Sigorta Şirketi Eksper Raporunun Dışında Ödeme Yapar Mı?

Beklenmedik hasarlara karşı maddi önlem almak için insanlar arabalarına, evlerine ya da eşyalarına sigorta yaptırmakta. Sigorta poliçesinde yazan risklerin gerçekleşmesi durumunda oluşan zarar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Sigorta şirketinin hasar tazmini ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri sigorta şirketinin eksper raporu dışında ödeme yapıp yapamayacağı.

Olası bir maddi hasar durumu ile karşılaştığınızda hasara ilişkin onarım giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu hasarın karşılanması için öncelikle eksper tarafınfan zarar belirlenir ve eksperin tuttuğu rapora göre sigorta şirketi tarafından ödeme yapılır. Sigorta şirketinin eksperi hasar tespiti yaparken şu noktalara dikkat eder:

  • Hasarın oluşma nedeni
  • Hasarın ne zaman oluştuğu
  • Kıymet tespiti
  • Hasarın giderilmesinin maliyeti

Serbest meslek sahibi kişilerin eksperlik yapabilmek için resmi ruhsat ve yetkilendirme belgeleri vardır. Hasar anında sigorta şirketi tarafından eksper raporuna ihtiyaç duyulsa da eksper raporunun tazminat tutarının belirlenmesi konusunda bir bağlayıcılığı yoktur. Yani eksper raporu sadece, bir bilirkişiden hasar ile ilgili görüş bildirmi alma ve değer belirleme yapılması amacıyla kullanılır. Bu nedenle diyebiliriz ki sigorta şirketi eksper raporu dışında ödeme yapabilir.

Sigorta şirketi ile anlaşmaya varılamazsa ne olur?

Sigorta şirketinin hasar için ödeyeceği tutar konusunda sigortalı ve sigorta şirketi arasında anlaşmaya varılabilir. Taraflar arasında anlaşmaya varılamadığı takdirde Sigorta Tahkim Komisyonu devreye girer. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından oluşturulmuş olan Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortalı ve tahkim sistemine üye sigorta şirketleri arasında sözleşmeden kaynaklanan uyuşmazlıkların giderilmesi konusunda uzman hakemler ile adil bir çözüm bulmaya çalışır. Herhangi bir hasar durumu ile karşılaştığınızda hasar tazmini konusunda sigorta şirketinizle anlaşmaya varamazsanız Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurabilirsiniz. Konuyla ilgili aşağıdaki makaleden detaylı bilgi alabilirsiniz:

Sigorta Sözleşmesi Kaynaklı Uyuşmazlıklarda Ne Yapılmalı?

Kasko, trafik sigortası ve özel sağlık sigortası ürünlerinde en avantajlı poliçe seçeneklerine ulaşmak için hangikredi.com Sigorta sayfasından sigorta sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Sigorta Sorgulaması Yapmak İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir