Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Özel Sağlık Sigortasında Aile Paketleri

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.12.2015 Güncelleme Tarihi: 15.11.2023

Sağlık hizmetleri devlet tarafından karşılanıyor olsa da özel hastanelerin sağladığı kolaylıklar insanları özel sağlık kuruluşlarını tercih etmeye itiyor.

Özel Sağlık Sigortasında Aile Paketleri
Özel sağlık kuruluşlarından uygun fiyatlarla hizmet alabilmek içinse özel sağlık sigortası yaptırmak şart.

Ailedeki tüm bireylerin sağlık giderlerini, özel sağlık sigortası aile paketi ile güvence altına almak mümkündür. Fakat bireysel sağlık sigortası ile arasındaki farklara dikkat etmek gerekir.

Özel sağlık sigortası aile paketi, poliçeyi satın alan kişi ile birlikte poliçeye eklenecek diğer aile bireylerini de güvence altına alan bir sigortacılık ürünüdür. Aynı sigortanın, tek bir kişiye ait olabilecek şekilde bir poliçesi de vardır. Bu nedenle sağlık güvencesi için özel bir sigorta şirketini seçiyorsanız, poliçenin kapsamına dikkat etmelisiniz. Aile paketi sayesinde küçük primlerle eşinizi, çocuklarınızı ya da ebeveynlerinizi güvence altına alabilirsiniz.

Kayıtlı çalışan her bireyin sosyal güvencesi bulunduğu için sağlık giderlerinin büyük çoğunluğu devlet tarafından karşılanır. Fakat devletin sağladığı sigorta hizmetlerinden, sadece devlet hastanelerinde yararlanmak mümkündür. Bu sınırlı hizmeti genişletmek ve özel hastanelerden özel hizmetler de alabilmek adına, sigorta şirketlerinin sunduğu sağlık sigortası poliçelerinden birine sahip olmak gerekir. Bu poliçeler kişilere özel olabileceği gibi tüm aile bireylerini de kapsayabilir.

Aile Paketi Nedir?

Özel sağlık sigortasında yer alan aile paketi uygulaması, en basit anlatımıyla poliçenize aile bireylerinizi de dahil ettirmeniz anlamına gelir. Pek çok sigorta firmasının sunduğu bu avantajlı seçenek sayesinde kendi poliçenize eşinizi ve çocuklarınızı da dahil ettirebilirsiniz.

Özel sağlık sigortasında aile paketi uygulamasından faydalanmak size maddi anlamda da avantaj sağlar. Eşiniz ve çocuklarınız için yeni bir poliçe yaptırmak yerine var olan sigorta poliçenizden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

Aile Paketinden Kimler Faydalanabilir?

Aile paketinden faydalanabilmek için zamanlama çok önemlidir. Evlilik, doğum ya da evlat edinme işlemlerinin gerçekleşmesinden sonra sigorta şirketinin belirlediği süre içerisinde gerekli resmî evraklarla sigorta şirketine başvuruda bulunarak aile paketi uygulamasından faydalanabilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki belgeler ile sigorta şirketine başvurmanız yeterlidir.

 • Evlendiyseniz evlilik cüzdanı
 • Çocuk sahibi olduysanız doğum belgesi
 • Evlat edindiyseniz evlat edinme belgeleri

Sigorta şirketi gerekli görürse farklı belgeler de talep edebilir. Aile bireylerini de poliçenize dahil ettirmek istiyorsanız, sigorta şirketinizle görüşerek son başvuru tarihini öğrenmenizde fayda vardır.

Aile Paketi Fiyatları Nasıldır?

Özel sağlık sigortası aile paketi fiyatları, her sigorta şirketinde farklı bir seviyede olabilir. Çünkü aile paketi fiyatlarını, sigorta hizmetini veren şirket belirler. Fiyatların değişkenliğe sahip olması ise poliçe teminatlarından kaynaklanır. Her poliçe aynı teminatları karşılamaz ve poliçeye dahil edilen her bir aile bireyi fiyatın artmasına sebep olur. Bireylerin mevcut sağlık durumu da fiyatlamada belirleyici unsurdur.

Bireysele Göre Farkı Nedir?

Özel sağlık sigortası bireysel paketleri, sadece poliçeyi satın alan kişi ile ilgilidir. Bireysel paket dahilinde bir poliçe satın aldığınızda, sigorta şirketi sadece sizin sağlık giderlerinizi karşılar. Aile paketinde ise durum daha farklıdır. Poliçeye dahil edilen her bir birey, teminatlar ve limitler kapsamında sağlık hizmeti alır. Kısaca bireysel paket tek kişiliktir, aile paketini ise birden fazla kişi kullanabilir.

Aile Paketinin Sigorta Kapsamı Nedir?

Özel sağlık sigortası aile paketi sigorta kapsamı, şirketlerin sunduğu poliçe seçeneklerine bağlı olarak değişir. Genellikle “ayakta” ve “yatarak” olmak üzere iki farklı ana teminat grubu vardır. Hastalık ve kaza durumlarında ihtiyaç duyulan tedavilerin giderleri, bu teminatlar kapsamında karşılanır. Aile paketi poliçesinde yer alabilen bazı teminatlar şöyledir:

 1. Doktor muayenesi
 2. Tahlil
 3. Röntgen
 4. İlaç ve tıbbi malzemeler
 5. Ameliyat
 6. Ameliyat öncesi ve sonrasındaki tetkikler
 7. Fizik tedavi
 8. Kemoterapi
 9. Radyoterapi
 10. Diyaliz

Her Sigorta Şirketi Aile Paketi Sunuyor mu?

Aile paketi sunmak, sigorta şirketlerinin inisiyatifindedir. Bazı şirketler trafik sigortası ve kasko gibi poliçelerini ön plana çıkarırken bazı sigorta şirketleri sağlık alanında ön plana çıkar. Bununla birlikte hemen her sigorta şirketi aile paketi sunar. Fiyatlar değişken olduğu için detaylı bir araştırma yapmanızda ve ulaşabildiğiniz tüm sigorta şirketlerinden teklif almanızda fayda vardır.

Ailenizi de dahil ettirebileceğiniz en avantajlı sağlık sigortasını bulmak için HangiKredi üzerinden özel sağlık sigortası sorgulaması yapabilir, özel sağlık sigortası fiyatları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Aile Paketinin Özellikleri ve Niteliği Sigorta Şirketlerine Göre Değişiyor mu?

Sigorta şirketlerine göre aile paketi seçeneklerinin sayısı ve içeriği değişebilir. Bu nedenle tercih edeceğiniz şirketin sunduğu imkânlar ve anlaşmalı olduğu özel hastaneler hakkında detaylı bilgi talep etmelisiniz. Poliçe üzerinde yer alan teminatlara ve limitlere göz atmalı, ayrıca tarafların haklarını ve sorumluluklarını doğru bir şekilde öğrenmelisiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

7 Oy

-

3,14 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri