Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Sigorta Sözleşmesi Kaynaklı Uyuşmazlıklarda Ne Yapılmalı?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 2.08.2016 Güncelleme Tarihi: 11.11.2020

Sigorta günümüzde önemli bir gereksinim.
Sigorta Sözleşmesi Kaynaklı Uyuşmazlıklarda Ne Yapılmalı?
Yaşanabilecek olası kaza durumlarına, olası hastalıklara, doğal afetlere, hırsızlıklara karşı maddi güvence sağlayan sigorta ürünleri ile ilgili bazen sorunlar da yaşanabilmekte.

Sigorta günümüzde önemli bir gereksinim. Yaşanabilecek olası kaza durumlarına, olası hastalıklara, doğal afetlere, hırsızlıklara karşı maddi güvence sağlayan sigorta ürünleri ile ilgili bazen sorunlar da yaşanabilmekte. Yaşadığınız sorun sigorta sözleşmesinden kaynaklanmakta ise yazımızın devamında uygulamanız gereken adımları bulabilirsiniz.

Sigortanızla ilgili, poliçe kaynaklı bir sorun yaşadığınızda Sigorta Tahkim Komisyonuna sorununuzla ilgili başvuruda bulunabilirsiniz. Sigorta Tahkim Komisyonu, 5684 sayılı kanunun 30. maddesine göre oluşturulmuştur. Bu komisyonun amacı sigortalı ile sigorta şirketi arasında sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkları gidermektir.

Uyuşmazlık Nasıl Çözülüyor?

Sigorta Tahkim Komisyonunun en önemli özelliği, uyuşmazlıkları mahkemelere göre daha hızlı sonuçlandırabilmesi. Bu nedenle herhangi bir anlaşmazlık durumunda bu komisyona başvuruda bulunmak tüketicinin lehine.

Komisyona gelen uyuşmazlıklar, kanunda belirtilen süre içinde bağımsız hakemler tarafından çözülmektedir. Bu komisyona başvurabilmeniz için sigorta yaptırdığınız şirketin Sigorta Tahkim Sistemi’ne üye olması gerekir. Başvuru yaptıktan sonra bağımsız hakemlerce incelenen durum hakkında bir karar verilir ve Hukuk Usul Muhakemeleri Kanunu’nun 532. maddesi uyarınca yetkili mahkemeye sevk edilir.

40 bin TL’ye kadar olan uyuşmazlıklarda komisyon tarafından verilen karar kesindir fakat bu miktarın üzerinde uyuşmazlık yaşanması halinde taraflar temyiz yoluna gidebilir.

Sigorta Tahkim Komisyonu’na Nasıl Başvururum?

Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurmak için başvuru formunuzu eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Bunun yanı sıra savınızı destekleyecek ilgili belgeleri toplamalı ve bu belgeleri başvuru formu ile birlikte komisyona ulaştırmalısınız.

En avantajlı sigortayı bulmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasından kasko, sağlık sigortası ve trafik sigortası için sorgulama yapabilirsiniz.

Hemen Sigorta Teklifi Al

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü 17.09.2021

  Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü

 • Viop Nedir? 17.09.2021

  Viop Nedir?

 • Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli? 17.09.2021

  Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

 • Repo Nedir? 17.09.2021

  Repo Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon