçesinde yazan risklerin gerçekleşmesi durumunda oluşan zarar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Sigorta şirketinin hasar tazmini ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri sigorta şirketinin eksper raporu dışında ödeme yapıp yapamayacağıdır.

Olası bir maddi hasar durumu ile karşılaştığınızda hasara ilişkin onarım giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu hasarın karşılanması için öncelikle eksper tarafınfan zarar belirlenir ve eksperin tuttuğu rapora göre sigorta şirketi tarafından ödeme yapılır. Sigorta şirketinin eksperi hasar tespiti yaparken şu noktalara dikkat eder:

 • Hasarın oluşma nedeni
 • Hasarın ne zaman oluştuğu
 • Kıymet tespiti
 • Hasarın giderilmesinin maliyeti

Serbest meslek sahibi kişilerin eksperlik yapabilmek için resmi ruhsat ve yetkilendirme belgeleri vardır. Hasar anında sigorta şirketi tarafından eksper raporuna ihtiyaç duyulsa da eksper raporunun tazminat tutarının belirlenmesi konusunda bir bağlayıcılığı yoktur. Yani eksper raporu sadece, bir bilirkişiden hasar ile ilgili görüş bildirmi alma ve değer belirleme yapılması amacıyla kullanılır. Bu nedenle diyebiliriz ki sigorta şirketi eksper raporu dışında ödeme yapabilir.

Sigorta Şirketi İle Anlaşmaya Varılamazsa Ne Olur?

Sigorta şirketinin hasar için ödeyeceği tutar konusunda sigortalı ve sigorta şirketi arasında anlaşmaya varılabilir. Taraflar arasında anlaşmaya varılamadığı takdirde Sigorta Tahkim Komisyonu devreye girer. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından oluşturulmuş olan Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortalı ve tahkim sistemine üye sigorta şirketleri arasında sözleşmeden kaynaklanan uyuşmazlıkların giderilmesi konusunda uzman hakemler ile adil bir çözüm bulmaya çalışır. Herhangi bir hasar durumu ile karşılaştığınızda hasar tazmini konusunda sigorta şirketinizle anlaşmaya varamazsanız Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurabilirsiniz. Konuyla ilgili aşağıdaki makaleden detaylı bilgi alabilirsiniz:

Sigorta Sözleşmesi Kaynaklı Uyuşmazlıklarda Ne Yapılmalı? diye merak ediyorsanız içeriğimize göz atın!

Kasko, trafik sigortası ve özel sağlık sigortası ürünlerinde en avantajlı poliçe seçeneklerine ulaşmak için HangiKredi Sigorta sayfasından sigorta sorgulaması yapın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Bankaların Emeklilik Promosyon ve Kampanyaları 1.12.2022

  Bankaların Emeklilik Promosyon ve Kampanyaları

 • Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun 29.11.2022

  Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun

 • EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi? 25.11.2022

  EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi?

 • Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar 23.11.2022

  Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon