Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Sigorta Sözleşmesi Kaynaklı Uyuşmazlıklarda Ne Yapılmalı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 2.08.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Sigorta günümüzde önemli bir gereksinim.

Sigorta Sözleşmesi Kaynaklı Uyuşmazlıklarda Ne Yapılmalı?
Yaşanabilecek olası kaza durumlarına, olası hastalıklara, doğal afetlere, hırsızlıklara karşı maddi güvence sağlayan sigorta ürünleri ile ilgili bazen sorunlar da yaşanabilmekte. Yaşadığınız sorun sigorta sözleşmesinden kaynaklanmakta ise yazımızın devamında uygulamanız gereken adımları bulabilirsiniz.

Sigortanızla ilgili, poliçe kaynaklı bir sorun yaşadığınızda Sigorta Tahkim Komisyonuna sorununuzla ilgili başvuruda bulunabilirsiniz. Sigorta Tahkim Komisyonu, 5684 sayılı kanunun 30. maddesine göre oluşturulmuştur. Bu komisyonun amacı sigortalı ile sigorta şirketi arasında sigorta sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkları gidermektir.

Uyuşmazlık Nasıl Çözülüyor?

Sigorta Tahkim Komisyonunun en önemli özelliği, uyuşmazlıkları mahkemelere göre daha hızlı sonuçlandırabilmesi. Bu nedenle herhangi bir anlaşmazlık durumunda bu komisyona başvuruda bulunmak tüketicinin lehine.

Komisyona gelen uyuşmazlıklar, kanunda belirtilen süre içinde bağımsız hakemler tarafından çözülmektedir. Bu komisyona başvurabilmeniz için sigorta yaptırdığınız şirketin Sigorta Tahkim Sistemi’ne üye olması gerekir. Başvuru yaptıktan sonra bağımsız hakemlerce incelenen durum hakkında bir karar verilir ve Hukuk Usul Muhakemeleri Kanunu’nun 532. maddesi uyarınca yetkili mahkemeye sevk edilir.

40 bin TL’ye kadar olan uyuşmazlıklarda komisyon tarafından verilen karar kesindir fakat bu miktarın üzerinde uyuşmazlık yaşanması halinde taraflar temyiz yoluna gidebilir.

Sigorta Tahkim Komisyonu’na Nasıl Başvururum?

Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurmak için başvuru formunuzu eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Bunun yanı sıra savınızı destekleyecek ilgili belgeleri toplamalı ve bu belgeleri başvuru formu ile birlikte komisyona ulaştırmalısınız.

En avantajlı sigortayı bulmak için HangiKredi Sigorta sayfasından hemen sigorta teklifi alın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi 27.09.2023

  Genç Çiftlere Faizsiz Evlilik Kredisi

 • Gelir Tablosu Nedir? 26.09.2023

  Gelir Tablosu Nedir?

 • Dijital Hizmet Vergisi Nedir? 25.09.2023

  Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

 • Kar/Zarar Dağıtımı Nedir? 22.09.2023

  Kar/Zarar Dağıtımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon