Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Sigorta Şirketi Eksper Raporunun Dışında Ödeme Yapar mı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 6.10.2016 Güncelleme Tarihi: 7.03.2024

Sigorta eksper raporu; mülk ve araçlara ilişkin alım/satım işlemlerinde genellikle talep edilen bir belgedir ve söz konusu bu belge, satışa veya sigorta poliçesine konu olan mülklerin kullanılabilirlik durumunu gösterir.

Sigorta Şirketi Eksper Raporunun Dışında Ödeme Yapar mı?
Bu doküman, çeşitli kriterlere göre uzmanlar tarafından yapılan incelemelerle hazırlanır. Alım/satım işlemlerinin yanı sıra kredi başvurularında da ekspertiz raporuna ihtiyacınız olabilir

Sigorta Eksper Raporu Nedir?

Taşınmazların ve araçların niteliği, uzmanlar tarafından yapılan incelemelerle belirlenir. Söz konusu değerlendirmelerin yer aldığı belge sigorta eksper raporu olarak adlandırılır. Bu rapor; satış, kredi ya da sigorta süreçlerine konu olan malın genel niteliğini gösterir. Ekspertiz raporu olarak da bilinen bu belge; konut, işyeri gibi gayrimenkullerle veya taşıtlarla ilgili işlemlerde talep edilir.

Eksper raporu, esas olarak mülk veya aracın sağlamlık durumunu gösteren bir dökümandır. Başka bir ifadeyle; söz konusu malın sağlamlık ve hasar derecesi ekspertiz raporunda belirtilir. Rapor, kişi ve kurumların talebiyle sağlanır. Örneğin; aracınızın herhangi bir kaza sonucu darbe alması hâlinde hasar ihbar süresi içinde başvuruda bulunarak ekspertiz raporu alabilirsiniz. Bu süreçte görülen hasarlar ve yapılan talimatlar, aracın siciline dâhil edilir.

Sigorta Eksper Raporu Nedir

Sigorta Ekspertiz Raporuna Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Kaza ve hasar durumlarında poliçe ödemesinden yararlanmak için sigorta ekspertiz raporu almanız gerekir. Söz konusu raporlar, aracın siciline işlenir ve hasar kaydı sorgulama işlemlerinde görüntülenir. Bu durumda, hasar tespiti yaptırmak için ekspertiz raporuna 5 gün içerisinde başvurmanız gerekir.

Konut ve işyeri gibi gayrimenkullerde de hasar ödemelerinde eksper raporu talep edilir. Söz konusu belge, kullanımdan kaynaklı hasarların giderilmesi ve bu yönde dava açılması için de istenir. Örneğin; kiracınızın mülkünüze zarar verdiğini düşünüyorsanız uzman kuruluşlar tarafından yapılan ekspertiz hizmetinden yararlanabilirsiniz. Sigorta ödemesi almak veya hasar kaydı oluşturmak için kazadan sonra 5 iş günü içinde başvurabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Sigorta Şirketleri Ödeme Yapar?

Olası bir maddi hasar durumu ile karşılaştığınızda hasara ilişkin onarım giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu hasarın karşılanması için öncelikle eksper tarafından zarar belirlenir ve eksperin tuttuğu rapora göre sigorta şirketi tarafından ödeme yapılır.

Sigorta şirketinin eksperi hasar tespiti yaparken şu noktalara dikkat eder:

 • Hasarın oluşma nedeni
 • Hasarın ne zaman oluştuğu
 • Kıymet tespiti
 • Hasarın giderilmesinin maliyeti

Sigorta hasar ödemesi için gereken koşullar poliçede belirlenir. Söz konusu şartlar, sigorta firmalarının hizmetlerine ve poliçe kapsamına göre değişiklik gösterir. Sözleşmeden belirtilen durumlar gerçekleştiyse sigorta ödemeleri ve hasar sonrası kesintiler için ödeme almak mümkün olur.

Sigorta Tekliflerini İnceleyin!

Sigorta Şirketi Kaç Günde Ödeme Yapar?

Acentenin kaza durumunu analiz etmesi ve ekspertiz raporu yayınlaması biraz zaman alabilir. Bu süreç, hasarın boyutuna, tipine ve mevcut durumun poliçedeki koşullara uygunluğuna göre değişiklik gösterir. Sözleşmede belirtilen koşulların gerçekleşmesi durumunda 10 gün içinde ödeme yapılır. Sigorta şirketi ödeme süresi, gayrimenkullere ilişkin poliçelerde 15 güne kadar çıkabilir.

Eksper Raporu Olmadan Sigorta Şirketi Ödeme Gerçekleştirir mi?

Sigorta poliçesinde yazan risklerin gerçekleşmesi durumunda oluşan zarar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Sigorta şirketinin hasar tazmini ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri sigorta şirketinin eksper raporu dışında ödeme yapıp yapamayacağıdır. Böyle bir durumda sigorta ödemelerinden yararlanabilmek için ihtiyaç duyduğunuz dokümanları “Hasar Anında Gerekli Belgeler” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Serbest meslek sahibi kişilerin eksperlik yapabilmek için resmi ruhsat ve yetkilendirme belgeleri vardır. Hasar anında sigorta şirketi tarafından eksper raporuna ihtiyaç duyulsa da eksper raporunun tazminat tutarının belirlenmesi konusunda bir bağlayıcılığı yoktur. Yani eksper raporu sadece, bir bilirkişiden hasar ile ilgili görüş bildirimi alma ve değer belirleme yapılması amacıyla kullanılır. Bu nedenle diyebiliriz ki sigorta şirketi eksper raporu dışında ödeme yapabilir.

Sigorta Şirketi ile Anlaşmaya Varılmazsa Ne Olur?

Acentenin talep ettiği bilgileri sağlamak üzere belge oluşturmak hasar anında yapılması gerekenler arasında ilk sıradadır. Bu süreçten sonra, sigorta şirketinin hasar için ödeyeceği tutar konusunda sigortalı ve sigorta şirketi arasında anlaşmaya varılabilir. Taraflar arasında anlaşmaya varılamadığı takdirde Sigorta Tahkim Komisyonu devreye girer. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından oluşturulmuş olan Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortalı ve tahkim sistemine üye sigorta şirketleri arasında sözleşmeden kaynaklanan uyuşmazlıkların giderilmesi konusunda uzman hakemler ile adil bir çözüm bulmaya çalışır. Herhangi bir hasar durumu ile karşılaştığınızda hasar tazmini konusunda sigorta şirketinizle anlaşmaya varamazsanız Sigorta Tahkim Komisyonu’ na başvurabilirsiniz.

Sigorta Sözleşmesi Kaynaklı Uyuşmazlıklarda Ne Yapılmalı? diye merak ediyorsanız Bilgi Merkezi içeriğimize göz atın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Vergi Türleri Nelerdir? 19.04.2024

  Vergi Türleri Nelerdir?

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?