Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Sigorta Şirketi Eksper Raporunun Dışında Ödeme Yapar Mı?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 6.10.2016 Güncelleme Tarihi: 11.11.2020

Beklenmedik hasarlara karşı maddi önlem almak için insanlar arabalarına, evlerine ya da eşyalarına sigorta yaptırmakta.
Sigorta Şirketi Eksper Raporunun Dışında Ödeme Yapar Mı?
Sigorta poliçesinde yazan risklerin gerçekleşmesi durumunda oluşan zarar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Sigorta şirketinin hasar tazmini ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri sigorta şirketinin eksper raporu dışında ödeme yapıp yapamayacağı.

Beklenmedik hasarlara karşı maddi önlem almak için insanlar arabalarına, evlerine ya da eşyalarına sigorta yaptırmakta. Sigorta poliçesinde yazan risklerin gerçekleşmesi durumunda oluşan zarar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Sigorta şirketinin hasar tazmini ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri sigorta şirketinin eksper raporu dışında ödeme yapıp yapamayacağı.

Olası bir maddi hasar durumu ile karşılaştığınızda hasara ilişkin onarım giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu hasarın karşılanması için öncelikle eksper tarafınfan zarar belirlenir ve eksperin tuttuğu rapora göre sigorta şirketi tarafından ödeme yapılır. Sigorta şirketinin eksperi hasar tespiti yaparken şu noktalara dikkat eder:

 • Hasarın oluşma nedeni
 • Hasarın ne zaman oluştuğu
 • Kıymet tespiti
 • Hasarın giderilmesinin maliyeti

Serbest meslek sahibi kişilerin eksperlik yapabilmek için resmi ruhsat ve yetkilendirme belgeleri vardır. Hasar anında sigorta şirketi tarafından eksper raporuna ihtiyaç duyulsa da eksper raporunun tazminat tutarının belirlenmesi konusunda bir bağlayıcılığı yoktur. Yani eksper raporu sadece, bir bilirkişiden hasar ile ilgili görüş bildirmi alma ve değer belirleme yapılması amacıyla kullanılır. Bu nedenle diyebiliriz ki sigorta şirketi eksper raporu dışında ödeme yapabilir.

Sigorta şirketi ile anlaşmaya varılamazsa ne olur?

Sigorta şirketinin hasar için ödeyeceği tutar konusunda sigortalı ve sigorta şirketi arasında anlaşmaya varılabilir. Taraflar arasında anlaşmaya varılamadığı takdirde Sigorta Tahkim Komisyonu devreye girer. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından oluşturulmuş olan Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortalı ve tahkim sistemine üye sigorta şirketleri arasında sözleşmeden kaynaklanan uyuşmazlıkların giderilmesi konusunda uzman hakemler ile adil bir çözüm bulmaya çalışır. Herhangi bir hasar durumu ile karşılaştığınızda hasar tazmini konusunda sigorta şirketinizle anlaşmaya varamazsanız Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurabilirsiniz. Konuyla ilgili aşağıdaki makaleden detaylı bilgi alabilirsiniz:

Sigorta Sözleşmesi Kaynaklı Uyuşmazlıklarda Ne Yapılmalı?

Kasko, trafik sigortası ve özel sağlık sigortası ürünlerinde en avantajlı poliçe seçeneklerine ulaşmak için hangikredi.com Sigorta sayfasından sigorta sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Sigorta Sorgulaması Yapmak İçin Tıklayın

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü 17.09.2021

  Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü

 • Viop Nedir? 17.09.2021

  Viop Nedir?

 • Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli? 17.09.2021

  Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

 • Repo Nedir? 17.09.2021

  Repo Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon