Sigorta Sözleşmesi Kaynaklı Uyuşmazlıklarda Ne Yapılmalı?

Sigorta günümüzde önemli bir gereksinim. Yaşanabilecek olası kaza durumlarına, olası hastalıklara, doğal afetlere, hırsızlıklara karşı maddi güvence sağlayan sigorta ürünleri ile ilgili bazen sorunlar da yaşanabilmekte. Yaşadığınız sorun sigorta sözleşmesinden kaynaklanmakta ise yazımızın devamında uygulamanız gereken adımları bulabilirsiniz.

Sigortanızla ilgili, poliçe kaynaklı bir sorun yaşadığınızda Sigorta Tahkim Komisyonuna sorununuzla ilgili başvuruda bulunabilirsiniz. Sigorta Tahkim Komisyonu, 5684 sayılı kanunun 30. maddesine göre oluşturulmuştur. Bu komisyonun amacı sigortalı ile sigorta şirketi arasında sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkları gidermektir.

Uyuşmazlık Nasıl Çözülüyor?

Sigorta Tahkim Komisyonunun en önemli özelliği, uyuşmazlıkları mahkemelere göre daha hızlı sonuçlandırabilmesi. Bu nedenle herhangi bir anlaşmazlık durumunda bu komisyona başvuruda bulunmak tüketicinin lehine.

Komisyona gelen uyuşmazlıklar, kanunda belirtilen süre içinde bağımsız hakemler tarafından çözülmektedir. Bu komisyona başvurabilmeniz için sigorta yaptırdığınız şirketin Sigorta Tahkim Sistemi’ne üye olması gerekir. Başvuru yaptıktan sonra bağımsız hakemlerce incelenen durum hakkında bir karar verilir ve Hukuk Usul Muhakemeleri Kanunu’nun 532. maddesi uyarınca yetkili mahkemeye sevk edilir.

40 bin TL’ye kadar olan uyuşmazlıklarda komisyon tarafından verilen karar kesindir fakat bu miktarın üzerinde uyuşmazlık yaşanması halinde taraflar temyiz yoluna gidebilir.

Sigorta Tahkim Komisyonu’na Nasıl Başvururum?

Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurmak için başvuru formunuzu eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Bunun yanı sıra savınızı destekleyecek ilgili belgeleri toplamalı ve bu belgeleri başvuru formu ile birlikte komisyona ulaştırmalısınız.

En avantajlı sigortayı bulmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasından kasko, sağlık sigortası ve trafik sigortası için sorgulama yapabilirsiniz.

Hemen Sigorta Teklifi Al

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir